Nový foťák pro nový začátek?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cport 11. 12. 2013 09:27

Ano, ten setak 18-55 na velke tisky neni, je to spise tak na rizikovejsi foceni, obycejne momentky apod.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 11. 12. 2013 09:59

no, kdybych tlačil Pentax od K-30 výše, tak seťák ani nezmíním, vždyť existuje solidní 17-70/4

add obutí auta - vloni jsem koupil nové zimní gumy, vítěze testu, auto máme starou Lagunu kombi, dlouhá, přetáčivý zadek... No, bez přehánění, jak když jsem vyměnil celé auto (původní gumy Michelin). V kvalitě skel je zrovna tak větší rozdíl než v tělech, kor ze současné produkce.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 11. 12. 2013 10:49

Ten setak jsem zminil prvni asi ja. Tak jen pripominam, ze to bylo mysleno jen jako "doplnek" k jednomu z navrhu, aby se to s 15/4 limited a 70/2,4 limited vlezlo do tech preferovanych cca 30 tisic.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 11. 12. 2013 11:13

koukal jsem a je to klasika- 17-70 se žel standartně jako seťák nenabízí, nicméně třeba ve vkfoto set K-50+17-70 přijde do konce roku díky cashbacku na cca 27500, ale asi to nebude na ty extra velké tisky, tam bude pořád lepší plastovější Nikon D5300+16-85
snad Puntíka nezabije to, co napíšu: já bych teda z těchto dvou setů volil Pentax, mám rád vyvážené kombinace a A3 mi stačí bohatě :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vstan 11. 12. 2013 11:45

Teda, co se tady rozjela za diskuze :)
Ale je to fajn, aspoň si můžu udělat přehled... A k některým tvrzením nebo otázkám v diskuzi:
- mám sice nějakou praxi z doby kinofilmu a zrcadlovek, ale je to už více jak 20 let, takže se s dovolením v době digitální považuji za začátečníka. Sice si myslím, že se to moc nezapomíná, ale přesto si myslím, že přístup k digitálu bude asi v něčem jiný.
- uvažujte v cenách bez DPH - v tom momentě mne třeba ten set Pentaxu z posledního příspěvku vyjde na cca 23K bez cashbacku
- ad Pentax - kdysi jsem s ním taky fotil a byl jsem nadšený. Rutinně jsem bohužel fotil pouze s ruskou kopií Zenitem. Jak je na tom ale po více jak 20 letech, kdy jsou technologie úplně jinde, to neumím posoudit.
- ad formáty - standardně se samozřejmě budou dělat normální výstupy, tedy A4-A3, nicméně, chtěl bych u mimořádně povedených fotek mít možnost je dostat do formátu obrazu. A možná (sice minimálně, ale přece) i do formátu tapety.

a teď ještě k tomu pentaxu
- přímo set od pentaxu K-50+17-70 jsem nenašel, ale poskládal jsem si to sám, trefil jsem dobře objektiv? http://www.vkfoto.cz/pentax-smc-da-17-7 ... al-if-sdm/
- a pro Putíka - někde jsi tu psal o (snad) Pentaxu 645D? Nenašel jsem ho...
vstan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 11. 12. 2013 12:40

vstan: vkfoto.cz půjčuje těla a objektivy a v případě nákupu cenu půjčovného vrátí. Takže být Tebou/Vámi bych to rozhodně využil.
Jedna věc jsou chytré kecy od nás tady v diskuzi a úplně jiná věc je si ty foťáky vzít do ruky a případně i pár dnů vyzkoušet. Existuje častá zkušenost s tím, že lidé, kterým jsme tady poradili, šli do obchodu a bylo všechno úplně jinak. vkfoto.cz prodává Pentaxy normálně, takže se nestane to, co v jiných obchodech: "Nekupujte si Pentax, kupte si Canon nebo Nikon, Pentax bychom museli složitě objednávat a stejně je horší, než Canon a Nikon."
Takže ve vkfoto.cz by mohli mít Pentax na krámě a VELMI DOPORUČUJI (!!!!) vážit cestu a vzít si hezky do ruky od Pentaxu i od Nikonu nižší třídu těla i vyšší třídu těla, takže třeba Pentax K-500, K-50, K-5 a Nikon D5300 a D7100. Domluvit se, co by byli ochotni zapůjčit domů. Podívat se na ty objektivy a prostě a jednoduše - kupujete to Vy a ne my tady v diskuzi.
velmi snadno se může stát, že prostě když si porovnáte způsoby focení s tím nebo s oním, tak zjistíte, že něco vám nevyhovuje, něco se naopak líbí a rozhodnete se úplně jinak, než po diskuzi s námi. A prakticky lze vyloučit, že byste se rozhodl špatně.
Ono totiž rozdíl mezi lepším a horším sám ucítíte a třeba si řeknete - ne, tohle je fakt hračka pro děti, to si přeci nekoupím (například Nikon D3200 nebo Pentax K-r). Sám uvidíte rozdíl v zoomu a třeba ten seťák 18-55 zavrhnete nejen proto, že na A4/A3 tisky je slabý, ale i proto, že je méně široký i kratší, než Nikon 16-85 či Pentax 17-70. Atd....
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 11. 12. 2013 13:00

Ještě poznámku k tomu, zda je, či není některý objektiv slabý. Když se s podobnými objektivy fotilo na film a zvětšovalo ke spokojenosti fotografů i zákazníku na pade/šede a i větší, není potřeba dnes hnát snahu o kvalitu za hranice možností. Obzvlášť když v laických kruzích (zákazníků) požadavky na kvalitu obrazu (i třeba hudby) nestoupají. Na tapetou pokrytou zeď se také nedíváme ze třiceti centimetrů. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 11. 12. 2013 13:32

Souhlasim s FotoABC - ty tela jsou az na prkotiny srovnatelna. Pokud zrovna ve prospech te ktere znacky nehovori nejake sklo, je nejlepsi to rozhodnout tak, ze si to clovek osaha a uvidi, ktere ovladani mu bude sedet vic.

Jinak vzhledem k limitu bych mozna i tak doporucoval (kdyz by to uz mel byt Pentax), jit spise do K-5II a ne do K-3 a usetrene penize vrazit do lepsiho objektivu.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vstan 11. 12. 2013 13:33

Teda Pánové, vy mi to teda ulehčujete :)
vstan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vstan 11. 12. 2013 14:05

Puntík píše:vstan, problém vidím v tom, profiluješ se tu jako budoucí profesionál, nebo ti jde o soukromou libůstku, kterou si jen trochu občasným použitím ve firmě ulehčíš ?
Jako budoucí profesionál je to jasné. Ptej se jinde. :-) :-D

Zdravím

jedná se čistě o koníčka
vstan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vstan 11. 12. 2013 14:34

A to jako koníčka to musím odrbat? Chci z toho dostat maximum a nechci zbytečně vyhazovat prachy za něco, co se může časem projevit jako problematické...
Já jsem rád, že tu píšeš a že si můžu přečíst tvoje postřehy, aspoň se spolus dalšími články na netu něco dozvím a posune mne to dál... A to platí i o ostatních přispěvatelích. :tleskani

-- 11. 12. 2013 14:41 --

Jak to tak celkově pročítám ty vlákna, tak se asi jeví jako 2 různě doporučované alternativy Nikon x Pentax, můžete mi napsat svůj názor na pro a proti?

Nikon: (tělo je v setu, protože to vychází asi jen o cca 2000,- dráže - objektiv bych nechal na firemní focení)
NIKON D5300 GREY + 18-55 AF-S DX VR
http://atcomp.cz/zbozi_detail.aspx?zbozi=338477
objektiv 16-85MM F3.5-5.6G AF-S DX VR ED ZOOM
http://atcomp.cz/zbozi_detail.aspx?zbozi=132672

Pentax:
Pentax K-3 + DA-L 18-55 WR + DA 50-200 WR černý + kabelová spoušť ZDARMA
http://www.vkfoto.cz/pentax-k-3-da-l-18 ... st-zdarma/
vstan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vstan 11. 12. 2013 14:43

A ještě jeden dovětek, SW neřešte, ten se dá najít :)

-- 11. 12. 2013 14:47 --

A k Pentaxu - ještě tu někdo zmiňoval jiné tělo i jiný objektiv a našel jsem to v setu - co vy na to?

Pentax K-5 II + DA 17-70 + kabelová spoušť ZDARMA
http://www.vkfoto.cz/pentax-k-5-ii-da-1 ... st-zdarma/
vstan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 11. 12. 2013 14:49

vstan:
Pokud máš nějaká kritéria na kvalitu fotografie, pak je rozumné ta kritéria použít na všech článcích řetězu, tedy:
- počítat s tím, že věnuji nějaký čas a úsilí nalezení ideálního záběru, že do té krajiny budu vstávat brzy ráno, kdy ostatní spinkají a že mě z toho budou bolet nohy a občas pěkně vymrznu
- počítat s tím, že si vyberu takovou techniku, zde které budu mít dobrý pocit, které budu moci důvěřovat, že poslechne a která je adekvátní pro moje osobní kritéria kvality, ergonomie, spolehlivosti, ... Každý máme za své peníze právo na libovolná kritéria , do kterým ostatním nic není, protože oni to nefinancují, oni do toho jen zadarmo kecají
- počítat s tím, že postproces na počítači je nezanedbatelnou částí výsledku a že to nekončí vyvoláním RAWu třeba v Lightroomu, ale že se člověk ještě bude rozčilovat nad úrovní digilabů a plotterů a pak buď najde někoho, kdo neudělá z modré fialovou nebo si zkalibruje vlastní tiskárnu na vlastní fotopapíry. Tohle jsem zažíval jako dobrodružství a díky ing. Kaiserovi z Fomei jsem zjistil, že kecají všichni, kteří tvrdili, jak mají všechno zkalibrované a kdybys byl z Plzně, tak Ti ukážu, jak dopadly 3 stejné A4-ky ze 7 profesionálních tiskových studií a renomovaných digilabů.
Tak jsem se naštval a od té doby mám stejné barvy na monitoru i na papíře i když mně mnoho lidí vědecky dokazovalo, že to je nesmyslný požadavek. ;-) Ale zase ... prachy.

-- 11. 12. 2013 13:50 --

http://www.vkfoto.cz/pentax-k-5-ii-da-1 ... st-zdarma/

Jo, tohle už na mě působí mnohem důvěryhodnějším způsobem. ;-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 11. 12. 2013 14:52

no, koupit seťák jsou vážně vyhozené peníze, ale to poznáš sám

skla která mají smysl a nebudeš litovat koupě jsou Pentax 17-70/4, v případě Nikonu 16-85

těla: Pentax K-30 a výše, Nikon D7100 (D5300 je výstupem high end, ale kvůli provedení tě velmi brzy přestane bavit)

na Nikon koupíš líp objektivy, stačí prostudovat nabídku

výhoda Pentaxu- otevřený formát rawu snadno zpracovatelný v jakémkoliv editoru. U Nikonu pro 100% výsledek nutné používat capture NX 2 (pro mně těžkopádný a drahý, sice spousta možnosti, ale je to na hluboké studium)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vstan 11. 12. 2013 15:01

Super, takže už se někam posunujeme :)

S Nikonem D7100 a s obj. 16-85 jsem na cca 35 tisících, což už je sice přes limit, ale dejme tomu, že to koupím na jaře a došetřím.
Ale v čem je takový rozdíl mezi 5300 a 7100, že mne kvůli provedení přestane bavit?

-- 11. 12. 2013 15:02 --

JInak s tím seťákem jsem to myslel tak, že na firemní dokumentaci provedené práce to stačí v pohodě. Ale možná bude jednodušší a levnější pro tetno účel pořídit vedle tohoto obyč kompakt...
vstan
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka