Nový foťák pro nový začátek?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod FotoABC 10. 12. 2013 13:52

vstan:
Napsal bych nějaké zkušenosti s Nikonem. Mám v současné době Nikony D300 i D7100. Napsal jsi, že ses fotografií již zabýval a že nejsi začátečník, takže za Nikon bych nešel do ničeho nižšího, než jsou D300 nebo D7100. To jsou oba velice kvalitní fotoaparáty a i když je D7100 papírově nižší třída, než D300, tak je oproti D300 ošizená tak minimálně, že opravdu málokdo prakticky najde něco, co mu na D7100 opravdu oproti D300 vadí. Naopak D7100 má za těch 6 let vývoje mnoho předností před D300, v první řadě je to obrazová kvalita pro formáty tisku větší, než A4.

Na druhé straně pokud stačí 12 MPx, tak zachovalá D300 z druhé ruky se dá sehnat za takové peníze, že to opravdu může být nepřekonatelně výhodný nákup. Ona ta těla něco vydrží, tak skutečně nemusí být zdaleka na konci životnosti.
Fotím oběma těly, s D7100 raději z pouze 3 důvodů: více detailně prokreslený záběr (24MPx bez AA filtru je opravdu úžasný), ISO měním druhým rolerem a nemusím k tomu mačkat ISO tlačítko jako u D300 a D7100 má v některých extrémních situacích úspěšnější autofokus, protože to v nejasných kontrastech více zkouší, zatímco D300 třeba mine. Ale obě těla mají autofokus na zásadně vyšší úrovni, než cokoliv pod nimi. A je to i jedna ze dvou hlavních výhod oproti Pentaxu - ty dvě výhody Nikonů D7100 a D300 jsou: 1. autofokus (zděděný z profi sportovních a reportážních strojů, které Pentax nemá), 2. cca 10x více prodejů včetně všeho, co z toho přímo vyplývá. A asi konec. Pentax má samozřejmě zase jiné významné výhody, určitě mnohem větší počet výhod, takže se Puntík nemusí rozčilovat, že bych tady Nikon preferoval nebo jednoznačně upřednostňoval.

Co se týče objektivů, tak to vezmu od širokého ohniska. Psal jsi, že fotíš architekturu, tam by bylo dobré šetřit na Nikkor AF-S DX 10-24mm f/3.5-4.5G. Do 10mm ohniska se opravdu hodně vejde:
http://www.tomx.eu/Foto/Cestovani_po_Ev ... na_11.html
http://www.tomx.eu/Foto/Cestovani_po_Ev ... na_18.html
Nikkora jsem koupil po zkušenostech s ultraširokýma Sigmama a Tamronama, u kterých je rovnoměrnost kresby vpravo-vlevo-nahoře-dole spíše iluze. Nikkor 10-24 je dražší, ale prakticky na jistotu.

Nikkor DX 16-85mm f/3.5-5.6G VR je osvědčený základní zoom s velmi šikovným rozsahem. 16mm a 18mm opravdu není skoro totéž.

Sklo, které se dle názoru mnohých včetně mého nedá nekoupit, je Nikkor AF-S DX 35mm f/1.8G. Za ty prachy obrazově z jiné cenové hladiny.

Světelné zoomy mají smysl dle mého dva: bazarový Nikkor 17-55/2.8 a nebo pečlivě vybraná Sigma 18-35/1.8, ale tam jde o dobrodružství s ladícím Sigma Dockem kvůli přesnosti zaostření.

Extrémní ostrost poskytuje relativně levný Nikkor AF-S 85mm f/1.8G, což je pěkný portréťák, protože pleť lze v editoru snadno rozostřit a oči, rty, vlasy, ozdoby a oblečení bude špičkově prokreslené.

Cestovní teleobjektiv je Nikkor AF-S DX 55-300mm f/4.5-5.6G VR a když ho nesu místo těžkého profi 70-200/2.8, tak pro fotky krajiny nemám blbý pocit, že jdu s obrazem nějak hodně moc dolů.

U Pentaxu můžu mít jen dojmy a krátké zkušenosti z opakovaného testování. Proti K-5 II bych vůbec nic neměl, i když já bych si asi vybral K-3 kvůli 24 MPx, ta D7100 mě zhýčkala. Ale nekupoval bych k tomu Pentax 18-55. Sorry, ale to tělo má na víc a ten objektiv je skutečně jako dávat pneumatiky z Baumaxu na BMW. Když bych nedoporučil k D7100 objektiv 18-55, tak k Pentaxu taky ne a to ten Nikon 18-55 opticky na tom určitě není hůř. K Pentaxu bych asi koupil Pentax 17-70/4 nebo Sigmu 17-55/2.8 pokud někdo prošlápl tu kombinaci.
Píšu to proto, že celkem často se tu diskutuje o variantě jako kdyby k Nikonu D7100 musela být spíše dražší 16-85, protože 18-55 a 18-105 jsou mizerné seťáky, ale Pentax K-5 II se klidně může vybrat s 18-55, tam to nevadí. To je prostě nekonzistentní přístup. A teď ze mě Puntík udělá dva malé do školy. :-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 10. 12. 2013 13:54

Puntík: Porovnej si fotky viz odkaz níže. Závěr si udělej sám. 1D Mark III má sice o trochu větší rozlišení než 60D ale ne nijak zásadně. Podle mě je rozdíl ostrosti FF vs. APSC se stejným objektivem naprosto zřejmý.

http://www.the-digital-picture.com/Revi ... &APIComp=0
Naposledy upravil Daf dne 10. 12. 2013 14:11, celkově upraveno 1
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 12. 2013 13:57

Jeste 2x reply a je cas na pupilovou teorii!
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 10. 12. 2013 14:20

tak on se bilboard dá tisknout i z 4mpix, že...
12mpix je dost na KVALITNÍ tisk A3, větší formáty při stejné kvalitě chtějí svoje a nejrozumnější/zaplatitelná verze je APS-C 24mpix snímač od Toshiby v Nikonu D5300, nebo 7100. Jak už tady padlo, chce to prozkoumat situaci s objektivy a ujasnit si preference, potažmo projít si nabídku na bazaru (nejlepší asi na paladix.cz) - četnost a tudíž i cena je v pořadí Canon, Nikon, dlouho nic a pak Pentax (ale těla mají fakt super)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 10. 12. 2013 14:37

Los Carlos:
zapomínáš na několik podstatných věcí: to, že je 18-105 řekněme 3x levnější, znamená levnější materiály, méně přísnou výstupní kontrolu, nižší trvanlivost a větší náchylnost k ztrátě těch nameřených optických vlastností. Ono záleží na přesném vycentrování a v tom levnějším zpracování se to vyviklá snáze a také při nákupu člověk mnohem častěji natrefí na kus, kde to levné zpracování není dokonale sestavené.
Součet asférických a ED členů v 16-85 je celkem 5, zatímco u 18-105 pouze 2. Jak známo, tak asférické členy přispívají ke konstrukci objektivu s menším geometrickým zkreslením, menším astigmatismem, menšímu sklenutí obrazové roviny a menšímu úbytku kresby do krajů v některých polohách a ED členy zase omezují chromatickou aberaci. A 5 členů je dražších, než dva. Jsou opravdu zbytečné? Zkonstruovat zoom od 16mm s menším soudkováním, než zoom od 18mm, to prostě vyžaduje lepší a dražší návrh.
Já vlastním první 16-85-ku prodanou v ČR a za tu dobu nemám pocit, že by na 16mm podávala horší výkon, než na 24mm. Rohy na 16mm na plnou díru nehodnotím, to je prakticky lhostejné.
Stejně je pro kresbu objektivu nejdůležitější rozlišení těla. To udělá mnohem a mnohem víc, než rozdíly mezi objektivy.

Pokud někdo hledá rozdíl v kresbě mezi bezvadnými kusy 18-105, 16-85 a 18-140, pak rozdíl mezi jejich výsledky na 16MPx a 24MPx těle je asi tak 50x vetší, než rozdíly mezi nimi.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 12. 2013 15:00

Daf, ano, souhlasím. Předložil's důkaz, že na menší snímač už rozlišovací schopnost konkrétního objektivu nestačí. V tomhle mají větší buňky čipu samozřejmě náskok. S lepším objektivem by APS-C "povyrostl" rychleji, než jeho větší brácha. :-)

..........................

F-ABC, nic proti, jenže poslední modely Pentaxu už v ostření za Nikony nijak dramaticky nezaostávají, ostatně tazatel nemíní fotit poskakující afghány okolo svých kolen.
A co se objektivů týká, nehodlám nikoho vodit za ručičku předestíráním seznamu všeho možného, za co se dá utrácet. Tedy rozhodně v (případě Pentaxu) základní WR dvojset a další investice s rozumem, až podle další konkrétní potřeby. Tedy spíš dražší, kvalitnější (*Ltd), čím míň tím líp. Ostatně profík toho zas tolik nepotřebuje, jak se všeobecně soudí. Rozhodně ne levné "prochudéštudáky" objektivy, i když svou práci také odvedou. Co jsem pořídil palačinky, stačí mi skutečně už jen ty dva základní zoomy + něco hodně světelného a rybina - spíš pro legraci. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 10. 12. 2013 15:30

Los Carlos: tak zrovna u vinětace patrně nesprávně interpretuješ výsledky. větší číslo znamená horší výsledek. Tedy, čistě pro úplnost, u chromatické aberace je to stejně. Distorze je opět nejlepší u 16-85.

