BoD:
"Až dosud všichni výrobci považovali AAfiltr za nutnou součást svých čipů, se všemi svými negativními projevy. To byli skutečně tak blbí, že nás nutili doostřovat i když by to nutné nebylo ? "Rád odpovím, má to několik vysvětlení:
1. Na 6 MPx nebo 10 MPx opravdu snáze dosahovaly objektivy takového rozlišení, že běžný objektiv poslal na snímač tenkou kontrastní linku šíře 1 pixelu a oba vedlejší pixely z ní už neobdržely ani přesahující rozostřenou část. To je nutná podmínka pro vznik moiré. Na 24MPx a 36MPx už to ze zcela přirozených důvodů rozlišení běžně prodávaných objektivů zdaleka tak nehrozí. Objektiv se vlastně sám stává antialiasing filtrem, takže není nutné tam dávat ještě druhý.
2. Ano, existují tak ostré objektivy, které mají takové rozlišení, že i na 24 MPx udělají moiré, jenže obvykle si je už kupují fotografové, kteří se umí moiré zpracováním obrazu snadno zbavit. Když už si někdo koupí objektiv, který zvládne jednopixelovou kresbu na 24 MPx, koupí si k tomu stativ, aby té ostrosti skutečně dosahoval, případně to zvládne jinak vůbec nerozhýbat, no a ještě pak při tisku opravdu využije 100% rozlišení, na kterém to moiré je vidět, tak to statisticky bývá fotograf, který to moiré zvládne. Běžnému BFU, co si koupí D7100 s objektivem 18-200, se to moiré opravdu nepřihodí, takže proto bylo možné AA filtr odstranit.

3. Pokročilo zpracování obrazu a algoritmy interpolace Bayerovy masky, takže dnešní metody vyvolání JPEGu z RAWu již umí moiré potlačit - tedy vlastně správněji "nevyrobit" (moiré vyrábí ta interpolace, ono v RAWu apriori samozřejmě není) podstatně účinněji, než v době, kdy se AA filtry zaváděly.