Olympus E-PM2 vs klasické kompakty do 8K

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ltokar 15. 10. 2014 19:24

Jj, nebyla. Ale kamarad , co to zvolil, nakonec ma ted nakej Sony. Tak nevim :D Na kole jezdim taky, rekl bych, ze krome par vyjimek, jenom na kole. Je to tezke rozhodovani :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 15. 10. 2014 20:10

Sazik píše:Jen mne tak napadá, jak by na tom byl Nikon D3100 + 18-55 mm VR v porovnání výše zmíněných. Vlezl by se taky do cenové relace 8 000 Kč a pokud je objektiv dostačující a bude fotit lépe jak kompakty tak by to možná nebyla zlá varianta?

Jj, to je něco jako reklama od McDonnalds na tandemový seskok za 25Kč...
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 10. 2014 22:17

Osobne su myslim, ze to co E-PM2 oproti X10 straca na dosahu zoomu, to dokaze dohnat vacsim rozlisenim.
Kvalitativne je z doteraz vymenovanych urcite najlepsi. Ta X10 ho mozno za zlych podmienok dobieha vdaka svetelnemu objektivu, no inak (napr. za dobreho pocasia) jej megapixely nestacia. Ma aj citelne horsie video a nema dotykove ovladanie (hodi sa to napriklad na volbu ostriacej oblasti)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sazik 16. 10. 2014 14:35

Ok jako bych o Nikonu ani nemluvil.
Netušil jsem, že výběr bude opravdu tak složitý. Vůbec nevím po čem tedy šáhnout. Asi se budu rozhodovat mezi XZ10 a E-MP2. Myslím ze E-MP2 se základním objektivem pro mne a mé fotografování bude maximálně dostačující. U XZ10 chybu snad taky neudělám.
Sazik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 16. 10. 2014 17:28

Olympus xz 10 bych z výběru určitě vypustil, vyzkoušej si ty foťáky na vlastní kartu a uvidíš, tzv profikompakty tě zřejmě mile překvapí výstupem, ale ten EPM2 je převálcuje rýchlostí ostření - hlavně máš ale do budoucna otevřené dveře k dalším objektivům.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pepa3rd 16. 10. 2014 19:23

Podobné dilema jsem řešil nedávno s kolegou a nakonec si místo xz-10 připlatil za Olympus stylus xz-2, viz http://www.digimanie.cz/recenze-olympus ... kvely/5066. Sehnali jsme ho i s automatickou krytkou objektivu do 8k. Výborná světelnost, dotykový výklopný LCD a i daleko méně šumí. No hlavně, xz-10 má ten nejmeněí používaný čip 1/2,3". xz-2 má 1/1,7". Na kolo ideální, balení vše v jednom. Rozhodně bych se poohlédl po nějakém profi kompaktu s čipem >=1/1,7"

Nicméně, E-PM2 má samozřejmě ještě větší čip 4/3", stejné generace, jako v profi řadě OMD. Sám mám letošní novinku OMD EM-10 a nemohu si ji vynachvílit, i co se týká kvality výstupu čipu (ISO 3200 není problém) a ten bude podobný. Nicméně setový objektiv začíná na světelnsoti f3,5 a tak v podstatě musíš fotit od základu na ISO200, abys to kompenzoval (není problém). Navíc tahle dvojková vezre M.Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6 IIR není na kolo uplně miniaturní, musí se ručně odjistit a nemá automatickou krytku. Já dostal již trojkovou verzi a ta je poloviční, plně automatická a krytku jsem si za neskutečně drahé peníze dokoupil, takže na kolo naprostá pohoda. No a do města na pěší výlety tahám brašnu (poroti zrcadlovce spíš brašničku) s dalšíma třema objektivama a fotky z takové M.Zuiko 45 mm f1.8 nebo 17mm f1.8 jsou naprosto jiná liga co se týká schopnosti rozlišení na palec a pixelové ostrosti, takže ten seťák vůbec nenasazuju. Jenža ty skla stojí 2x tolik, co PM-2 :). Nicméně, jestli si to pořídíš (a chybu určitě neuděláš), možná tě to začne hodně bavit a do těch skel postupně zainvestuješ. Foťák pak časem vyměníš za jiný a skla ti zůstanou, protože obrázky malujou skla a foťák se musí příjemně ovládat a na E-PM2 těch čudlíků bohužel moc není, protože by příliš lezl do zelí mnohem dražším bratříčkům :).

Začít se dá třeba tímto hooodně výhodným setem (samotný objektiv stojí 8k) http://www.olympusobchod.cz/katalog/obj ... a-ART04807 a můžeš směle vyrazit do ZOO a fotky z toho budou naprosto prvotřídní s malou hloubkou ostrosti. Ačkoliv koukám, že tohle by pro tebe byla ještě mnohem výhodnější volba http://www.olympusobchod.cz/katalog/pen ... a-ART04937.
Pepa3rd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mas0n 16. 10. 2014 20:19

Pepa3rd píše:Začít se dá třeba tímto hooodně výhodným setem (samotný objektiv stojí 8k) http://www.olympusobchod.cz/katalog/obj ... a-ART04807 a můžeš směle vyrazit do ZOO a fotky z toho budou naprosto prvotřídní s malou hloubkou ostrosti.

:shock:
mas0n
Návštěvník

Odeslat příspěvekod airmt 16. 10. 2014 22:29

Souhlas s Pepou. Pokud ovšem nechceš na 100% další objektivy, šel bych do toho XZ2 nebo X10. Oly 14-42 je dobrý objektiv na focení venku, po přiclonění na F5.6-F8 dává super ostré fotky, uvnitř už to chce něco světelnějšího nebo blesk...
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Skulivert 16. 10. 2014 23:09

při požadavku na dobré video bych se poohledl i u panasonicu... jinak kdyz vidím třeba takový Olympus m.zuiko 14-150 tak si říkám, že je škoda, že oly nebo pan, nenabízí základní seťáky v kompaktní mini velikosti s konstantní světelností f4... ale zpět k tématu, minimálně dva objektivy (spíše více), časem člověka výměnný systém donutí mít, dříve nebo později nastane doba, kdy ten kratší zoom nebude stacit... tak se dokoupi minimálně ten delší zoom... ale s jídlem roste i chut, a když už bude double zoom sestava doma, tak prijde čas i na nějakou tu "klasickou" palačinku (17mm/20mm), něco světelného na portréty (45mm) a možná i speciál na makro, ultrasirocinu ci ultratele... takže i kompakt má něco do sebe, když je kvalitní...
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod duves 16. 10. 2014 23:12

2 airmt: Oly 14-42 su skla o ničom. Panasonic seťaky su lepšie.
Pentax k-5II, Olympus OM-D E-M10, Olympus E-PL5 pre IR foto.
upravujem DSLR (len APS-C) a micro 4/3 pre IR fotografiu: http://fotovesely.ephoto.sk/
duves
Návštěvník

Odeslat příspěvekod airmt 16. 10. 2014 23:31

Souhlasím, že Panasonicy jsou lepší - hlavně 14-45, 12-32 a v podstatě i 14-42 II je lepší.
Jen ten Oly dostaneš nový v setu s foťákem za hubičku a nemusíš nic řešit, je celkem malý a slušný. Navíc by se měly v těle od Olyho korigovat aberace aj. vady. U Pana to asi nebude. O ničem jsou všechny ty powerzoomy, od Pana, Oly i Sony. Těm bych se vyhnul, pokud vyloženě nechci kapesní miniobjektiv.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zzelli 16. 10. 2014 23:36

airmt píše:Souhlas s Pepou. Pokud ovšem nechceš na 100% další objektivy, šel bych do toho XZ2 nebo X10. Oly 14-42 je dobrý objektiv na focení venku, po přiclonění na F5.6-F8 dává super ostré fotky, uvnitř už to chce něco světelnějšího nebo blesk...

Ten 14-42 máš na mysli ten nový malinký nebo ten původní? Vybírám M10 a přemýšlím který objektiv vzít.. Děkuji.
zzelli
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pepa3rd 16. 10. 2014 23:53

No, když se budeme bavit o ceně do 8k (nebo 10k, kde je navíc i ten 40 - 150 mm), tak je to bezkonkurenční nabídka. To u jiných výrobců nové neseženeš. O tom, kdo má či nemá jak kvalitní setové objektivy se v této cenové kategorii nemá moc smysl bavit. Vše je to +/- stejné, určitě v porovnání s kompakty. Někdo má trochu lepší kvalitu obrazu, jiný má ryhlejší autofocus, další je tichý a vhodný pro video nebo má lepší stabilizaci, jinej zase v RAWu připomíná rybí oko (sonyho palačinka :)). Myslím, že pro běžné focení/natáčení videa jsou všechny dobře použitelné a kdybych měl volit vítěze, tak nejlépe by na tom, co do kvality obrazu, byl asi fuji. Do očí bijící kvalitu, nebo spíše nekvalitu, si člověk uvědomí až když má porovnání s pevným sklem :). Hádám, že olympus dobře ví, proč u dražších přístrojů občas dává M.Zuiko 45 mm 1.8 za hubičku :).

-- 17. 10. 2014 00:06 --

zzelli píše:Ten 14-42 máš na mysli ten nový malinký nebo ten původní? Vybírám M10 a přemýšlím který objektiv vzít.. Děkuji.

Já šel do té palačinky, tj. 14-42 III, a raději jsem si připlatil, protože jsem chtěl malý a rychlý univerzální objektiv na kolo s automatickou krytkou (bohužel stojí 1300). Člověk si jen musí zvyknout na elektronický zoom. 14-42 II jsem měl ještě z Pen E-P3 a vadilo mi, že jej musím před použitím manuálně odjištovat a sundavat krytku. Přeci jen, na kole ten foták nemá člověk stále na krku. Jestli ti to nevadí, klidně vem levnější II verzi. Výstup je +/- stejný, tj. proti pevným sklům je oboje bída ;-). Určitě se ale porozhlédni po setu s tou 45mm. Jen e pak asi budeš dlouze rozhodovat, zda k tomu koupit rychlou 17mm od oly nebo pomalou, ale dle mnohých o něco kvalitnější, 20mm od pana :).
Pepa3rd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod airmt 17. 10. 2014 01:01

zzelli: Já mám dobrou zkušenost s tou I a II verzí. Ta I byla ze všech tří nejlepší, ale pomaleji ostřila. Můžeš ale klidně zvolit jen tělo a objektiv koupit od Panasonicu (např. 12-32).
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod duves 17. 10. 2014 06:31

airmt píše:Souhlasím, že Panasonicy jsou lepší - hlavně 14-45, 12-32 a v podstatě i 14-42 II je lepší.
Jen ten Oly dostaneš nový v setu s foťákem za hubičku a nemusíš nic řešit, je celkem malý a slušný. Navíc by se měly v těle od Olyho korigovat aberace aj. vady. U Pana to asi nebude. O ničem jsou všechny ty powerzoomy, od Pana, Oly i Sony. Těm bych se vyhnul, pokud vyloženě nechci kapesní miniobjektiv.

Ja mam teraz v rukach ten prvy oly 14-42 a to je fakt horšie než R II. Otača sa predny člen. Ale to pojde hned preč, už je to na IR po konverzii k jednemu PEN telu. Na fotenie mam Panasonic Vario Lumix G 14-42.
Naposledy upravil duves dne 17. 10. 2014 08:23, celkově upraveno 1
Pentax k-5II, Olympus OM-D E-M10, Olympus E-PL5 pre IR foto.
upravujem DSLR (len APS-C) a micro 4/3 pre IR fotografiu: http://fotovesely.ephoto.sk/
duves
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka