Fotoaparát do 25 000,-

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jami77 9. 6. 2013 13:59

Ahoj,
chtěl bych poradit s výběrem fotoaparátu. I s veškerým příslušenstvím cca za 25 tisíc.
Jsem začínající fotograf. Fotit bych chtěl převážně na cestách.

Priority: (1 - nejvíc, 4 - nejmín)
1) rychlost (zahlídnu něco zajímavého a potřebuju to rychle vyfotit; focení lidí v pohybu)
2) funkce (vytváření zajímavých a netradičních fotografií, umělecké filtry, focení protréů... )
3) ovládání (rychlé nastavení všeho potřebného -> nechci se ztrácet v nepřehledném menu)
4) kvalita fotek (fotky pouze na prohlížení -> ne na tisk; možnost fotit i za zhoršených světelných
podmínek; možnost fotit i za tmy (oblohu, město))

Zatím přemýšlím mezi nějakým PENem a NIKON 1 či nějaký NEX (ale tam mi vadí ta rychlost). Nevím jestli je lepší koupit starší nebo nižší model a k němu více objektivů, nebo lepší model třeba jen se seťákem.
Předem děkuji za vaše rady a postřehy.
jami77
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pufko 9. 6. 2013 22:08

Myslím že pre teba bude najlepšie ked si najskôr preštuduješ niečo ohladom vzniku fotografie, potom by ti to pomohlo ohladom výberu, lebo fotiť v noci - za šera bez statívu je doslova hlúposť
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 10. 6. 2013 14:42

Nenapsal jsi požadavky na velikost, takže proč ne nějakou zrcadlovku? PENy nebo NEXy tě ovládáním rozhodně neuspokojí. Doporučil bych Nikon D90 + 18-105 AF-S DX VR a ještě ti pět tisíc zbyde.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 6. 2013 07:17

Kentus, trošku PEN-y podceňuješ.
Mne s E-P3 stačí len v prípade potreby doladiť expozíciu (čo sa robí jednoducho pomocou krížového rollera), prípadne nastaviť zaostrovací bod cez displej. Oboje sa u nich dá spraviť veľmi rýchlo.

Aj ostatné činnosti s nimi sú rýchlejšie:
- vďaka LiveView hneď vidím ako bude záber vyzerať - môžem teda "robiť postprocessing" ešte pred záberom a nemusím teda opakovať záber v prípade zle zvolenej expozície
- po odfotení nemusím foťák skladať z oka aby som si pozrel výsledný záber - už som si na to tak zvykol, že fotenie cez hľadáčik mi pripadá strašne otravné
- dotykový displej neuveriteľne zrýchľuje voľbu ostriaceho bodu - dokáže úplne nahradiť prekomponovávanie stredovým bodom (ktoré sa kvôli zdĺhavosti voľby ostriaceho bodu zvyčajne používa, hoci má okrem časového oneskorenia nevýhodu aj v posunutí roviny ostrosti)
- je možné dokonca dotykom aj spraviť záber (a je to naozaj rýchle)
- zaostrenie (AF-S) je rýchlejšie ako u lowendov so seťákom (hlavne v porovnaní s pomalou 18-105-kou)
- pri fotení pevným sklom môžem komponovať už počas zdvíhania foťáku; pohotovejšie zmením polohu foťáku keď ho mám voľne v ruke ako keď sa s okom na hľadáčiku musím presunúť celým telom

Fotenie zrkadlovkou bolo v porovnaní s ním nemotorné/pomalé/otravné a vôbec to nebola taká zábava.
Naposledy upravil Ganec dne 11. 6. 2013 11:46, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 11. 6. 2013 07:47

Ganec: prosím, neprezentuj svoje preference jako obecný fakt, laskavě doplň něco jako "mne sa fotí..." Drtivá většina to totiž vnímá naprosto jinak a třeba pro mně je ergonomie jakékoliv bezzrcadlovky v porovnání i s tou nejhorší zrcadlovkou ryzí utrpení, jediná výjimka je řada GH od Panasonicu. Žel musím poopravit i svůj původně nadšený názor na G5 v porovnání s Nikonem D5100 - Nikon se drží a ovládá o třídu líp. Abys nebyl čistě off topic tak laskavě dávej konkrétní návrhy a vyvaruj se dalšího flame ware na téma DSLR vs CSC. Děkuji.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 11. 6. 2013 08:22

Ganec byl na nějakém novém marketingovém školení?
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod golem2 11. 6. 2013 10:21

Lotrandor píše:Ganec byl na nějakém novém marketingovém školení?

Nie, rovnaké hlúposti ako pred 2 rokmi. Málo koho ešte baví vysvetľovať mu, že nie vždy jeho výklad používania fotoaparátu je ten správny.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 11. 6. 2013 10:43

to Ganec: Mam dva typy PENu, x10 a rukama mi prošlo několik zrcadlovek a asi takhle.

- Při LiveView nevidíš zdaleka to, jak bude výsledná fotka vypadat na monitoru nebo při tisku, ale jen nějaký náhled. Pokud fotíš do jpeg tak je "víc podobný výstupu" pokud do RAW tak je to jen náhled. Kupodivu postprocesu mam stejně u všech typů foťáku, pokud fotim podobný téma a jedno jestli přes LV nebo hledáček. Nehledě na to, že to co zrovna vidíš na displeji záleží taky na okolnim osvětlení, typu displeje atd. Takže maximálně je snažší pro začátečníka nastavit expozici v určitých případech.

- Udělat dotykem na displej fotku a vybrat ostřící bod je fajn, ale pro nějaký rozumný využití by to chtělo výrazně větší displeje nebo stylus. Jinak to to spíš otrava. Ale třeba na tabletu je to dobrá věc.

- S tim skládánim po odfocení je to taky dobrej vtip. Zkus se schválně podívat, jak fotí lidi přes displej. Natáhnou ruce, cvaknout, pak se skloní a dají ruce do pohodlné polohy a na fotku se podívají. Takže rozdíl opravdu zanedbatelný. Zatim sem moc neviděl lidi, jak si prohlíží fotky ve stejný pozici jako fotí. Nehledě na to, že když ti na displej svítí sluníčko, tak zlatý hledáček (jedno jaký typ).

- To s pevnym sklem sem asi nepochopil. To může být fajn rada pro invalidy, ale u zdravýho člověka nevidim zásadní rozdíl.

Jinak přes to všechno si myslim, že nějaký m3/4 by nemusela bejt špatná volba. Malý rozměry, nenápadný na cestách, základní set za dobrou cenu, možnost vybrat něco s hledáčkem (na optický nemá ale mohl by stačit), dostatečně rychlý AF pokud nechceš ostřit kontinuálně. Mínusy bych viděl, že jak budeš chtít něco víc (dlouhý sklo, široký sklo, větší možnost práce s HO apod.) tak narazíš buď na to, že je všechno drahý skoro jak na FF a nebo to neexistuje.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod FotoABC 11. 6. 2013 12:06

Já bych k tomu měl kromě mnoha jinýxch věcí jednu zásadní poznámku.
Nerozhýbaná fotografie z ruky se tvoří tak, že naprosto v první řadě zajistíme nerozhýbání správným postojem, držením a tisknutím spouště. Jsou k tomu podobné zásady jako pro střelce. Teprve to, co nezvládneme sami, může doladit stabilizace.

Gancovo progresivní metody fotografování jsou v příkrém rozporu se zásadami nerozhýbání záběru.
1. natažené ruce - nestabilní
2. abych mohl šátrat po displeji, nemohu držet fotoaparát optimálně oběma rukama, buď foťák držím jen jednou rukou před tělem - extrémně nestabilní, nebo ještě hůř držím foťák oběma a tím, jak šátrám po displeji, tak se mně pohybuje ruka, kterou držím ten foťák - dost blbý
3. musím prstem ťuknout do displeje, což rozhodně neudělám tak, abych s foťákem nezatřásl.

Aneb tento způsob fotografování těžce degraduje jakoukoliv snahu o ostrou prokreslenou fotku. Ale ono je to vlastně jedno, odšumovací software to stejně rozpatlá, takže rozhýbané a pak rozpatlané nebo jenom rozpatlané, to už je vlastně fuk. ;-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 6. 2013 12:09

reign píše:prosím, neprezentuj svoje preference jako obecný fakt, laskavě doplň něco jako "mne sa fotí..."
vykonané: prepísal som to "na svoj obraz"

reign píše:Drtivá většina to totiž vnímá naprosto jinak a třeba pro mně je ergonomie jakékoliv bezzrcadlovky v porovnání i s tou nejhorší zrcadlovkou ryzí utrpení
naopak: drvivá väčšina to vníma tak ako ja, lebo nie sú na zrkadlovky navyknutý, ale naproti tomu majú smartfóny s dotykovým ovládaním

reign píše:Žel musím poopravit i svůj původně nadšený názor na G5 v porovnání s Nikonem D5100 - Nikon se drží a ovládá o třídu líp.
Ak sa ovláda ako D5200, tak bežné nastavenia sa vykonávajú omnoho zložitejšie ako na iných foťákoch. Aspoň na tých s ktorými to porovnával M. Šurkala (viď príspevok z 27.3.2013 o 20:54).
A viacerým to vadí! (a to ešte nespomínam držanie)

-- 11. 6. 2013 12:29 --

FotoABC píše:Gancovo progresivní metody fotografování jsou v příkrém rozporu se zásadami nerozhýbání záběru.
1. natažené ruce - nestabilní
Neklam, ja to tak nerobím:
- fotím presne tak ako sa píše v článku Fotíme na dovolené (odsek "Pevné základy")
- dokonca je tu niekde aj moja fotka kde vidno že mám ruky pokrčené a foťák držím dvomi rukami

lukas_highenergy.cz píše:Zkus se schválně podívat, jak fotí lidi přes displej. Natáhnou ruce, cvaknout, pak se skloní a dají ruce do pohodlné polohy a na fotku se podívají.
Skúsim si to nabudúce všímať, ale som si takmer istý že je to inak:
- tí ktorí vedia ako sa má fotiť natiahnuté ruky nemajú
- ak pri pozeraní fotky dávajú foťák inak ako fotia je to preto že si telom spravia tieň aby na foťák videli
(čo ja nerobievam: buď vďaka OLED-u s antireflexnou vrstvou vidím dostatočne, alebo si zatienim rukou)
- ja naťahujem ruku(y) len pri fotení z davu, alebo pri fotení z netypických uhlov
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 11. 6. 2013 12:43

Ganec: a když držíš foťák pevně dvěma ruka, tak jak realizuješ ten rychlý výběr ostřícího bodu na displeji a expozici přes displej?
Chceš opravdu zcela vážně tvrdit, že držíš foťák pevně v obou rukou a přitom ukazovákem vybíráš na displeji místo zaostření? Ukazovákem které ruky? Té třetí? Mohl bys mně vyfotit tu ruku, kterou to děláš, jestli je to ruka lidská?
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 11. 6. 2013 12:45

IMHO, zatím se zadavatel nějak blíže nevyjádřil a původně vybíral na poli bezzrcátek, tudíž mrsknu tip - jako čerstvý majitel - Panasonic G5. Stačí si najít na netu co ve stejné cenové hladině koupí člověk u konkurence a je jasno. I když pravda, pohádková nabídka za 9k zmizela v propadlišti dějin. Pokud je hlavním měřítkem velikost a tudíž vlastně absence hledáčku, tak asi nezbývá, než doporučit - podle mně hrubě předražený - Olympus E-PL5. Ergonomie oproti G5 tragická, výstup o něco lepší, cenovka pro masochisty (vzhledem k foťáku jako celku).
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jami77 11. 6. 2013 13:19

Jj, nakonec také nejvíce uvažuji o té G5 nebo epl5 .... Jaký případně doporučujete další objektiv k té G5 ? -> v setu od fotoskoda(tam budu kupovat) je s 14:42 powerzoomem.
jami77
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 11. 6. 2013 13:39

1.) power zoom je obrazově výrazně horší oproti běžnému seťáku
2.) jako druhé sklo se nabízí Olympus 45/1,8 pro nějaký ten hezký portrét, nebo Olympus 17/1,8 na takové to kavárenské focení
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 11. 6. 2013 13:46

reigne sím tě poslali ti už z electroworldu i tu náhr baterii s kartou, mi zatím krom aparátu nic nepříšlo
metyn
Návštěvník

Další stránka