Oplatí sa Samsung NX300?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 24. 7. 2013 15:59

ratko, môžem ťa poprosiť: ak budeš robiť aktualizáciu firmwaru z verzie 1.0, našiel by si si čas spraviť dáke testy týkajúce sa rýchlosti zaostrovania?
Alebo aspoň slovné zhodnotenie...
Celkom by ma zaujímalo o koľko sa to zrýchlilo.

FYI: keď vyšiel firmware na môj E-P1 tak som to testoval tak, že som sa 10x (aby som to vedel zmerať stopkami) snažil preostriť zo vzdialenejšieho na bližší objekt a naopak
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ratko 24. 7. 2013 16:57

Ganec, ale iste. NX300+18-55III ešte nemám doma. Najskôr až na budúci týždeň, teda aspoň dúfam. Dodacia doba 14 dní... Zatiaľ nemám ani pancake 30f2, tú palacinku som objednával z megapixelu.cz, lacnejšie som nenašiel. Príjemná cena s dopravou na SK 168€. FW 1.20 vraj vylepšuje kopec vecí, okrem iného má zrýchliť aj ostrenie s týmto objektívom (ale najprv treba aktualizovať FW v pancake). Budem sa snažiť poriadne sa na to pripraviť a niečo potestovať. Fakt ma zaujíma, či to nie sú len prázdne slová.

Zaujal ma Milan Šurkala v recenzii na 50-200mm F4–5,6 ED OIS II, kde sa pocity s výsledkami rozchádzajú, citujem:
S rychlostí ostření je to hodně zajímavé. Pocitově mi objektiv přišel být trošku pomalý, ale při testu rychlosti prokazoval docela dobré výsledky. Prakticky na celém rozsahu ohnisek je schopen zaostřit za 0,45 až 0,55 sekundy, jen při přeostření z nekonečna na cca metr mu to zabere okolo 0,7 až 0,8 sekundy. Ostření není hlučné, ale vydává jemný trochu pisklavý zvuk.
ratko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 24. 7. 2013 18:03

ratko: no, uvidíš sám, pro mně nejhorší dlouhý zoom, se kterým jsem fotil, napsat o rychlosti "průměrná" zavání alibismem, prostě to sklo nestíhá. Půl vteřiny je špatný vtip. Ale na video mi vyhovoval, ostří fakt celkem tiše, stabilizace má účinek tak 2EV - lepší než drátem do oka, ale když už člověk zkusil levné Nikkory s 4EV :-/
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ratko 24. 7. 2013 18:49

Aj by ma zaujímalo to meranie rýchlosti. So stopkami v ruke je to veľmi orientačné. Rovnaké časy môže namerať aj u Nikkoru. Treba sa na to pozrieť tak, že recenzent bol pozitívne prekvapený zo solídnej rýchlosti. Ale pravdupovediac, pôvodne som tele ani neplánoval. S 550D a 55-250 IS som nafotil ani nie 5% záberov. Nie je to pre mňa nutnosť. No ale keď mám pod nosom predajňu Electroworld a váľa sa im tam (zatvorený v skrinke pod vitrínami) jeden kus 50-200 za 139€, no nekúp to... :-) Prinajhoršom pôjde ďalej cez Bazoš.
Mal by som už aj aparát, keby nedvihli cenu o 50€. Takto som ho musel objednať inde o dosť lacnejšie, ale musím čakať...
ratko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Umbrella 24. 7. 2013 19:35

Taky zalezi na tom, zda recenzent nekdy uz zazil neco rychlejsiho nebo ne.
Podle mne se stopkama to nema cenu, jestli se chces dozvedet jak ostri, tak si jej bez do obchodu zkusit, neco na ulici zaostrit, nebo v krame a pripadne hned porovnat s nejakym Tobe znamym typem DSLR. Vic bych o tom nespekuloval.
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ratko 26. 7. 2013 11:23

Ako by sa dala táto téma "Oplatí sa Samsung NX300?" presunúť z fóra "Jaký fotoaparát koupit a kde" do "Bezzrcadlovky"? Ja len preto, že kúpa je už vyriešená. Alebo uzamknúť a otvoriť novú?
ratko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 26. 7. 2013 12:51

normálně piš dál :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ratko 26. 7. 2013 13:35

Má niekto skúsenosti s ultra low-end filtrami Citiwide? UV ako ochranu proti mechanickému poškodeniu čočiek, prípadne skúsenosti s CPL?
ratko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Umbrella 26. 7. 2013 14:30

no ultra low-end asi nebudou hi-kvality :), takze znam jednu ultra low-end ochranu a jeste k tomu urcite levnejsi a tou je predni a zadni krytka.

Co chces vedet o CPL, tak s nim budou mit zkusenosti zrejme vsichni, ale zalezi na tom co chces vedet :)

- bere ze sceny podle druhu od skoro nuly, po 1/4 az 1/5 EV, take podle sily ucinku.
- vylepsuje expozici potlacovanim nekterych odlesku, ergo muze sytit tima padem barvy
- muze mit take barevny posun druh od druhu
- nektere nesmis namocit, jine ano
- bud se sroubuji na objektiv, nebo se nasazuji jako v systemu Cokin.

uz nevim co by jeste. :)
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 26. 7. 2013 14:48

Umbrella píše:uz nevim co by jeste. :)

Ak by si dovolil, tak CPL berie 1,5-2 EV
potláča všetky odlesky, okrem odleskov na kovových plochách
kvalitné bývajú väčšinou farebne neutrálne
dáva sýtejšie farby oblohy, rastlín skrátka všetkého, odfiltruje biely "povlak" na nich
funguje najlepšie, keď je slnko v uhle 90 stupňov na smer fotenia
na širokých ohniskách, nedáva dobré výsledky, lepšie je použiť delený filter
Naposledy upravil golem2 dne 26. 7. 2013 14:58, celkově upraveno 1
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ratko 26. 7. 2013 14:49

Myslel som konkrétne Citiwide UV a Citiwide CPL. :)
Asi ich skúsim kúpiť z ebay. Aj keď reign spomínal, že na 30mm f/2 sa asi nedajú poriadne našrubovať.
43mm UV + CPL = 4.40€
52mm UV + CPL + krytka + clona = 6.20€
58mm UV + CPL + krytka + clona = 6.20€
3 UV, 3 CPL, 2 krytky a 2 clony spolu za 17€ dôveru nevzbudzujú, ale aspoň vyskúšam. :) Keď tak pôjdu do bazáru.

-- 26. 7. 2013 15:55 --

Jeden, hoc kvalitný, CPL za 100€ veru kupovať nebudem. Ani za 50€. :)
ratko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Umbrella 26. 7. 2013 15:09

golem2 píše:
Umbrella píše:uz nevim co by jeste. :)

Ak by si dovolil, tak CPL berie 1,5-2 EV
potláča všetky odlesky, okrem odleskov na kovových plochách
kvalitné bývajú väčšinou farebne neutrálne


samozrejme bere i vice, jak rikam podle sily ucinku (to cislo 1/5 jsem pojebal :) tam mela byt desetina carka, ale to je jedno :) )

ale nepotlacuje vsechny simultalne, proto pisu, ze nektere... ze sceny

no a co se tyce neutrality, tak i u kvalitnich se vyskytuje zridka, uz podle podstaty ucinku, odklon od neutrality muze byt ale podle ucinku filtru take velmi slaby se sterym nema problem auto WB.

Ostatni souhlas.

-- 26. 7. 2013 16:18 --

ratko: tem CPL za tu cenu moc neverim, ale muzes najit nejakou anomalii z Ciny, ktera te kvalitou potesi i za tu cenu, onehdy jsem nasel nejake Forfeel ND filtry za par stovek, kde jsem zkusil ND32x, ktery byl ve skutecnosti ND1000x (plus pro mne, takovy jsem chtel) a dokonce narozdil od DN1000x drahych a strednich firem byl i hodne neutralni (jmenovite jsem zkousel BW, Cokin, Hitech). Jenze takova vyhra je dost blizko te z loterie, mnohem vetsi pravdepodobnost je, ze ten CPL nakonec hodis do supliku.
U UV je to podobne, pokud Ti jde hodne o kresbu objektivu, tak levne gesunty :) ti ji mohou jen zhorsit.
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ratko 26. 7. 2013 15:49

Budem mať možnosť požičať si 58mm HOYA HD CPL, urobím si pár porovnávacích snímkov. Keď tak to sem zavesím.
ratko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daemonius 26. 7. 2013 16:47

Není lepší spíš koupit redukce na filtry a jednu velikost?

http://www.vffoto.com/ (sem si vzpomněl na tyhle, ale 43mm nedělají .. jo a dej si pozor ať to nejsou Leica 43mm závity, maj odlišné drážky oproti standartu).
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 8. 2013 07:04

ratko, podľa tejto recenzie vraj k NX300 dodávajú náhradnú batériu. Mal si ju aj ty?

Píše tam aj že dotykové ovládanie ho celkom zaujalo. Používaš?

Pýtam sa lebo kamoš chce priateľke kúpiť foťák, tak rozmýšľam či by to pre ňu nebola najlepšia voľba...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků