Poloprofi Canon - 60D vs. 7D

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pota 11. 5. 2013 12:05

Zdravím foto komunitu,
opět se na Vás obracím s dotazem na výběr zrcadlovky. Momentálně vlastní stroj Canon 7D. S přístrojem jako samotným jsem spokojeným, ale má velkou řadu chyb. Jednak má (pravděpodobně) poškozenou řadičku paměťových karet a tak lze používat jen jeden typ karet, který se již neprodává (viz. viewtopic.php?f=212&t=1155883&p=8522256#p8522256), dále se díky tomu nedá aktualizovat FW a je tam jeho druhá verze, která je už asi 4 roky stará. A poslední kapkou je nefunkční horní kolečko, které odešlo při posledním focení svatby. Dále nejsem tolik spokojený ani s obrazem, který sice není vyloženě špatný, ale šum a barvy jsou docela mimo. Měl jsem možnost fotit jeden koncert s 60D a ta na tom byla se šumem o 1EV lépe. Ale k věci.

Hledám tedy nástupce na hlavní fotoaparát, přičemž aktuální 7D zůstane jako záložní. Je mi jasné, že 60D si pohorším ve smyslu rychlosti, držení a hlavně ovládání (málo ostřících bodů, nemá joystick..atd.), ale řeším obraz. Má nyní prodávaná 7D stále ten 4 roky starý čip, nebo alespoň ten vyměnily za novější typ? Respektive je 7D srovnatelná s obrazem 60D, nebo ne? Je možné, že se obraz u 7D zlepšil díky FW, ale to jsem nemohl zkusit.

Takže to shrňme - má lepší obraz 7D nebo 60D?

Děkuji za odpovědi.
pota
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 11. 5. 2013 12:18

60D i 7D mají totožný snímač. Řekl bych, že případné rozdíly v obrazové kvalitě jsou pouze subjektivní pocity, které pramení z "tráva je na druhé straně plotu zelenější".
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pota 11. 5. 2013 12:28

Našel jsem laboratorní srovnání - http://www.dpreview.com/reviews/canoneos60d/17
Tam je vidět poměrně velký rozdíl při iso 3200, kde 60D podává ještě ostrý snímek, jenže jen u JPEGu. U rawu jsou fotky absolutně srovnatelné.
pota
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 11. 5. 2013 13:03

Jediné reálné zhodnocení si můžeš udělat jen ty sám. Půjči si 60D a vyzkoušej. To srovnání jpegu je nesmysl, protože jde ve foťáku tak doladit, že i z 1 stroje budou padat diametrálně odlišné fotky jen kvůli pár klikům posuvníků v menu. Moje rada zní- počkat si na nástupce 7D.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 11. 5. 2013 19:27

60D a 7D musí mít výstup tak podobný, že jej označil za stejný. Možná nějaké rozdíly ve zpracování, to znamená nulové rozdíly v RAW.

To samé platí pro 550D, 600D atd..
_DAVE_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pota 11. 5. 2013 22:30

Oukej. Takže mohu vklidu vzít 7D.
pota
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 11. 5. 2013 22:54

Vzít? Já myslel, že ji dávno máš.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 11. 5. 2013 23:39

Ma, ale chromou, chce nove funkcni telo, pise to v prvnim prispevku :P
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 5. 2013 08:34

kentus píše:Řekl bych, že případné rozdíly v obrazové kvalitě jsou pouze subjektivní pocity
Subjektívny pocit z menšieho šumu je kvôli tomu že 60D preexponováva viac ako 7D
- aj na dpreview má pri rovnakom expozičnom čase a ISO nastavení 7D vyššiu clonu (a v RAW je tmavšia)
- až modely s Digic VI majú lepší obraz, no volia ešte tmavšiu expozíciu (čo im na dpreview dosť škodí)

ggrand píše:Moje rada zní- počkat si na nástupce 7D.
Ten ešte tohto roku nebude: No 7D Mark II in 2013? [CR2]

pota píše:Má nyní prodávaná 7D stále ten 4 roky starý čip, nebo alespoň ten vyměnily za novější typ?
Až v 650D, 700D a 100D (modely s novým procesorom) je už nový chip.
Určite je iný: má aj fázové ostriace body na senzore
No podľa DxO-marku nie je lepší.

Moja rada:
- prejdi na FullFrame
- alebo dočasne riskni 100D - keď vyjde 7DII to môže byť tvoje záložné telo
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 12. 5. 2013 13:08

Tož teďka brat novou 7D je blbost. Bazarovou, proč ne. Asi nej by bylo vzít nynější do servisu, ale chápu, že by se z něj nemusela vrátit :D Možná by se vrátila původnímu majiteli :D
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pota 12. 5. 2013 22:18

Ggrand: Jo, o původu vím opravdu prd, ale to jsem již psal v topicu o kartě. Full frame je také lákavý, četl jsem recenzi 6D a obrazově by to byla asi paráda. Ale zase jeden ostřící bod, horší ovládání...zajdu do krámu osahat.
pota
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 13. 5. 2013 11:47

to pota: Záleží co fotíš, ale 6D jsem měl v ruce a kvůli ostření sem ho nevzal a ani o něm neuvažuju. Vzal jsem 6D, krajní bod, psa, překážku, dal C-AF, nechal ho běhat a to samý zopakoval se 7D a rozdíl víc než zásadní. Jinak středový bod na 6D je parádní a bejt všechny takový, tak už mam 6D doma :-)
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod fotofanda 13. 5. 2013 20:33

Ganec píše:
ggrand píše:Moje rada zní- počkat si na nástupce 7D.
Ten ešte tohto roku nebude: No 7D Mark II in 2013? [CR2]

Co se to děje s APS-C zrcadlovkami vyšší třídy. 7D stále bez nástupce, D300 stále bez nástupce, A77 bez nástupce. Že by APC-C jen do low-endu a Full Frame od středu nahoru?
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 13. 5. 2013 21:20

U Nikonu je to už tak:
ich najnovší APS-C model D7100 je vedený v kategórii Amatérske digitálne zrkadlovky
(čo trošku "vybočuje": je tam aj D600 a medzi profesionálnymi je pre zmenu D300s a D700)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 14. 5. 2013 09:21

No mam takovej pocit, že dřív než 7D mII se člověk dočká takovýho poklesu ceny použitých 5DmIII, že si ho bude moct i dovolit... Ale třeba se pletu. Bohužel jiná možnost s rozumnym AF na sport u Canonu neni (o 1D řadě nemluvim).
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Další stránka