Jaký plně manuální fotoaparát pro naučení?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod sanova 6. 6. 2013 09:22

Dobrý den, hledám už dlouho nějaký rozumný fotoaparát pro mě. Nějaké zkušenosti z focením mám, ale hledám nějaké levnější řešení klidně i z druhé ruky. Byla jsem po pár obchodech a prodavači se na mě dívali dost divně.
Moje požadavky jsou:
-možnost focení na manuál prioritu času a clony
-hledáček (pokud to nebude zrcadlovka tak EVF) tak aby se dalo ostřit i za přímého slunce
-měl by být na klasické tužkové baterie, aby byly kdekoli sehnání v případě nouze.
-možnost nasazení filtrů a předsádek. Bez polarizačního filtru se venku většinou moc fotit nedá.
-objektiv by měl být alespoň na dolním rozsahu dosti světelný s dobrou kresbou. f na široko max 2,8
-objektiv by měl být rozumného rozsahu. od cca 26-28 na šířku do max 200-300 po přepočtu na kinofilm
-objektiv by měl pokud možno mít manuální zoom
-měl by slušně fotit alespoň na iso 400 takže žádná honba za megapixely se nekoná. 4-6MPx stačí bohatě
-dobré ostření za šera pomocným světlem a kdyby měl integrovaný blesk bylo by to super

pokud kdokoli o něčem víte budu moc ráda i za fotoaparát z druhé ruky. Už bezvýsledně hledám asi dva měsíce. děkuji
sanova
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Suke001 6. 6. 2013 09:53

Máš dost přísné parametry, hlavní je jaká je cenová hladina ?
Blbost jsou tužkové baterky, to už je dávno pasé a je to k ničemu.
Viděl bych to klasicky na bazarovou zrcadlovku + nějaký světelnější objektiv.
http://www.flickr.com/photos/95902780@N04/
Canon 60D lover

Studio monitors Alesis m1 active 520 a Adam T5V
Superlux HD660 headphones s velorové náušníky
Suke001
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 6. 6. 2013 10:20

žádný takový foťák, co by splňoval všechny požadavky, neexistuje

na zrcadlovky se nedělá žádný objektiv s 10x zoomem a světelností f2.8, byl by obrovský a drahý.

takový objektiv má akorát supersvětelný kompakt Nikon P7700, je ovšem bez hledáčku

10 MPX je dneska minimum.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 6. 6. 2013 11:47

sanova: docela rozumím tomu, že se snažíš aplikovat zkušenosti z kompaktu na zrcadlovky. Se zkušenostmi z kompaktu je požadavek na 10-násobný zoom, který má na širokém konci světelnost lepší, než f/2.8, celkem normální. U zrcadlovky či lépe řečeno u fotoaparátu s velkým snímačem je takový požadavek kuriózní, či spíše nesmyslný. Změnou velikosti snímače a delšími skutečnými ohniskovými vzdálenostmi se dostáváme do jiných kalkulací. Pokud je skutečná ohnisková vzdálenost u zrcadlovky dejmetomu 4x delší, než u kompaktu/ultrazoomu, musel by mít pro požadovanou světelnost takový objektiv také 4x větší průměr, nebo chceš-li šířku, no a dostali bychom se při váze skla snadno do nikoliv jednotek, ale až desítek kilogramů.
Naštěstí zrcadlovka s velkým snímačem opravdu nemusí mít k lepšímu obrazovému výkonu stejnou světelnost objektivů jako kompakt se snímačem malým. Zrcadlovka má ty objektivy větší, než kompakt, ale nikoliv 4x v každém rozměru, to opravdu by byl extrém. Ono stačí, když má ty objektivy větší přiměřeně.
Nicméně platí, že čím menší snímač, tím lépe a kvalitnějši je možné vyrobit ultrazoom, takže pro kompakty není problém chtít 10-náísobný zoom, zatímco pro zrcadlovky to sice taky lze kupovat, ale z hlediska dosažení maximální kvality a vůbec smyslu přechodu do vyšší kategorie foťáků, je rozumné koupit více objektivů s kratším zoomem. Prostě ten zoom rozložit do více objektivů. Standardně do dvou, nicméně zrcadlovka má celkem snadno pokrytelné ekvivalenty od f=15mm do f=600mm, takže do takového rozsahu už se vyplatí si pořizovat objektivů i víc. V ideálním případě nějaké zoomy, obvykle tak 3 a pak pro získání toho pravého smyslu zrcadlovky nějaká relativně hodně levná světelná skla úplně bez zoomu.

Napíšu extrém - já jsem po 8 letech skončil na téhle sestavě - je to pro představu v jakých ohniskových vzdálkenostech a světelnostech se pohybujeme na APS-C(DX) platformě pokud vybíráme kvalitní řešení:

10-24mm f/3.5-4.5: ultraširoký rozsah, kompaktem či ultrazoomem nedosažitelný, jiný svět, extrémně zvýrazněná perspektiva, vstupování do děje, ....
16-85mm f/3.5-5.6: ideální univerzál začínající od evivalentu 24mm, je to relativně lehký outdoor - krajina, momentky, architektura, výlety, ...
17-55mm f/2.8: vysoce světelný reportážní zoom, indoor, akce, oslavy, sport, jako nový extrémně drahý, ale bazarový kus jen za 16 tisíc
35mm f/1.8 - nádhera za pouhých 5000 Kč. Tím, že je to jednoduché pevné sklo, nestojí moc a světelnost f/1.8 přináší úplně něco jiného, než světelnost f/1.8 na kompaktu, ať se týče hloubky ostrosti nebo schopnosti fotit v nedostatku světla. Ono totiž ISO 800 na zrcadlovce a ISO 800 na kompaktu je obrazově o něčem úplně jiném. Stejná světelnost znamená při stejném čase stejné ISO, ale jak jsem psal, tak ISO 800 na zrcadlovce i za nedostatku světla znamená špičkovou kvalitu výtisku A4- A3, zatímco ISO 800 za špatného světla z kompaktu a výtisk A4-A3 ... radši moc nezkoušet.
85mm f/1.8 nádhera
70-200mm f/2.8 - drahý, 1,3 kg těžký sportovná a reportážní telezoom.
55-300mm f/4.5-5.6G slušný výletní teleobjektiv.

Nepíšu, že tohle všechno doporučuji začátečníkovi, to rozhodně ne, ale lze si z toho vyzobat a vybrat něco.
Standardně se levníé zrcadlovky prodávají s dvojící 18-55mm f/3.5-5.6 a 55-200mm f/4.5-5.6. Ovšem pak to chce ještě došetřit na něco jako 35/1.8 nebo 50/1.8 a podobně, aby si člověk vyzkoušel to, co takový přístroj opravdu dokáže.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 6. 6. 2013 12:07

TX vubec neresi tu krizovou situaci s napajenim!
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod davemod 6. 6. 2013 12:08

No neřekl bych že žádný takový neexistuje jestě před půl rokem jsem měl Fuji finepix 6000fd, ten to splňoval i na hranici kompaktu, asi před půl rokem jsem jej prodal za 4000kč takže vcelku levné řešení. Například tady je dokonce za 2900 pokud ještě je:
http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=251911

Pokud chceš jít dál tak pak už je velký cenový skok do nějaké starší zrcalovky s dobrejma sklama nebo nezrcadlovky NEX6 která má jako jediná normální EVF hledáček, bohužel zatím nefunguje AF, je potřeba počkat ař se odladí a dál několik skel. Jedno by takový rozsah nikdy nepokrylo. To je výhoda menších čipů Pak ještě Olympus PEN a pod. To už jsou ale sestavy nad 10000Kč, nenapsala jsi kolik do toho chceš investovat?
davemod
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 6. 6. 2013 12:11

Radek71: battery grip na tužkovky :-)

sanova: nejsnazší focení je podle mně se zrcadlovkou, klidně kup lowend a k tomu zoom středního rozsahu - u Nikonu Nikkor 18-105, u Canonu Canon 18-135, zejména ten Nikkor je fakt velmi levný, běžné světelnosti se neboj, má velmi účinnou stabilizaci. Add výdrž baterie- neboj, v zrcadlovce vydrží násobně déle než v kompaktu
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sanova 6. 6. 2013 13:40

Děkuji všem za odpovědi ta fuji se mi docela líbí i když to není zrovna kompakt. Na druhou stranu jedním sklem u zrcadlovky vše opravdu nepokryji.
Cenovou hladinu bych viděla tak do pěti tisíc jako maximum, spíše 4. Na baterie by ale být měla i bez dalších serepetiček kolem. Vyměňovat pořád objektivy se mi zrovna moc nechce. To vidím u táty a moc akční to zrovna není. Bezzrcadlovky vypadají lákavě, ale jen do té doby než člověk zjistí že do nich výrobce jaksi opomněl dát EVF hledáček
sanova
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Suke001 6. 6. 2013 13:45

4 tisíce a takové požadavky to do sebe nejde, kdyby jsi měla tak 20 tisíc a víc tak by to možná šlo
http://www.flickr.com/photos/95902780@N04/
Canon 60D lover

Studio monitors Alesis m1 active 520 a Adam T5V
Superlux HD660 headphones s velorové náušníky
Suke001
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sanova 6. 6. 2013 14:29

proto taky nepředpokládám že bych koupila zrcadlovku, nehledě na to, že mě to ani moc neláká, hledám spíše zlatou střední cestu. Je i nějaká jiná varianta než ten (ta) fuji? Koukala jsem ve svém okolí a zde se ani moc neprodává nebo dráž, za měsíc jedu doufám do prahy, tak se uvidí. Čekala jsem že budu zahrnuta možnostmi co koupit a on zatím jeden jediný? :-) No lepší než žádnej...
Koukala jsem na fotky z něj a vypadá že kreslí pěkně. ISO 800 už je oproti zrcadlovkám na hraně použitelnosti, ale ISO 400 oproti kompaktům se kterými jsem měla tu čest je ještě naprosto bez ztráty kytičky.
sanova
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 6. 6. 2013 14:36

velmi levně se v bazaru prodávají - žel i zřídka - Minolta A2 či A200 s vynikajícím objektivem a víc než dobře použitelným EVF. Jen těmi tužkovkami si nejsem zrovna jistý.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 6. 2013 16:02

sanova píše:Na baterie by ale být měla i bez dalších serepetiček kolem.
Radšej si rozmysli túto požiadavku: dnešné foťáky na batérie kúpené na pumpe nefungujú: spravia 10 fotiek a foťák ti vyhlási že sú vybité :pozor
Ak aj dáky model funguje na batérie, vyžaduje len kvalitné nabíjacie batérie (GP re-cyko, Sanyo eneloop) a podobne.

davemod píše:NEX6 která má jako jediná normální EVF hledáček .. je potřeba .. několik skel. Jedno by takový rozsah nikdy nepokrylo.
existuje Sony 18-200mm f/3,5-6,3 OSS LE (ale stojí 18 990 Kč)
lacnejší je Tamron AF 18-200mm f/3,5-6,3 Di-III VC černý pro Sony NEX (za 14 990 Kč)

Najlacnejšia bezzrkadlovka s 10x zoomom je možno Olympus E-PL3 + 14-150 mm za 12 990 Kč (lacnejšia by bola možno v kombinácii s E-PM1, no v rýchlosti som nenašiel), no asi by sa mu zišlo ešte dokúpiť grip

sanova píše:Byla jsem po pár obchodech a prodavači se na mě dívali dost divně
nečuduj sa, takéto požiadavky na foťák boli rozumné pred 8-mi rokmi, dnes je už iná doba:
> hledáček (pokud to nebude zrcadlovka tak EVF) tak aby se dalo ostřit i za přímého slunce
< so súčasnou technológiou LCD a OLED sa už dá dostatočne fungovať aj na svetle

> možnost nasazení filtrů a předsádek. Bez polarizačního filtru se venku většinou moc fotit nedá.
< dnešné lepšie foťáky majú implementovené HDR, teda filtre už nie sú potrebné

> objektiv by měl pokud možno mít manuální zoom
< to majú len zrkadlovky, bezzrkadlovky a Fuji HS30

> žádná honba za megapixely se nekoná. 4-6MPx stačí bohatě
< také sa už nevyrábajú aspoň 5 rokov, a napr. dnešné 12M s profikompaktoch sú lepšie ako predchádzajúce 10M senzory
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 6. 6. 2013 16:42

EX-1 s EVF? Víc mě nenapadá..

Jinak samozřejmě, dá se koupit něco od Olympus/Panasonicu pro 4/3 a jeden spešl zoom.. a bude to stát pěknej balík. :D A neumí to vysoké ISO.

Pán je moc náročný. :)

Mimochodem to s těma baterkama je trošku blbost. Pokud má člověk nervy z baterek, tak prostě tahat sebou náhradní, neváží moc. :) Taky to tak dělám, pořád je to lehčí než grip.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod reign 6. 6. 2013 16:46

Ganec: vzhledem k limitu 4k jsi se rozepsal celkem zbytečně a u manuálních zoomů jsi vynechal Fuji X10, X20, XS-1 :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 6. 6. 2013 18:09

Mě napadá Pan FZ 200, ale není za bůra :).
rodri
Návštěvník

Další stránka