skoro univerzální foťák do 20 000

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod mavla 17. 7. 2013 20:39

zdravím,
Jsem spíše začátečník a chci koupit foťák. Mám analog Zenit(30 let starý) a 3MPix nikon(odhaduji 10 let starý) a rád bych něco novějšího s výhodama obou. Prosím o kontrolu a případně opravu mých myšlenkových pochodů.
Prosím věcně. Děkuji.

Napíšu kritéria bodově.
- cena max do 20 K včetně všeho
- spolehlivý režim auto
- dobré manuální ovládání(manuální režim bych nechtěl pokud možno nastavovat jen v menu )
- samozřejmě co nejlepší kvalita fotky
- minimálně HD video raději full HD

bonusy
- hledáček
- otočný displej

Co s tím budu fotit
- příroda, krajina
- makro
- rodinu(portréty) - i za horších světelných podmínek - uvnitř
- psa

Z toho mi vyplývá, že potřebuji univerzální řešení a samozřejmě uvítám vysokou kvalitu fotek. Foťák bude používat i rodina většinou na auto režim. Já bych rád pracoval s hloubkou ostrosti a se světlem obecně - tedy řízeně.
Hlavní nerozhodnost je váha a skladnost foťáku oproti kvalitě fotek.
Následné investice(objektivy) jsou možné, ale v horizontu spíše let a když nebudou třeba tím lépe.

Prozatím vypadá výběr takhle
- nikon D5100 , 18-108, makro předsádky(zatím) - dobrá výprodejová cena ale moc si například nedovedu představit jít s ním na houby a prodírat se houštím s košíkem na houby a kilovým foťákem
- pentax K30 se záklaďákem 18-55, makro předsádky(zatím), tělo prima ale nevím jak ten záklaďák a stejný problém s váhou jako u Nikon d5100
- Canon G15 - menší čip
- Fuji X20 - nutný HD filtr - zatím favorit

prozatím jsem vyřadil
- mirrorlessy z důvodu komplikovaného ovládání většinou přes menu a nevím jak na makro.
- Panasonic lx7 - podle recenzí problém s hnědou při slabší viditelnosti
- Nikon 7700 kvůli rychlosti a velikosti RAW

Co si o tom myslíte? máte nějaké lepší nebo doplňující návrhy a proč? Předem díky za váš čas.
mavla
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 7. 2013 21:11

Tak ale velikost a vahu za tebe nikdo nerozhodne, to je preci jen a jen tvoje vec, protoze to budou nosit tvoje zada/ruce, ne nase ;)
Ja se treba do lesa taham i s tim kilovym fotakem, dokonce nekolika kilovym, kdyz vim, ze chci/potrebuju "maximalni" kvalitu fotek ci praci s malou DOF.
U X20, co se makra tyce, nepocitej se super kvalitou, leda ze bys fotil na delsi ohnisko za pouziti nejake makropredsadky, protoze seriozni makro je pri foceni na nejkratsi ohnisko dost omezujici, jednak urcitym zkreslenim, druhak tim, ze strkas objektiv az k samotnemu objektu, takze bud hrozi vyplaseni, nebo prinejmensim to, ze si budes stinit.
Takhle nejak to pak muze vypadat (X10):
Obrázek

Kdyz jsem fotak oddalil od mraveniste, bylo na nem asi 10 mravencu, prose na nej vlezli, jak moc jsem byl blizko :)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mavla 17. 7. 2013 22:07

Děkuji za odpověď.
Ano je mi jasné, že to nikdo jiný nerozhodne, ale budu rád za jakékoliv podpůrné informace.
Raději bych to zatím směroval k lehčímu stroji.
Teď tedy vím jak je omezené makro s X20/x10. Moc díky.
Teoreticky, kdybych přidal k X20 makro předsádku bylo by to lepší? Nemáš s x10 s tím nějaké zkušenosti?

Pokud bych dal na Nikon D 5100 s 18-105 makro předsádku, bylo by to lepší? Stejně tak u Pentaxu 30 s 18-55 ? Jistě je tu možnost třeba Sigma 70-300mm f/4,0-5,6 DG MACRO ale pro začátek bych začal s předsádkama.

Pokud se týká x20 nedovedu si zatím představit omezení světelného objektivu a jasného dne(jako dnes). Předpokládám, že automat si s tím poradí(bez HD filtru). Je to tak?
Jestli jsem správně pochopil co se tu už o tom psalo v režimu priority clony je v takový "světelný den" výrazné omezení nastavení hloubky ostrosti, protože je v polomanuálních režimech omezená maximální rychlost. Je to tak? V manuálním režimu to omezení není?
mavla
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 7. 2013 23:06

Tak poporade:
-lepsi by to urcite bylo, protoze kdyz bys fotil detaily na tech 112mm, tak by jednak odpadlo zkresleni (soudkovitost), druhak by byl vetsi odstup od objektu. Otazka je, jestli by ta predsadka umoznila pro tve ucely dostatecne zvetseni a jak moc by pripadne degradovala optickou kvalitu. Take nevim, jakou bych doporucil, mozna ze ten Raynox by sel na objektiv Fuji nasadit, ale beznou makropredsadku s tim temer atypickym prumerem filtru hadam lehce nesezenes. Osobni zkusenost nemam, na makro pouzivam vic DSLR s makroobjektivem.
-obecne plati, ze ta makropredsadka ma tim vetsi ucinek (zvetseni), cim delsi ohnisko objektivu pouzijes. Na 55mm tedy nebude mit extra velky efekt, zatimco treba na 200mm uz ano. Samozrejme zalezi take na tom, jakou ma samotny objektiv nejkratsi zaostritelnou vzdalenost, je to holt vic promennych a neni nad osobni vyzkouseni v obchode.
-plny automat si s tim poradi jak pises, ale je to presne za cenu ztraty pripadne male hloubky ostrosti. Automat proste vic zacloni, kdyz je moc svetla. V manualu sice muzes fotak donutit jit az na max. 1/4000s, ale co jsem kdysi kratce zkousel, tak tam ty prepaly stejne jsou, je to nejake divoke, vic jsem se tomu nevenoval, muzu zitra nejak podrobneji vyzkouset. Kazdopadne kdyz by byl X10/20 muj jediny fotak, tak bych k nemu poridil jednoznacne polarizacni filtr.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 18. 7. 2013 00:00

Vyřadit mirorrlesy není rozumné, ne každý je bez hledáčku. Tento má všechno co potřebuješ, stejný obrazový výkon (stejně velký snímač) a stejnou, možná lepší ergonomii, jako zrcadlovka. Malý, lehký, vejdeš se i cenou a po chvilce cviku se i ten pes bude dařit. Jen se musíš smířit s tím, že budeš mít v některých disciplínách o poznání více odpadu, než při použití zrcadlovky, v některých zase méně. Ostatně množství odpadu ti nikdo na sebe neprozradí. :-)

http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p401317 ... is-+-30-mm

Pro makro doporučuji koupit redukci na M42 a použít levné bazarové mezikroužky i objektiv. A nejen na makro. :-D
Bohužel to není Pentax, který má plovoucí čip, takže stabilizuje všechny objektivy, které na něj nasadíš......

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod AndrewJ 18. 7. 2013 10:03

Mě z toho celkem jasně vychází Canon G1 X. To je super fotoaparát.

-- 18. 7. 2013 10:05 --

A k tomu makropředsádku raynox. Nějaké ukázkové fotky jsou na odkazu níže

http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=1199056
AndrewJ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 7. 2013 12:51

mavla píše:mirrorlessy z důvodu komplikovaného ovládání většinou přes menu a nevím jak na makro
Komplikovanosť ovládania bezzrkadloviek je len mýtus, realita je iná:
- pekne to vyvrátil M. Šurkala keď porovnal zložitosť najbežnejších nastavení
=> Nikon D5200 bol v tomto suverénne najhorší

Navyše už z princípu u nich netreba nastavovať toľko vecí a nie je nutné toľko tlačidiel.

Najlacnejší makro objektív na bezzrkadlovky má asi Sony.
Olympus má na seťák/teleobjektív oficiálnu makro predsádku .. ale to zväčšenie nie je moc veľké.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mavla 18. 7. 2013 17:56

to Petr L.:
1. předsádka na Fuji X20 Pak by to mohlo vypadat třeba takhle?
clona s redukcí na 52 mm http://ww.megapixel.cz/fuji-slunecni-clona-lh-x10
polarizační clonahttp://www.megapixel.cz/b-w-polarizacni-cirkularni-e-filtr-52-mm
sada předsádek(pro počáteční test) http://www.megapixel.cz/akira-sada-makropredsadek-12410-52-mm
Šlo by to takhle?
2. předsádka na záklaďák u DLSR
To znamená, že se seťákem 18-55 to bude na nic. S Nikoním 18-105 by to mohlo být třeba trochu lepší?
3. přílisná světelnost X10 - přepaly. Budu Ti vděčný, když se Ti zdaří to na tomhle slunci testnout. Pokud by X20 měla být rodiným foťákem pak kvalita fotky třeba v létě u moře bude výrazným rozhodovacím činitelem. Myslíš si, že to ten polarizační filtr zachrání ?
Díky za Tvůj čas.

-- 18. 7. 2013 17:59 --

to Puntik:
Díky za tip, podívám se na recenze.

-- 18. 7. 2013 18:15 --

to AndrewJ:
Díky za tip, podívám se na recenze.
Zatím se mi jeví že fotky z něj by měly být dost dobré ale problém by mohl být s makrem. Podle recenze http://www.digimanie.cz/recenze-canon-powershot-g1-x-vnitrni-revoluce/4414-2 tam jnejdou předsádky nandat a musí se přidržovat.
Proti Fuji X20 má větší čip - tedy zřejmě ostřejší fotky a výklopný displej, ale je pomalejší, hledáček nic moc. A pak ještě to makro.
Cena je zhruba stejná.

-- 18. 7. 2013 18:19 --

to Ganec:
můžeš mne prosím navést kde bych se dozvěděl víc o tom lepším ovládání bezzrcadlovek? Dost by mne to zajímalo. Díky.
mavla
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mavla 18. 7. 2013 19:08

Ještě To Petr L:
zřejmě jsi měl na mysli spíš tuto předsádku http://www.obchodcr.cz/product/predsadka-raynox-dcr150. To vypadá jinak a píšou že to má univerzální připojení na objektiv. Vypadá to zajímavě.
mavla
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 7. 2013 20:51

Ano, to je ona ten Raynox, na relativne tenky objektiv Fuji by mela jit bez problemu nasadit, ani vinetovat by to nemelo. Je dost mozne, ze to ale budes muset rukou pridrzovat, pokud si to podomacku neupravis. Vysledek bude nepochybne kvalitnejsi, nez ta sada "noname" predsadek linkovana vyse.
Tady je podrobny test, jak na setaku, tak na kompaktech:

http://www.digimanie.cz/recenze-raynox- ... levne/3213

Vzhledem k tomu, ze X10/20 ma obraz na 112mm ohnisku vysoce kvalitni, tedy jak co se tyce kresby, tak aberace, tak by to nemel byt s Raynoxem zadny velky prusvih. Obvykle se totiz s predsadkou vady objektivu jeste umocni.
Co se tyce toho manualniho rezimu a vynuceneho casu 1/4000, tak jsem to testnul se zarovkou (iso100, f2.8 ), zde je vysledek pri:
1/1000s
Obrázek
1/4000s
Obrázek
Cili ocividne to nejaky vliv nakonec ma, alespon u X10 s EXR snimacem (pozor, X20 ma snimac jiny).
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mavla 18. 7. 2013 22:05

to Petr L.
Díky za informace, je to dostatečně vypovídající.
mavla
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 18. 7. 2013 22:25

Omlouvám se za hloupej dotaz, ale to je něco divnýho že 1/1000 a 1/4000 při 2.8 a iso 100 vypadá jinak?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 7. 2013 23:44

mavla píše:můžeš mne prosím navést kde bych se dozvěděl víc o tom lepším ovládání bezzrcadlovek? Dost by mne to zajímalo. Díky.
Nielen bezzrkadlovky, aj kompakty/ultrazoomy sa ovládali lepšie.
Detaily sú v diskusii k článku "Nikon D5200: základ na steroidech".

Pre moje potreby mi stačí u E-P3:
- jeden roller na korekciu expozície
- druhý roller na prípadnú korekciu clony (FYI: dva rollery majú len vyššie triedy foťákov)
- dotykový displej na určenie zaostrovacieo bodu
- krížový roller (to je ten prvý, ale funguje aj ako joystick) na všetko ostatné:
vďaka SCP (SuperControlPanel) mám rýchlo dostupné všetky podstatné nastavenia; vďaka funkcie rolleru môžem rýchlo meniť ich hodnty a toto všetko dokážem ovládať jediným palcom

No E-P3 je profi trieda bezzrkadloviek (funkčne, nie senzorom); u lacnejších modelov to môže byť iné.
(napr: hoci všetky PEN-y okrem E-P5 a OM-D majú krížový roller, ďalší roller už nemajú)

Ovládanie je v skutočnosti vecou zvyku.

Už som si tak navykol (na pohodlie zaostrovať dotykom na LCD a krížový roller), že s inými foťákmi ma už ani nebaví fotiť (meniť nastavenia, prekomponovávať) a dosť sa obávam prechodu na E-P5, ktorý má rollery úplne inak (nemá ten krížový). Akurát dnes som ho bol pozerať vo Fotolabe: strieborný model s čiernym seťákom vyzerá super .. len to ovládanie (hoci v reále môže byť ešte lepšie) .. a 1100 euro :hm
(a pritom ma možno ešte viac láka set s pevnou 17-kou F1.8 a hľadáčikom za 1450)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 7. 2013 00:40

hoax píše:Omlouvám se za hloupej dotaz, ale to je něco divnýho že 1/1000 a 1/4000 při 2.8 a iso 100 vypadá jinak?

Musis znat kontext ;) X10/20 treba v priorite clony pri plne dire nenastavi kratsi cas nez 1/1000s. Abys mohl fotit napr. na 1/2000s, musis zaclonit min. az na f5,6! Ma to takhle vic kompaktu, ale Fuji nema vestaveny ND filtr, narozdil treba od Panasonicu.
No a jelikoz v M muzes fotak donutit jit na 1/4000s a rozdil tam je, tak se nabizi otazka, proc to nechce zvolit i fotak v automatu?
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mavla 19. 7. 2013 17:50

to Petr L.:
Mohl by jsi mi prosím poslat na email plný jpeg s mravencema? Mám podezření že by po výřezu mi to mohlo i stačit.
Nemáš někde na netu víc fotek z té Fuji X10?

-- 19. 7. 2013 18:13 --

to Ganec:
Díka za odkaz, přečetl jsem to. Porovnává se tam ovládání hlavně toho Nikonu D 5200 vůči ostatním. Podle té diskuze by to vypadalo, že to nikon nemá úplně dobře zvládnuté. Jestli se na to dá zvyknout neumím říct. Na 3MPix foťáku od Nikonu se také spousta věcí dá nastavit, ale přiznám se, že je to v praxi tak komplikovaně naskládané v menu, že se to ani nedá použít. Navíc jsem nějaké dramatické rozdíly při změně nastavení nezaznamenal. Proto hledám něco, kde změnu clony udělám na první pohyb a poznám na výsledném jpegu rozdíl.
Když jsem koukal na bezzrcadla tak jsem měl problém najít nějaké s takhle přímočarým ovládáním. (2 rolery). Docela se mi líbilo dotykové ovládání Canonu EOS M http://www.fotoradce.cz/recenze-canon-eos-m-clanekid1160, jenže ten má taky pár věcí, které se mi moc nelíbí (šum, rychlost, počet dostupných objektivů).
mavla
Návštěvník

Další stránka