Dilema - Nikon 5300

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Pejdo 5. 3. 2014 17:27

Dobrý den, plánuji koupit moji první zrcadlovku (dříve jsem měl ultrazoom od Fuji) a padl mi do oka tento set. Byl jsem již vyzkoušet a docela jsem by spokojený... teda až na to malé tělo, ale na to bych si dokázal zvyknout (GPS je velkým plus). Myslíte, že by se v této cenové hladině dalo koupit něco lepšího? či zvolit jinou optiku? mám strop 28K. Děkuji.

Nikon D5300 + 18-105 mm VR
Pejdo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 5. 3. 2014 18:02

vždy jsem se klonil k Nikonu, ale s tím rozpočtem bych šel ke Canonu - 700D+18-135 STM. Papírově výstup slabší než Nikon, ale "hotovější" jpeg, lepší ergonomie a ovládání a hlavně vynikající objektiv - on je opticky velmi slušný i ten Nikkor, ale tento STM kousek má navíc neslyšné a velmi rychlé ostření, to chce vyzkoušet. Pokud bys chtěl přece jenom Nikon, tak bych spíše koupil set D5100+18-105, rozdíl ve výstupu zřejmě ani nepoznáš, tvoje pc a zejména peněženka rozdíl poznají obrovský :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 5. 3. 2014 20:02

Já bych ten 5300 bral ale spíš s novým 18-140. Ostrostí je ten objektiv na tom podobně dobře jako 18-105, ale ten větší rozsah zoomu se hodí a možná nebudeš hned pokukovat po teleobjektivu. Navíc má objektiv už slušný bokeh, což byla podle mě největší slabina 18-105. To by tedy byla sestava primárně na krajinu a popř. focení lidí. Ten foťák má špičkovou monžná nejlepší obrazovou kvalitu ze současných APSC. Pak by se měl dát za ty peníze pořídit i D7000 což bych bral v případě nějakého akčnějšího focení. Kdy jde o rychlejší foťák, větší, těžší, kovový, utěsněný a v neposlední řadě mnohem lépe ovladatelný a vybavený.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 5. 3. 2014 22:33

Asi by to chtělo vztáhnout výběr k nejčastějším fotografickým tématům. Jde-li o pomalé, klidné focení s dostatkem času na přípravu záběru, je tento přístroj vhodný. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 5. 3. 2014 23:25

Pejdo: lepšího v čem? Pokud je podmínkou Wi-Fi a GPS, pak cokoliv jiného znamená externí moduly. Řada D5xxx je mířena primárně na geeky (nehledej v tom nic špatného), takže disponuje featurami které uživí někdo s odpovídajícím zájmem.

Úplně nerozumím Puntíkově poznámce o klidném focení, pokud směřuje k objektivu, tak snad, tyhle delší zoomy nejsou super rychlé, což je dáno konstrukcí. AF modul to má stejný jako D7000, měl by ale mít lépe vyladěné velikosti AF bodů a být celkově spolehlivější. V tom bych slabinu nehleda, je to víc než za chvíli Puntíkem nabízený Pentax K-3.

Osobně bch měl trochu problém s cenou, tady se prostě platí za seznam vlastností, které se ne až tak vzthují k focení. Bohužel D7100, která se mi zdá lepší přesahuje tvůj limit a to bez objektivu.

K lepší radě by mohlo přispět info o tom co fotíš, kde to chceš hlavně používat. Příklad, pokud tě zajímá focení lidí či v interiérech, můžeš se spokojit pro začátek s pevnou N 35 1.8G za 5K a později dokoupit cestovní a krajinářský zoom 16-85 za 15K. Pokud však nechceš kupovat dalí objektivy, doporučil bych 18-140, kde máš komfortně pokryto vše co můžeš potkat.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Puntík 5. 3. 2014 23:58

No klidné focení, třeba jeden záběr se světlem v zádech a okamžitě druhý v protisvětle zrovna klidné focení není. Nebo když někdo udělá takhle :kuk: .. a okamžitě jde dál (street). :-)

K-3 už je mimo limit. Přesto si myslím, že na otázku : ..."... Myslíte, že by se v této cenové hladině dalo koupit něco lepšího?..."... existuje možnost odpovědět - ano.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vizzir 6. 3. 2014 13:58

Zdravim, take koukam na 5300 nebo 5200. Narodila se nam dcera, tak bych rad mel neco lepsiho (nez moji stavajici D40 ;) ). Dale obcas nejake krajinky na vyletech atd. Resim jake sklo, jestli 2 v setu nebo 1 pokryvajici vse, jak jste psali? Co byste doporucili pro uziti fotky deti, krajinku, proste bezne veci?

Diky
vizzir
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daf 6. 3. 2014 14:30

vizzir: Já bych doporučil D5300 + Nikkor 18-140 na krajinky a k tomu pevnou padesátku Nikkor 50 1.8G, která na novorozeně bude fajn. To by byla si ideální sestava, ale stojí taky docela dost peněz. Řekl bych, že velmi dobrou službu odvede i starší D7000, nebo D5100 s 18-105.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 6. 3. 2014 15:00

Děcka fotím N 35 1.8G, což je v přepočtu obvyklých 50mm. Výše doporučená padesátka je sice fajn, ale obzvláště v místnostech je to docela dlouhé sklo. Jako náhrada portrétního ale fajn, taky jí mám v plánu.

Pokud jde o krajinu, doporučil bych 16-85 jako univerzální s tím, že oblíbený 18-105 nebo nový 18-140 plní úlohu spíše výletního skla. Jsou univerzálnější co do pokrytí, člověk nemusí tahat rovnou tele, protože tato skla umí střední teleobjektiv nahradit. 16-85 nabízí oproti tomu lepší zpracování, lepší ovládání a poměrně důležité 2 mm navíc na širokém konci. Pravda, chce to k němu nějak řešit dlouhá ohniska.

Dvojsety nejsou v principu špatné, je to docela dost muziky za rozumné peníze. Sám bych touto cestou ale nešel, to si každý musí zhodnotit proti své peněžence.

Tohle je N 35 1.8G
Míša for web.jpg

Tohle je 16-85
PPSOP_L1_PK_DSC0156.jpg

-- 6. 3. 2014 15:00 --

Vše na D3200
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod vizzir 6. 3. 2014 16:45

ma nekdo moznost porovnat D5300 s D5200, prip. 5100? Neprijde mi, ze by tam byl takovy rozdil, za to v cenach rozdil porad je ;)
vizzir
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daf 7. 3. 2014 08:09

D5300 má integrovaný Wifi a GPS modul což je podle mě hlavní důvod vyšší ceny. Má ale také APSC snímač poslední generace bez AA filtru (stejný jako má D7100).
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pejdo 7. 3. 2014 18:53

Dobrý večer, fotoaparát bude hlavním rodinným. Fotit se bude tedy rodina, oslavy, výlety... Nejsem žádný zkušený fotograf, ale chtěl bych mít něco už trošičku lepšího na čem bych se učil :-)
zatím to teda vidím na 5300 + 18-140 :-)
Pejdo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vizzir 7. 3. 2014 21:52

ja to zatim vidim na 5200 + 18-105mm (jen jsem cetl o tech divnych zvucich pri ostreni a toceni videa. Tak takze zvazuji ten obj. 18-140mm
vizzir
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 7. 3. 2014 23:09

vizzir: to je tým že Nikon nemá žiadne objektívy optimalizované na video...

Pejdo píše:Myslíte, že by se v této cenové hladině dalo koupit něco lepšího?
Bezzrkadlovky :-)
- oslavy a rodinné akcie sa s nimi fotia pohodlnejšie; na výletoch menej zavadzajú
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 8. 3. 2014 07:38

taky doporucuji tech 35mm - hlavne do interieru na takove lepsi rodinne momentky. Kazdy ma jiny vkus, ale tech 50mm a vyse je dost dlouhych.
cport
Návštěvník

Další stránka