Náhrada Panasonic DMC-ZX1

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Gordon_Flash 13. 9. 2013 10:06

Prosím, mám problém. Máme kompakt Panasonic DMC-ZX1. Je starý cca 3 roky a nejsem s ním spokojený.
1) brácha má ten samý, ale nějaký starší model (cca o půl roku) a byl o cca 1000,- levnější. Přitom je daleko rychlejší - u toho našeho trvá dlouho, než je připraven na další fotku

2) má nějakou konstrukční vadu a velmi snadno se zanáší vnitřní optika a senzor. Asi před rokem jsem to nechaval čistit v autorizovaném servisu. Stálo to asi 1200,-, což byla přesně hranice, co jsem byl ochotný dát. Pomohlo to, ale teď se tmavší fleky na fotkách objevují zase a už to platit nebudu. Paní mi říkala, že to je běžná údržba, že se ty fotoaparáty čistí, ale neznám nikoho, kdo by to dělal. Zkusil jsem to rozebrat a vyčistit, ale nedaří se mi dát dohromady tu optiku, navíc tam byla nalomená taková malá pacička.

Takže, doporučil by někdo dobrý foťák na amaterské fotky z dovolené co něco vydrží? Cenová hranice 5000,-, ale když to bude míň, tak budu rád.

Díky.
Gordon_Flash
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FotoABC 13. 9. 2013 12:17

"Zkusil jsem to rozebrat a vyčistit, ale nedaří se mi dát dohromady tu optiku, navíc tam byla nalomená taková malá pacička. .... Takže, doporučil by někdo dobrý foťák na amaterské fotky z dovolené co něco vydrží?"
Rozebírání optiky někým, kdo to dělá prvně, vydrží málokterý fotoaparát. ;-)
Ovšem taky bych nedával 1200 Kč za vyčištění.

Mírně přes 5000 Kč bych doporučil:
http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/nikon-1-j1/
http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/nikon-1-v1/
Díky dopordeji je kvalita obrazu / cena momentálně asi nepřekonatelná.
A dokonce u toho lze snadno oddělit objektiv a vyčistit to. Pochopitelně doporučeným způsobem, nikoliv hadrem a saponátem.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gordon_Flash 14. 9. 2013 10:48

No ja to cistil lihem a vatickou a rekl bych ze vycistene je to dobre, jen se mi to nedari slozit tak, aby se to spravne hybalo.

Jinak diky za tip. Eventuelne co jeste toto?

http://www.datart.cz/Digitalni-fotoapar ... BPWE3.html

-- 14. 9. 2013 11:49 --

Jinak podle me tam nedali vazelinu a tudiz ten objektiv vubec neklouzal a ani netesnil.
Gordon_Flash
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FotoABC 14. 9. 2013 12:42

Gordon_Flash:
ten Samsung: Rozměry senzoru 1/2.3 ''
Ten Nikon má senzor 1 '' , tedy násobně větší. To je rozdíl několika tříd. A za stejnou cenu.
Prostě pokud si za tuto cenu můžeš koupit snímač 1 '' nebo třeba 4/3 '', pak neváhej.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gordon_Flash 14. 9. 2013 14:02

diky, ja tomu nerozumim, takze nevim, že toto rozhoduje. Akorát ten Nikon má jen 3x zoom. To mi připadá dnes strašně málo. Asi se to dá vyřešit jiným objektivem, ale to kupovat nebudu. Nebyl by ještě nějaký tip? Díky
Gordon_Flash
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 14. 9. 2013 16:35

Bohužel v této cenové hladině neexistují foťáky s podobnou obrazovou kvalitou jako J1 a větším zoomem. Na druhou stranu sis na obrazovou kvalitu ZX1 nestěžoval, takže jestli si v tomhle ohledu nepotřebuješ polepšit, objeví se desítky možností od všech možných výrobců, stačí se jenom podívat na stránky nějakého obchodu. Problém je, že se na většinu z nich těžko shání recenze a zkušenosti majitelů, takže rychlost a další případně požadované vlastnosti je nejlepší vyzkoušet v obchodě. Jako nejlepší možnost mě napadá Panasonic TZ25, ale už je starší, nevim jestli jde ještě sehnat. Z rychlosti neměj strach, i když teď máš špatnou zkušenost, obecně jsou Panasonic spíš rychlejší.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gordon_Flash 14. 9. 2013 17:51

Díky za postřehy. a co toto?

http://www.alza.cz/nikon-coolpix-s6500- ... 379910.htm

Má větší ten senzor, wifi... Cena taky dobrá.
Gordon_Flash
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ghost_sk 14. 9. 2013 21:20

A co olympus XZ-10?

ten je o nieco drahsi....ale myslim ze vyborny ;-)

http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/olympus-xz-10/
Ghost_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gordon_Flash 15. 9. 2013 07:11

Díky, ale to už je moc. Ten Nikon výše by mi funkcema vyhovoval a cena je taky dobrá.

Ještě mě napadlo koupit něco lepšího (zrcadlovku) z druhé ruky. Co vy na to?
Gordon_Flash
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rousini 15. 9. 2013 08:15

Z kompaktů doporučím OLympus XZ-1. Na amatérské focení je s přehledem dostatečný, vejde se do kapsy, nemusíš řešit objektivy, má slušný automat nebo manuál + RAW pro hračičky. Musíš ale cca 800Kč připlatit.
Na šílenosti typu 16MPx, 40x zoom a počáteční světelnost F3,5 se u kompaktu s malým čipem vyprdni.
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gordon_Flash 15. 9. 2013 10:36

Možná něco přehlížím, ale proč kupovat Olympus za 6000,- se 4x zoom a holou výbavou, když ten Nikon má větší chip, 12x zoom a wifi? A ještě stojí jen 4200,-...

http://www.alza.cz/porovnani.htm?c=OL235w;OI267e81;
Gordon_Flash
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 15. 9. 2013 11:13

Ten kompakt od nikonu nemá väčší čip ani náhodou, tie rozmery nie sú rovné zlomkom v matematike. Obecne tieto zooomove kompakty s mizernou svetelnostou stoja za prd ale samozrejme niekomu stačí to a inému tomto.

-- 15. 9. 2013 12:21 --

Inak alza to má samozrejme špatne. Čip tam je 1/2,3 a nie 2/3.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rousini 15. 9. 2013 11:28

Gordon_Flash píše:Možná něco přehlížím, ale proč kupovat Olympus za 6000,- se 4x zoom a holou výbavou, když ten Nikon má větší chip, 12x zoom a wifi? A ještě stojí jen 4200,-...

http://www.alza.cz/porovnani.htm?c=OL235w;OI267e81;

Holá výbava, větší čip... Chlape ty seš typická oběť marketingu a navíc tomu prd rozumíš. Ohromují tě cingrlátka a ne focení. Kup si něco a nehledej rady, když nevěříš...
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gordon_Flash 15. 9. 2013 11:51

Ne, jen se taky ptam proc. Kdyz porovnam parametry, ten olympus na me pusobi jako vybehovka. Prave ze jsem zvedavej a chci vedet proc. Abych se treba jiz priste nemusel ptat. Kdyz mi nekdo predhodi na prvni pohled predrazeny vybehovy model bez dalsich informaci, nekoupim si ho, ani kdyby tim clovekem byl sam Neff. Z teto diskuze jsem se dozvedel, ze dalsim dulezitym, mozna nejdulezitejsim parametrem je velikost cipu. O tom jsem nemel ani paru. A kdyz jsem zacal hledat podle toho, takje to zase spatne. Dokonce jsem si nasel i rozdil mezi cmos a ccd. A cmos je pry lepsi. Tak se neivte, ze bych rad vedel, proc mi doporucujete fotak s mensim cipem horsi konstrukce (ccd) za vic penez.

-- 15. 9. 2013 12:56 --

Jinak tedy pardon, ale vychazim z uvedenych parametru. Jestli toma alza blbe, za to fakt nemohu.
Gordon_Flash
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rousini 15. 9. 2013 12:17

CMOS má výhodu na vyšších citlivostech, které ten XZ-1 nevyužije protože má světelný objektiv.
Výběhový model neznamená nic špatného, kup si nástupce XZ-2.

Pro pochopení souvislostí velikostí čipu, croppu, pixelové hustoty a světelnosti, citlivosti, exp časů a typu clony, difrakce, vinětace, aberace je dobré nějaký čas googlit. Jednak bych to nedovedl vysvětlit nejlíp a druhák je to široká tématika.

a) studuj a udělej si vlastní názor
b) pokud na to nemáš čas, věř dobře míněným radám
rousini
Návštěvník

Další stránka