Fotoparát cca 10 000Kč

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod unitacek 1. 9. 2014 07:49

Ahoj,
mám teď takové dilema a nevím moc jakým směrem se ubírat. Mám několik požadavků, které se pokusím seřadit podle důležitosti:
1.) Fotoaparát bude určen primárně k focení krajiny a sportu (horské cyklistiky), takže bude často foceno ve zhoršených světelných podmínkách (v lese), kde je trochu šero. Jsem prostě cyklista, který nasedne na kolo a jede s bandou na celý den někam do hor.
2.) S prvním bodem souvisí i můj požadavek č.2, který je, aby bylo možné používat přechodový filtr, jelikož si myslím, že se to na krajinářské fotky celkem hodí.
3.) Bylo by fajn, kdyby byl foťák aspoň trochu skladný, takže se přikláním možná k nějakým kompaktům s vyměnitelným objektivem? Tím pádem mým favoritem je Olympus E-PL5.

Opravdu se ale nemůžu rozhodnou jestli pořídit kompakt, nebo zrcadlovku, nebo kompakt s objektivy. Byl bych moc rád a vděčný za každou radu.

Díky T.
unitacek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hocal 1. 9. 2014 08:22

Fotit v sere a "zmrazit" pohybujuci sa objekt tak aby bol aj ostry vyzaduje kratky cas a vysoke iso. Ak ma byt fotka pekna s malym sumom, mal by to byt co najvacsi cip. Rychlost zaostrenia cyklistu bude v tych podmienkach docela problem pre mnohe amaterske stroje. Profi stroj by to zvladol ale to je teraz jedno. Ci uz kupis lowend zrkadlo alebo bezzrkadlo, budes mat vela odpadu a budes sa tesit kazdej vydarenej fotke.
hocal
Návštěvník

Odeslat příspěvekod unitacek 1. 9. 2014 08:55

NJ je mi jasné, že to žádná hitparáda nebude, ale i tak bych chtěl vybrat pokud možno to nejlepší, co se v dané cenové hladině dá sehnat.
unitacek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 1. 9. 2014 10:01

zalezi dost na Tve predstave o foceni cyklistiky, na krajinu to asi bude fuk. bezzrcadla maji tusim porad rezervu v ostreni, coz by u te cyklistiky mohl byt problem. a pokud na to CSC das jiny objektiv nez palacinku, rozdil ve skladnosti oproti nizsim tridam zrcadel (bez gripu) az tak markantni nebude..
co jsme se bavili ve vedlejsim vlaknu, tak na low-light by mel byt z CSC lepsi nex, oly ma zas podstatne lepsi skla..
ja bych jako potencialniho kandidata, vzhledem k akcnejsi casti foceni a low-light, navrhl D5100 a 18-105 (nebo mozna i 550D/600D + 18-135, pokud se vejde do limitu), idealne z bazaru (cena).
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 1. 9. 2014 10:39

Tak hrozné bych to neviděl. Člověk se musí smířit s velkou hromadou odpadu a nesmí se hroutit, že se každý záběr nepovede. Takže bych jimi nešetřil, aby bylo z čeho vybírat, ostatně dělají to tak i vznešenější jména, vlastnící profi stroje. Volil bych bezzrcátko, jaké poradí jiní.
:-)
Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 1. 9. 2014 12:04

samotneho by me zajimal "prakticky" nazor nekoho s osobni zkusenosti s CSC i DSLR, hlavne na ten AF (rozhodne nechci tvrdit, ze s CSC nepujde fotit, naopak sam se rozhoduju o koupi starsiho CSC jako kompaktnimu doplnku k zrcadlu. ale na akcnejsi fotky s nim moc nepocitam..)
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 1. 9. 2014 12:30

Olympus E-PL5 se nyní prodává s objektivem 14-42 za 9.999 kč, což je skvělá cena. Tvým požadavkům v pohodě vyhoví.
Mně osobně je bližší systém Sony NEX, má trochu větší snímač (a poměr stran 3:2). Nebál bych se bazaru, namátkou třeba zde
http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=319150

Obrazová kvalita těchto přístrojů je stejná jako u APS-C zrcadlovek.
Autofokusu se neboj, v ceně do 10 tisíc stejně nic lepšího nekoupíš.
Jediné co by ti mohlo vadit je absence hledáčku, lze ale k Penu i NEXu později dokoupit elektronický.

Sám jsem fanda cyklistiky, rád jezdím na horáči po lesích a místo zrcadlovky (kterou taky mám), je mnohem vhodnější ten NEX.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod unitacek 1. 9. 2014 13:00

Ok, dejme tomu, že bych oželel tu skladnost a vzal normální zrcadlo. Co kdybych vzal tělo D5100 a nebo Canon 600D, který se dá sehnat teď za 9 tis. Doma mám objektivy co byly ke starému Olympusu E-500 (14-45mm, 1:3,5-5,6 a 40-150mm, 1:3,5-4,5). Pomohl bych si tím nějak, nebo by mě ty objektivy stejně limitovaly, pokud by vůbec šly nasadit (nějak se v tom bohužel neorientuji po technické stránce, ale rád fotím a hraju si s fotkama v nějakém SW).
unitacek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod VencaD 1. 9. 2014 15:08

Objektiv z Olyho ti na D5100 ani na 600D nepůjde, i když by jsi dal redukci, nevykreslí celý APS-C snímač a budeš mít zataženou clonu
doporučil bych Ti třeba Nikon D90, do 10 tisíc se dá koupit i se sklem Nikon 18-105mm, nicméně možná by byl zajímavější s Tamronem 17-50mm f/2.8 ( nestabilizovaným) na paladixu jeden je http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=318306
e to sice jen 50mm ale zase máš f/2.8 což je o 2EV lepší než u 18-105mm , tam kde by si musel mít s 18-105mm ISO 3200 bude ti tady stačit ISO 800 a to nemluvím o jasnějším hledáčku a lépe pracujícím AF za hornšího světla.
Možná by ti 50mm molo stačit, je to 75mm po přepočtu cropem.
CSC bych nevolil, DLSR se světelným objektivem to v horších světelných podmínkách na focení pohybu ani náhodou nenahradí. Sám mám zkušenosti s Olym E-M5, E-M10 , Fuji X-E2, Samsungem NX1000 a pohyb v lese za mizernýho světla bych nechtěl fotit ani jedním.
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 9. 2014 17:02

VencaD píše:CSC bych nevolil, DLSR se světelným objektivem to v horších světelných podmínkách na focení pohybu ani náhodou nenahradí.
Aj na CSC môžeš dať svetelné sklo ;-)

Osobne mám veľmi dobré skúsenosti u fotenia športu v zlých podmienkach so svetelnou 45-kou (tá je ešte za tie peniaze celkom lacná) alebo 75-kou (tá je už podstatne drahšia).
Na rozdiel od zrkadlovkových svetelných skiel obe zaostrujú ticho a rýchlo. A vďaka svetelnosti môžu pracovať v omnoho horších podmienkach ako seťák alebo teleobjektív (tam už fakt AF nestíhal).

Bicyklistov v lese (duatlon) som už fotil (teraz neviem či so svetelnou 45-kou či so seťákom). Šlo to.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VencaD 1. 9. 2014 17:54

Ano můžeš, ale najdi mi prosím v bezzrcadlovkách ekvivalent Nikonu D90 s Tamronem 17-50mm f/2.8, tzn hledáček, světelnost f/2.8 v celém rozsahu za 10000,- ;-)
Ano můžeš koupit oly 45mm f/1.8, ale chce fotit i krajiny, takže bude potřebovat druhý objektiv, minimálně seťák. Takže co? E-Pl3 se seťákem + Oly 45mm ? Ale co hledáček, osobně si nedovedu představit focení pohybu bez hledáčku, nemluvě o focení za slunečního svitu...
Navíc nikdy jsem neměl v ruce foták, který má elektronický hledáček, který je použitelný za horšího světla na focení pohybu, většinou nestíhal.
Mno o Olym 75mm se raději vzhledem k rozpočtu nebudeu rozepisovat ( jinak ano měl jsem jej na E-M5 a byl perfektní )
btw. jak jsi přišel na to že zrcadlovková světelná skla nezaostřujou rychle a tiše? Měl jsi v ruce někdy třeba takovej Nikon 70-200mm f/2.8 ? Nebo Nikon 24-70mm f/2.8 ? Nebo Nikon 14-24mm f/2.8 ? a tak mohu pokračovat dál, já ano a mohu o nich napsat lecos, ale rozhodně né to, že jsou pomalá a hlučná...
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 1. 9. 2014 18:25

Ganec píše:Na rozdiel od zrkadlovkových svetelných skiel obe zaostrujú ticho a rýchlo.

D7000 + 50/1.8G pri AF-C:
Obrázek
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod unitacek 1. 9. 2014 19:55

No jedno vím jistě, že bazarovku nechci, sice je to asi chyba vzhledem k nabízenému, ale nemám v to prostě důvěru. U objektivu ještě ok, ale o foťáku ne.
Takže mě napadá co tak Olympus PEN E-PL5 + objektivy 14-42mm II R black + 40-150mm R black.
Nebo pořídit jen s tím 14-42?
S tím, že v budoucnu by se pořídil nějaký dobrý světelnější objektiv.
unitacek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Callgaro 1. 9. 2014 19:56

Tak zrovna pokud hledá člověk fotak na kolo, ani minutu bych nepřemýšlel nad zrcadlem. Je to pro akční přejezdy hodně velká zátěž a v cyklobatohu zabere většinu místa.
Na fotky z lesa se stejně převážně použije predoostreni na vyhlednute místo, ty víš kudy kolega pojede a třeba Ti pro lepší záběr projede i vícekrát. Zmrazit se dá nejen časem, ale třeba i bleskem.
Mě se a řeknu to otevřeně na kole se zrcadlem tahat nechce.
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 1. 9. 2014 20:06

Já si neumím představit tahat sebou D90 + Tamron 17-50/2.8 na kole.

unitacek
pokud by ses rozhodl pro ten E-PL5, tak ho rozhodně vezmi v setu i s tím sklem 40-150, ten malý cenový rozdíl za to rozhodně stojí.

Osobně mám moc rád fotky hor focené teleobjektivem.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod unitacek 1. 9. 2014 20:07

Jojo to jsem měl možná napsat hned, že se nebude jednat o žádné fotky ze závodů, ale o fotky pro zábavu nějaké skoky, klopené zatáčky atd, kde není problém kdy to zbytek bandy projede třeba 5x za sebou dokud si to nějak "nesedne". Určitě se nejedná o focení typu mám jen jednu možnost a musí to vyjít.
unitacek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod VencaD 1. 9. 2014 20:15

unitacek píše:No jedno vím jistě, že bazarovku nechci, sice je to asi chyba vzhledem k nabízenému, ale nemám v to prostě důvěru. U objektivu ještě ok, ale o foťáku ne.
Takže mě napadá co tak Olympus PEN E-PL5 + objektivy 14-42mm II R black + 40-150mm R black.
Nebo pořídit jen s tím 14-42?
S tím, že v budoucnu by se pořídil nějaký dobrý světelnější objektiv.

klidně vem ten dvojset, skla jsou v rámci základních seťáků slušná... časem dokoupíš světelnější sklo, mě by hodně chyběl optický hledáček a slušná ergonomie, osobně by mi zrcadlovka přiměřených rozměrů se sklem velikosti Tamron 17-50mm f/2.8 vůbec na kolo nevadila, i kdybych měl jít do canonu 100D. Elektronický hledáček se dá k E-PL5 dokoupit.
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod unitacek 1. 9. 2014 20:29

oka dík za radu :) No ergonomie mi neva..jsem celkem přizpůsobivý a zvyknu si na vše :) a to samé platí i o tom hledáčku..to mi taky nějak 2x vyloženě nevadí. kdyby tam byl, tak bych se nezlobil, ale není to nic, co by mi extra vadilo.
unitacek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 1. 9. 2014 20:30

Mně teda zrcadlovka na kole problém nedělá. Vozím ji běžně v řidítkové brašně. Problém je psychologický moment - DSLR obsahují jemnou mechaniku, která nerada otřesy, takže jezdím mnohem opatrněji než normálně. Za skoro 10 let jsem žádnou ze svých tří DSLR na kole nerozbil, možná šílím zbytečně. Nicméně je fakt, že mnohem raději vozím bezzrcátko Fuji X-E1, narozdíl od DSLR mi přední brašnu neucpe a naskládám do ní ještě mnoho dalších věcí, které se hodí mít po ruce. ...E-PL5 bych se osobně vyhnul, tahle řada Olýků mi silně nevyhovuje ovládáním, může být individuální. Zkoušel jsem Fujifilm X-A1, ovládání je daleko lepší než u low-end Olympusů a setový 16-50 je vynikající na krajiny. Cena je o něco vyšší, cca 13 tisíc, ale obrazová a užitná hodnota je podle mne daleko vyšší než u E-PL5 v základním setu.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 1. 9. 2014 20:33

100d + tamron 17-50 nebude do 10 litrov ani z bazaru.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod VencaD 1. 9. 2014 20:40

to byl samozřejmě příklad, hlavně pro velikost ;-) nikoli doporučení ke koupi

-- 1. 9. 2014 20:46 --

jinak Oly je v pohodě, přítelkyně má E-M10 a obrazová kvalita je s odpovídající optikou velmi dobrá, nicméně nový 14-42mm EZ za moc nestál, byl nahrazen panasem 12-32mm, který je po optické stránce o mnoho lepší
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod unitacek 1. 9. 2014 20:46

#Dolgor:
Mno to určitě není můj případ, protože nejsem ten typ cyklisty s brašnami, ale s jedním batohem na zádech, kdy jezdíme vyloženě po horách a čím horší terén tím lepší...nějaké skoky, plno kořenů atd.

Dobře ale dejme tomu, že když už bych byl ochotný dát 12 za E-PL5 a nedávno se kámošovi podařilo koupit D5100 s 18-105 za 13,5, tak vyplatilo by se v tomto případě pošetřit a nebo co se týče obrazové kvality tak na tom jsou +/- stejně co se týče těla a rozdíl je dán hlavně objektivem?
unitacek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod VencaD 1. 9. 2014 20:51

D5100 je obrazově o něco lepší, má větší snímač formátu APS-C, má sice dost malej hledáček, ale má ho. Opticky je 18-105 velmi slušný, v electroworldu jej měli o víkendu za 14000,-

-- 1. 9. 2014 20:53 --

Nicméně možná stojí za to koupit za 10000 tělo D5100 a k tomu bazarovej Tamron 17-50mm f/2.8, když říkáš, že bazarové sklo nevadí
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 1. 9. 2014 21:20

unitacek, brašny na nosič beru jen na dlouhé několikadenní cyklotůry, tam samozřejmě otřesy nehrozí. Mnohem častěji ale jezdím terén, horské kolo a většině ukazuju záda (hlavně po rovině a do kopce, protože při sjezdech se ozve pud sebezáchovy:)), a ani tady mi řidítková brašna potíž nedělá. Většinou jezdím co to dá, dost se potím a batoh pak nesnesu. Jestli na batohu trváš, pak jedině lehké bezzrcadlo, DSLR je na zádech otravná.

Plocha senzoru E-PL5 je cca 60% plochy senzoru v D5100, přičemž technologie senzorů a rozlišení je podobné. V praxi pak D5100 vede hlavně v pružnosti rawu při úpravách a v kvalitě při vyšších citlivostech - šum, barvy. Takže nikoli, rozdíl dělají i senzory, nejen objektivy. Tady jde pouze o to, jestli ten rozdíl poznáš, a to zase závisí na tom, co budeš fotit a jakým způsobem budeš fotky prezentovat. Jestli fotíš hlavně dokumentačně, pak bych si kvůli "horšímu" výstupu u E-PL5 nedělal hlavu. Mně na E-PL5 vadí hlavně ovládání a nelogické menu. Podle mne jsou tyhle low-end Olympusy strašně nepovedené, když je srovnám např s Fujinami za podobnou cenu. Seťák 14-42 s pojistkou, kdy je nutné před focením pojistku odjistit a objektiv vysunout, si mě taky nezískal, hrozně ale fakt hrozně mi ten další úkon vadil.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 9. 2014 21:52

Na menu Olympusov si treba zvyknúť: obsahujú ich totižto niekoľko. Aspoň moja E-P5:
- bočné menu - nepoužívam, lebo SCP je prehľadnejšie
- SCP - super control panel - všetky podstatné nastavenia sú tu na jednom mieste
- easy menu - toto nepoužívam, lebo je len v iAUTO móde, kedy nefungujú niektoré nastavenia (konkrétne: "Keep white ballance") a dá sa nastaviť vždy len 1 parameter
- hlavné menu - tam zase pre zmenu netreba často chodiť, tak ma netrápi že tam je veľa nastavení
(mimochodom: usporiadaných podľa abecedy - A: AF, B: buttons C: continuous release priority, D: display, F: flash...)

Naopak: páči sa mi na E-PL5 že má krížový roller - asi najlepší ovládací prvok aký existuje, keďže je hneď dostupné aj tlačidlo OK. Moja E-P5 ho už nemá (namiesto neho mám teraz roller vpredu)
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 1. 9. 2014 21:55

unitacek: ono to je individualni. Jak DSLR, ta bezzrcatka obsahuji stejne "jemnou" elektroniku, oboji muzes prevazet v batohu i v brasne a otresy tomu vadi tak nejak stejne. Spise zalezi na tom, jestli kupujes low-end a nebo nejakou vyssi radu. U te vyssi bych nemel obavy ani z nejakych velkych otresu.

Jinak to je spise otazka tvych preferenci - osobne bych ale nesel do fotaku bez hledacku (a nesel bych ani do m4/3 cipu). AF ti zrejme bude i u tech low-endu stacit. A pak si musis rict, jestli das spis prednost male vahove a rozmerove uspore (i kdyz ani to nemusi byt pravda) a nebo zpravidla vetsimu cipu. To uz zalezi na tvem stylu foceni.

Ja nemam problem tahat DSLR kazdy den jak do prace, tak na kolo.

Ale predevsim - hlavne si ten fotak poradne osahej pred koupi. Neni nic horsiho nez kdyz te pak bude neco (treba nejake pitome nesikovne umistene tlacitko, drzeni, ostreni pres displej apod.) **** den co den ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 9. 2014 23:38

Ja osobne by som dnes už nešiel do foťáku:
- bez dotykového displeja: strašne to zjednodušuje fotenie
(poznámka: foťák s veľkým gripom znemožňuje pri fotení používať dotykový displej)
- bez použiteľného face detection: fotenie ľudí je bez neho utrpenie
- bez pancake skiel: inak foťák nie je skladný a nevojde do vrecka
(poznámka: neexistuje nič lepšie na fotenie v miestnostiach ako svetelný pancake + LiveView)
- s príliš veľkým snímačom: geometricky k tomu totižto narastá veľkosť objektívov
- s optickým hľadáčikom: nevidno v ňom preview a tak častejšie vznikajú expozičné chyby, nedá sa s ním presne manuálne zaostriť (v LiveView je zväčšenie, alebo peaking), ...

Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 2. 9. 2014 00:37

Ja osobne bych uz dnes nesel do fotaku:
- bez fyzickych ovladacich prvku pro hlavni funkce a min. 2 prog. tlacitka v dosahu prave ruky
- bez moznosti ultra sirokouhleho objektivu
- bez op. hledacku, ktery je nezbytny pro foceni rychlych akci, nebo se silnym zdrojem svetla v zaberu
- bez schopnosti sledovat pohyb i pri nizsi hladine osvetleni
- bez kvalitniho snimace, ktery nesumi jako prase uz na iso400 a je tedy pruzny pro upravy fotografii

:)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 2. 9. 2014 05:10

Hezký Petře. Ale čo tých 10 litrov rozpočet? ;-)

V tomto smere sa do určitej miery zhodujem s FABC. Optický hľadáčik je lepší, ale až od určitej veľkosti. Zažil som optické hľadáčiky olympus zrkadloviek, lacných Canonov (a to bolo fest zúfalstvo - poštová známka na konci tunela) a ani D5000 nebola nič moc.
Optický hľadáčik je fajn vo veľkosti od tej D7100, 7D, (+ skoro všetky pentaxy ;-)).
Pri tých pidihľadáčikoch je fakt lepší ten kvalitný EVF.
Ovládacie prvky na tele sú fajn, o tom žádná. Je to dosť o zvyku a spôsobe fotenia. Niekto kto si chystá záber dlho a s foťákom dolu to až tak moc nepotrebuje, kto pracuje s okom na hľadáčiku a hmatá po pamäti, pre toho je to nutnosť. Každý sme iní.
CAF a AF tracking je zatiaľ bez diskusií doménou DSLR vyšších radov. Kto fotí pohyb - musí investovať nielen do tela ale aj do sklenárstva. Samozrejme pre väčšinu to nie je nutnosť.
Inak bol som prekvapený ako kvalitne funguje face detection na olympusoch. V zásade zaznávaná joke funkcia, ale funguje. Principiálne ide vlastne o formu CAF, tak nechápem prečo to nedokážu použiť aj pri normálnom sledovaní objektov. Asi to nebude také jednoduché ako si predstavujem.
V každom prípade aj v prípade zrkadlovky aj v prípade bezzrkadla je 10000 tzv. životné minimum a predpoklad ďalších investícií následuje.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 2. 9. 2014 07:02

Ganec píše:Ja osobne by som dnes už nešiel do foťáku:
(poznámka: foťák s veľkým gripom znemožňuje pri fotení používať dotykový displej)
(poznámka: neexistuje nič lepšie na fotenie v miestnostiach ako svetelný pancake + LiveView)
- s príliš veľkým snímačom: geometricky k tomu totižto narastá veľkosť objektívov
- s optickým hľadáčikom: nevidno v ňom preview a tak častejšie vznikajú expozičné chyby, nedá sa s ním presne manuálne zaostriť (v LiveView je zväčšenie, alebo peaking), ...

gance gance ... tolik textu a tolik nesmyslu ... chapu osobni preference na techniku (ty ma kazdy), ale ty argumenty jsou, sorry, hloupe
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VencaD 2. 9. 2014 07:05

na pohyb je jednoznačně lepší optickej hledáček, byť malej, než EVF. Ano, třeba EVF u E-M10 je velmi kvalitní, ale pohyb nestíhá, hlavně za horšího světla, F X-E2 na tom byla stejně, možná hůř.
Jinak face detection na OM-D funguje velmi dobře, většinou najde přesně oko.
Jinak u bezzrcadel se mi libí spolehlivost kontrastního AF, s fotoaparáty, které jsem zmiňoval jsem neměl problém ani za horšího světla, naproti tomu u DSLR jsem měl dost často problém s FF a BF, ale to už je holt daň za samostatný senzor AF. Nicméně když to funguje je rozhodně AF DSLR lepší a to nemyslím jen AF-C :-)
MF je samozřejmě již z principu lepší na bezzrcadle s EVF. Nicméně osobně bych nechtěl fotoaparát bez hledáčku, když bezzrcadlo tak s hledáčkem a tam mě nejblíže rozpočtu napadá snad jen Panasonic G5, nicméně jestliže by bylo v plánu fotit jen do JPEG tak bych ho rozhodně nebral, JPEG nestojí za nic.
Každopádně návrh s D5100 je po stránce obrazové kvality v dané ceně nejlepší volba, hlavně když vemu v potaz, že uživatel chce fotit krajiny.
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 2. 9. 2014 07:16

Je pravdou, že to 16-mego z D5100 má dodnes svoje kvality. Skrátka ten čip sa podaril...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod VencaD 2. 9. 2014 07:25

Ganec píše:Ja osobne by som dnes už nešiel do foťáku:

Ganče, nezlob se na mě, každý máme svůj způsob focení, ale myslíš, že nejlepší způsob focení jsou natažené ruce a opatlaný displej?
Myslíš, že když nasadíš velký teleobjektiv na foťák bez gripu bude se ti dobře fotit? Ještě k tomu přes dotykový displej.
Face detection je určitě dobrá věc, nicméně rozhodně se nedá říci, že by bez něj nešli fotit lidé?
právě, že na focení v místnosti je nejlepší optický hledáček, který nešumí a nemusí překreslovat ! Navíc tě neruší okolí a soustředíš se pouze na kompozici.
Přesná expozice a MF je jistě výhoda LV, nicméně mnohem lepší je vidět scénu tak jak je, jak jí vnímám já a né foťák, expoziční chyba je zejména věc zručnosti fotografa a jeho znalosti přístroje.
K poznámce o příliš velkém snímači se nemá asi ani cenu vyjadřovat.
Takže ano když mám EVF tak je jednodušší MF, přes displej to není žádný bigbít protože ti do něj pere světlo a moc toho nevidíš! osobně si i pro toto kupuju lupu na displej.

-- 2. 9. 2014 07:26 --

bob222 píše:Je pravdou, že to 16-mego z D5100 má dodnes svoje kvality. Skrátka ten čip sa podaril...

rozhodně, hlavně DR bude oproti m4/3 hodně znát...
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gamut 2. 9. 2014 07:27

VencaD píše:... naproti tomu u DSLR jsem měl dost často problém s FF a BF, ale to už je holt daň za samostatný senzor AF. Nicméně když to funguje je rozhodně AF DSLR lepší a to nemyslím jen AF-C :-)

Docela by mne zajímalo co to je u DSLR daň za samostatný senzor. Spíš mám za to, že hodnocení případných FF a BF je vždy kombinace konkrétního DF+ konkrétního objektivu, případně konkrétní značky. Když to funguje?????
Gamut
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VencaD 2. 9. 2014 07:34

daní za samotný senzor je právě častý FF a BF, jak bylo napsáno... je to věc vzájemného sladění, tzn. je větší pravděpodobnost že mi to nebudedu správně ostřit, vše má své odchylky a když se odchylky sejdou... v případě kontrastního ti to většinou vždy ostří tak jak má.

-- 2. 9. 2014 07:36 --

nicméně je jasné, že když objektiv a tělo sednou, nebo se řádně seřídí, problém s FF a BF není... myslím, že o tomto toho bylo napsáno již hodně :-)
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gamut 2. 9. 2014 08:02

No tak nevím jak u které značky, ale dá se předpokládat, že většinou jsou problémy u výrobců třetích stran. A mnohem větší riziko, než případnou daň senzoru, z hlediska ostření vidím v 90% nepochopení funkčnosti AF, nastavení a případné vzájemné kombinaci algoritmu, pixlů a procesoru. Tím nepopírám možnost případného FF, BF. Dost asi napoví možnost FT u některých DF.
Gamut
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 2. 9. 2014 09:00

taky jsem par let vozil zrcadlo na kole, jak v riditkove brasne, tak na hrbete v batohu (a k tomu dalsi "nezbytnosti" jidlo, piti, stativ, dalsi objektivy,..). je fakt, ze turisticke jizdy (lesem, terenem), zadna divocina. v te ridi-brasne jsem se o ni trochu bal (narazy), ale nikdy se ji nic nestalo, funguje dodnes..
VencaD: trochu OT, jako prakticky uzivatel - jak jsi byl spokojeny s ostrenim toho tamy 17-50/2.8 (rychlost, spolehlivost, jaka to byla verze?), dlouhou dobu si pohravam s myslenkou vymenit z nej stavajici zakladak (sigma 17-70 bez OS), ale prave na to ostreni jsem moc chvalu necetl - pomalost, nespolehlivost (mozna ale jen moc ctu, ty recenze casto pisou totalni geekove)
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milav 2. 9. 2014 09:30

Ohledně Sigmy 17-70 (já mám s OS) - měl jsem Tamyho 17-50/2.8 a po počátečním otestování jsem ho ve 14 denní lhůtě vracel a bral právě Sigmu - Tamron byl podstatně pomalejší,hlučnější a na mé Sony A35 hlavně v nižším osvětlení bylo zaostření sázkou do loterie (občas něco zaostřil správně). Se Sigmou za poslední 3 roky jsem neměl jediný problém, navíc ostří rychle a tiše. Nejlépe, když si Tamyho na chvíli půjčíš, není nad vlastní zkušenost.
Sony Alpha A35, Sony 18-55 SAM II, Sigma 17-70 DC OS HSM, Sigma 70-300 DG OS, Minolta 50/2.8 Macro, Sony HVL-F42AM, Vanguard Alta+ 233AP
milav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 2. 9. 2014 09:40

Ja som mal tamron 17-50 na D5000 a bol perfektný. Ale ako som pozeral okolo seba, tak som asi mal štastie na fakt dobrý kus, lebo neblbol ani AF.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FotoABC 2. 9. 2014 10:09

Všichni děláme stále stejné, ale pro člověka strašně přirozené chyby. Snažíme se o objektivní hodnocení a děsivě do toho promítáme vlastní osobnosti. Předpokládáme, že člověk, kterému něco doporučujeme, má stejné potřeby, dojmy a priority jako my sami a odlišný způsob fotografování považujeme za nesmyslný a chybný.

Zkusím vypsat časté fauly, které tady od nás zaznívají:

Ganec a všichni odpůrci optických hledáčků neustále opakují, že majitelé optických hledáčků mají problém se správnou expozicí, protože ji nevidí hned v EVF nebo na LCD. Faktem je, že obrovské množství fotografů s DSLR to trápí nesrovnatelně méně, než Gance, který si jen představuje, že by ho to trápilo, kdyby měl DSLR. Prostě existují DLSR s velmi přesným a spolehlivým měřením expozice a na ty případy, kdy je potřeba tu korekci expozice udělat, si už člověk rychle zvykne a zná je dopředu, podíváš se očima na scénu a víš, že budeš korigovat expozici ještě dřív, než zapneš foťák. nepotřebuješ to vidět v EVF nebo na Live View, protože jseš člověk a adaptuješ se a učiš se. Není třeba předpokládat, že je člověk vždy neschopný blbec, za kterého musí přístroj všechno udělat. Kromě toho asi všichni zrcadlovkáři známe co získáme a ztratíme, když místo do hledáčku koukáme na displej. Kupodivu to není přesnější expozice. Nevnímám žádný praktický přínos k expozici, když koukám během focení na displej. Teoreticky bych podle Gance měl, ale chápu, že nemůže vědět, že praxe je prostě jiná. Stejně se podle jasu displeje neorientuji ani u bezzrcátek (taky s jedním fotím), protože tahle informace prostě na place trošku kecá. Přepaly taky lžou, protože v RAWu často nejsou. Takže vím, kdy mám kouknout na histogram a stejně vím dopředu, co tam uvidím.

No a z opačné strany: my zase bezzrcátkařům s oblibou říkáme, že nějaký ten PEN s dlouhým světelným teleobjektivem je vážně lahůdka. A všichni majitelé těch 70-200/2.8 a podobných skel litujeme majitele maých bezzrcátek bez EVF, že je to ergonomicky vážně jen na tu palačinku do dětských rukou. Ale oni prostě nefotí, co my, pořádný tele by si stejně nekoupili, nemají tuhle potřebu, nevadí jim to. Kdyžtam mají teleobjektiv s f/6.3 na konci, k tomu m4/3 formát a fotku na Web z toho taky vyšvihnou bez šumu. Jo, na A3 to vážně není, v rozlišení 16 MPx při F6.3 na ISO 3200 s ekvivalentem 600mm je to rozpatlané bláto, ale jim to nevadí, protože to prostě nepotřebují, na těch 1600 pixelů na šířku je to stále ještě paráda.

Oni nedokáží pochopit, jak můžeme fotit aniž bychom na LCD stále sledovali náhled expozice, my nedokážeme pochopit, jak fotí s tím tmavým piditeleobjektivem na menší snímač v natažených rukou před sebou.

Proč donekonečna omílat FF/BF člověku, který tyhle potíže s DSLR a svými objektivy jednoduše nemá?
Proč donekonečna omílat špatné AF-C pro člověka, který fotí jen nepohyblivé věci?

Existuje jediná rada: seznam se s jinými možnostmi za asistence toho, pro kterého jsou ty možnosti přirozené, a zůstaň sám sebou.
"Hezký, ale nechci." Moje zkušenosti, moje preference a dojmy jsou nesrovnatelně důležitější, než jakákoliv čísla na papíře a teoretické závěry.

Především mám dělat takové fotky, které ne mě dělají na place ten správný dojem. Někdo (třeba já) ten správný dojem mám pouze v hledáčku, kdy mám odstíněné okolí a vidím barvy a jas a kontrast vlastníma očima. Obraz v televizi na mě na place dojem udělat asi nemůže, je to moc umělé a pokud je to na LCD a ne v hledáčku, tak ještě odtažité. Někdo zase potřebuje vidět hotovou fotku, protože to, co vidí v EVF, považuje za hotovou fotku - hotová fotka je pro něj JPEG vypadlý z foťáku a monitor nemá lépe zkalibroaný, než EVF v hledáčku. Pro mě to, co vidím na LCD či v EVF není hotová fotka ani náhodou, protože hotová fotka je to, co vidím na papíře poté, co zpracuji RAW tak, že se blíží subjektivnímu dojmu na place mnohem víc, než to, co padá z foťáku jako JPEG.
Proč se hádat, který postup je správně a komu doporučeníhodný. Každý má nárok na to být jednoduchý nebo naopak komplikovaný a my ho nesuďme.
Není nic jako typický amatér.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 2. 9. 2014 11:46

VencaD píše:
bob222 píše:Je pravdou, že to 16-mego z D5100 má dodnes svoje kvality. Skrátka ten čip sa podaril...

Jo,jo, DR je oproti m4/3 hodně znát :D

dpreview.jpg
zdroj - dpreview.com
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 9. 2014 12:02

rodri, dpreview měří DR v jpegu. Použitelný DR v rawu je u D5100 o něco vyšší, minimálně na nízké citlivosti. Viz DxOMark. ...Pak jde samozřejmě o to, jestli člověk upravuje. Já například ano, proto větší rezervu ocením. Pamatuju si přechod z CCD v D80 na CMOS v D7000, ač D80ka byla celkem ok, D7000 mi dává úplně jiné možnosti, prakticky skončily problémy se scénami s vysokým DR (přepaly vs hluboké stíny).
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 2. 9. 2014 12:05

Rodri nezabudni, že väčšina majiteľov DSLR tu na fóre stále pozná len parametre starého 12 megového čipu a okolo toho sa točí.
Viď šumiace ISO 400, biedny DR a podobne. ;-)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 2. 9. 2014 12:08

rodri: http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/ ... ___829_793 ... anzto nejvyssi dynamicky rozsah je zpravidal na nejnizsim ISO. Zkus do toho tveho odkazu vyse u Olympusu navolit ISO 80 a uvidis ten rozdil.

... ale vazne. Je jasne, ze obrazova kvalita bude prakticky vzdy o fous lepsi u vetsich cipu. Ale presto, obrazova kvalita soucasnych high-end m4/3 je uz vyborna. Pokud nekdo nepotrebuje vylozene pracovat s hloubkou ostrosti, tak mu bude stacit. Je to o kompromisech, neexistuje jediny univerzalni system.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 9. 2014 12:12

Já jsem lepší senzory u Olýků z posledních dvou let zaznamenal a považuju to za naprosto zásadní pokrok, protože starý 12Mpixelový liveMOS byl o třídu horší než CCD v D80ce (teda aspoň v mých rukách).
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 2. 9. 2014 12:14

Najvyšší DR je spravidla na natívnom ISO, to je iso 200 na oloušovi...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 2. 9. 2014 12:23

bob222: vzdyt vis, jak jsem to myslel. To srovnani nebylo ok ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 2. 9. 2014 12:25

V každom prípade OMD E-10 s objektívom je za cenovou čiarou...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Gamut 2. 9. 2014 12:26

Už je to tady. :-D No a teď ty vysoké DR dostat do finále. Na škálách to vidí každý že jo. A co dál ... :-)
Gamut
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VencaD 2. 9. 2014 12:41

rodri píše:
VencaD píše:

Jo,jo, DR je oproti m4/3 hodně znát :D

dpreview.jpg

http://www.dxomark.com/Cameras/Olympus/ ... asurements
http://www.dxomark.com/Cameras/Nikon/D5 ... asurements
;-)
mluvím samozřejmě o DR na nativní ISO, dále E-PL5 srovnává krok, ale zmiňoval jsem to s ohledem na krajinu... osobně vím, že je rozdíl zpracovávat RAW na nativní ISO z D7000 nebo OM-D , u D7000 jsem si mohl dovolit více. ;-)

-- 2. 9. 2014 12:43 --

jiank, je fakt, že 16 Mpx snímač m4/3 je na svou velikost výborný...

-- 2. 9. 2014 12:54 --

Shoehardt R. píše:taky jsem par let vozil zrcadlo na kole, jak v riditkove brasne, tak na hrbete v batohu (a k tomu dalsi "nezbytnosti" jidlo, piti, stativ, dalsi objektivy,..). je fakt, ze turisticke jizdy (lesem, terenem), zadna divocina. v te ridi-brasne jsem se o ni trochu bal (narazy), ale nikdy se ji nic nestalo, funguje dodnes..
VencaD: trochu OT, jako prakticky uzivatel - jak jsi byl spokojeny s ostrenim toho tamy 17-50/2.8 (rychlost, spolehlivost, jaka to byla verze?), dlouhou dobu si pohravam s myslenkou vymenit z nej stavajici zakladak (sigma 17-70 bez OS), ale prave na to ostreni jsem moc chvalu necetl - pomalost, nespolehlivost (mozna ale jen moc ctu, ty recenze casto pisou totalni geekove)

Měl jsem nestabilizavanou verzi Tamrona 17-50mm f/2.8 na D7000, za svou cenu výborný sklo, trochu měkčí na konci, nicméně ostření bylo spolehlivý, sice žádnej rychlík to nebyl, ale rychlejší než Nikon 18-105mm, jestli chceš něco co má lepší světelnost na dlouhym konci, tak když vybereš slušnej kus, nešlápneš vedle.
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 2. 9. 2014 13:09

dekuju vsem za postrehy s tim 17-50
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod unitacek 2. 9. 2014 14:41

Hmm mno tak z té záplavy dohadů o čipech a kdovíčem všem z toho jako laik, který prostě rád fotí, je spokojený když se povede pár povedených fotek (v mých očích povedených, na žádného profíka si nahraju a hrát nehodlám) nejsem vůbec chytrý...
Takže jednoduše prosím o odpověď:
1.) Dá se sehnat nějaký v rámci možností pro mé účely kvalitní foťák? (opravdu jsem amatér co to nějak extra neřeší, rád si zafotím a pak fotku trochu doladím v PC)
2.) Vyplatí se počkat na 5100 s 18-105 jak bude v nějaké akci? Tím pádem chvíli počkat a pošetřit.
3.) Vyprdnout se na to, pošetřit peníze a vyřešit to třeba po roce když bude rozpočet vyšší?

Dík za pro mě srozumitelné odpovědi.
unitacek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod VencaD 2. 9. 2014 14:45

jestliže ti nevadí zrcadlovka na kolo, je D5100 určitě dobrá volba, jestliže by ti foťák velikosti zrcadlovky na kolo vadil ber bezzrcadlo, třeba ten E-PL5, psal jsi, že hledáček mít nemusíš... :-) každopádně se dá v případě potřeby dokoupit.
Být tebou navštívím libovolnou fotoprodejnu, kde tyto foťáky mají skladem a vyzkouším si je.
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 2. 9. 2014 15:12

Myslím že tá 5100 už je akciová. Sú už nové modely a moc dole už to asi nepôjde.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod VencaD 2. 9. 2014 15:27

je pravda, že cena za kterou se prodavá občas o víkendu v electroworldu tj. 13999,- ( set s 18-105mm) je dost nízká, chce to sledovat...
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 9. 2014 15:34

unitacek, já tě těžko odhadnu takhle přes internet. Nicméně většině známých dneska radím spíš bezzrcadlovku, protože vidím, jak ti, kteří si před pár lety pořídili low-end DSLR, s ní dnes nefotí, protože se jim s ní nechce tahat. Prostě a jednoduše, pokud není focení tvůj KŮŇ ale jen doplňková zábava k cyklistice, docela určitě si vystačíš s bezzrcátkem. ...Osobně bych ale volil spíš Fuji X-A1 než E-PL5 kvůli lepšímu ovládání a setovému sklu.

-- 2. 9. 2014 16:36 --

...nebo pak od Olyho OMDčko, ale to už jsme na dvojnásobných sumách.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod unitacek 2. 9. 2014 17:01

OKa super díky za rady :) Teď už v tom mám konečně jasno. Půjdu tedy do bezzrcátka. Co se týče ovládání tak to nějak neřeším jsem trpělivý a zvyknu si na vše :-D
A ještě bych poprosil o info v čem je lepší objektiv od Fuji vs 2 objektivy od Oly 14-42mm II R + 40-150mm R.
Protože dejme tomu za rok bych si chtěl pořídit nějaký světelný objektiv aby i fotky v šeru vypadaly jakž takž.
S tím souvisí i můj další dotaz. Na bezzrcadla pasují všechny objektivy dejme tomu jen pro příklad od Nikon 35mm f/1.8G AF-S DX, nebo je to nějaká speciální kategorie objektivů? Omlouvám se předem za hloupý dotaz, ale nějak v tom nemám jasno.

Mockrát díky!
unitacek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 2. 9. 2014 17:15

Každý výrobca má svoj bajonet. Panasonic a olympus majú rovnaký. Vzajomne pouzitie je možné len cez redukcie a potom nefunguje autofocus.
Niektorí výrobcovia ako napríklad sigma alebo tamron robia objektívy s rôznymi bajonetmi, ale vždy pre konkrétny systém. Napríklad sigma pre nikon, sigma pre olympus. Opäť nemožná zamena...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod unitacek 2. 9. 2014 17:20

Aha, v tom případě to je asi celkem limitující, protože na ten Nikon se dají sehnat objektivy se slušnou světelností dejme tomu za těch 5-7 tis a u Fuji či Oly jsou ty ceny poměrně o dost vyšší :-/
unitacek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 9. 2014 17:23

unitacek,
fuji 16-50/3,5-5,6 je širší, což se hodí na krajiny, a ostřejší do rohů než Oly 14-42 II. Rozdíl ale nemusí ocenit každý, spíš jen ti, kteří tisknou velké formáty na zeď. Pro galerii na Flickru nebo Rajceti je to jedno.

...Fuji samozřejmě nabízí i levnou alternativu k mZuiku 40-150, ale za příplatek k setu. Pokud dobudoucna počítáš s dokoupením pevného světelného objektivu, bude asi lepší cesta s Olym. Jeho pevné objektivy jsou podstatně levnější a lépe dostupné v bazarech. Pro Fuji se za rozumnou cenu cca 8-10 tisíc dá získat asi jedině 35/1,4 nebo 60/2,4. K Olymu máš na výběr 17/1,8, 25/1,8, 45/1,8... na bazarových cenách do 5 tisíc.

Každá značka foťáků má vlastní bajonet - "závit", kterým montuješ na objektiv na tělo. Tudíž nasadit Nikkor na Olympus nejde a vice versa. Lze koupit redukce, ale pak přicházíš o autofokus a někdy i o měření expozice. Olympus používá společný bajonet s Panasonic m4/3. Pro E-PL5 tedy budeš vždycky vybírat mZuika pro m4/3 bajonet (nikoli starší Zuika pro 4/3), Panasonicy pro m4/3 a pak případně Sigmy, Samyangy apod určené pro m4/3.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VencaD 2. 9. 2014 17:30

na olympus seženeš objektivy celkem v pohodě použitý třeba na paladix.cz , fuji je na tom o něco hůře, má jich méně a jsou většinou dražší, oba mají skla výborná.
Na Olyho jsou dobrá skla za slušnou cenu třeba Olympus 45mm f/1.8, Panasonic 20mm f/1.7 ( ten má tedy pomalejší ostření, ale obrazově perfekt ) ,špatné nejsou třeba ani sigmy 19,30 a 60mm, na Olyho je výběr velmi dobrý na Fuji o něco slabší a není nabídka levnějších svělných ( vyjma manuálního samyangu )...
jinak můžu doporučit třeba nástroj megapixelu : http://www.megapixel.cz/objektivy/produkty?p=15586
vlevo vybíráš fotoaparát, měli by se ukázat pouze kompatibilní skla
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod unitacek 2. 9. 2014 17:40

Aha dobře, takže tedy děkuji mockrát všem za rady a trpělivost s neznalcem, už jsem zase o něco chytřejší. Půjdu tedy do toho Olyho s 2 setovými objektivy a pak dokoupím časem něco světelnějšího.

Ještě jednou velké díky :)
unitacek
Kolemjdoucí