První zrcadlovka

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod skocak 26. 3. 2014 23:32

Zdravím,
chtěl bych si pořídit svoji první zrcadlovku a chtěl jsem se s vámi poradit. Zaprvé se chci omluvit za svoji velkou neznalost, ale tu chci právě nákupem a prací s fotoaparátem změnit.

Po té co jsem si udělal svůj průzkum je mi jasné že Nikon a Canon vede a určitě bych si rád vybral z těchto fotoaparátů. Nejspíše nějaký z jejich vyšších low-endů.

Nejprve na co se bude fotoaparát používat. Tak primárně to budou rodinné fotky z dovolených a z různých akcí, ale také bych se chtěl zaměřit i na nějaké trochu umělečtější focení. Určitě né na profesionální dráhu, ale s tímto fotoaparátem spíše na vyzkoušení možností jak mých tak fotoaparátů jako takových.

Jak už jsem říkal, tak jsem se po něčem koukal. Nejvíce mě asi zaujali tyto fotoaparáty. Berte ohled na to že opravdu nechci fotit nějaké úplně profesionální fotky a tomu odpovídá i cena a tím pádem kvalita těchto strojů:

Canon EOS 600D-asi jediný Canon co mě za tuhle cenu zaujal

Nikon D5100-asi určitě můj největší favorit, chtěl jsem se zeptat jak velký bude rozdíl u 18-55 oproti 18-105

Nikon D3100- asi levnější verze D5100, jaké jsou tedy rozdíly a vyplatí se dražší 5100?

Jaký by jste volili vy ? + nějaký komentář prosím ;) A pokud žádný, tak samozřejmě klidně jiný. Děkuji moc
Nokia Lumia 920
Acer Travelmate 5760G Windows 8
skocak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 27. 3. 2014 09:14

S čím jsi fotil doteď, jaké máš zkušenosti?
Kolik jsi ochoten investovat do budoucna, aby měla zrcadlovka smysl??
Je pro tebe důležitější výstup nebo ergonomie a pocit z přístroje???
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod miroslav.cizek 27. 3. 2014 09:19

Asi vím, jaký scénář bude mít toto vlákno :D nejpozději na druhé stránce přijde nabídka na Pentax, m4/3 nebo pokročilý kompakt. Na to co bys rád fotil stačí všechny tři kategorie foťáků, ale pokud ses rozhodl pro zrcadlovku a Nikon D5100 je pro tebe cenově OK, tak kup ten a budeš pár let šťastný :-) Mezi 18-55 a 18-105 je v rozsahu ohnisek rozdíl dvojnásobný v kvalitě na dovolenkové focení pro začátečníka tak nějak skoro žádný, jedna z těch verzí 18-55 (tuším že VR II) je opticky dokonce hodně dobrá, ale doporučil bych spíš 18-105, protože je dost dobře možné, že dalších 6 let nebudeš muset foťáky a objektivy vůbec řešit a vystačíš si s tím, co máš :) D3100 neber, to už bych raději D3300, ale ta cena je nesmysl.
Jinak tohle jsou milionkrát propraný trenky, takže si klidně zkus najít podobné vlákno, ale myslím, že tě nebude moc bavit to číst :D

Já osobně bych ale začátečníkům, kteří o sobě sami píší, že mají mizivé znalosti, spíš doporučil vlákna "je pro mne vhodná zrcadlovka, bezzrcadlovka, nebo kompakt" a podobné, než "první zrcadlovka" jo a taky bych zkusil kouknout po bazarech, protože se v nich vyskytuje dost levných a dobrých foťáků právě od lidí, kteří řešili jakou první zrcadlovku a neřešili jaký typ foťáku je pro mně nejlepší :hm
miroslav.cizek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 27. 3. 2014 10:15

Tak když už se to nakouslo, doporučím rovnou DSLR nekupovat, minimálně tedy entry level. Hledáček špatný, nepoužitelný. Rychlost kontinualního ostření jde v kombinaci s levnějšími objektivy do kytek. Ovládání otřesné. Buď jít rovnou do full-frame, nebo se pomohlédnout po něčem jiném.

