Fuji X-T1 vs Sony A7 vs Pentax K3

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod FotoABC 5. 12. 2014 10:45

Mě zarazilo hodnocení, že Sony rx100 mII produkuje lepší a ostřejší fotky od člověka, který chce fotit krajinu. Někde je nějaký problém.
Možný by Kaapa mohl dát nějaké srovnání.
Já zrovna nemám dojem, že by něco takovéhohle z Rx100 II
http://www.dpreview.com/galleries/revie ... ad/2617783
mělo být lepší, než obraz z K-5.
Mně už na tom obrázku z Rx100 II hodně připadá, že 20 MPx už na tom 1-palcovém snímači nemá z čeho brát a ve snaze z toho získat 20 MPx kresbu tam jako spojené nádoby začnou trpět ostatní součásti obrazu, namátkou:
barvy, rovnoměrnost kresby objektivu, textura,
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 5. 12. 2014 10:51

Súhlas s Tomášom, možno základná investícia by mala ísť do lightroomu a školenia, ale nechcem krivdiť, keď som nevidel ani jeden obrázok, možno je tazatel skúsený spracovateľ. Len z praxe s pentaxom viem, že jpg je taký slušne povedané poslabší (u novších mašín sa to zlepšuje) a až riadnym spracovaním rawu sa dostáva von požadovaná kvalita.
A ak je RX100 (hoci všetka česť mašinke) lepšia vo výstupe ako K-5, tak niečo fakt nie je v poriadku.
P.S. Skúšal si na tej K-5 nejaké pevné sklo (hoci aj najlacnejšiu 35/2,4)? To by napovedalo mnohé....
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 5. 12. 2014 11:09

K-5 je dobrá mašina s širokým dynamickým rozsahem, což je velká výhoda na focení krajiny.
Dal bych mu ještě šanci a vyzkoušel ho s lepším objektivem.

Za skvělou cenu (kolem 12 tisíc) se také nyní prodává Nikon Coolpix A, což je kompakt se snímačem APS-C a s pevným sklem o ohnisku 18 mm (po přepočtu na kinofilm 27mm). Nemá lowpass filtr a produkuje v kombinaci s tím velmi vydařeným objektivem skvěle ostré snímky. Nemá ale hledáček (lze ho přikoupit). Pro někoho by to mohl být fajn doplňkový foťák.

Nedávno jsem také četl v časopise recenzi Fuji X-E2 s objektivem Fuji 18-55/2.8-4 (teď už nevím jestli to bylo FotoVideo nebo Digifoto). Byly k tomu snímky z horolezeckého prostředí a fakt na tom papíru vypadaly naprosto luxusně - ostrost, barvy, prostě paráda. Myslím že s ním by taky člověk nešlápl vedle.

Sony A7 je FF, obrazově převyšuje všechno předchozí, nicmémě ten objektiv 28-70 myslím plně nevyužije schopnosti toho snímače.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 5. 12. 2014 11:19

ABC: tam he odpověď jasná - "nebaví mě tahat se se stativem"
Nevycetl jsem jestli se bavime o focení do RAW, nebo jpg, pokud jpg předpokládám že sonka bude "agresivnější" ve zpracování obrazu aby fotky byly libivejsi. Druhá věc je to sklo, jestli pentaxaci píšou že stojí za prd...
Ale i lepší sklo bez pevného stativu neudělá ostrou fotku a už vůbec ne na snímači s 32mpx rozlišením.
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fryw 5. 12. 2014 18:28

To má dvě roviny. 1. taková pragmatická, podle které by to chtělo asi lepší sklo, protože ta k5 prostě dělá slušné fotky (myslím si to, protože předpokládám že tam nebude v kvalitě obrazu velký rozdíl oproti k5ii)
No a ta druhá, kdy je prostě hlad po tom si udělat radost něčím....co by mohlo být lepší ale asi to za tu investici uplně stát nebude z praktického hlediska. Jen pro pocit a radost. Ta druhá varianta je myslím tento případ. Je to prostě koníček a investice do něj jsou přeci z velké části "emocionálního" charakteru. Nebo teda, aspoň já to tak mám. Kdyžtak se omlovám za zobecnění.
Co já si kdysi nakoupil plastikových modýlků a bylo mě uplně jedno že s takovou kadencí s jakou jsem je kompletoval mám do 150 let co sestavovat :-)
Fryw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kaapa 6. 12. 2014 09:47

cport - taky si myslim ze to nebude telem K-5. Uprimne tomu objektivu neverim a nejsem ani trochu nadseny. Hodne aberuje za slunneho dne a to si myslim objektiv za tyhle penize vazne nemusel. Ostrost je slabsi, snad jen ve stredu snimku je to lepsi, ale zadna hitparada. Libi se mi ta Fuji, ale to uz vis i z jineho fora ;) tam jsme to myslim probrali dost. Asi zustanu u te K-5 a poridim si pevny objektiv HD DA15 nebo FA43. Taky ten HD DA20-40 nemusi byt spatny, libi se mi jeho velikost.

-- 6. 12. 2014 10:59 --

Itokar - Nebojim se napsat ze K-5 v kombinaci s 16-50 je na street foto slabsi jak Sony rx100 mII Sonka ten obraz urcite sidi tak aby se na monitoru libil, ale ty detaily tam proste jsou. Na landscape foto myslim zas tak dobra neni, ani byt nemuze, ale taky jsem to nikde netvrdil ze je. Nebo je chyba ve me, nevim, rad bych zjistil proc nemam vystup jaky bych si pral od tehle sestavy.

-- 6. 12. 2014 11:06 --

bob222 a Ondrej Bobek - vystup z A7R se mi moc libi, pockam na dalsi verzi tela a taky musim nasetrit na prime objektivy ;) Fuji je super telo a ve spojeni s kvalitnim objektivem musi fotit bezvadne cokoli.

-- 6. 12. 2014 11:13 --

Petr Lunak - Nikon D3300 super stroj, souhlasim! Libi se mi Pentax ergonomie a kvalita provedeni, rad bych zustal verny ale zase nechci prijit o nervy a X hezkych fotek kvuli necemu co proste nefunguje asi dobre spolecne. Mozna je chyba ve me :D vsechno je mozne.. Tady kde fotim je vazne weather sealed potreba, normalni fotoaparat by dlouho nevyderzel. V lete hodne prachu a v zime vlhko + mraz. Paradox je ze DA 16-50 je prime objektiv :D ale...

-- 6. 12. 2014 11:16 --

lotrando - souhlas, jaky objektiv na K-5?

-- 6. 12. 2014 11:21 --

FotoABC - zarazeny jsem taky to mi ver :) mozna jsem se na zacatku nevyjadril zas tak presne a uplne. Kdyz jsem byl v lete v Kalifornii a fotil s Pentax K-5 16-50 + Sony rx100 mII tak po nahrani fotek do laptopu jsem byl hodne prekvapeny jaky je rozdil v osrosti fotografii. Nejsem 100% "krajinkar" a proto mam 16-50 jako univerzalni sklo. Vetsinou beru Pentax na plaz kde je vyssi vlhkost, prach atd. nebo na delsi trip nekam do hor. Fotim prakticky vsechno mozne, nejvice street, landscape, wild life a portrait foto. Drive jsem fotil jenom reklamni a produktove foto, taky modelingove booky :) Chci ted tahat jen mnohem lehci/mensi vybavu s dobrym vystupem + 2 skla max. Vim ze to je malo, ale na to moje foceni to staci! ;) Doporucujes tedy neprodavat K-5 ale spise se zbavit DA 16-50 a nahradit HD DA15/HD nebo DA20-40 + FA43?

-- 6. 12. 2014 11:26 --

bob222 - prsokolit se necham rad, proto pisu sem ;) JPG neni slabsi, je nepouzitelny! Vyzkousim to pevne sklo a doufam ze se to zmeni, ta DA 16-50 mi vazne nesedi a boli me i ruce! :)

-- 6. 12. 2014 11:32 --

feanoor - K-5 je myslim fajn, dynamicky rozsah je take v poradku, ale ten procesor je uz preci jen limujici na dnesni pozadavky na kvalitni fotografii. Mozna se pletu, ale zase proc by Pentax dal produkoval dalsi tela, kdyz by K-5 byl mistr sveta ve sve tride, to uz bohuzel neni. Jinak ergonomie, design + logicke ovladani je to co me porad u neho drzi ;) Sony asi jen to Rko, ale to jsem jiz popisoval vyse, nema smysl bez prime objektivu, ale to same je Fuji bohuzel.

-- 6. 12. 2014 11:37 --

Callgaro - zajimavy nazor, premyslim o tom co jsi napsal. Nefotim moc casto do RAW a tady je asi zdroj te neostrosti u JPG, ale zase co jsem se dival do galerie K-5 a DA 16-50 na dpreview, tak dost casto v komentu po fotografii bylo wtf...
Kaapa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kaapa 6. 12. 2014 10:52

Fryw - Muzes byt konkretni a napsat jake kvalitni sklo? Fa31 nechci :) teda chci, ale ne za ty penize.... Mas pravdu ze K-5 foti slusne fotky, ale slusne je asi pod dobre, kvalitni a vynikajici ze? ;) Nemam vazne hlad po necem novem, chci jen uz mit jistotou ze nafotim slusny set a nebudu si pak drbat hlavu a jeste k tomu ledovat zada jestli chapes. Ted vazne, kdyz jsem mel Fuji a i tu sonku A7 v ruce, tak jsem hned citil ze by se mi neco takoveho libilo/hodilo vic nez super heavy K-5 s DA 16-50. No a pak zacnes premyslet, kalkulovat, snit ze si neco takoveho koupis a budes mit vetsi radost, kvalitnejsi fotky a fotak porad u sebe. Ver mi ze se kolikrat premlouvam abych si tu moji DSLR nekam vzal.
Kaapa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 6. 12. 2014 11:49

Ja by som na tvojom mieste asi fakt skoncil u tej A7 + pevne skla. Tam uz sa to u krajiny neokeca nicim.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reign 6. 12. 2014 12:35

Kaapa : raw plus jiné sklo. Kámoš tahá na focení s K-5 zásadně jen 35-ku a stativ, skládá více záběrů a věř nevěř, stačilo to už na výstavu. Jedinou fakt slabinou tvého foťáku je výkon AF, což u krajiny asi moc roli nehraje. Určitě bych vyzkoušel 17-70/4, ve 14 denní lhůtě pro vrácení bys to měl stihnout pořádně otestovat. Anebo si nedělej násilí, prodej to a nech si jen Sony RX100, ten objektiv je velmi slušný a při správné expozici na nízkém ISO nemůže být problém tisk A3., klidně i A2.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 6. 12. 2014 13:31

kaapa, pokud fotíš i street, tak v současnosti bych sáhnul po K-3 a palačince 40/2,8, která, jak už jsem napsal, by ti mohla vyhovět i na krajinu. Hustota čipu, i když je to primárně nemilé, by ti umožnila i zbavit se okrajových nectností výřezy z té nepříjemné 16-50, kterou bych ale časem zaměnil za 17-70. U jednoho pevného skla bych nezůstal. Přešel jsem z K-5 na K-3 právě proto, že na street je vhodnější (rychlost a buffer), nicméně velikost souborů je pro mne, jako amatéra, někdy zbytečná. Palačinky (15-40-70) používám nejčastěji, přístroj s nimi není nijak velký a vejdou se do kapes. Zoom 17-70 nebo 18-55 používám spíš jen na rodinné foto, nejméně ze všech Sigmu 100-300. :-)

Palačinka 40/2,8

PDM6391-3.jpg

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 6. 12. 2014 14:25

Kaapa: omlouvám se, neorientuji se v Pentaxu, alepokud tu lidi co ho mají a znají píší, že tělo je ok, věřil bych tomu. Poznámka směřovala spíš na nastartování určité úvahy, což se snad podařilo.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 12. 2014 16:57

Doporucovat 60mm na krajinu a street jen proto, ze je to maly objektiv, to je skutecne rada jak z praku, LOL.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 6. 12. 2014 19:40

Kaapa píše:cport - taky si myslim ze to nebude telem K-5. Uprimne tomu objektivu neverim a nejsem ani trochu nadseny. Hodne aberuje za slunneho dne a to si myslim objektiv za tyhle penize vazne nemusel. Ostrost je slabsi, snad jen ve stredu snimku je to lepsi, ale zadna hitparada. Libi se mi ta Fuji, ale to uz vis i z jineho fora ;) tam jsme to myslim probrali dost. Asi zustanu u te K-5 a poridim si pevny objektiv HD DA15 nebo FA43. Taky ten HD DA20-40 nemusi byt spatny, libi se mi jeho velikost.

