jaký fotoaparat na focení malých místností?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod marketka2007 1. 5. 2013 11:07

Dobrý den,
potřebovala bych poradit který z těchto dvou fotoaparátů je lepší na focení malých místností.Jde mi o to aby fotoaparát co nejvíce zabíral do stran a bylo co nejvíce vidět,tento parametr je pro mne nejdůležitější.Dále který lépe zvládá protisvětlo z oken a případně některé tmavší místnosti ?

Mám tyto dva kandidáty:
Canon EOS 650D + EF-S 18-55 IS II
nebo
Nikon Coolpix P510

děkuji všem za odpovědi
marketka2007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 1. 5. 2013 11:36

Sirsi zaber s 24mm objektivem nabizi Nikon, oproti Canonu s 29mm objektivem. Ten rozdil je v praxi vyrazny. Obrazove ma lepsi potencial ovsem Canon, diky podstatne vetsimu snimaci.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marketka2007 1. 5. 2013 11:45

právě tomuto nerozumím,Canon ma přeci na objektivu 18mm ?
marketka2007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 1. 5. 2013 12:12

Je to bohužel jinak, u běžných DSLR platí k této hodnotě přepočet cca 1.5x. Proto bude výsledné ohnisko cca 28mm.

Detaily jsou trochu jinak, ale to podstatné teď víš. Více po zadání "crop factor" do vyhledávače.

Opravdu široký záběr levně spíše získáš s kompaktem, tam nebude problém 24mm - skutečných.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 1. 5. 2013 12:28

marketka2007 píše:právě tomuto nerozumím,Canon ma přeci na objektivu 18mm ?


Tech 18mm by odpovidalo, kdyby byl v Canonu snimac o rozmerech 36x24mm, jenze on je 1,6x mensi, takze tech 18mm je nutne vynasobit prave 1,6 krat. U Nikonu se udava jiz vysledne ohnisko PO obdobnem prepoctu.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 1. 5. 2013 12:36

Z kompaktů bez výměnného objektivu lze doporučit Panasonic LX5 a LX7, které mají stejný úhel záběru jako Nikon P510 a díky lepšímu objektivu a snímači jsou vhodnější pro focení ve slabém světle, což je v místnostech častý případ.

Další možností jsou tzv. bezzrcadlovky, např:
http://www.megapixel.cz/olympus-e-pm1-stribrny-12-50-mm
http://www.megapixel.cz/sony-nex-3n-16-50-mm-cerny
S uvedenými objektivy mají úhel záběru stejný jako zmíněné Panasonicy, v některých situacích budou mít ještě lepší obrazovou kvalitu, ale už se nevejdou do kapsy. To by ale nemuselo vadit vzhledem k tomu, že jsi měla ve výběru i P510, který taky není zrovna skladný.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod neradil 1. 5. 2013 13:17

A co mobilní telefon? Tipoval bych to na realitku, co?
neradil
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 1. 5. 2013 13:41

Pravděpodobně realitka. Nejlepší volba by byla D5100 + Sigma 8-16mm. Těch výsledných 12mm na širokém konci (8-16 x 1.5 = 12-24) je většinou dost na cokoliv.

Ale bude to drahé. Bohužel širokoúhlé záležitosti jsou vždy drahé. A plus to bude chtít někoho kdo aspoň trochu rozumí tomu co dělá.

A stativ.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod marketka2007 1. 5. 2013 13:55

díky kluci za Vaše rady.
Chtěla bych na tohle focení místností nejraději nějakou zrcadlovku aby to už vypadalo pěkně ty fotečky,existuje nějaká zrcadlovka která by měla nižžší ohnisko než ten NIKON P510(24mm),ale v cenovém rozmezí 15 000kč-18 000kč ? cena včetně objektivu.díky za další nápady.
marketka2007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 1. 5. 2013 14:32

Drtivou většinu foťáků s výměnnými objektivy lze koupit jako samostatné tělo plus samostatný objektiv - nebo třeba deset objektivů. Pokud se koupí širokoúhlý objektiv, zabere v místnosti víc. Ale čím širší, tím se s ním musí opatrněji (například začne vadit naklonění nahoru nebo dolů). Standardně jsou k takovýmto foťákům dávány tzv. setové objektivy, které pokryjí nejpoužívanější ohniska, nepříliš kvalitní, vyráběné ve velkých sériích a proto levné. Samostatně koupený objektiv vyjde dráž, ale bude obvykle opticky lepší.

Pokud jde skutečně o realitku, je kvalita zrcadlovky úplně zbytečná. Největší realitka v ČR používá kompakty od Casia - kvůli spolehlivé expozici a sytým teplým barvám. A kvůli výdrži akumulátoru.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod neradil 2. 5. 2013 08:11

Bez jakéhokoliv urážení či ponižování, ale jak jsem odhadl, realitka. Stačí se podívat na nabídku např. bytů a v převážné většině vidíte tu hrůzu, co tam předvádějí. A je třeba si otevřeně přiznat, že foťákem to rozhodně není! Když občas vidím ty "kreativní" záběry rybím okem :-D - bez komentáře.
Jde-li však o to, koupit si pro soukromé účely na firmu foťák a nějak to obhájit, je to jiná.
P.S. Udělat z kamrlíku 10m2 óbr pokojík pro dvě děti pomocí širokáče, tak na to může skočit fakt jen naprostý diletant. I když v dnešní době .... :hm
neradil
Návštěvník

Odeslat příspěvekod marketka2007 2. 5. 2013 09:23

Neradile bez uražek - seš tragéd,nemam zapotřebí nafukovat místnosti objektivem,ale aby bylo co nejvíce vidět.Pokud někoho přivedu do bytu 10m2 na prohlídku tak musí počítat že je to zase jen 10m2 takže v tomhle mi rybí oko opravdu nepomůže.Chtěla jsem tady jen poradit od zkušených,nic víc, názory na realitky mě nezajímají.
marketka2007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod neradil 2. 5. 2013 10:33

Dík za poklonu :D . A co vlastně chceš?
Jo abych odpověděl na tvůj dotaz- ani jeden.
A jinak ti už odpověděl Pety: pokud jde skutečně o realitku, je kvalita zrcadlovky úplně zbytečná.

P.S. Abych ještě doplnil, snažil jsem se ti pomoci v rozumném řešení, ale nedošlo mi, že to nechceš slyšet. Ostatně je to tvoje věc.
neradil
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků