Smartfoun nebo raději kompakt?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod hmpf 20. 4. 2014 21:34

Zdravím,
chci fotit jen momentky na dovče, srazy s přáteli atd. Stačí malinký zoom.
Jsem nefotograf tak by měl mít pěkné efektní použitelné fotky už od základu z automatiky takže by se to dalo nazvat jako rodiný foťák cena cca 6tisíc, na to mé focení myslím dražší zbytečné (dříve jsem měl bezrcadlovku a zrcadlovku a nevyužité nedokopal jsem se naučit fotit). Co jsem tak v rychlosti malinko něco přečetl Nikon P330? Nebo něco jiného Sony, Olympus, Canon, Fuji..

A teď proč jsem založil vlákno. Mám dilema objednal jsem smartfoun Xiaomi Mi2S (snímač jako v iPhonu nějaký menší Sony exmor tak to bude asi plus mínus podobné).
Má smysl na to mé focení pořizovat kompakt typu např. Nikon P330 nebo ty telefonu fotí použitelně? Např. iPhone 5 co jsem viděl nějaké fotky tak to zlé na momentky vůbec nebylo.
Mě už je jedno jestli budu mít telefon za 3tisíce a k tomu kompakt za 6tisíc nebo jen telefon do 10tisíc. Výhoda asi, že ten telefon člověk bude mít furt po ruce.

Díky za upřímné názory :-))
hmpf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 20. 4. 2014 22:09

Pokud nepotřebuješ zoom a nemáš zájem něco nastavovat a hrabat se v menu, tak na momentky podle mě telefon úplně vystačí.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 20. 4. 2014 22:36

Podle toho co jsem videl ukazkove snimky, tak jako nejvyhodnejsi fotomobil mi prijde nokia lumia 1020, xiaomi ma sice hodne vychytane kousky, ale toto je jina liga (a da se na to koipit grip s doplnujicim akumulatorem)

Jinak si nemyslim, zeby treba ten nikon p330 postradal smysl, akorat ten mobil budes mit furt u sebe, fotak - i kdyz maly - asi tezko
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 21. 4. 2014 00:36

Nikon P330 má větší čip a umí fotit do RAWu, takže se z něj dá dostat daleko lepší kvalita než z mobilu. Otázkou je, jestli takovou kvalitu potřebuješ. A mobil nemá zoom, to je dost omezující.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karf 21. 4. 2014 09:56

Za mě klidně smartphone. Fotil jsem 5mpx nokií 6200, pak 12mpx SE Satiem a teď Sony Xperií Acro S. Tuším že má taky 12mpx. Na slušný fotky s možností nějakýho přiblížení to bohatě stačí :)
karf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 21. 4. 2014 10:56

Ak to nechceš ako koníčka, tak praktickejší je asi mobil. Špičkové modely nad akým uvažuješ sú na dokumentačné a memory foto už viac ako v pohode.
Na foto je suverénne najlepšia nokia, len neviem či skusneš Win v mobile.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 21. 4. 2014 12:23

Pokud mají být momentky nejen dokumentační, ale i pěkné, dost se hodí ten zoom. Třeba když má být na momentce něčí tvář, tak s mobilem je kolem osoby i spousta rušivého okolí. Zoom umožní zabrat jen obličej a lepší kompakt navíc umí i trochu rozostřit pozadí. Výsledná fotka je pak úplně o něčem jiném.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 21. 4. 2014 12:39

To co popisuje Flor je jako jedna nejmenovana ideologie, popsana je pekne, vypada to dobre, ale praxe je jina. Je uplne jedno co ma nejaky kompakt za 5000 Kc nebo za 10000 Kc, u sebe budes mit mobil, casto i kdyz jdes jenom se smetim. Fot mobilem.
Mimochodem, kdyz budes chtit,tak ti Flor urcite najde 3 pekne fotky focene tele ohniskem u kompaktu, to jsou ty tri co se na planete povedly, zbyla miliarda fotek ma vyznamne problemy.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 21. 4. 2014 13:39

Praxe je taková, jakou si ji člověk udělá. To si každý musí rozhodnout sám. Obzvlášť z dovolené mít fotky jen z mobilu, mi přijde škoda.
Ano, ukázku přikládám. Je to focené Samsungem EX1 a z obvyklého mobilu se tohle dostat prostě nedá, ani z Iphone ne. Možná ta Lumia 1020 by se tomu přiblížila.
Přílohy
SAM_3388.jpg
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tajnik 21. 4. 2014 13:49

Ja teda vidim zadrhel spis nez v "opticke kvalite" ve vydrzi baterie pri celodennim pouzivani na vsechno, protoze je hezky ze telefon mam porad u sebe, ale vybitej je mi taky nanic. Mam radsi dve veci v kapse. Vadila by mi i absence pametovky, coz ale asi nevadi kazdymu, na videa na vyzivnym vikendu nemusi byt 32 giga dost. Mobilem nefotim, soukrome verim tomu, ze s nim srazy treba s bleskem v hospode foti lidi, kteri si svych zazitku moc neceni :-).
tajnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 21. 4. 2014 15:37

Někomu muze stacit toto mobilem co ma porad u sebe. https://flic.kr/p/dRS3ha
Jinak ja mam Na nokii 925 myslim 8GB a mam tak 6GB volnejch a to fotim prilezitostne pul roku. Pokud nekomu dela problem 32GB na vikend, tak by mel odejit do nejakyho Androidfora pokecat o vsem moznym.

-- 21. 4. 2014 15:40 --

Hele, neco z 925 https://flic.kr/p/j29RrU
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 21. 4. 2014 15:44

Niekto zážitky prežíva a iný ich foti. Obaja robia čo ich baví...
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 21. 4. 2014 16:00

To si kazdy zodpovi za sebe, kdyz za den nafoti 15 fotek, kazda trvala tak 15s jestli si timto znicil zivot.
Mimochodem, pred 20 lety jsem provazel na jednom kulturnim objektu a pomerne presne jsem dovedl odhadnout nekoho komu ma smysl neco vykladat a kdo je uplne k nicemu. A vubec to nemelo vazbu na vlastnictvi aparatu ani na cene auta kterym prijel.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 21. 4. 2014 16:14

Radek71 píše:Někomu muze stacit toto mobilem co ma porad u sebe. https://flic.kr/p/dRS3ha

A díval jsi se na exif u té fotky? Je to focené na nejnižší ISO, tzn. pro focení byly ideální světelné podmínky, obličej toho kluka je pěkně rovnoměrně osvětlený, žádný problém s přepaly nebo s rozpatlanou kresbou ve stínech, kterou mobily rádi produkují. Za ideálních světelných podmínek i mobil zvládne hezkou fotku, při slabším světle jsou fotky z mobilu podstatně horší.

Další věc je, že ta moje fotka se dá kvalitně vytisknout na A3 i větší formát. Ale chápu, že ne každý to potřebuje.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mas0n 21. 4. 2014 16:32

Kolem 10000 koupíš Lumii 1020, a to by mohl být pro tvoje potřeby ideální přístroj.
Telefon budeš mít stále u sebe, zatímco s kompaktem by to asi dopadlo stejně jako s (bez)zrcadlovkou...
mas0n
Návštěvník

Další stránka