Kaapa: Bohuzel, vzhledem k cene toho skla 16-50, se ani nedivim, ze z nej lidi nejsou nadseni ...

Co se tyce tech objektivu, mam dojem, ze i ta FA 43 jeste dost aberuje, ale nechce se mi to hledat, tak si to radsi over ;-) Osobne si myslim, ze ta DA 40 je z tohoto pohledu vyrazne lepsi (FA 43 je preferovana hlavne pro rendering a svetelnost). Ten 20-40 je hlavne WR (pokud jdes po odolnejsi variante) a pocitove lehoucky. Pokud se obejdes bez WR, tak nejaka sestava limited skel (15 + 40 (35 nebo 20-40) + 70), popr. plus ten novy telekonvertor, ti da porad variabilni a lehky set ... viz treba http://www.pentaxforums.com/forums/22-p ... ost2949152

Kdyz ti tak jde o ostrost, vyzkousej si vic kopii tech 15 a 20-40 limited - myslim hlavne na 10 a 20mm a otevrene clone. Mam dojem, ze tam muze byt nejaka kusova variabilita - treba ta 20-40 v nejakem testu vysla na 20mm slabsi na krajich, zatimco od dvou znamych vim, ze v realu je to vyrazne lepsi. A nezapomen, ze hlavne ta 15 ltd ma "rovinu" ostrosti zahnutou ...

Presto, pokud chces ostre fotky, stativem si vyrazne pomuzes ...

A posledni vec, myslim, ze si hodne pomuzes prednastavenim parametru JPGu primo ve fotaku. Vim, ze s JPG vystupem K-5 uz lidi byli hodne spokojeni narozdil od predchozich modelu. Preptej se treba na tech pentaxfriends.eu pokud budes mit zajem ...

-- 6. 12. 2014 19:43 --

Petr Luňák píše:Doporucovat 60mm na krajinu a street jen proto, ze je to maly objektiv, to je skutecne rada jak z praku, LOL.

Kaapa píše: ... Asi zustanu u te K-5 a poridim si pevny objektiv HD DA15 nebo FA43.

... ja bych rekl, ze to tentokrat bylo k veci. Byt sam bych tech 40mm jako jediny objektiv na krajinu nechtel ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 6. 12. 2014 21:44

ja chapem hlavne jednu vec - radost z kupy niecoho noveho, som podobne postihnuty :-)

najvacsi osoh som mal z K5IIs !

K5 som predal kamosovi od nas (nahradil ju za K10D) za paradnu cenu a vo vybornom stave. vadil mi obcasny ulet AF.
K5II som kupil ako nahradu za K5, AF velmi dobry (ked vynecham neocakavane nalady DA*55), predal som ju chalanovi v BA za slusny peniaz a v stave noveho kusu.
K5IIs - parada, ostry a cisty obraz (Sony snimac bez AA bola spicka), predal som ho len z vidiny ze som bol napichany na novu K3
K3 - mal som vnutorne lepsi pocit ze mam najnovsie telo od Pentaxu a u toho som aj skoncil. ano, vylepseny AF (aspon papierovo), par ficur naviac, ale ten 24mpx ma nepresvedcil, fakt

za mna: K5IIs + HD15/4 Limited + HD20-40WR + DA70/2,4 Limited (velka velka skoda,ze Pentax neurobil Limited sklo v ekonomickej verzii nieco ako 85/1,8 ake mam teraz na Nikone D750).

pozri si cenniky, co poskladas od Fuji k X-T1. Sony A7R asi kupovat teraz nebudes - cena tela je stale vysoko.
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sony FE 35/1,8 + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 6. 12. 2014 22:47

lennyl_2 píše:za mna: K5IIs + HD15/4 Limited + HD20-40WR + DA70/2,4 Limited (velka velka skoda,ze Pentax neurobil Limited sklo v ekonomickej verzii nieco ako 85/1,8 ake mam teraz na Nikone D750).

V pokropené verzi je použitelný jeho 55/1,4 bohužel ne za lidovou cenu, což LTD objektivy nebývají. Lze použít i 50/1,4 za cenu příznivější.

Jinak s výběrem souhlas. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka