Olympus E-PM2 vs klasické kompakty do 8K

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Sazik 14. 10. 2014 22:44

Zdravím,
celý den pročítám forum a snažím se pochytit co nejvíce Vašich rad a tipů na kvalitní kompakt, bohužel jsem však nenašel přesnou odpověď, tak mne snad neukamenujete za vytvoření nového vlákna.
Příští měsíc se chystám na cestu po Asii a stařičký Nikon 4600 dle mého názoru již určitě nestačí. Rád bych tedy pořídil něco nového za rozumnou cenu tak do 8000 Kč nejlépe. Jsem fotograf amatér, takže o zrcadle neuvažuji (ani limit to nedovoluje). Má pravděpodobně naivní představa je pořídit kompakt, s výborným výstupem i horších světelných podmínkách a pokud možno i kvalitním videem (video jsem ochotný oželit na úkor kvalitních fotek).

Doporučeni od jednoho nejmenovaného prodejce fotoaparátu Me.... zněl jednoznačně Olympus E-PM2 + 14-42 mm II R (cena 7 490) pokud chci kvalitnější fotky jak od kteréhokoliv z klasických kompaktu v ceně 8000 Kč. Prý nabídne mnohem lepší snímač a světelnost. Já osobně nevím zda zoom se základním objektivem je dostačující, ale soudím, že pokud jsem si vystačil do teď s Nikonem 4600, tak ten zoom bude dost podobný. Kamarád fotogram říkal, že objektiv nemá stabilizaci a při focení na dlouhý ohnisko to stejně neudržím a výstup bude nekvalitní.?
(do budoucna neplánuji koupi dalších objektivu)

Můj osobní tip byl Canon s120 (cena 7 990). Považoval jsem ho jako absolutního vítěze do 8000 Kč, ale tady na foru jsem snad nenašel jediné doporučení. Dále jsem do úvahy začlenil Fuji x10 (cena 6 990), na který jsem se zde dočetl velké chvály. Uzavřel bych to Olympusem XZ-10 (cena 5 100), který mi byl také doporučen v Me.... jako levnější varianta s kvalitním videem.

Ocením každou připomínku, radu či zkušenost.
Díky moc
Sazik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod LGA 15. 10. 2014 04:28

Viz aktuální diskuze: Jaký fotoaparád pro cestu "kolem světa"
Canon S120 má špatnou výdrž baterie.
LGA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 15. 10. 2014 04:56

Epm 2 má stabilizovaný čip. Takže stabilizáciu na objektíve netreba.
Ak ale neplánuješ kúpu ďalšieho objektívu, tak podľa mňa by tí pomohol skôr ten "profikompakt". Teda tá fujinka je podľa mňa v Pohode.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Sazik 15. 10. 2014 07:17

LGA: celou diskuzi jsem pročítal, krom menších rozepří jste doporučovali v podstatě Fuji X10. Já chtěl znát nebo se zeptat na tu kvalitu výstupu u EPM2 jestli je opravdu tak markantní rozdíl než z ostatních kompaktů, jak mi říkali v Me.....
Sazik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 15. 10. 2014 07:40

2kovu verziu PENa by som nebral, mali nejaky problem s cipom, blooming, alebo nieco ? Skor 3kovu, alebo 1kovu? V Kazdom pripade, u Olympusu vypnut odsum, potom z toho lezu pekne fotky. Stary setka patri medzi podarene objektivy. Ale rozsah je len 28-84mm. Rozdiel tam bude potom vo vahe, cele to bude mat tak 400g, mozno viac.
Podla specifikacii ma tvoj stary kompakt toto:
5.7-17.1mm (35mm [135] format equivalent to 34-102mm); f/2.9-4.9 .. cca 130g ?
teda moznosti je asi pomerne vela, ako to nahradit. Okrem mpix :D
Co Panasonic LX 5, alebo 7 ? Nevadi, ze nebudu AAcka ?
Ja osobne by som ale zvolil solidny odolny kompakt, nez PENa.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 15. 10. 2014 07:40

Epm 2 ma podstatne vacsi cip ako tie kompakty.Takze menej sumi na vyssie iso, ma lepsi autofocus a podobne. Ma blizsie k rozmerom cipu apsc zrkadlovky.
Ale len so setakom tak moc neprinasa. Rozsah setaku je 28-84, napriklad ta fuji ma tusim 28-112. Rovnako svetelnost je lepsia u profikompaktov. Epm ma podla mna vyznam minimalne v dvojsete s dvomi sklami, tam už prinasa viac a najvacsi vyznam má potom so svetelnejsim sklom, kedy už rozdiel proti kompaktom je rádový. Je to ale dalsie investovanie, bud lacnejsie sigmy alebo drahsie original panasonic/olympus.
Bezzrcatko stejnak ako zrkadlovka je mandl na prachy. Len prstiček tam strčís... ;)
Inak ten problém s čipom mal epl2, nie epm 2. Ten už má nové 16 mego, ktoré je v pohode.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Sazik 15. 10. 2014 08:19

Ty panasonic LX5 a 7 jsou trošku přes rozpočet. Jelikož zvažuji i koupi kamery AEE magicam s70 tak nechci překročit 8000 Kč. Když to řeknu takhle, starý nikon 4600 stále dle mého názoru nedělá špatné fotky při pořádným světle, šero a tma pak nepoužitelné. Co ten Olympus Xz-10 v porovnání s Fuji nebo tím Canonem? Cenový rozdíl je téměř 2-3 tisíce u Olympusu, což by mne přišlo vhod. To EMP2 tedy asi vyškrtávám z výběru dle Vašich názorů.
Sazik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 15. 10. 2014 09:57

bob222: mas pravdu, nejako sa mi tie olympusacke PL, PM, M, F, C,Z, D a ine uz pletu :D
Sazik: LX5 sa nepredava uz, jedine , ze by si to niekde vystrachal , kazdopadne bude imho pod 8000.
Fuji vs XZ10 je rozdiel vacsi chip u Fuji a mensi rozsah. XZ10 je sirokouhlejsia a lahsia :) Canon S120 ma este sirsi rozsah a stale vacsi cip ako XZ10 ale vyrazne horsiu svetelnost pri vyssich ohniskach. Ale obrazovo bude isto najlepsi Fuji, len sa bojim toho jeho ovladania/nastavovania.
Inak nemozes spojit video a foto, kupit jeden pristroj, ktory bude zvladat obe veci k spokojnosti ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 15. 10. 2014 10:28

No osobně bych 2 zařízení foto/video nechtěl. V takovém případě bys měl budget 18000Kč a za to bych vzal třeba E-PL5 s 14-42 (na video) a za zbytek koupil Sigmy 19 a 60/2,8. Sice to není sestava podle mých představ, ale v rámci limitu dost dobrý.
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod airmt 15. 10. 2014 10:35

Na focení venku je 14-42 dobrý. Na interiéry už to tak dobré není (slabší světelnost). Já při cestování fotím většinou venku, interiéry a za špatného světla minimálně, takže mi 14-42 vyhovuje. Teď ho mám v plánu brát do Nepálu, společně s Oly 40-150 a Panasonicem 20/1,7.
Do 8 tisíc se fakt těžko hledá lepší kompakt. Pokud bys chtěl něco menšího a s větším zoom rozsahem (případně lepší světelností), tak bych zvažoval něco od Fuji X, případně bazarový Sony RX100 nebo Oly XZ2.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sazik 15. 10. 2014 12:55

Jelikož jezdím i na kole po horách a různé sjezdy, sportovní kamera přijde určitě vhod, také plánuji nějaké to potápění. Tedy kombinace jednoho našlapaného přístroje by asi nefungovala. Ten Olympus XZ-10 mi přijde hodně atraktivní cenou, přece jen rozdil téměř 2000 Kč je citelný a pokud výsledek oproti S120 nebo Fuji X10 není tak rozdílný, možná by to mohla být dosti dobrá varianta?
Sazik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 15. 10. 2014 13:12

Myslím že na digimanii bol dost poctivy test toho olympusu. Pozri.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kultus 15. 10. 2014 13:48

No olympus XZ10 ma sice zajimavou cenun ale ted bych si misto nej asi vzal tu fujinu nebo XZ2 a myslim si, ze za ty prachy co ted je bych asi priplatil za RX100...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 15. 10. 2014 14:27

Tož to je dilema - kvalita výstupu plus kresba objektivu by pro mně opět znamenala Fuji X10, ale pro Olympus EPM2 zase mluví diametrálně výkonnější autofokus, holt těžké rozhodování.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sazik 15. 10. 2014 17:21

Jen mne tak napadá, jak by na tom byl Nikon D3100 + 18-55 mm VR v porovnání výše zmíněných. Vlezl by se taky do cenové relace 8 000 Kč a pokud je objektiv dostačující a bude fotit lépe jak kompakty tak by to možná nebyla zlá varianta?
Sazik
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků