Nový foťák

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lenya68 29. 6. 2013 19:02

Dobrý den. Jsem fotograf amatér. Víc mě baví výběr scény a motivu, než nastavování parametrů pro fotografování a přiznávám bez mučení, že můj nejoblíbenější režim je automatika. ;-) Zatím jsem fotila s obyčejným kompaktem, ale výstup není nic moc, i když se snažím nastavit, co mě přístroj nechá. Otrava. Uvažuju tedy o koupi něčeho lepšího do 10, maximálně 12 tisíc. Po prohlížení internetu váhám mezi Panasonikem DMC-GF5 a Nikonem 1 J2. Panasonic má, zdá se, smažší ovládání a prý fotí dobře i na automat. Ale recenze jsou jedna věc a zkušenost jiná. poradíte prosím? Fotím hlavně přírodu, budovy, muzejní exponáty, ap.
Lenya68
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 29. 6. 2013 22:13

Mám Panasonic G5 a neřekl bych že fotí dobře na automat, teda určitě ne do jpegu. Srovnání s Nikonem 1 bude asi cca plichta, protože Nikon sice automat umí, ale má zase o hodně menší snímač. Dost záleží na tom, jestli chceš dále do techniky investovat, či nikoliv, protože koupit foťák se seťákem a říci si hotovo je dost hloupost. Pokud je těch cca 10 kolíků strop, raději bych ti doporučil pořádný kompakt, za ty prachy si můžeš vybrat minimálně ze dvou modelů, které parametry svých objektivů hravě smažou rozdíl velikosti snímače Panasonicu či Nikonu s pouhým seťákem. První je Panasonic LX7 a druhý Fuji X10. Fuji je technicky a i velikostí snímače lepší volba, na druhou stranu LX7 zaručeně poslouží lépe tvým preferencím - fotit na automatiku.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 30. 6. 2013 01:56

Mam za to, že Olympusy jedou na automatiku slušně a jejich JPG engine jim ostudu nedělá. Panasonicy stačí na automatiku, když je člověk nenáročný.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod rousini 30. 6. 2013 09:51

Takže nepotřebuješ tělo se spoustou čudlíků, ale základ se slušnou optikou, JPEG enginem a uživatelsky přívětivý.
Co takový Olympus XZ-2? Má požadované, dotykový displej a v bílém provedení cool pro babu... Na vánoce přikoupíš VF-2 a myslím docela pecička.
Jinak X10 nebo LX7 taky stojí za úvahu, je to o preferencích protože každý z nich má něco, co jiný nemá...
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 30. 6. 2013 11:15

Všechny ty "kompaktíky" jsou lákavé, jen podotknu pro Lenyu68 něco o významu světelnosti - když s Panasonicem LX7 budeš fotit na počátečním ohnisku na f:1,4 na ISO400, na objektivu se světelností f:1,8 to už bude ISO800, f:2,8 ISO1600 no a typická světelnost seťáku f:3,5 si vynutí ISO3200 no a podle toho si můžeš dovodit použitelnost foťáku ve špatných světelných podmínkách.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lenya68 1. 7. 2013 10:57

Díky za tipy. Asi nejvíc mě zaujal Panasonic LX7, ale chtěla bych se ještě laicky zeptat: když má takto světelný objektiv a chtěla bych fotit na dovolené v Itálii, kde je skoro pořád ostré sluneční světlo, potřebuji nějaký filtr, nebo si automat poradí (aby nebyly fotky přepálené) ? :-[
Ještě jednou díky.
Lenya68
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 1. 7. 2013 11:01

neboj, automat přicloní :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 1. 7. 2013 11:31

LX7 má navíc zabudovaný neutrální filtr, který prodlouží expozici o 3 EV, ne? Na ISO 80 a se závěrkou do 1/4000s (dle některých jen 1/2000 při f/1.4 ?) bych se s tím narozdíl od jiných kompaktů na sluníčko fakt nebál. ;-)
T-Lama
Návštěvník