-- 10. 12. 2013 15:31 --

aby jsi to nemusel hledat :)

http://www.dxomark.com/Lenses/Compare/S ... 5_0_1208_0

-- 10. 12. 2013 15:33 --

a na okraj, chromatickou aberaci a vinětaci ti odstraní slušný editor automaticky
18-105 pak nemá af override, nebo aspoň používá jiné značky (normálně by měl být napsáno m/a, m)

pro mě je třeba problém, že ani 18-105 a ani 18-140 nemají stupnici pro nastavení ostřící vzdálenosti.

18-105 neumožňuje manuální doostření v automatickém režimu (M/A).
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KarelV. 10. 12. 2013 15:49

Lotrandor: 18-105 umí manuálně doostřit v režimu A.
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cindy557 10. 12. 2013 15:59

Puntík píše:"fotku dělá především duo fotograf-tělo"


Já myslím, že fotku dělá duo fotograf-objektiv. ;-)
Cindy557
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Los Carlos 10. 12. 2013 17:25

Lotrandor: a rozklikl sis field map pro jednotlivé clony a ohniska (záložka Measurements, volba Sharpness\Field map) a měl jsi nastavené vždy stejné tělo?

Foto-ABC: já nezpochybňuji konstrukci a o tom, že je 16-85 3x dražší vím. Otázka je, zda-li poskytuje 3x lepší výsledek, nebo se jedná pouze o kognitivní disonanci, o kteréžto byl dnes na idnes pěkný článek ;-)

Cindy557: přesně tak. Tělo fotoaparátu do tvorby vnáší různou míry uživatelského (ne)pohodlí.
Los Carlos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 12. 2013 17:43

od Cindy557 píše :.... Já myslím, že fotku dělá duo fotograf-objektiv.


Myslet si můžeš co chceš, ale když dostaneš do ruky tělo, které je nespolehlivé, pomalé, dlouho ukládá, případně občas na kartu nezapíše vůbec, špatně vyhodnocuje expozici, pro všechno se musí do menu... a nectností se dá najít víc, pochopíš vo co go.

Tvůj názor je založen na tom, že pro svou (!!) praxi vyhovující tělo máš a že fotky zkoumáš - a to je obecné - na monitoru v obludných zvětšeních - místo na finálních tiscích, které si založíš do rodinného alba, event. jinam. :-)

Tedy v mnoha případech se debata o objektivech přesouvá do iracionálna. Tak špatné objektivy, aby deklasovaly formát A4 se neprodávají, přes všechna ujišťování a důkazy různých testů. Zato podexponovné nebo přepálené či zašumněné fleky na fotografiích....... :-)

.................................

Los Carlos, právě ta míra uživatelské nepohody může být důvodem vzniku špatného, nebo nevzniku snímku vůbec. To žádný sebelepší objektiv nezachrání. Jo, když na fotce nezáleží........ :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cindy557 10. 12. 2013 18:04

Puntík: Takže těla můžou být pomalá a nepřesná, ale objektivy takové problémy nemají, aha, to jsem rád, že už to vím :-D . Ale tohle jsem opravdu na mysli neměl.

Ne, v obludných rozlišeních opravdu nic nezkoumám. Fotka na monitoru pro mě není fotka.
Naposledy upravil Cindy557 dne 10. 12. 2013 18:20, celkově upraveno 1
Cindy557
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 10. 12. 2013 18:09

Puntík píše:Tak špatné objektivy, aby deklasovaly formát A4


no, tady se ovšem zakladatel threadu nebaví o A4, že...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 12. 2013 18:40

Naše občanské uskupení "Herodes" se již 13 let snaží o to aby výrok "Začátečníci řeší tělo, amatér objektiv a profík světlo" byla postihnuta paragrafem § 263a Persekuce obyvatelstva nebo dokonce § 259a Mučení a jiné nelidské a kruté zacházení, protože tento výrok samotný, je mučení a je to srovnatelné snad jen s nápisy na utěrkách hospodyněk a hliněných cedulkách pověšených v předsíních.

Možná to má Puntík na mysli.

-- 10. 12. 2013 18:42 --

Navíc je tu podzření, zatím nedoložené, že je zde významný průnik s lidmi, co se zdraví "Dobré světlo".
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 12. 2013 19:16

Cindy557 píše :
Puntík: Takže těla můžou být pomalá a nepřesná, ale objektivy takové problémy nemají, aha, to jsem rád, že už to vím . Ale tohle jsem opravdu na mysli neměl.


Ani já ne. Jen to, že v případě pomalého a nepřesného (i jinak nešikového) těla je špičkový objektiv slabou náplastí. Teprve když je tělo vyhovující, tak....
:-)
Dám příklad, objektiv soudobého mobilu je schopen v dobrých podmínkách produkovat velmi slušné (A4) fotky, nelze nic vytnout.
Ve špatných ale tomu objektivu můžeme domlouvat stále dokola...... ;-)

......................................

reign 1píše: .. no, tady se ovšem zakladatel threadu nebaví o A4, že...


reign, také se nebavíme o tom, že zakladatel threadu musí zůstat na základním dvojsetu.



Zdravím
Puntík
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků