Pentax K-5 IIs nebo Nikon D7100

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod eoder 6. 7. 2013 17:21

Zdravím, potřebuji poradit ohledně již zmiňovaných, Pentax K-5 IIs a Nikon D7100.
Jedná se mi o obrazovou kvalitu fotek, rychlost "focení" a ostrost při focení v pohybu.
Objektyvy jsou v plánu spíše pevné a jeden neutrál zoom.
Fotit se budou nejvíce lidé/děti/psi nejméně krajinky.
Díky
eoder
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 7. 2013 18:41

Uz kvuli AF jednoznacne D7100.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 6. 7. 2013 21:41

K-5II rozhodně nemá ostření horší, než D7100. To jsou hlouposti. Ovšem díky většímu bafru i menšímu rozlišení čipu při seriovém foceni - tam kde D7100 zatuhne, K-5 fotí dál.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 6. 7. 2013 21:51

Ten Pentax K5II ma lepsi AF nez K5, ale na ty psi pri trackingu si myslim ze Nikon bude lepsi, dalsi vec je jak rychle budou pri ostreni ty pevne objektivy pentaxu bez rychleho motorku a jak bude rychly ten "neutral" zoom, jinak na kazde jine foceni Pentax nebude o nic horsi nez Nikon
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 6. 7. 2013 22:17

Pevné objektivy jsou díky jednoduché (lehké) optické stavbě vždycky velmi rychlé. Daleko víc odpadu je z rozmávnutých fotek, než z nezaostřených. Tracking je i u K-5 vyhovující, musí se ovšem používat v režimu seriového snímání.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 6. 7. 2013 23:11

Mno to mozna plati u drahych teleobjektivu, ale ne kazdy pevny objektiv ostri bleskove i pri jednoduche opticke soustave, napr 35/1.8dx neni zrovna rychlik, sigma 50/1.4 taky ne, tak necekam zazraky ani u pentaxich skel.
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 7. 2013 23:14

Pentax neni fotak na sport. Neumi 3D tracking (jak by taky s 11AF body mohl) a jeho AF tlacitko je ergonomicky pruser.
Ostatne... staci se podivat, cim se sport (treba ti psi) foti v drtive vetsine. Ma to sve i technicke opodstatneni.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 6. 7. 2013 23:19

Jako s rychlym sklem by to urcite nejak slo, ale s jakym odpadem, zalezi na tom jak moc a jak vazne se tomu chce venovat, pak bych si sedl a namyslel jake objektivy (konkretne, ne ze par pevnych skel) k tomu chci a podle toho vybral telo.
Ale na psi sporty, nebo co chce fotit by Nikon D7100, nebo klidne D300 byl lepsi, buffer na 7 snimku v rawu me moc neomezuje, ale zalezi na stylu foceni.
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 6. 7. 2013 23:34

qwerts, odpad bude mít -eoder- vždycky. Každý, i ten nejslavnější mistr ho má, a dost. A kdo říká, že ne, účelově lže. Jistě je to i o přístroji, i stylu focení. Ale kdo neumí, toho nic nezachrání.
A opět, kdo říká opak, lže.
A bafr na sedm RAWů ? No, potěš koště. K-5 jich dá přes dvacet. A v JPG do plné karty. Bohužel to je i o omezení ve stylu focení. ;-)
Ale nechám to na eoderovi.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 6. 7. 2013 23:50

JPG sazim taky bez omezeni, 7 rawu na jednu davku mi bohate staci, pri zaplneni bufferu se ale snimani nezastavi, ale zpomali na 3-4sn/sec, nicmene vzhledem k tomu ze me nebavi mazat, vic nez 7 jich nepotrebuji a taky nemam potrebu snimat psa ktery prebiha cele hriste, takze tak, mnohem dulezitejsi je pro me ostreni, na ktere si nemuzu stezovat.

Jinak ano, odpad je vzdy, ale nekdy i zamrzi kdyz chces vyfotit nejaky konkretni okamzik a zjistits ze ani jedna fotka neni ostra, prinejlepsim je ostra ta nejblbejsi, takze ji stejne smazes, coz se mi teda nestava a to jako tele pouzivam jen pujceny 18-200.

Souhlasim i s tim ze je to rukama, s nejakym 50-150/2,8, 200/2,8, 300/4 nebo sigmou 70-200to urcite pujde fotit taky, oba jsou to fajn fotaky
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 7. 7. 2013 11:33

eoder píše:Objektyvy jsou v plánu spíše pevné a jeden neutrál zoom.
Fotit se budou nejvíce lidé/děti/psi nejméně krajinky.
Tak to odporúčam skôr Pentax, kvôli stabilizácii chipu. Pevné sklá sú totižto bez nej.

Samozrejme pokiaľ sa jedná o fotenie ľudí v miestnostiach, tak zvyčajne odporúčam bezzrkadlovku (vďaka face detection je to pohodlnejšie/presnejšie), ale keďže chceš fotiť aj pohyb, tak sa to už komplikuje...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 7. 7. 2013 13:03

protoze pro foceni psu a rychlych deju obecne je stabilizace nesmirne dulezita :)
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 7. 7. 2013 13:53

ozvěna jiného vlákna? :p
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod ggrand 7. 7. 2013 17:53

Puntík píše:K-5II rozhodně nemá ostření horší, než D7100. To jsou hlouposti.

:D :-D :D 8-D :lol: :tleskani

Tak pojďme si přečíst, co píší lidi, co K-5II foťák skutečně měli v rukách(dpreview):
"In repeated tests of a bicycle coming straight for the camera, the K-5 II didn't manage more than two semi-sharp shots; the rest were essentially focused on the background as the camera struggled for the first 75% of the shots to discern between the moving subject and the background"
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 7. 7. 2013 18:29

Testovali jsme Nikon D300 a Pentax K5 na letovkách dravců. Rozdíl byl zdokumentovaný a rozhodně nebyl malý, zájemcům mohu dát k dispozici. D7100 má lepší AF, než D300, z čehož vyplývá, že by Pentax K5II musel nejen dohonit rozdíl na D300, ale ještě k tomu rozdíl D7100 - D300. To by byl opravdu skok.

Spíše by bylo zajímavé, která pevná skla má zájemce na mysli k focení toho pohybu.
On je rozdíl v objektivech pro Nikon a Pentax, takže tam může být ještě zajímavější diskuze a doporučení.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 7. 7. 2013 19:13

Tak v diskuzích na dpreview.com převládá názor, že D 7100 má o něco pomalejší AF než D 300.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 7. 7. 2013 19:21

To je mozny, ma slabsi baterku ne? Jinak je v tehle tride porad dostatecne vykony a presny, pro me urcite :)
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 7. 7. 2013 19:34

Asi déle svítí LEDkou.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Puntík 7. 7. 2013 19:49

ggrand píše:

.."..Tak pojďme si přečíst, co píší lidi, co K-5II foťák skutečně měli v rukách(dpreview).."..

Milý grande, takového výsledku dosáhnu, když budu chtít, s každým foťákem. Ani D7100 není zázrak.
Popravdě - když jsem si kdysi přinesl K-5 domů, také jsem byl z výsledku AF-C rozpačitý. Pak jsem si přečetl, co píšou v návodu a odněkud jsem zachytil jak na to a od té doby spokojenost. Motocyklista jedoucí maximálkou (80, víc nesmí) - ani jeden nostrý snímek. Ano, když nestíhá, zpomalí. Ale zaostří. Pravda, zkoušel jsem pevnou palačinkou 70 mm na plnou díru. Excelentní a rychlé objektivy. :-)

Zdravím
Naposledy upravil Puntík dne 7. 7. 2013 19:52, celkově upraveno 1
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 7. 7. 2013 19:51

Puntík : By mě zajímalo, pro jaké informace jsi musel do návodu a co ti nakonec pomohlo?
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 7. 7. 2013 19:54

ggrand, už jsem to zde psal několikrát. To, že v návodu je napsáno, že v režimu jednotlivého snímku v kombinaci s AF-C spustí spoušť i když není zaostřeno, i jak na to. :-D

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 7. 7. 2013 19:56

Tak ja si muzu zvolit jestli u AF-C i AF-S bude priorita zaostreni nebo spouste, bezohledu na seriove snimani
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 7. 7. 2013 20:03

Njn, to jsou ty "profesionalni" stroje", hehe :D
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 7. 7. 2013 20:04

rodri: "Tak v diskuzích na dpreview.com převládá názor, že D 7100 má o něco pomalejší AF než D 300."

Jenže já mám už pár měsíců oba dva doma. A D7100 prostě má lepší AF, než D300. Dost těžko mě může přesvědčit diskuze na dpreview o opaku.
Já bych to exaktně definoval takto:

D7100 ostří pomaleji, než D300 POUZE v situacích, když D7100 zaostří přesně a D300 nikoliv. ;-) Těch situací není mnoho, ale jsou. Prakticky jsou to především situace s "klamnými cíly". Například pták v koruně stromů. D300 častěji, než D7100, zaostří rychle na větvičku jdoucí ze strany, D7100 nepatrně pomaleji na toho ptáka. .... když to trošku zeschématizuji.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 7. 7. 2013 20:04

qwerts - žádný přístroj není dokonalý. Důležité je, jestli s ním jeho majitel dosahuje uspokojivých výsledků. A někdy stačí, že z vlastního hodnocení. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 7. 7. 2013 20:06

Aha, no na to můžu dát opět odpověď z dpreview :
Frame rates went from a very fast seven-frames-per-second down to about four when I switched to continuous autofocus, then it got even slower when switching from center point autofocus to 11-point autofocus. In the Custom menu, setting menu item 16 AF.C Setting to FPS priority will maintain the frame rate regardless whether the camera attains focus; the default setting is what slows down the framerate as the camera attempts to lock focus.

Takle nějak si nepředstavuju lepší AF modul než má D7100.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 7. 7. 2013 20:23

ggrand - není důležité, co si kdo představuje. Důležité je to, zda lze nějakým zařízením dosáhnout předpokládaných výsledků za vynaložení přiměřeného úsilí.
Mně vůbec nevadí, že K-5 nemá každý AF modul signován osobně konstruktérem, ani předsedou správní rady. Stačí když s ním dokážu to, co dokázat mohu.
V další debatě už se nehodlám angažovat.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 7. 7. 2013 20:31

Puntík píše:K-5II rozhodně nemá ostření horší, než D7100. To jsou hlouposti. Zdravím

Punťo, co to zase kecáš za nesmyly ? Co? Když jsme ti opět ukázali, že tu vyprávíš pohádky, tak najednou je vlastně jedno, jaký má AF ten a ten foťák, když ti stačí.
Tak gratuluju, že si spokojený, ale nepiš tu bludy.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 7. 7. 2013 20:35

BoD: Tvůj první příspěvek byl:
"K-5II rozhodně nemá ostření horší, než D7100. To jsou hlouposti. Ovšem díky většímu bafru i menšímu rozlišení čipu při seriovém foceni - tam kde D7100 zatuhne, K-5 fotí dál."

Tenhle příspěvek čtu tak, že K-5 je celkově lepší. To jsi řekl. V takovém případě bys možná mohl snést argumenty a názory, které Tvé tvrzení nepodporují. I když někdy mohou být zase překmitnuté do druhého extrému.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod eoder 7. 7. 2013 21:01

Děkuju všem za rady a názory,

Jinak skla ještě nejsou na 100% vybrána, zatím to vypadá takto:
Pentax:
SMC DA 35mm f/2.4 AL
možná 50mm 1.4/1.8
Sigma 85 1.4

Nikon
35mm 1.8 G
možná 50mm 1.4/1.8
Nikkor AF-S 85mm f/1.4 G

Pak dále nějaký tele ale to vubec nevím ani jestli pevný nebo zoom.
A poslední uni zoom kterej bude priorita a budu ho kupovat jako první kvuli dráhe polovičce.
Zatím pro oba se mi líbí Sigma 17-70 mm F2.8-4 DC Macro HSM
nebo pak Pentax 17 - 70 mm F4 AL [IF] SDM a Nikon AF-S 24-85mm f/3.5-4.5G IF-ED
a nebo kračí Tamron SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di-II LD aspherical(IF)

Určitě si rád nechám poradit ani těla nejsou 100% klidně si dám poradit ale třeba od Cannonu mě nic nezaujalo, pak jsem ještě koukal na D300s a Sony A77 u te se mi nezdají objektivy.
Díky ,)
eoder
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 7. 7. 2013 21:01

Puntík píše:V další debatě už se nehodlám angažovat.

Zdravím

Tys predevsim s ni ani nemel zacinat.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 7. 7. 2013 21:09

U toho nikonu kdyz vezmes 35/1,8 tak je to super univerzal svetelne sklicko a kdyz k tomu vezmes 85/1,8G, tak mas super portretni sklo s velmi rychlym AF, pokud nepotrebujes fotit sirokym zaberem, tak ti i tyhle dve skla staci :)
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl 7. 7. 2013 21:35

akurat som isiel napisat, ze oba fotaky ako K5IIs (ten aktualne mam) aj D7100 su vyborne (ostrostou bez AA filtru, dynamickym rozsahom, rychlostou zaostrovania) a zameral by som sa hlavne na tie objektivy (rychlost a presnost AF pre ludi,psov,aj street a momentky su Pentax aj Nikon dostacujuce)

ad Sigma: mal som/mam aj sigmy, ale specificky look a kontrast je jednoznacne lepsi! z Pentax skiel.

-Nikon ti poskytne lacnejsie skla (aj z bazaru, vacsi trh, vacsia ponuka), uz spominany 85/1.8 ide snad od 300 do 350euro.
-uni ZOOM vol radsej od 16-17mm na zaciatku, medzicasom som mal 28-75/2,8 a prehadzoval som ho castejsie ako by som si predstavoval (ako ked som mal aj 16-45/4, 18-55/3.5-5.6, 17-50/2.8)
-ak si si isty, ze nemas 1200-2000euro+ na spickove pevne skla s f1.4 (Nikon) tak mas volbu este v sigme (s kazdou som bol po kupe v autorizovanom servise a ostrila potom presne po nastaveni s konktretnym telom) alebo aj Nikkoroch za vyborny pomer cena/vykon - 35/1.8G, 50/1.4G
-na APS-C je u mna najpouzivanejsie pevne sklo Sigma 30mm/1.4 a Pentax FA77/1.8. 50mm je raz take inokedy onake, skor mi dlhodobo nepasuje na ziadne snimky (perspektiva + vzdialenost od foteneho objektu na vyuzitie DOF)
-Pentax NEMA svoje 70-200/2.8 sklo - myslim NOVE moderne,ziadny ebay kde ho najdes raz za 1/2 roku za premrstenu cenu, toto treba akceptovat. Moznost je kupit Sigmu 70-200/2.8 (mal som, bola tazka, predal som ju, rychlostou ostrenia a presnostou bola ale vyborna), takze mas moznost DA*50-135/2.8, ktore aktualne mam, je ostre! na 2.8, vzdy presne zaostri (bez navstevy servisu alebo nastavovania AF vo fotaku), perfektny zoom

zaver:
-na Nikon kupis viac skiel aj v bazare (za vyborne ceny, fajn je aj starsi 70-200/2.8 jednoprstenec), Nikon ma PREPRACOVANEJSI AF modul, ale musis mat k nemu aj odpovedajuce kvalitne sklo.
-pri kupe si radsej na zivo v predajni vyskusaj konktretny kus D7100, ludia hlasili problemy s lavou stranou AF bodov (nepresne ostria)

-Pentax ma pre niektorych ludi lepsiu ergonomiu (podla mna vec zvyku), zabite ma, ale lepsi obrazovy vystup z Pentax Limited objektivov (farby/kontrast), ale ma obmedzeny pocet objektivov oproti Nikon/Canon.

keby si sa zameral primarne na rychly sport (rally, hokej) doporucil by som najskor asi Canon, resp. na prepracovany TTL prenos pri externych bleskoch (Canon/Nikon)

-- 7. 7. 2013 23:03 --

a fotil som/skusal som viacej zrkadloviek, takze aky taky prehlad mam na zivo aj ja (Nikon D90/D7000/D300s, Canon 60D/40D/50D/5DMKII, Pentax K20D/K5/K5IIs, Olympus E-PL1/E-PM1/E-P3, to vsetko maju znamy alebo ja som mal, plus kopu starsich typov ktore nejdem vypisovat)

zaklad je orientacia na prepracovanost autofocus modulu a ponuku objektivov (cena,dostupnost)
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 8. 7. 2013 10:37

Puntík píše:K-5II rozhodně nemá ostření horší, než D7100. To jsou hlouposti.

K tomuto tématu je krásná diskuse pentaxáků na Pentaxfriends: http://pentaxfriends.eu/viewtopic.php?f ... start=1215

Já třeba můžu odpovědně prohlásit, že kdyby se kontinuální ostření bodovalo od 0-100, kde 5D3 (s 1D4 nemam bohužel zatim osobní zkušenost) měl třeba 80 bodů ze 100. Tak Pentax K5 by měl těch bodů tak 5-6, maximálně 7.

Je to košer srovnávat, mám oba aparáty jak K5IIs tak C 5D MIII. Rozdíl v přesnosti a rychlosti zaostření je obrovský, kdo nezkusil neuvěří.

jsem velkým zastáncem K5 IIs, ale objektivně, na AF-C se to ani zdaleka nepřiblíží ke Canonu 40D se zapnutým AI-servo z roku 2007.

Já bych to shrnul tak, že konkurence nabízí podstatně pokročilější modely, které mají AF z úplně jiného světa. I nižší modely konkurence jsou na tom bohužel lépe, než Pentax.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 7. 2013 10:47

FotoABC - tak jo. V diskusi jsem se odmítnul dál angažovat nikoliv k vůli argumemtům, ale pro její počínající absurditu. Nemyslím, že bychom si tu vzájemně měli měřit pindíky, když jde o
konkrétní zadání.

Ano, napsal jsem :..."..K-5II rozhodně nemá ostření horší, než D7100. To jsou hlouposti. Ovšem díky většímu bafru i menšímu rozlišení čipu při seriovém foceni - tam kde D7100 zatuhne, K-5 fotí dál...".. Což je pro prvotní eoderovy požadavky relevantní odpověď. Stejně jako ta předchozí lennylova, který píše :.."..rychlost a presnost AF pre ludi,psov,aj street a momentky su Pentax aj Nikon dostacujuce.."..

Jestli jsou pro oederovy požadavky schopnosti AF Pentaxe stoprocentní a Nikona stopěti nebo kolikaprocentní, už není vůbec důležité. Důležitější je (podle mého soudu) zabývat se dalšími
vlastnostmi - tedy třeba schopností "kulometu". Proto jsem jí podotknul. Pro někoho může být naopak rozhodující hustota čipu, počet paměťových bank nebo ergonomie, stabilizace, cena či další vlastnosti, které mají oba kandidáti také různé a ne každý je na první pohled ocení.

Co se sortimentu objektivů týká, nejsou důležité počty, ale jestli pro daný záměr najdu pro každou značku možnost realizace toho svého záměru. Při čemž je ovšem dobré stát na zemi.
Například mi nějak uniká stálá touha vlastnit objektiv 70-200/2,8. Jedná se přece o ten druhý z dvojsady seťáků 28-70 + 70-200 pro FF formát, tedy po pokropení 18-50 + 50-150. A ten pro APS-C formát Pentax má. Zbytek je možné řešit pomocí jiného výrobce. I díky stabilizovaného čipu. Uzavřel bych to tedy tím, že pokud někdo při vzájemném porovnávání obou přístrojů dokáže že něco nejde, věřím tomu, kdo dokázal že to jde. Při vší úctě ke tvé dlouhodobé testovací praxi. A nejen ke tvé. :-))

A ještě k oederovi, pro jeho potřeby by patrně vyhověl i levnější K-5II, s AA filtrem, tedy pokud nemá v plánu živit se tvorbou podkladů pro silniční bilboardy. Pro formáty do A4 se mírně negativní vliv AA filtru vůbec neprojeví. V oblasti objektivů názor nemám, ty přicházejí a zase odcházejí. :-)) Jen bych obecně preferoval, pokud možno, práci s Pentaxími Ltd.

Kozakm, máš zcela pravdu a je to i v návodu k použití. Vyplývá to z pokusu fotit Pentaxem tak, jak je kdo zvyklý s přístrojem jiným. Že to není vhodné, také občas píšu. Ovšem nepochopení tohoto faktu je u redaktora fotografického časopisu poněkud zvláštní.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 8. 7. 2013 11:20

BoD: Na APS-C se vyrábějí (tmavé) teleobjektivy 55-200, 55-300, hojně se prodávaly a prodávají i kinofilm vykreslující 70-300, majetnější si koupí 80-400 či 200-400. Nikdy jsem si nevšimnul jediného majitele světelného 70-200/2.8, že by řekl, že je tento objektiv šikovnější na full frame, že na APS-C je nevhodně dlouhý. Tedy ohnisková vzdálenost končící 200 až 400mm je nejběžnějším teleobjektivem i na APS-C přístrojích.
Proto opravdu nevím, proč by 50-135/2.8 měl být ten správný teleobjektiv na APS-C přístroj? Samozřejmě přední čočka na 135/2.8 vychází výrobně podstatně levněji, než 200/2.8, ale opravdu bych na APS-C nechtěl teleobjektiv, který by končil na 135mm. To je prostě krátké. A všichni ti, kteří začínali s levnými 55-300 nebo 55-200, by měli zajisté podobný pocit. Jít z 300mm na 135mm je poněkud nepříjemné. Na full frame s 36MPx se dá zapnout crop a 70-200/2.8 se tím tak nezkrátí. Mimochodem na zahraničních diskuzích se nejčastěji za problém D700 citovalo to, že kvůli pouhým 12 MPx se efektivně zkrátila 70-200/2.8 oproti zkušenostem z APS-C, no a pak si majitelé stěžovali, že delší objektivy jsou prostě drahé.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 7. 2013 11:22

Osobne si myslím, že zaostrovanie CaNikonov má lepšie predpoklady fungovania len so stabilizovanými teleobjektívami:
- vďaka stabilizácii objektívu môžu byť stabilizované aj zaostrovacie senzory
=> čo poskytuje lepší základ pre presnejšie zaostrenie

U nestabilizovaných svetelných pevných skiel (teda tých čo si eoder chce vybrať) si myslím že rozdiel v AF bude neznateľný.

Preto by som radšej dal prednosť Pentaxu:
- menej megapixelov zaberá menej miesta a týchlejšie sa môžu spracovať RAW-y
- pentax podporuje ISO 51600 - na pixelovej úrovni má zrejme vyššiu kvalitu
- (už som písal) stabilizácia chipu vhodne dopĺňa chýbajúcu stabilizáciu objektívov
- podľa recenzie K-30 majú Pentaxy rýchlejšie zaostrovanie v LiveView
Naposledy upravil Ganec dne 8. 7. 2013 11:26, celkově upraveno 1
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 8. 7. 2013 11:25

kde beres tu informaci, ze d7100 zatuhne po 7 rawech?

gance, co to zas meles za blbosti? takze pentax ostri lepe nez nikon a canon protoze ma stabilizovany snimac?
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 8. 7. 2013 11:25

Ty jo Ganec, ty jsi borec... Normálně by Tě měli někam jmenovat... Tohle by se mělo lépe zpropagovat, ideálně u bezzrcátek. To by se snad mělo nominovat na pitomost roku
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 8. 7. 2013 11:27

Takže sami Pentaxisti přiznávají, že C/N ostří výrazně lépe, ale Ganec, aniž by měl sebemenší reálnou zkušenost s C/N/P, si přesto myslí, že je tomu naopak?
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 7. 2013 11:28

qwerts, kozakm, napísal som snáď niečo takého?
Teraz sa trikrát nadýchni a vdýchni, na chvíľku zabudni že som to napísal ja a prečítaj si to ešte raz.

A ak by ti to ani vtedy nedošlo: vysvetľujem tam prečo má so stabilizovanými objektívami zaostrovanie CaNikonov lepšie predpoklady.
Naposledy upravil Ganec dne 8. 7. 2013 11:29, celkově upraveno 2
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 8. 7. 2013 11:28

Puntík píše:Kozakm, máš zcela pravdu a je to i v návodu k použití. Vyplývá to z pokusu fotit Pentaxem tak, jak je kdo zvyklý s přístrojem jiným. Že to není vhodné, také občas píšu. Ovšem nepochopení tohoto faktu je u redaktora fotografického časopisu poněkud zvláštní.

Mám ti připomenout, jaké nesmysly jsi tu plácal cca před dvěma měsíci? ;)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 7. 2013 12:15

Ganec píše: vysvetľujem tam prečo má so stabilizovanými objektívami zaostrovanie CaNikonov lepšie predpoklady.

Pohadku sis vymyslel sice krasnou, ale kazdy kdo s temi aparaty foti vi, ze je tva vydedukovana teorie v praxi absolutni pitomost, tak se pak nediv, ze nenajdes pro to pochopeni.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 8. 7. 2013 12:26

Zase ta teorie... půjč si od bráchy C6D s 24-105, vyraz někam ven, zkoušej zapínat a vypínat stabilizaci a pak se o tom můžeme pobavit. Do té doby je to ztráta času.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 7. 2013 12:37

Každý kto má skúsenosti z praxe si myslí že pojedol všetku múdrosť sveta.
Že všetci ostatní nevedia fotiť a keď tvrdia niečo čo oni sami nepoznajú tak zaručene klame.

Pre vašu informáciu: nič som si nevymyslel, sú to oficiálne informácie z Nikonu:
Nikon explains why in-lens VR is better compared to in-camera VR
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 8. 7. 2013 12:42

Znovu opakuji, přestaň papouškovat tiskové zprávy, propagační videa a podobně a vyraz konečně mezi lidi, udělat si vlastní názor.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 8. 7. 2013 12:46

Ganec píše:Osobne si myslím, že zaostrovanie CaNikonov má lepšie predpoklady fungovania LEN so stabilizovanými teleobjektívami:
- vďaka stabilizácii objektívu môžu byť stabilizované aj zaostrovacie senzory
=> čo poskytuje lepší základ pre presnejšie zaostrenie

to tučný jsi si tam přidal LEN ty.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod ltokar 8. 7. 2013 12:50

Ganec:
Cokolvek nad ISO6400 je pouzitelne tak max. na facebook. Ani 6400 na dnesnych APS-C ak s fotkou potrebujes nieco robit.
Co sa tyka informacii o stabilizacii z Nikonu .. taky velky geek a svetaznaly teoretik, si mohl v diskusii pozriet este iny zaujimavy odkaz http://www.bythom.com/nikon-vr.htm, kde vysvetluju ako to s tou stabilizaciou je :)
Inak tak ci onak .. ak chces fotit s dlhym a tazkym ohniskom .. jedina cesta je gimbal head na poriadnom stative.

edit: skutocne by som prax nepodcenoval :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 7. 2013 12:53

Chcete-li mit rychlejsi autofocus, nakupujte objektivy vyhradne se stabilizaci :roll: :-D
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 8. 7. 2013 13:03

To mate takovy typ lidi, toto je pribeh tak z roku 1995. Kolega dostal prvni poradnou multifunkci, v manualu napsano, ze toner v kopirce vydrzi az 20000 stran s toleranci 10% pri 5% pokryti. Ovsem toner se meni po 2000 stranach. Dotycny ctenar manualu, reklo by se, jiz po 4te meni toner na 2000 stranach, bude asi premyslet o praxi. A ted pointa... ti lidi uvazuji totalne jinak, ta praxe je zcela mimo uvazovani, provadi se opakovane vypocty s vyuzitim tolerance a se zvysovanim pokryti az na 20%. Porad plati v internich kalkulacich pro nakup toneru udaj 20000 stran, kazdy prazdny toner jenom nove vypocty a uvahy a oduvodneni cerpani badzetu nad planovany rozpocet. Po pul roce o patro nize dovezou dalsi model, nyni jiz s opravenym preklepem v manualu na 2000 stran.
Behem sekundy je vse OK, ten clovek se nechytne za hlavu a nelupne dva lexauriny. Kdyby se to ale stalo jeste jednou v jine modifikaci, opet bude zahryz na pevnem vesmirnem bode z ktereho se neco pocita, jakekoli vnejsi okolnosti nejsou pripusteny, takto maj postavenou hlavu.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 8. 7. 2013 13:04

Nevím na čem Puntík s Gancem jedou, ale chci to taky. :D

Ale teď vážně, kontinuální ostření u K-5 II se s tím u D7100 prostě nemůže rovnat. Na druhou stranu, co jsem viděl kdysi měření, tak D7000 měla podstatně méně správně zaostřených snímků při běžném ostření než K-5. Otázkou je, jestli tohle platí i nadále nebo se něco s příchodem D7100 změnilo, ale vzhledem k novému AF modulu bych se tomu vůbec nedivil.
Ať už tak či tak, faktem je, že Pentaxy nejsou foťáky na rychlé sporty. Pentax si lidi kupují, protože chtějí limited objektivy. Jsou to skvělé kousky a nic ani zdaleka podobného Canon nebo Nikon prostě nenabídnou. Říkejte si co chcete, ale každý nechce tahat těžká skla. Dost lidí fotí, protože je to baví. Navíc každé z limited skel má svou osobnost.
Mně dále mnohem více vyhovuje ergonomie u Pentaxu, prostě mi foťák sedí jak do ruky, tak ovládáním a logikou menu mnohem lépe než libovolný APS-C CaNikon.
Kdybych se nicméně znova rozhodoval, jakou značku zvolit, tak bych do Pentaxu asi již znovu nešel. A to zejména z důvodu absence levného tele a malé nabídky v bazaru (byť se dají ulovit skvělé kousky za super ceny, což se mi už nejednou podařilo). Na Canon 70-200 mm f/4 dodnes nemá nikdo jiný odpověď.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 7. 2013 13:05

Puntík píše:
Kozakm, máš zcela pravdu a je to i v návodu k použití. Vyplývá to z pokusu fotit Pentaxem tak, jak je kdo zvyklý s přístrojem jiným. Že to není vhodné, také občas píšu. Ovšem nepochopení tohoto faktu je u redaktora fotografického časopisu poněkud zvláštní.

kozakm odpovídá :
Mám ti připomenout, jaké nesmysly jsi tu plácal cca před dvěma měsíci?

Ano. Nezapomeň uvést souvislosti. Děkuji.

Mimochodem, v uvedeném odkazu je povzdech, že ukázka focená Pentaxem byla se zacloněným objektivem. Kdyby byl použit Canon, mohla být použita clona o 1/2 menší. Půl clony je ovšem slovo do pranice, že.... :-)
Naštěstí dotyčný netvrdí, že nějaké přístroje ostří bezchybně.

Anebo se na to vykašli, uznávám, že máš o dva chlupy na pindíku víc. :-)

Zdravím

-- 8. 7. 2013 14:18 --

od kentus - Nevím na čem Puntík s Gancem jedou, ale chci to taky.

Radek 71 to už také napsal. Tato vlastnost - nestabilní ostření v režimu AF-c je popsána v návodu k použití. Pro některé případy se dá tato nepříjemná vlastnost eliminovat nastavením snímání do seriového módu.
Je to podobné, jako u některého nižšího modelu K - (?), který při AWB a žárovkovém osvětlení měl po zaostření poměrně značný BF. Při nstavení WB na žárovkové světlo ovšem také ostřil správně. Ale pan fotograf prostě trvá na tom, že automatika má vyřešit za něj za všech okolností snad úplně všechno. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 7. 2013 13:33

ltokar píše:Cokolvek nad ISO6400 je pouzitelne tak max. na facebook. Ani 6400 na dnesnych APS-C ak s fotkou potrebujes nieco robit.
Máš K5IIs?
Brácho mi včera ukazoval zábery na ISO 12800 z 20 megapixlového FullFrejmu. Fpohode.
APS-C by teoreticky malo zaostávať o 1EV => tak to vychádza podľa porovnania veľkostí aj podľa meraní DxO. Nevidím dôvod prečo by nemalo byť použiteľné.

ltokar píše:Co sa tyka informacii o stabilizacii z Nikonu .. taky velky geek a svetaznaly teoretik, si mohl v diskusii pozriet este iny zaujimavy odkaz http://www.bythom.com/nikon-vr.htm, kde vysvetluju ako to s tou stabilizaciou je :)
Veď aj tam o tom píšu:
"Does VR stabilize the autofocus system?" Yes.
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 8. 7. 2013 13:55

Třeba to není použitelné, protože si to někdo prohlédl a viděl to.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 8. 7. 2013 14:52

Pokud to ISO 6400 vypadá jako u K5, tak to rozhodně je těžká nouzovka..

A protože to je furt ten samý sensor a dost podobná elektronika... takže bagr.

http://www.photographyblog.com/reviews/pentax_k5_iis_review/sample_images/

Podívejte se sami. Mimochodem, když se u základního ISO zvednou stíny tak se to od určité hranice začne totálně rozpadat. Což se třeba u Sony u stejného sensoru nestává.. Zřejmě následek žehlení RAWu (nebo elektroniky). Ostatně, jsou tam RAWy, zkuste sami..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 7. 2013 16:46

Fotky z K-5 IIs trpi dost aliasingem, moire jakbysmet. Pokud z nejakeho duvodu preferovat K-5 pred D7100, tak radeji bez "s".
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod eoder 8. 7. 2013 18:02

Když se pročítám názory tak je na tom D7100 o něco lépe než K5. A zatím sem více přikloněn D7100, je to v této cenové relaci asi to nej co se dá nové pořídit?

Jelikož nemužu koupit na krámě jaké máte zkušenosti http://www.k24.cz , tam vychází nejlíp.

Ježtě bych potřeboval pomoc s kartou. co třeba http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 1MM1S81J4U

A když sem procházel fotky tak myslím že 17-50mm bude stačit dál bude 85mm
Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di-II VC LD aspherical
co vy na něj?
eoder
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod qwerts 8. 7. 2013 18:17

jj tyhle karty jsou k d7100 nutnost, akorat vem vetsi, ty rawy jsou velke
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 7. 2013 18:33

K tomu Tamronu: vraj nestabilizovaná verzia je ostrejšia
(aspoň preto si ju brácho vybral)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 7. 2013 18:42

eoder píše:Jelikož nemužu koupit na krámě jaké máte zkušenosti http://www.k24.cz , tam vychází nejlíp.

Ja tam kupoval sluchatka, tenkrat me tam HD800 staly v akci krasnych 21tis., zatimco vsude jinde nad 25tis. Takze uspora velmi, velmi slusna a ze je to polska distribuce je mi fuk, ty ale pocitej u Nikonu s tim, ze k tomu nedostanes ty 4 kupony na cisteni snimace zdarma, pokud to pro tebe neco znamena.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod eoder 8. 7. 2013 18:53

Karty tedy vezmu ty jak sem posílal akorát 16GB

to Petr Luňák: dík za upozornění to jsem si vubec nevšiml, naštěstí je i na dostálu za skoro ty samí peníze i s čištěním
http://www.dostal.cz/nikon-d7100-telo-z ... -cipu.html

-- 8. 7. 2013 19:59 --

Ganec píše:K tomu Tamronu: vraj nestabilizovaná verzia je ostrejšia
(aspoň preto si ju brácho vybral)

Ano, moje chyba myslel jsem ten co píšel ale dal jsem sem ten druhý
http://www.megapixel.cz/tamron-sp-af-17 ... -pro-nikon
eoder
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eoder 5. 8. 2013 19:45

Tak D7100 už je týden doma. Mám nakonec k němu Sigmu 17-70 2.8/4 C kterou sem sehnal za dobré peníze.
Z ergonomie ovládání atd jsem maximálně spokojen ale celkem rozpačitej z fotek. Nevím jestl ito je tou sigmou ale nějak jim nemohu přijít na chuť.
Ale jinak za rady děkuji.
eoder
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 5. 8. 2013 20:01

Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 5. 8. 2013 23:53

eoder píše:Tak D7100 už je týden doma. Mám nakonec k němu Sigmu 17-70 2.8/4 C kterou sem sehnal za dobré peníze.
Z ergonomie ovládání atd jsem maximálně spokojen ale celkem rozpačitej z fotek. Nevím jestl ito je tou sigmou ale nějak jim nemohu přijít na chuť.
Ale jinak za rady děkuji.

Můžeš tak nějak blíž určit proč?

Jinak ten objektiv je "C", ale měl by být spíš "T" jako "temporary". :D Na D7100 to nestačí..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod qwerts 6. 8. 2013 09:43

zkus i mrknout jestli nemas FF/BF, fotis do rawu nebo jpegu?
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod eoder 6. 8. 2013 20:35

qwerts: ozkoušel jsem a v pořádku, jak RAW tak JPG

Daemonius: dočasný doufám že bude páč mě teď mrzí že jsem ho koupil.

Fotky mají zvláštní nádech něco sem upnu
nejsou upravované jen zmenšené
http://sintel.rajce.idnes.cz/Foto/
eoder
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lemming 6. 8. 2013 21:16

Mě to přijde OK, tedy s ohledem na světelné podmínky. Je to ostré zapadající slunce, takže fotky těch holek jsou do tepla, s hodně velkou dynamikou (chtělo by to vytáhnout stíny). Skákající pes je z téhož důvodu do tepla (a rozhýbaný). Detail psa je divný, protože má "obličej" ve stínu a je na hodně světlém pozadí, které by chtělo víc kontrastu.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod eoder 6. 8. 2013 22:43

No to jsou ty lepší ale hodně z nich má takovej naružovělej nádech.

Nejspíš pujde sigma pryč a na místo ní 85mm 1/8G a 35mm 1/8
Potom se mi líbí i 180mm f/2.8 vše od nikonu
eoder
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lemming 7. 8. 2013 06:28

Tak nahraj a hoď odkaz na nějakou z těch fotek, co považuješ za špatné. Na fotkách co jsi nahrál IMHO nic barevně neobvyklého není a jsou focené stejným objektivem, takže podle mě to objektivem nebude a když ho vyměníš, bude to stejné. Ale, samozřejmě, jsou to tvoje peníze.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 7. 8. 2013 07:48

eoder: Vyfoť něco v normálních světelných podmínkách a hoď sem nejlépe raw. Jaký profil v Picture Control máš nastavený?
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 7. 8. 2013 17:13

Fotky vypadají naprosto normálně na kombinaci Nikon + Sigma + zapadající slunce. Je to ukrutně komprimovaný, místy asi ne úplně perfektně zaostřený a komponovaný.

Nicméně mi to nepřijde jako chyba článku foťák + objektiv, ale spíš toho zbytku.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pufko 7. 8. 2013 22:31

Chyba je jednoznačne v obsluhe, toto nevyrieši žiadne iné sklo, ani to najdrahšie čo existuje, to je o tom sa správne postaviť a využiť svetlo vo svoj prospech, tie prvé tri sú len také cvaky o ničom kde nema zmysel ani niečo s tým robiť, tá 4 ešte ako tak, ale to čo si pokazil tým ako si to nafitil musíš dohnať softom, a odporúčam niečo poriadne

Aj ked je pravda že na clonu f/7,1 to mohlo byť ostrejšie
Obrázek
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 8. 2013 07:45

eoder, zapni si ADL (ak nemáš), presvetlia sa tým tiene.
Na aký farebný profil fotíš?
Ganec
Návštěvník