Oplatí sa Samsung NX300?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ratko 20. 7. 2013 09:08

Zdravím!
Pred pár dňami som sa úspešne zbavil ťažoby (psychickej aj fyzickej) zrkadla C550D a obzerám sa po niečom milom, bezzrkadlovom. ;-) Teda je jasné, že so zrkadlom som si nepotykal, som fotoamatér jak oči...
Posledných pár dní lúskam DIGIarenu a potreboval by som poradiť s výberom. Potrebujem to na také "bežné domáce cvakanie" so slušným výstupom foto aj video. Mám dobré skúsenosti so značkou Samsung, vlastníme Smart TV, SGS2 aj SGS3. Teda aj preto ma zaujal Samsung NX300. Snímač celkom slušne obstál v DXOmarku, je v prvej päťdesiatke. Chcel by som sa opýtať skúsenejších, či za danú aktuálnu cenu cca 650€ / 17000,-Kč sa dá kúpiť niečo výrazne lepšie. A nie žeby na tom nejak záležalo, ale momentálne k NX300 dávajú grátis tablet P3110 (Galaxy Tab 2 7.0). :D http://www.electroworld.sk/product/fotoaparaty-a-kamery/kompakty-s-vymenitelnym-objektivom/SAMNX3001855B/samsung-nx300-18-55mm-objektiv-tablet-samsung-galaxy-p3110-hybrid Dík za prípadnú radu.
ratko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kentus 20. 7. 2013 13:16

Ano, dá a ne, nekupoval bych ho, příliš mnoho kompromisů.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pufko 20. 7. 2013 14:56

Voči tomu C550 získaš len menšie rozmery a hmotnosť, ale u foťáku sa kladie dôraz aj na kvalitu optiky a základák s rozsahom 18-55 ťa uspokojovať asi nebude rozsahom a svetelnosťou tiež.
Samsung by mal doplniť ponuku o 16-50/2,8 ale ten bude stáť +- tolko čo úvodný set
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 20. 7. 2013 15:23

Když jsi nenašel zalíbení v zrcadlovce, tak ze Samsungu by ti patrně rovnou narostly rohy :-) Měl jsem NX200 a byl jsem maximálně spokojen s výstupem při focení do RAWu, jpeg byl slabší, ale ne nějak tragický. Problém je v tom, že RAWy má Samsung obrovské a pracuje s nimi opravdu pomalu. NX300 žel podle recenzí není zřejmě rychlejší, zato jpeg zhoršil agresivním odšumem. Seťák problém není, ten je prostě v mezích standardu, levně se dá koupit pancake 30/2. Na takovéto běžné focení bych spíše doporučil Samsung NX1000, má sice oproti vyšší řadě horší ovládání, ale jpeg má v pohodě a hlavně se prodává v setu s objektivem 20-50 který je sice bez stabilizace, zato je malinký a je opticky vynikající. Pokud chceš něco jednoduchého, zkus kouknout na Olympus E-PM2 - je sice na ovládání taky horší, ale výstup je v pohodě. Stojí sice o dost víc, než NX1000, seťák už není taková břitva, ale získáš rychlý autofokus, ten v řadě NX je na akci nic moc (Proto jsem se ho zbavil).
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oniiicek 20. 7. 2013 17:40

Musí byť len Samsung? Ja nejak nemusím túto značku u fotoaparátov i keď som ju nemal ešte :D . A čo tak Fujifilm X20, Nikon V1, Panasonic LX7 alebo Olympus XZ-2 ?
___________________________________________________________________________________
http://ok-fotografia.blogspot.sk/
http://software-elektronika.blogspot.sk/
oniiicek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 20. 7. 2013 18:20

reign: v update firmware NX200 tie RAWy zmensili, co si pamatam (blazni .. do RAWu pridavali aj JPEG!), ale stale boli ohromne, ale zda sa mi, ze NX300 ich ma uz plus-minus ok (21MB).
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 20. 7. 2013 19:07

Itokar: ono ten nový firmware žádné převratné zrychlení nepřinesl, i zmenšené RAWy jsou na mizerný buffer příliš :-( ...jinak pro člověka ochotného si s fotkou pohrát - pokud není omezený rychlostí foťáku - je kombinace NX200+30/2 v dosti ohledech bezkonkurenční...

-- 20. 7. 2013 20:10 --

oniiicek: proč se vyjadřuješ k foťáku, který jsi ani nedržel v ruce, ani ho nezkoušel? Ovládání má Samsung vynikající a tebou jmenované foťáky nejsou špatné, jenomže náskok APS-C snímače v jejich případě těžko dorovnatelný.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 20. 7. 2013 19:25

Jestli nerad RAW, tak Samsung ne-e. Spíš něco z kategorie m4/3 (Olympus třeba E-PL5) nebo Fuji X-E1 z APS-C.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 7. 2013 22:24

reign píše:Problém je v tom, že RAWy má Samsung obrovské a pracuje s nimi opravdu pomalu. NX300 žel podle recenzí není zřejmě rychlejší
Na zrýchlenie Samsung vydal už aspoň 2 firmwary.
(a aj tu na digiarene, v predvčerajšej recenzii ho napríklad testovali ešte stále s tým prvým)

reign píše:rychlý autofokus, ten v řadě NX je na akci nic moc (Proto jsem se ho zbavil).
Mal si aj NX300? Ten v porovnaní so staršou NX200 má fázové ostrenie a Samsung v reklamných článkoch uvádza že Samsung NX300 je rychlý jako Usain Bolt :-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 21. 7. 2013 01:04

Leda by Usainovi předtím dali tak 5 panáků slívky a bacili ho přes hlavu cihlou (pro jistotu).

Je to použitelné, rozumně rychlé, ale to je tak vše. Bleskové ala Olympus nehrozí (ten už by toho Usaina cvaknul :).
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kentus 21. 7. 2013 09:41

reign: Jo, Olyho E-PM2 můžu po všech stránkách kromě ovládání jenom doporučit, opravdu slušný stroj. Byť mně osobně by chyběl hledáček a u M4/3 mi vadí, že člověk nemůže pořádně přiclonit, aniž by došlo k difrakci, což je pro mě u makra celkem kritické...
Itokar: To se pleteš, sice velká část RAWů je opravdu okolo těch 21, dost jich má ale taky třeba 27 MB. A ten zápis na kartu kvůli pomalému bufferu je fakt utrpení.
Ganec: Nehltej furt ty marketingové kydy proboha. Z mých zkušeností je NX-300 pomalý a libovolný dnešní Oly mu v rychlosti natrhne pr*el. Navíc to ostření není kdovíjak spolehlivé a často foťák ignoruje nastavení ostřící oblasti, protože je prostě někde větší kontrast, tak si foťák myslí, že je uživatel debil a že nechce ostřit tam, kde má vybráno a zaostří úplně dopr*ele. Ostřit na člověka v silném protisvětle je potom nadliský úkon a je nutno ostřit ručně. Nevím jestli je tohle problém všech bezzrcadel, ale jinde jsem se s tím snad v takové míře nesetkal.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 21. 7. 2013 10:13

jisteze verit marketingu je od reality daleko, ale kdyz ctu vety o kategoricke prekazce difrakce u m4/3 pro makro, tak mi to take trochu zavani virou ve vyroky recenzentu bez vlastnich zkusenosti. Krivka difrakce, resp. poklesu ostrosti neni schodovita jako jedna a nula, ale ver tomu, ze u 11 a 13 je stale jeste velmi snesitelna. Ostatne dnesni mnohapixelove APS-C na tom nejsou o moc lepe. Vsude po diskuzich jsou lide, co s m4/3 foti makro a nejak jim prekazky ve forme difrakce moc nevadi v dosazeni kvality, ze by kvuli tomu museli zasadne menit system. Ostatne staci pohledat fotky a presvedcit se driv nez odsoudis system pro tabulku difrakce v nejake recenci ;)

Ohledne chyb ostreni kontrastu v silnem protisvetle to neni vubec o stupidnosti fotaku kam chce zaostrit, ale o tom ze pro vady odjektivu jako ostrost a aberace nemusi namerene vysledky souhlasit s predstavou tvurcu o spravnem kontrastu hrany v miste zaostreni. Mimochodem uz peknych par let se ti, co pochopili jak fotak funguje, snazi na podobne prezarene hrany nebo odlesky neostrit aby svemu fotaku ulehcili praci.
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 7. 2013 10:49

kentus píše:u M4/3 mi vadí, že člověk nemůže pořádně přiclonit, aniž by došlo k difrakci, což je pro mě u makra celkem kritické...
zabúdaš na fakt, že kvôli trošku menšiemu chipu netreba až toľko cloniť ako u väčšieho, vďaka čomu je nutné aj nižšie ISO :-)

kentus píše:Ganec: Nehltej furt ty marketingové kydy proboha. Z mých zkušeností je NX-300 pomalý
Prečo by som nemal?
Zrýchlenie zaostrovania E-P1 po upddate firmwaru som pocítil na vlastnej koži, zrýchlenie u EOS-M som videl na videu. Nemám dôvod neveriť...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 21. 7. 2013 11:51

Umbrella: Vycházím z vlastních zkušeností. Samozřejmě, že ten propad není skokovitý, aspoň teda ne ze začátku. Ale i kdybych pominul difrakci, která se projevuje o dost dřív (to je prostě fakt), tak u M4/3 ani snad není jediný pořádný makroobjektiv za rozumnou cenu. Jediný slušný je Leica 45 mm f/2.8 a ta stojí 18 litrů, ne díky, mám Tamrona 90 mm za třetinovou cenu. U APS-C si mohu dovolit clonit klidně i na F16 a kresba pořád není tragická, nevím nevím, ale u M4/3 jsou to na takovou clonu pomalu omalovánky. O výrazně bohatším výběru makroobjektivů, navíc kompatibilních s FF snad ani nemusím mluvit, že?
Ke druhému bodu: Mně ale vůbec nezajímá, jak to zamýšleli tvůrci. Já chci, aby mi ten foťák v protisvětle zaostřil na xicht. Se zrcadlovkou tohle není vůbec problém.
Ganec: Aha, E-P1 zrychlila ostření po updatu firmwaru => NX300 zrychlila taky. Tvoje myšlenkové pochody jsou opravdu úsměvné.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 21. 7. 2013 12:08

kentus: pro mně by byl třeba kvůli ovládání E-PM2 nepřijatelný, doporučil jsem ho spíše jako cvakátko s dobrým výstupem bez nejakých problémů - vycházím z toho, že kluk se nepohodl se zrcadlovkou. Z téhož důvodu si myslím, že je zbytečné řešit difrakci a cenu makro objektivu, úplně si vystačí s Raynoxem.

-- 21. 7. 2013 13:14 --

Ganec: NX300 jsem neměl a velmi jsem vyhlížel nějaké zkušenosti či recenzi a podle nich to žel vypadá, že hybridní AF Samsung "zvládl" stejně úspěšně jako Sony u NEX-5r, čili k ničemu. Škoda, zatím to umí jen Nikon a nově i Fuji.
reign
Návštěvník

Další stránka