Co pořídit na focení dětí?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod mas0n 23. 3. 2014 13:38

Obrátil se na mne známý s prosbou o pomoc při výběru fotoaparátu, bohužel však jde o téma, kterému se vůbec nevěnuji. Chtěl bych proto poprosit někoho v tomto směru zkušenějšího o nějaký tip.

Půjde o jeho první skutečný fotoaparát, dosud používali pouze nějaký malý kompakt, v poslední době potom jen mobilní telefony...
Očekávají narození prvního dítěte, a to bude taky hlavním tématem focení. Takže hlavně focení, všechny možné příležitosti, aby si maminka mohla dělat nějaké ty fotoknihy ;-). Ale taky by bylo dobré, aby to umělo slušné video. U fotek ideálně co nejlepší výstup do JPEG, aby nemuseli trávit spoustu času úpravami v PC. Zrcadlovce se nebrání, klidně i nějaký CSC, a nevadí mu ani nákup bazarové techniky. Rozpočet cca 20 až 25 tisíc.
mas0n
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 23. 3. 2014 14:03

moje oblíbené téma :-)

Použiju vylučovací metodu:
video a zrcadlovky - jediné tělo s opravdu stíhajícím AF je Canon 70D plus sklo 18-135 STM a jsme desítku nad rozpočtem, takže tudy cesta nevede
fotky: hodí se spolehlivý AF-C, což mimo zrcadlovky zvládá jakž takž Olympus
doporučil bych jim E-PL5 se seťákem plus mZuiko 45/1,8 speciálně na ty potomky, jednak kvůli světelnosti a taky kvůli rychlosti ostření. Nižší tělo E-PM2 sice umí v podstatě to samé, ale nemá výklopný displej a to je u malých dětí dost zásadní věc.

Teoreticky by měla být dobrou volbou i Sony SLT A58, ale němůžu si pomoct, video za slabšího světla bídné a při focení na AF-C úspěšnost nula, to samé s A57. Škoda, protože na ten bajonet jsou levné pevňáky.

Při troše shovívavosti k výkonu AF-C (nepoužitelný) lze doporučit Panasonic G5, G6 kvůli super videu, v tom Panasonic exceluje, AF-C u fotek je ale nutné suplovat předostřením.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 23. 3. 2014 14:14

Svagrovi jsem na deti doporucil tenhle set a je velmi spokojený:
http://www.megapixel.cz/fujifilm-x-a1-telo
Pokud se známý nebojí bazaru, zdá se mi dobré zauvažovat o Fuji X-E1 s 18-55/2,8-4, které jsou kolem 20 tisíc. Má hledáček, což je velké plus.
Pak se mi moc líbí nový Oly E-M10. Starší typ seťáku 14-42 jsem měl na E-PL3 a nijak mě nenadchnul. Po zapnutí se musí ručně vysunout do aktivní polohy. Nový EZ seťák mi připadá zajímavější, ale nevím jak opticky. Ideální by byl objektiv 12-40/2,8, ale stojí minimálně 20 tisíc.
http://www.megapixel.cz/olympus-e-m10-14-42mm-ez-cerny

-- 23. 3. 2014 14:17 --

Dle mého názoru na rodinné video stačí všechny současné foťáky. Pro maminu s dítětem bych určitě nepořizoval velký a těžký přístroj, nechá ho doma nebo v kabeli. Zrcadlovku jen tomu, kdo ví, že ji chce.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 23. 3. 2014 14:33

Koupit aparat na děti s jedinym 90mm (35mmEQ) objektivem?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 23. 3. 2014 14:36

Zkušenost z okolí u lidí ve stejný situaci - zrcadlovku nedoporučuju, ze začátku budou nadšený z kvality fotek a za měsíc budou nadávat, že ten velkej krám nechtěj tahat... Takže bezzrcadlovka a vzhledem k rozpočtu bych to viděl na nějaký univerzál z m43. Pokud se tomu chtěj věnovat trochu víc, tak bych se nebrálnil Fujifilmu s většim snímačem a možností lepších, ale taky dražších, skel :-)

-- 23. 3. 2014 13:47 --

Jo a ještě jedna věc - u PENů bacha na modely bez integrovanýho blesku. Na to taky lidi, co znám a mají je, akorát nadávaj, že buď nemaj blesk u sebe, nebo ho nestíhaj nasazovat atd.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod mas0n 23. 3. 2014 15:07

Díky všem za tipy. Půjčím mu asi na pár dní svou D7000, aby si vyzkoušel zrcadlovku, a taky Oly E-M5, aby viděl ten rozdíl. Bohužel k nim asi nemám objektivy vhodné pro jeho použití, ale na seznámení s přístroji a pochopení rozdílu mezi zrcadlovkou a CSC to snad bude stačit.

-- 23. 3. 2014 14:33 --

A pokud jde o objektivy, jaké jsou vhodné? 45/1.8 jsem měl, opticky super, ale pro mě naprosto nevyužitelný, tak jsem ho pustil dál. Na ty děti by byl vhodný, nebo raději něco širšího?

Měl jsem doma pár dní ten set X-E1 + 18-55 + 35/1.4, opticky oba objektivy super, a asi bych mu ho i doporučil, ale pokud je prioritou spolehlivý AF-C, tak to zřejmě nebude nejlepší volba...
mas0n
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 23. 3. 2014 15:40

na děti bude ten mZuiko 45/1,8 i v interiéru v pohodě, on je totiž nutný nějaký odstup kdy tě ještě nějak moc nevnímají, pokud je máš vyfotit třeba při hře
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 23. 3. 2014 15:40

hele, jestli dite cekaji, tak potrva par let nez se to dite zacne pohybovat takovou rychlosti aby to objektivy nebo fotak nestihal preostrovat... me prijde ta 45/1,8 DESNE dlouha... ja ted fotil synovce co ma 2,5 a jeho sestricku (rok) a 35/1,8 DX od Nikonu na to jak je pomala v ostreni tak to zvladala uplne vpohode, na foceni doma idealni ohnisko, kdyz jsem nasadil SIgmu 50/1,4, nic jsem doma nevyfotil, je to desne dlouhy a nedokazu si predstavit 90mm EQ... nez to zacne behat po zahrade, kde se tech 90mm vyuzije, tak jim bude stacit neco jako tech 35mm na apsc a na to delsi nasetri az dite vyroste
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 23. 3. 2014 15:52

Za pár dní očekávají narození prvního dítěte...... tak to bude ještě alespoň dva roky trvat, než budou potřebovat přístroj se spolehlivým AF/C. Dokud to neumí jezdit na koloběžce..... :-)
Zrovna tak ta velká světelnost, spíš bych bral schopnost práce na vysoké ISO v některém bezzrcátku. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 23. 3. 2014 16:13

Ja by som to videl na akciovu epm2 so setakom a k tomu 25/1,8 alebo 17/1,8.
Len ten blesk nie je integrovany....
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod metyn 23. 3. 2014 17:16

http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz ... ha-nex-6l/ anebo toto
http://www.foto.cz/Fotoaparaty/Digitaln ... lus-1.html , nad ničím jiným bych ani neuvažoval, má to blesk ( na děcka stačí ) , hledáčky jsou výborné a není to ani malé ani velké, vzhledem k tomu, že nepotřebují supr kvalitu tedy asi nebudou pravidelně tisknou plakáty tak i ten menší čip u olyho naprosto dostačuje
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mas0n 23. 3. 2014 17:43

Tak po prvním seznámení s D7000 byly změněny priority na pokud možno co nejmenší rozměry a váhu... :-D

A domluvil jsem zápůjčku X-E1, aby měl srovnání, a taky pořádně vyzkoušíme ten AF-C.

Ještě mě napadlo, co třeba kombinace Canon 100D + 18-135 STM (to by asi byla výhoda pro video) + 35/2 (nebo 50/1.8, 50/1.4)?
A nebo Oly E-PL5 (E-M10) + 12-50 + 25/1.8?
mas0n
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 23. 3. 2014 18:41

Canon 100D+18-135 STM bude v pohodě i na velmi rychlý pohyb, ale jen na focení, u videa nestíhá předozadní pohyb, ani chůzi, natož něco rychlejšího

k těm ohniskům - asi nejlepší je fotit nějakou dobu seťákem a pak vyhodnotit, jaký pevňák pořídit

když si projdu svoje fotky, tak s pevnými skly jsem fotil v interiéru na APS-C 30, 50, 85mm a na m4/3 Heliosem 55mm takže bych se nebál, že je 45/1,8 mZuiko doma k ničemu, samozřejmě ne jako jediné sklo
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 24. 3. 2014 10:56

panove chci se zeptat, znamy se me pta n nejaky fotak na nataceni videa, tocil by rodinku, oslavy a deti v gymnastice.
Psal mi ze si vyhlidl 100D s 18-55 ISSTM. Doporucili by jste primarne na video spis G5 se setakem? limit je nejakych 16k
Diky za odpovedi
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod R.I.P 24. 3. 2014 11:57

Myslím si, že Ti odpověděl vlastně reign v předchozím příspěvku-na video ten 100D úchvatný nebude. Už jen dotaz "foťák pro video" mi vždy cukne koutky. Ale pokud to má primárně točit video a občas udělat slušnou fotku, je G5 víc než slušná varianta.
http://www.aaron.cz/produkty/panasonic- ... m-stribrny
R.I.P
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 24. 3. 2014 12:28

a ten 14-42 powerzoom je dobry sklo?
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 24. 3. 2014 13:36

na video určitě, už jen kvůli chodu zoomu

budu kacíř, musí to být s výměnnou optikou? Protože pokud by měl zůstat jenom u seťáku, tak mu - vyjma ergonomie - udělá srovnatelnou službu Panasonic LX7, video taky supr, extra světelné sklo, hlavně je teda skladnější. Jinak pohodlněji se bude samozřejmě točit s G6
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 24. 3. 2014 14:00

no nejsi kacir, vicemene nepotrebuje vymennou optiku. Ta lx7 vypada dobre, ma to taky plynuly zoom pri videu bez rachoceni? on chtel puvodne kameru, ale ty na foceni nejsou moc extra a hadam ze decka by s tim taky mohli fotit, moji d7100 maj celkem rady :D (jsou uz vetsi)
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 24. 3. 2014 15:12

zoom u LX7 v pohodě a video co do kvality strčí kamery stejné značky do kapsy
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 24. 3. 2014 15:37

Tak dik moc za tip, navrhnu ho :)
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 24. 3. 2014 16:31

http://www.superkamery.cz/SONY-NEX-6LB- ... 50-mm.html , věčí čip, lepší hledáček, menší tělo, vleze aj do vnitřní kapse džisky, néni co řešit, Meta
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Skulivert 24. 3. 2014 18:19

V dané cenové kategorii bych doporučil Olympus OM-D E-M10 se základním zoomem (klidně s tím novým) - ohlasy z ciziny jsou na 10 velmi pozitivní... S novým zoomem nebude problém ho strčit i do kapsy, navíc je porad dost odolný, má blesk i bezdrátové ovládání blesku, kvalitní hledáček, stabilizaci na snímači, rychlý autofokus, wifi, velmi slušný výstup, dobře se drží a existuje na nej hlavně dost kvalitních (i cenově přijatelných) objektivů (které se dají snadno sehnat i z druhé ruky)... později bych tak dokoupil nějakou palačinku 17 či (a) 45 a na děti by to mělo dost dlouho vystačit... další variantou by bylo koupit E-PM2 se základním zoomem (či s přihlédnutím k cenovému stropu spíše double zoomem) a 45 rovnou...
osobně si myslím, že v kompaktech s výměnnými objektivy nemá dnes moc smysl uvažovat nad něčím jiným než m4/3 a FF snímačem... APS Fuji je docela (zbytečně) předražené, Sony nemá moc kvalitních objektivů, Canon EOS-M se (zatím) nerozšiřuje a Samsung je rozměrově větší než by mohl být (je blíže k FF) a obrazově mi přijde srovnatelný s m4/3...
a jinak je otázka, jestli před výběrem kompaktu (s pevným objektivem) nedat přednost raději Nikonu 1 (či počkat na Samsung NX mini), byť s výměnnými objektivy, tak taková V1 či J2 za 5 tis. není vůbec špatná volba, zvlášť na video...
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 24. 3. 2014 18:28

reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mas0n 24. 3. 2014 19:05

Tak to je možná celé zbytečné, sice jsem se snažil ukázat klady i zápory jednotlivých systémů včetně názorných ukázek, ale dostal se do spárů pravým zrcadlovkářům, a ti ho tlačí do DSLR, protože s ničím jiným prý se nedá pořádná fotka vyfotit. Video je se zrcadlovkou taky "v pohodě", a mirrorlessy jsou k smíchu.

Jinak mě přijde jako ideální varianta bazar Oly E-M5 + 12-50 + 25/1.8 s tím, že by později dokoupil 45/1.8. Ovšem mám obavy, že nakonec vyhraje něco jako Canon 60D a za pár měsíců se na něj bude prášit ve skříni, protože je to hrozně těžký a vůbec z toho nelezou tak pěkný fotky jak si mysleli...
mas0n
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 24. 3. 2014 19:10

tak nějak

alespoň ho zkus přesvědčit na STM sklo, jinak bude z toho videa smutný přespříliš
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Skulivert 24. 3. 2014 21:21

"Samsung NX ti přijde velký? ... " ano, přijde, i když ani ne tak samotné tělo, jako spíš objektivy (případně tělo + objektiv)... jinak když už porovnávat, tak prosím o srovnání stejných modelů...
tedy podle "zadání" nejnovější model s hledáčkem a bleskem v těle, viz http://camerasize.com/compact/#521,497,487,ha,f
cenově to vyjde podobně (tedy myslím Samsung NX30 a Olympus E-M10), ale Olympus bude v kitu, zvlášť v tom s 14-42 mm Power Zoom objektivem, velikostně i váhově někde jinde...
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 24. 3. 2014 21:28

to je tristní :-) taky bych volil m4/3 kvůli AF, ale NX má parádní RAW, jen to opravdu není pro každého (a má i malé objektivy, nejen trubkoidní seťák)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 24. 3. 2014 21:30

snad mne nikdo neposlouchá, dyť to tu postuju furt SONY NEX 6 je nejmenší
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Skulivert 24. 3. 2014 23:35

Sony NEX 6 sice je asi nejmenší (byť v porovnání s Panasonicem GX7 asi jen "o prsa"), ale objektivy (opět) již tak malé nejsou (zvlášť když se pak nasadí na malé tělo) a o jejich počtu i kvalitě se tu asi nemá smysl moc rozepisovat... to už je pak výběr dost omezen, zvlášť chceme-li dodržet cenový limit... nicméně NEX 6, starší 18-55 a 50/1.8 či nějaký Sigma ART (mj. jsou výborné i na m4/3) by jistě šlo vzít... bral bych to však asi jen s vidinou toho, že si budu postupně doma "syslit" FE (FF) objektivy a časem přejdu na FF NEX (resp. v současnosti již opět Alpha)...
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 25. 3. 2014 06:49

no v zadání je, že si maminka povede fotoknihu a má to umět slušné video, výstup do jpegu, cena 20-25 000 takže tady je jednozbačně do začátku nejlepší volba nex 6 s 16-50 mm za 16 000 , viz http://www.superkamery.cz/SONY-NEX-6LB- ... 50-mm.html , má SUPROVÝ OPTICKÝ HLEDÁČEK navíc jak píšu je malý, lehký, skladný, dobrá býdrž na baterku, o 40 procent věčí čip než mft ,hodnodení na fŕech okolo 80 proc a navíc vím o čem píšu, mám nexe 5n a jpeg výstup je stejně vynikající, zrovna třeba olympus bych 2x na video nedoporučil, ne že by bylo extra špatné ale třeba kolega panasonic ho má taky o parník lepší, sony jakbysmet
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 25. 3. 2014 08:00

na děti stejně využiješ spíše výklopný displej než hledáček no a 16-50 od Sony není objektiv, ale čistá parodie, Olympusu se Sony zrovna tak nemůže ani zdaleka rovnat ve schopnosti AF... Opravdu jedinou výhodou je mírně lepší výstup.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 25. 3. 2014 10:23

no a vo tom to je, fšecko je kompromis, bez optikálu je to venku děs a bída, známý má 6 a to je napohodu jak u fota tak u videa, na fotku do alba može nasadit klidně aj popelník z nadsázků řečené, no třeba proti G5 na nex 5n žádný rozdíl v af při videu nepozoruju, u fotek je to o něco pomalejší ale zase jak kdy, bohužel olympáče sem žádný neměl ale pokud bych se měl řídit radou někoho tak bych určitě vzal v potaz tvoje rady páč sů zvěčiny objektivní , take vím, že ti teho tvojíma prackama prošlo habakuk, olyho bych chtěl zkusit až túto omd 10, ale s pz, né s klas základákem, testy zatím jak na dpreview tak na pb ok,

-- 25. 3. 2014 09:27 --

metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 25. 3. 2014 10:53

víš vono jde taky o to, co fotíš a z toho plyne, jaký objektiv potřebuješ - proto mám nakonec "směšný" kompakt s plně vyhovujícím objektivem (pro mně) a plně vyhovujícím výstupem (pro mně) s AF jakž takž - pohyb s předostřením. Ale strčím to do kapsy a kupodivu jsem zjistil, že to je můj požadavek číslo jedna.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod emet 25. 3. 2014 11:24

Pro rodinku na focení dítěte bych vybíral tady: http://www.digimanie.cz/doporucene-foto ... 014/5502-5
Nic většího nemá smysl, kompakt můžou mít v kapse, v kabelce pořád. Jakmile z toho čumí objektiv, tak už je to neskladný. Obzvlášť když budou fotit do jpg. Ze zrcadlovky PRO NĚ bude vypadat výstup "ošklivější" než z kompaktu, jelikož u něj se primárně počítá s focením do jpg. A dneska už ty rozdíly v kvalitě výstupu nejsou ani takové, aby to oni ocenili nebo vůbec poznali.
I když je to teda zas trochu jiná kategorie, já nedávno pořídil kompakt s pevným ohniskem kvůli skladnosti a dneska už zrcadlovku skoro ani nevytahuju a to i na sport (skate, bmx..).

Se zrcadlovkou to budou mít s trochou nadsázky, jakoby si na cesty na nákupy koupili supersport. Nevyužijou ho a projeví se hlavně nevýhody. :)
emet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pe100 25. 3. 2014 12:13

No, po přečtení jiného článku na tomto serveru (http://digiarena.e15.cz/madarsky-obcansky-zakonik-omezuje-fotografy) bych doporučoval hlavně dobrýho právníka :D :D
Pe100
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 25. 3. 2014 13:51

dyť sem postoval kompakt hneď na první straně tehoto vlákna
http://www.foto.cz/Fotoaparaty/Digitaln ... lus-1.html , 2,8 aj na 300 mm, co vjec chtět?
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mas0n 25. 3. 2014 15:48

Já chápu, že je to kompakt (myslím ten Stylus), ale vůbec se mi nelíbí co z toho leze za fotky, hlavně nad ISO 1000...
Myslím, že kombinace E-M10 a 25/1.8 bude vhodnější, a zároveň se to vleze i do kabelky.

A to, že si nakonec možná i přes moje varování pořídí zrcadlovku, už neovlivním. Budou se prostě řídit heslem "čím větší fot'ák, tím lepší fotky".
mas0n
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 25. 3. 2014 17:03

Já chápu, že je to kompakt (myslím ten Stylus), ale vůbec se mi nelíbí co z toho leze za fotky, hlavně nad ISO 1000...toto može prohlásit enom znalec a né maminka s obrázkem v albu, kerá nebude hledět pix per pixl, prostě je tam menší čip 1/1,7 a tam je 800iso zpravidla strop, ale jo, gdo chce kam .....
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mas0n 25. 3. 2014 18:38

To sice možná může prohlásit jen znalec (což já navíc rozhodně nejsem), ale pokud mám někomu radit, mám taky jakousi "odpovědnost" za kvalitu vybraného aparátu...
Ten Stylus stojí víc než 16000, takže to není žádná levná záležitost, a prostě se mi ten výstup nelíbí, a nepřijde mi nejvhodnější pro zamýšlené použití, což ovšem neznamená že je to šmejd.
mas0n
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 25. 3. 2014 19:17

Pokud můžu trošku přispět, tak bych byl s menším výkonem při vysokých citlivostech opatrnej. Ono i roční dítě má docela slušnou akceleraci a s věkem je to spíš horší než lepší. Kratší časy jsou tak celkem běžné a vyšší ISO taky. Na kluka, kterého fotím od necelých dvou let mám na APS-C 35mm a 50mm, a obvyklé ISO je větší než 800, zpravidla do 1600. Pak už se zadýchá i větší senzor. Co pociťuju jako problém je i schopnost těhle prcků sebou vrtět, takže i když se v prostoru moc nepřemisťují, alespoň z počátku, tak ale zase nezapózují (syn to začíná chápat teď kolem 3. roku). Ve výsledku otočí hlavou či něco podobného přesně ve chvíli, kdy to chcete zmáčknout. Rychlý AF, byť třeba kontrastní bych taky nepodceňoval. Stejně tak časy, kvůli rozmazaným hlavám apod. Výklopný displej pro focení u země doporučuju, já se zrcadlovkou pořád někde ležím, ale i to se dá, jen člověk holt nesmí všude ve svátečním :).
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod metyn 25. 3. 2014 20:24

já sem tym chtěl řéct, že je ten olympáč hodně univerzální s dobrou světelností a dobrým objektivem, lotrandore chceš ně řéct, že fšecky anebbo věčinu fotek máš odfotěných v interiéru? tož temu nevěřím, pokáď sa nebývá v rušném městě na bytě tož zpravidla exteriérové fotky děcek převažujů, min od jara do podzimu neřkuli kdýž napadne habakuk sněhu a tam sa výhoda věčího čipu srovnává pak už záleží na skle ale ze seťákem téj muziky moc nenadělá, a začátečník a pevné sklo bývá kameň úrazu
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 25. 3. 2014 20:59

metyn: teď je takový období, kdy je většina fotek doma, to se samozřejmě změní, ale i tak jich bude z celkového počtu velké procento. Pevná skla jsou samozřejmě lepší, byť je někdy problém se "vejít". Moje poznámka je ovšem míněna čistě jako postřeh, bez ohledu na značku či velikost snímače, tedy pokud ten snímač je aspoň m4/3.

-- 25. 3. 2014 20:00 --

ok, tak dejme tomu i palcový snímač :)
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod metyn 25. 3. 2014 21:43

no já tu nejsu propagátor olyho, enom sem nabízal alternatívu, mě je jasné, že věčí čip od sonyho je lepší a důležitý bude af, bez debat akorát ňa vytáčá, že fšecí chců zrcadlo aniž by si necháli pořádně vysvětlit co to obnášá. šak sám to moc dobře víš.
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 26. 3. 2014 00:39

Můj tchán se celej život hrabe v autech, ale když si jdu koupit ojetý, doporučení nedá :).

Důležitý je ujistit se, aby si dotyčný pár nevybral vyloženě blbě. Pokud si vybere sub-optimálně ale budou spokojený, účel byl splněn.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Radek71 26. 3. 2014 02:17

"Důležitý je ujistit se, aby si dotyčný pár nevybral vyloženě blbě." - toto tesat. Vzdycky si poslechnu logiku vyberu jestli tam neni fatalni problem a pak pochvalim jejich vyber.
Radek71
Návštěvník