Takový Olympus E-m1 je skvělý, na trh brzy dorazí Panasonic GH4 a SONY nabízí skvělá bezzcrcátka včetně full-frame varianty.
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 27. 3. 2014 10:24

skocak: plný souhlas s Miroslavem Čížkem...
Dále: rozdíl v ceně D5100 a D3100 je minimální, v kvalitě výstupu si myslím větší - poznáš jak při slabém světle (míra šumu) tak na silném slunci (méně přepalů). Pro video se zase moooc hodí výklopný displej, zrovna tak na focení třeba kytiček ("lidové" makro). Objektiv u Nikonu jednoznačně 18-105, ten rozdíl v rozsahu je naprosto zásadní. Pokud tě video ani trochu neláká, tak se dá momentálně velmi výhodně koupit D90+18-105, výstup sice mírně slabší, ale provedení těla mnohem lepší, než D5100
http://www.zbozi.cz/vyrobek/nikon-d90/? ... ejlevnejsi

-- 27. 3. 2014 09:28 --

Vierzbowski: možná sis to nevšiml, ale ze zadání vyplývá limit cca 15k, já ti nevím, ale zdá se, žes to přehlédl
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pepl 27. 3. 2014 10:41

>Mirek.Čížek - napsal jsi to výborně "Asi vím, jaký scénář bude mít toto vlákno :D nejpozději na druhé stránce přijde nabídka na Pentax, m4/3 nebo pokročilý kompakt.... "

ale ani v nejčernějších Tě nenapadlo, že hned na první stránce - prásk ho "Kup si fulfrejm" :-D :-D.

Tak kdopak přebije Vierzbowskeho nezištnou radou "Ne... se s tím a běž do středoformátu" :-D :-D

Ne aby Tě Puntíku napadlo držet se zase trapně u země a doporučovat dvojset :-D

-- 27. 3. 2014 10:42 --

>Mirek.Čížek - napsal jsi to výborně "Asi vím, jaký scénář bude mít toto vlákno :D nejpozději na druhé stránce přijde nabídka na Pentax, m4/3 nebo pokročilý kompakt.... "

ale ani v nejčernějších Tě nenapadlo, že hned na první stránce - prásk ho "Kup si fulfrejm" :-D :-D.

Tak kdopak přebije Vierzbowskeho nezištnou radou "Ne... se s tím a běž do středoformátu" :-D :-D

Ne aby Tě Puntíku napadlo držet se zase trapně u země a doporučovat dvojset :-D

-- 27. 3. 2014 10:43 --

Sorry všem, dajako to zadrhává či co, proto duplikace
pepl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 27. 3. 2014 10:51

Vierzbowski píše:Tak když už se to nakouslo, doporučím rovnou DSLR nekupovat, minimálně tedy entry level.

Já myslím, že si to každý musí vyzkoušet. Zrcadlovka je až příliš velké lákadlo, zkusit si čím fotí profíci, obzlvášť když se teď dá koupit pod deset tisíc ;)
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 27. 3. 2014 11:26

Vierzbowski píše:Tak když už se to nakouslo, doporučím rovnou DSLR nekupovat, minimálně tedy entry level. Hledáček špatný, nepoužitelný. Rychlost kontinualního ostření jde v kombinaci s levnějšími objektivy do kytek. Ovládání otřesné. Buď jít rovnou do full-frame, nebo se pomohlédnout po něčem jiném.

Ja myslím, že minimálně do D7100 má smysl jít, já bych za sebe doporučil i D7000, která by se z bazaru vlezla i do limitu, ale ta tady nějak není v módě :)

-- 27. 3. 2014 10:29 --

Flor.cz píše:
Já myslím, že si to každý musí vyzkoušet. Zrcadlovka je až příliš velké lákadlo, zkusit si čím fotí profíci, obzlvášť když se teď dá koupit pod deset tisíc ;)

Mě třeba fakt zajímalo % spokojených a nespokojených majitelů DSLR.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 27. 3. 2014 11:30

Tak pojďme, pro změnu, doporučit nějaké bezzrcadlo. Teď ještě aby bylo výkonově a cenově konkurenceschopné. Rád se nechám překvapit.

skocak: 18-105 namísto 18-55 je lepší volba, je to all-around objektiv, který ti vydrží. Lepší jsou, ale taky řádně dražší. Uvidíš co tě bude pálit, třeba do budoucna pořídíš něco širokého (pod těch 18mm), nebo tě zaujmou některá pevná skla. U vážnějších zájemců o fotografii bych jako doplněk doporučil Nikon 35/1.8 G (asi 5.5k) pro focení party, oslav, obecně v interiérech (ale ne architekturu). Je dobrý i na výlety, i když není tak univerzální jako 18-105.

Pokud jde o samotné foťáky, D3100, ač cenově lákavý, bych vynechal a zaměřil se na D5100 nebo D3200. V D3200 je modernější senzor, D5100 bude asi levnější, zas má výklopný displej. Jinak je to plichta.

Výklponý displej je dobrý třeba při focení dětí, na makro nebo video. Když ho nemáš, víc se umažeš, nekdy možná víc bolí za krkem, ale zásadní problém to není.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Flor.cz 27. 3. 2014 11:56

Mikeczcz píše:Mě třeba fakt zajímalo % spokojených a nespokojených majitelů DSLR.

To mě taky. Ale spokojenost je subjektivní, nejspíš by dost lidí řeklo, že je to pěknej stroj, nebo něco podobnýho. Víc vypovídající by bylo zjistit, jak často novopečení majitelé zrcadlovku používají. Znám dost lidí, co si koupili zrcadlovku a na výletech pak stejně fotí kompaktem nebo mobilem, protože se jim nechce tahat :).
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 27. 3. 2014 11:57

Zdravím pana Čížka, ačkoliv fotím m4/3 (M5,EPM2+asi9skel), souhlasím s tím co uvádí do puntíku. Dobře poraděno.
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod skocak 27. 3. 2014 11:59

Tak diky moc za reakce, byl jsem si jisty ze nazory budou takove jake jdou, takze nejsem prekvapen :D Nebudu na to moc reagovat, jen chci souhlasit s jednim nazorem co jsem tam cetl, ze si to chce kazdy vyzkouset, ano chci. Navic bych rad zacal fotit umelectejsi fotky a chrůtel bych se naucit ovladani a veskerou praci s tim, takze i kdyz nemam zkusenosti, tak to kupuji prave proto, abych je ziskal ;) Kdyby nekdo neco chtel dodat, budu jen rad. Jeste jednou dekuju
skocak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tajnik 27. 3. 2014 12:08

Flor.cz píše:
Vierzbowski píše:Tak když už se to nakouslo, doporučím rovnou DSLR nekupovat, minimálně tedy entry level.

Tak tohle je velka pravda, i kdyz minena ironicky, tady se kazdy snazi radit tak jako rodic chranici sveho potomka pred omyly kterych se dopustil sam, ale prirozeny vyvoj a vlastni zkusenost se nahradit neda. Ja jsem si poridil postupne fuji x10, csc i zrcadlovku Canon s objektivy a ve vysledku je uplne jedno cim fotim, protoze nemam zadny talent a fotit proste neumim. Jediny s cim jsem jakz takz spokojenej je stereofotografie, protoze prostorove kompozice vidim nejak lip nez ty plosne. Takze moje rada zni Fuji W3 8-) a nesnazte se me presvedcit ze to co vyhovuje mne nevyhovi kazdemu :-]
tajnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 27. 3. 2014 12:17

skocak: Ok, tak ještě dodatek. Spousta lidí chce vyzkoušet zrcadlovku, ale koupí si k ní jen seťák s mizernou světelností, který možnosti zrcadlovky značně degraduje (v podstatě až na úroveň kvalitního kompaktu). Oproti kompaktu má zrcadlovka výhodu hlavně v možnosti práce s hloubkou ostrosti a rychlé kontinuální ostření. Ale na to jsou potřeba pořádné objektivy.

No a ty umělečtější fotky nejsou ani v nejmenším o fototechnice, ale o tom, co má kdo v hlavě, jakou představivost a čím dál víc i o úpravách v PC. Naopak sofistikovaná fototechnika často způsobí to, že člověk místo focení řeší množství šumu a přesnost autofokusu. Což je ostatně tady na fóru často k vidění :)
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod skocak 27. 3. 2014 12:22

A kdybych koupil D5100 s tim 18-105 tak se to vyplati ?
skocak
Návštěvník

Další stránka