Bazarová zrcadlovka

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Puntík 13. 1. 2014 01:47

S tou clonou F:11 to bude poněkud jinak. TC zvětší dvakrát (?) plochu průmětny, na stejnou plochu (čipu) dopadne tedy poloviční množství světla odpovídající zaclonění. Nicméně problémem je světlo dopadající na AF senzory. Nezbyde než přisvítit. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 13. 1. 2014 02:00

Puntík:
pokud se jedná o středový bod, pak zcela logicky u f/11 objektivu musí na senzor dopadnout stejně světla jako u f/5.6 s 2x telekonvertorem.
Ten telekonvertor je v cestě dřív, než zrcátko odklánějící světlo na senzory. ;-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 13. 1. 2014 02:03

F-ABC, nikoliv. TC "rozředí" světlo (kresbu) scény lhostejno ve kterém místě. Jinak by detaily obrazu ve středu pole zůstaly ve své původní velikosti to se přece neděje. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mara42 13. 1. 2014 02:04

omg Puntíku, dej sem nějakou fotku, kde ukážeš, jak to funguje. To je furt jen kecání o ničem.

Mám starší K-x + Samyang 85 1.4 a pomocí záchytnýho ostření fotívám psa psa, když sme venku.
Většinou vznikne chyba na mojí straně, kdy neudržím střed na hlavě a někde s tím uhnu, ale i tak dosahuju úspěšnosti 4-5 z 6 pokusů. Jak ale říká P. L., nejlepší je vybírat ze série fotek.
Sérii jsem spolu se záchytným ostřením taky zkoušel (+ simulace AF-C přiměřeně zrychleným točením ostřícího prstence :D), ale tam byla úspěšnost nižší. Bohužel mě nenapadlo, že se mně bude hodit celá série a z fotek jsem nechal pouze jednu.

Takže: není to ideální, ale určitě to jde a funguje. Hlavní nevýhoda je, že to funguje jen se středovým bodem. A teď ukázky.

f/2
Obrázek

f/2
Obrázek

f/1.8 (pomalejší pohyb)
Obrázek

f/1.6 (rychlej pohyb, lehce špatně zaostřeno)
Obrázek

Jen pro info, ten jezevčík není žádnej loudal :-)) Všechny fotky jsou buď bez ořezu, nebo jen s mírným ořezem.
www.marekmusilfoto.cz
Mara42
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 13. 1. 2014 02:08

Mara 42, dík za ukázky, jinak by to bylo skutečně jen kecání o ničem. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 13. 1. 2014 02:14

Puntík:
50mm f/5.6 s TC 2x pošle na AF senzory nějaké množství světla.
Proč by měl objektiv 100mm f/11 poslat na senzory jiné množství světla?
Podle mě musí poslat světla stejně. Vedlejším důkazem je to, že 50mm f/5.6 + TC 2x má stejnou HO jako 100mm f/11. Už to hloubkou ostrosti je dokázáno, že distribuce světla musí být stejná při zaclonění i při činnosti telekonvertoru. Pokud by clona odblokovala krajní rozostřující paprsky a TC ne, pak by musela být DOF při použití TC menší. Není tomu tak.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 13. 1. 2014 02:20

F-ABC, jistě tam bude stejné množství světla, jen je otázka, zda TC změní skutečně onu ohniskovou vzdálenost. Ale to už je na jinou debatu. :-)

Jinak musím ještě poznamenat na konto Mara42, že s tím jezevčíkem předvedl obdivuhodný výkon, na který bych si já netroufnul. Fotím tímto spůsobem pouze prakticky statické objekty, mám tedy samozřejmě vyšší úspěšnost. :tleskani

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 13. 1. 2014 02:28

Puntík:
TC přinese stejný záběr na snímač, stejnou distribuci světla, stejnou hloubku ostrosti a stejný průběh rozostření, tedy všechny zjistitelné atributy pro nějakou ohniskovou vzdálenost a světelnost. Vzhledem k tomu, že fyzická délka nejrůznějších teleobjektivů bývá taky kratší, než ohnisková vzdálenost, pak opravdu nevím, jak říci, že teleobjektiv x má "poctivou ohniskovou vzdálenost f=300mm", zatímco objektiv f=150mm s TC 2x to dělá fyzikálně "nepoctivě". Můžeme TC zavrhnout třeba kvůli zhoršení kresby, ale těžko kvůli tomu, že dosáhl f=300mm "divným podezřelým způsobem". :-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 13. 1. 2014 02:36

F-ABC, nikoliv. TC zvětší průměr průmětny, změní tedy objektiv na objektiv pro větší formát ( tím se ohnisková vzdálenost vejde vícekrát do úhlopříčky) a na původní čip dopadne menší část obrazu původní scény i menší množství světla. Čistě puristicky když se průmětna zvětší dvakrát (TC2), změní se i ohnisko soustavy ? Patrně ano, nikoliv ovšem 2x. Ale skutečně jde o OT problém, patrně jsem na něj neměl narážet. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 13. 1. 2014 04:35

Mara: pěkný, moje špatná zkušenost je z kombinace K-x + 135/2,5 a úspěšnost jsem měl srovnatelnou s ostřením podle oka... Fotil jsem ale pravda z menší vzdálenosti.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 13. 1. 2014 13:03

Moje zkušenosti jsou dobré, pravda fotím spíše statické objekty.
Zde MF - M42.... Pentacon 100/2,8 ..... K-5 ISO 3200.

100-28.jpg

Tato focena 135/2,8 s malou úpravou ala Topolánek, ještě ist*D.

- už i ty, Vojtěchu -.jpg

Z těchto - a i jiných fotek se ovšem nedá zjistit styl focení, tedy na zádržnou spoušť (focus trap).
Proto se domnívám, že podobné příklady nemají přílišný význam. Kromě jezevčíka od Mara 42, který ovšem spíše ukazuje schopnosti fotografa. Jiným přístrojem (a MF objektivem) by získat podobné fotky bylo obtížnější.

Zdravím
Naposledy upravil Puntík dne 13. 1. 2014 13:14, celkově upraveno 1
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 13. 1. 2014 13:10

Vsadím vlastní boty, že podobnou fotku dáš s D90 a 18-105. Jen se nebudeš pohupovat v bocích, ale pěkně to necháš na AF :) 5,6 vs 2,8 z hlediska HO je v tomto případě irelevantní
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 13. 1. 2014 13:18

Calgaro, samozřejmě. Ani v tomto případě jsem se nemusel pohupovat v bocích, navíc mě ten 135/2,8 stál v baziku 500,- a ten 100/2,8 900.-. Takže mi pak ještě zbylo na cosi, po čem se v bocích člověk pohupuje vlastně sám od sebe, nechtě...... :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 13. 1. 2014 13:33

sakra to jsou ceny :) Já chtěl testovat manuální 200 ale nakonec to nedopadlo, takže jsem na portrétní focení vyrazil s 18-105tkou která má ten "hnusný a nervozní bokeh" a neportrétní clonu 5,6. Výsledek nechť posuďte samy, já byl spokojen. Bazar D90+ bazar 18-105

_DSC1759-Edit-2.jpg
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 13. 1. 2014 13:36

Puntík:
reign napsal, že trap-fokusem se starými m42 objektivy se dá fotit tak do F4, že pro vyšší pracovní clony se úspěšnost rychle zhoršuje.
Ty jsi na to odpověděl, že i normální autofokus je do f/5.6.
Jenže tahle reakce je vlastně reakcí trochu mimo mísu.
Jde o to, že když mám objektiv třeba se světelností f/2.8, tak mně autofokus funguje na libovolné zaclonění, protože ostří na plnou díru a před expozicí zacloní na pracovní clonu.
Pokud mám m42 objektiv bez automatické clony a potebuji s ním fotit na F5.6 až F11, tak už je trap fokus nepoužitelný, protože musím zaclonit clonoým kroužkem už dopředu, no a trap fokus už prostě nemá světlo, protože není na plnou díru, ale je zacloněn.
Tím jsou dána další dvě omezení trap fokusu proti autofokusu:
jen středový bod a jen na nízká pracovní clonová čísla.
Svého času šla velká diskuze a závěr z toho byl ten, že pokud někdo již má staré objektivy z kinofilmových dob a má je rád, pak má smysl si je pokusit přes redukci připojit k DSLR, ale shodlo se pár lidí, že je většinou nesmysl, aby začátečník s DSLR šel někam shánět staré m42 objektivy namísto snahy sehnat si spíše novější bazarová skla pro svůj bajonet když už nemá na nová.
Tenkrát psali lidi v problematice práce se starými skly mnohem zkušenější, že každá značka má výhody a nevýhody k naštvání.
FotoABC
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka