Co pořídit na focení dětí?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod mas0n 23. 3. 2014 12:38

Obrátil se na mne známý s prosbou o pomoc při výběru fotoaparátu, bohužel však jde o téma, kterému se vůbec nevěnuji. Chtěl bych proto poprosit někoho v tomto směru zkušenějšího o nějaký tip.

Půjde o jeho první skutečný fotoaparát, dosud používali pouze nějaký malý kompakt, v poslední době potom jen mobilní telefony...
Očekávají narození prvního dítěte, a to bude taky hlavním tématem focení. Takže hlavně focení, všechny možné příležitosti, aby si maminka mohla dělat nějaké ty fotoknihy ;-). Ale taky by bylo dobré, aby to umělo slušné video. U fotek ideálně co nejlepší výstup do JPEG, aby nemuseli trávit spoustu času úpravami v PC. Zrcadlovce se nebrání, klidně i nějaký CSC, a nevadí mu ani nákup bazarové techniky. Rozpočet cca 20 až 25 tisíc.
mas0n
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 23. 3. 2014 13:03

moje oblíbené téma :-)

Použiju vylučovací metodu:
video a zrcadlovky - jediné tělo s opravdu stíhajícím AF je Canon 70D plus sklo 18-135 STM a jsme desítku nad rozpočtem, takže tudy cesta nevede
fotky: hodí se spolehlivý AF-C, což mimo zrcadlovky zvládá jakž takž Olympus
doporučil bych jim E-PL5 se seťákem plus mZuiko 45/1,8 speciálně na ty potomky, jednak kvůli světelnosti a taky kvůli rychlosti ostření. Nižší tělo E-PM2 sice umí v podstatě to samé, ale nemá výklopný displej a to je u malých dětí dost zásadní věc.

Teoreticky by měla být dobrou volbou i Sony SLT A58, ale němůžu si pomoct, video za slabšího světla bídné a při focení na AF-C úspěšnost nula, to samé s A57. Škoda, protože na ten bajonet jsou levné pevňáky.

Při troše shovívavosti k výkonu AF-C (nepoužitelný) lze doporučit Panasonic G5, G6 kvůli super videu, v tom Panasonic exceluje, AF-C u fotek je ale nutné suplovat předostřením.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 23. 3. 2014 13:14

Svagrovi jsem na deti doporucil tenhle set a je velmi spokojený:
http://www.megapixel.cz/fujifilm-x-a1-telo
Pokud se známý nebojí bazaru, zdá se mi dobré zauvažovat o Fuji X-E1 s 18-55/2,8-4, které jsou kolem 20 tisíc. Má hledáček, což je velké plus.
Pak se mi moc líbí nový Oly E-M10. Starší typ seťáku 14-42 jsem měl na E-PL3 a nijak mě nenadchnul. Po zapnutí se musí ručně vysunout do aktivní polohy. Nový EZ seťák mi připadá zajímavější, ale nevím jak opticky. Ideální by byl objektiv 12-40/2,8, ale stojí minimálně 20 tisíc.
http://www.megapixel.cz/olympus-e-m10-14-42mm-ez-cerny

-- 23. 3. 2014 14:17 --

Dle mého názoru na rodinné video stačí všechny současné foťáky. Pro maminu s dítětem bych určitě nepořizoval velký a těžký přístroj, nechá ho doma nebo v kabeli. Zrcadlovku jen tomu, kdo ví, že ji chce.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek71 23. 3. 2014 13:33

Koupit aparat na děti s jedinym 90mm (35mmEQ) objektivem?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 23. 3. 2014 13:36

Zkušenost z okolí u lidí ve stejný situaci - zrcadlovku nedoporučuju, ze začátku budou nadšený z kvality fotek a za měsíc budou nadávat, že ten velkej krám nechtěj tahat... Takže bezzrcadlovka a vzhledem k rozpočtu bych to viděl na nějaký univerzál z m43. Pokud se tomu chtěj věnovat trochu víc, tak bych se nebrálnil Fujifilmu s většim snímačem a možností lepších, ale taky dražších, skel :-)

-- 23. 3. 2014 13:47 --

Jo a ještě jedna věc - u PENů bacha na modely bez integrovanýho blesku. Na to taky lidi, co znám a mají je, akorát nadávaj, že buď nemaj blesk u sebe, nebo ho nestíhaj nasazovat atd.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod mas0n 23. 3. 2014 14:07

Díky všem za tipy. Půjčím mu asi na pár dní svou D7000, aby si vyzkoušel zrcadlovku, a taky Oly E-M5, aby viděl ten rozdíl. Bohužel k nim asi nemám objektivy vhodné pro jeho použití, ale na seznámení s přístroji a pochopení rozdílu mezi zrcadlovkou a CSC to snad bude stačit.

-- 23. 3. 2014 14:33 --

A pokud jde o objektivy, jaké jsou vhodné? 45/1.8 jsem měl, opticky super, ale pro mě naprosto nevyužitelný, tak jsem ho pustil dál. Na ty děti by byl vhodný, nebo raději něco širšího?

Měl jsem doma pár dní ten set X-E1 + 18-55 + 35/1.4, opticky oba objektivy super, a asi bych mu ho i doporučil, ale pokud je prioritou spolehlivý AF-C, tak to zřejmě nebude nejlepší volba...
mas0n
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 23. 3. 2014 14:40

na děti bude ten mZuiko 45/1,8 i v interiéru v pohodě, on je totiž nutný nějaký odstup kdy tě ještě nějak moc nevnímají, pokud je máš vyfotit třeba při hře
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 23. 3. 2014 14:40

hele, jestli dite cekaji, tak potrva par let nez se to dite zacne pohybovat takovou rychlosti aby to objektivy nebo fotak nestihal preostrovat... me prijde ta 45/1,8 DESNE dlouha... ja ted fotil synovce co ma 2,5 a jeho sestricku (rok) a 35/1,8 DX od Nikonu na to jak je pomala v ostreni tak to zvladala uplne vpohode, na foceni doma idealni ohnisko, kdyz jsem nasadil SIgmu 50/1,4, nic jsem doma nevyfotil, je to desne dlouhy a nedokazu si predstavit 90mm EQ... nez to zacne behat po zahrade, kde se tech 90mm vyuzije, tak jim bude stacit neco jako tech 35mm na apsc a na to delsi nasetri az dite vyroste
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 23. 3. 2014 14:52

Za pár dní očekávají narození prvního dítěte...... tak to bude ještě alespoň dva roky trvat, než budou potřebovat přístroj se spolehlivým AF/C. Dokud to neumí jezdit na koloběžce..... :-)
Zrovna tak ta velká světelnost, spíš bych bral schopnost práce na vysoké ISO v některém bezzrcátku. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 23. 3. 2014 15:13

Ja by som to videl na akciovu epm2 so setakom a k tomu 25/1,8 alebo 17/1,8.
Len ten blesk nie je integrovany....
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod metyn 23. 3. 2014 16:16

http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz ... ha-nex-6l/ anebo toto
http://www.foto.cz/Fotoaparaty/Digitaln ... lus-1.html , nad ničím jiným bych ani neuvažoval, má to blesk ( na děcka stačí ) , hledáčky jsou výborné a není to ani malé ani velké, vzhledem k tomu, že nepotřebují supr kvalitu tedy asi nebudou pravidelně tisknou plakáty tak i ten menší čip u olyho naprosto dostačuje
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mas0n 23. 3. 2014 16:43

Tak po prvním seznámení s D7000 byly změněny priority na pokud možno co nejmenší rozměry a váhu... :-D

A domluvil jsem zápůjčku X-E1, aby měl srovnání, a taky pořádně vyzkoušíme ten AF-C.

Ještě mě napadlo, co třeba kombinace Canon 100D + 18-135 STM (to by asi byla výhoda pro video) + 35/2 (nebo 50/1.8, 50/1.4)?
A nebo Oly E-PL5 (E-M10) + 12-50 + 25/1.8?
mas0n
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 23. 3. 2014 17:41

Canon 100D+18-135 STM bude v pohodě i na velmi rychlý pohyb, ale jen na focení, u videa nestíhá předozadní pohyb, ani chůzi, natož něco rychlejšího

k těm ohniskům - asi nejlepší je fotit nějakou dobu seťákem a pak vyhodnotit, jaký pevňák pořídit

když si projdu svoje fotky, tak s pevnými skly jsem fotil v interiéru na APS-C 30, 50, 85mm a na m4/3 Heliosem 55mm takže bych se nebál, že je 45/1,8 mZuiko doma k ničemu, samozřejmě ne jako jediné sklo
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 24. 3. 2014 09:56

panove chci se zeptat, znamy se me pta n nejaky fotak na nataceni videa, tocil by rodinku, oslavy a deti v gymnastice.
Psal mi ze si vyhlidl 100D s 18-55 ISSTM. Doporucili by jste primarne na video spis G5 se setakem? limit je nejakych 16k
Diky za odpovedi
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod R.I.P 24. 3. 2014 10:57

Myslím si, že Ti odpověděl vlastně reign v předchozím příspěvku-na video ten 100D úchvatný nebude. Už jen dotaz "foťák pro video" mi vždy cukne koutky. Ale pokud to má primárně točit video a občas udělat slušnou fotku, je G5 víc než slušná varianta.
http://www.aaron.cz/produkty/panasonic- ... m-stribrny
R.I.P
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků