Canon G15 vs Fuji X20 vs Fuji X10

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod reign 17. 5. 2013 20:42

spíše jsem měl napsat že skutečná výhoda X20 - rychlý AF - se projeví jen za dobrého světla

nicméně, z toho co tady dával za ukázky Patr Luňák bych se rychlosti AF nebál ani u X10

EXR - využití na sluníčku je hardwarové hdr, úspěšný boj proti přepalům.

Vzhledem k ceně a EXR módu bych si vybral X10
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 5. 2013 20:54

Zvyseny dyn. rozsah se samozrejme nepouziva jen venku. Staci, aby v interieru byl velky kontrast mezi svetlym a tmavym, pripadne jeste nejake svetelne zdroje ci leskle veci a razem i v interieru se zuzitkuje.

Takovy priklad z praxe. Poustel jsem si zaznam na projektoru (svitici plocha) a kdyz se pes spatril v nadzivotni velikosti, zustal zkoprnele na sebe zirat :). Zkuste si kdokoliv podobnou scenu vyfotit beznym fotakem a zjistite, ze je to velky orisek, aby byl pes videt a obraz z projekce (pripadne z televize - ta ma ale vyssi jas, tam to bude jeste tezsi) nebyl prepaleny:

Obrázek
*pouzil jsem EXR rezim se zvysenim DR na hodnotu 1600%.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 17. 5. 2013 21:08

PL, tohle je výborná fotka:-D
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bubu2 18. 5. 2013 08:42

Díky pánové za info a rady.
Včera jsem 3hodiny pročítala net až mě z toho šla hlava kolem :-D .
Měla bych ještě nějaké dotazy.

Zatím to i na základě vašich příspěvků vypadá na X10.

U recenze X20 jsem četla, že je možné při komponování přes hledáček zobrazit na LCD info - udělat z něj vlastně stavový displej. Je to možné také u X10?
lcd-info-screen.jpg
lcd-info-screen.jpg (10.68 ) Zobrazeno 4101 krát

Při koupi X10 se ušetří cca 3000Kč, které by se dali vložit do koupě polarizačního filtru. A opět problém. Uvádí se, že je nutná redukce-sluneční clona - http://www.megapixel.cz/fuji-slunecni-c ... -sec-param + http://www.megapixel.cz/hoya-polarizacn ... r-hd-52-mm
několik lidí tvrdí, že je možno použít rovnou 40mm filtr - http://www.megapixel.cz/hoya-polarizacn ... -hd-40-5mm . Nebude to však vinětovat?
Používáte filtry(ND), jakou máte zkušenost.

Dík Bubu.
bubu2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 5. 2013 10:44

Ano, LCD lze pouzit jako stavovy.
Filtry maji prumer 40mm a to je kamen urazu, nebot jsem v CR polarizak s timto prumerem nenasel (40,5mm mi tam nesel), na ebayi vsak jsou. Vinetace bych se nebal.
ND pouzivam, ale se zrcadlovkou. Kdyby X10 byl muj jediny fotak, urcite bych minimalne polarizak koupil. Ten min. cas 1/1000s je skutecne obcas problem, zejmena v rezimu priorita clony.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 18. 5. 2013 11:52

Mě se teda filtr v rozměru 40,5 nasadit podařilo. Sice tak na půl závitu, ale drželo to. Ale rozhodně to neni něco, co bych chtěl používat - na eBay se dá adaptér koupit za nějakých 5-6 USD i s poštovnym (originál u nás 1300 Kč). S adaptérem a filtrama 52mm jsem si nevšimnul vinětace ani při použití ND a CPL najednou.

-- 18. 5. 2013 12:55 --

to Petr Luňák: Koukám, že máš x10 pěkně zmáknutý - jaký největší zvětšení DR se dá používat při ISO100 a RAW?
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 5. 2013 14:07

Pri foceni s fyzicky zvysenym dyn. rozsahem (tedy ne softwarove) nelze fotit do RAW.
Je to trochu veda, zkusim udelat kratke video na tohle tema, nebavi me to dlouze sepisovat :)
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 18. 5. 2013 14:20

Já právě zkoušel fotit fo RAW dle nějakýho návodu (v jakym režimu to šlo nastavit si už nepamatuju) a když sem si zobrazil přepaly, tak čim větší DR tim menší přepaly (v ZPS). Scéna byla samozřejmě pořád stejná...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 5. 2013 14:32

Strucne: foti li se v plnem rozliseni (12Mpix), pak nelze fotit s fyzicky zvysenym DR, ale lze fotit do RAW.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bubu2 19. 5. 2013 07:49

Tak jsme rozhodnuty pro X10.
Filtry bych objednala 40mm, protože mě napadlo, že by ta sluneční clona/adaptér zasahovala již moc do hledáčku. Je otázka, zdali půjdou nasadit najednou oba, ale asi zbytečná starost.
U ND filtru bych se ještě zeptala, který má univerzálnější použití. Jestli faktor 4 nebo 8.
A poslední dotaz, koukala jsem po stříbrné variantě, marně. Vyrábí se vůbec?
bubu2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 19. 5. 2013 08:30

ve stříbrné variantě se žel X10 nevyrábí... Add ND filtr - raději bych se spokojil s ND4, ať to foťák nemá zbytečně těžké :-) nicméně, když to koupíš na ebay tak tě nezruinuje ani případný nákup dalšího filtru navíc.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bubu2 19. 5. 2013 18:51

Díky pánové za pomoc. Dobré světlo. Bubu.
bubu2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sanatana2008 6. 8. 2013 11:58

Zakoupil jsem Canon G15, při focení noční scény s pouličními lampami apod. osvětlením v pozadí se od středu světel vytvářejí do dvou směrů světelné pruhy. Při focení ze stativu a při focení statických světel v povzdálí. Z Canonu mi odpověděli, že to je normální, jenže předchozí G11 mi toto nedělala, fotila světla přirozeně a Panasonic, který jsem kupoval před lety a byl to malý kompakt za 4000Kč, tak fotil také bez problémů. Poraďte mi prosím v čem může být problém??? Můj email.: karel.bittner@email.cz Děkuji Karel
Přílohy
IMG_3759.JPG
Sanatana2008
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 8. 2013 18:13

Problem je v tom, ze to je vlastnost fotaku, kterou neodstranis, takze je suma fuk, co konkretne to zpusobuje, jestli snimac, ci optika (to spis). Mas tedy tri moznosti. Fotak vratit a koupit Fuji :), fotak si nechat a nefotit s lampami v zaberu, fotit v noci s lampami v zaberu a neresit to. Volba je na tobe.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oniiicek 7. 8. 2013 11:49

Ak ušetríš kúpou X10 2-3 tisicky a je to pre teba dosť, choď do X10. Zas až tak veľký rozdiel medzi týmito foťákmi nie je ;-)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://ok-fotografia.blogspot.sk
http://software-elektronika.blogspot.sk
oniiicek
Návštěvník

Předchozí stránka