Koupit Nikon D3200 nebo D5100

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cunk 6. 1. 2013 19:08

Dobry den, rozhoduji se pro koupi prvni zrcadlovky, nemam zadne zkusenosti, a azajimalo by me jaky model zvolit v rozmezi do 15 000 Kc. Zaujaly me 2 typy:
Nikon D3200
Nikon 5100

D300 ma novejsi cip EXPEED 3, ale D5100 ma automaticke cisteni prachu.

Nevim jaky mam zvolit, prosim o radu nekoho kdo tomu rozumi a ma stim zkusenosti
cunk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mumuk 6. 1. 2013 19:13

Zrovna automatické čištění prachu bych jako tak velký bonus nebral. Spíš rozdíl v megapixelech (24 vs 16) nebo výklopný displej.
Napište co budete fotit a na co chcete fotoaparát využívat.
Ani s jedním však chybu neuděláte.
mumuk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cunk 6. 1. 2013 20:12

chystam se vyfotit pritelkyni portfolio kovovych soch (cca 10-30 cm)- ostrou, kvalitni nerozmazanou fotografii. je mi jasné, ze nevykouzlim zadnou umeleckou fotografii, ale jde mi spis o zachyceni realneho nahledu na vec. (doposud jsme poridili jen fotky z mobilu Samsung S3, ale to je spise jen pro nahled).
cunk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daf 6. 1. 2013 20:54

Bude to chtít stativ, pěkné světlo a pozadí na focení. Pokud si to takhle dobře připravíš, tak se to dá nafotit dobře i kompaktem. Ale jinak je v podstatě jedno co koupíš. Dnes se už snad neprodává špatně fotící zrcadlovka.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cunk 6. 1. 2013 21:35

stativ mam, a osvetleni jeste neresim protoze to neni nejlevnejsi zalezitost, prvne potrebuji stroj kterym to vyfotim, je mi jasne, ze pro lepsi detaily se do budoucna poridi kvalitnejsi objektiv, ale v prvopocatcich bych spis potreboval poradit s fotoaparatem. Protoze neuzivam zrcadlovku tak nevim jake to muze mit nedostatky v provozu. u kompaktu nabiji baterku, zvolim automaticky rezim a fotim...

to automaticke cisteni zrcadel od prachu me trochu zmatlo, protoze kdyz to nema tuhle funkci tak se musi fotoaparat nosit do servisu na cisteni?
cunk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daf 6. 1. 2013 22:58

Prach neřeš. Na své skoro 3 roky staré zrcadlovce jsem si prachu na snímači nevšim. Prachotřes jsem ještě nepoužil. Senzor si můžeš vyčistit sám. Prodávají se na to různé sady.
Osvětlení jsem myslel obecně. Může to být klidně vhodné místo u okna v místnosti.
Který z těch dvou? V podstatě volíš mezi megapixely a lépe vybaveným tělem. Podle mě megapixely D3200 se hodí pro úpravy na počítači kvůli rezervě v detailech. Pokud ale nebudeš fotit do rawu a fotky dál zpracovávat na počítači, tak to asi nevyužiješ. Pak si s klidem můžeš dopřát lépe vybavený D5100. Domnívám se, že pro tvé účely bude v klidu stačit od Nikonu i nejlevnější D3100. Oproti mobilu i kompaktu to je obrovský skok.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymni 7. 1. 2013 00:06

Prach neřeš. Jestli jsi před tím nefotil jinak než na automatický režim, dokonce ani zrcadlovkou, a s produktovýma fotkama nemáš nic společnýho, tak to stejně slušně nenafotíš. I kdyby sis koupil středoformát, budeš po focení překvapenej, co z toho leze za hnusný fotky.

Jedna věc je ovládat svůj fotoaparát, druhá je zvládnout scénu - nasvítit to. Další věc je zpracovat fotky v editoru.

Pokud nemáš zkušenosti s focením na manuální režimy, nezvládneš to nasvítit, a nepracuješ s Photoshopem, o moc lepší fotky než se Samsungem S3 neuděláš. Co se domluvit s někým, kdo to má malinko v ruce? Jestli chceš udělat přítelkyni radost, tak proč ne povedenýma fotkama? ;)
anonymni

Odeslat příspěvekod cunk 7. 1. 2013 13:18

Zvladnuti sceny je a uceni se fotit je pro me az druha vec, chci poradit ktery z techto dvou modelu koupit abych nelitoval. Nerozumim tomu jsem IT technik a foceni pro me bylo vzdycky casove nedosazitelne. A protoze vim ze u HW casto nezalezi jen na napsanych specifikacich, tak jsem se chtel zeptat nekoho kdo ma s temito fotaky zkusenosti.
cunk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 7. 1. 2013 13:53

IMHO je rozhodnutí vcelku jednoduché, pokud nechceš vyrábět billboardy, je u Nikonu s APS-C čipem lepší se držet 16 MPx.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod anonymni 7. 1. 2013 14:12

Já jsem admin IS a focení stíhám :) Nikon D3200 má aktuálnější technologie, D5100 je výběhovka – ale dostačující. Počítej s tím, že s D3200 budeš dělat 24,2 Mpx fotky, a ideálně budeš muset fotit do RAWu, aby si s těma fotkama něco udělal v editoru. Jestli se tvá přítelkyně shlídla v nějakých produktových fotkách, a utváří si třeba portofolio svých prací, tak nepočítej s tím, že to dáš na první dobrou (a nejspíš ani druhou či třetí ;), a tím tě nepodceňuju.

Přirovnal bych to k instalaci OS na server. Buď o tom nevíš nic, vezmeš předpřipravenou distribuci a doufáš, že to dopadne - to bych přirovnal k focení na automat. A nebo si vezmeš libovolnou distribuci a postavíš si OS podle svých potřeb.

Zrovna minulý týden tu nějaký začátečník řešil "produktový" fotky ve vláknu viewtopic.php?f=205&t=1183011 Mrkni na to. Pro úplnost, fotil bílý stojan. Nechci tě od toho odrazovat, ale udělat se zrcadlovkou použitelnou produktovou fotku stojí dost času, který věnuješ získávání know-how. Na tvým místě, pokud ten čas nemáš, domluvil bych se s někým známým, ať mi to nafotí.

Když už se do toho pustíš, aspoň nezkoušej fotit v interiéru, ale někde venku za dostatečnýho světla. Ideálně když je polojasno nebo zataženo.
anonymni

Odeslat příspěvekod Daf 7. 1. 2013 15:30

cunk: Pro tvou představu z 24mpix fotoaparátu uděláš fotku 51x34cm ve špičkovém rozlišení 300DPI. Z 16mpix 42x28cm. Kdo o z nás běžně tiskne tyto rozměry? Takže rozlišení netřeba moc řešit vzhledem k tomu, že je pravděpodobné, že většina fotek skončí někde na webu v rozlišení 1200x800pix tedy ani ne 1 mpix :) Pokud člověk uvažuje reálně vyjde mu, že rozlišení není potřeba moc řešit. Stejně tak kvalitu snímače. Ta je vynikající v obou případech. V základních funkcích a rychlosti není prakticky rozdíl. Nejvýraznější rozdíl je v tom, že D5100 má výklopný displej a bracketing. Pokud toto využiješ ber D5100, jinak bych spíš sáhnul po přecijen o něco modernějším D3200.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 7. 1. 2013 21:29

No rozhodně řeknu "od pasu" D5100. Je to vyšší model a 24Mpix je u D3200 na APSC doslova uvalená hodnota.
_DAVE_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cunk 7. 1. 2013 21:48

Dekuji za rady.
na zaklade teto debaty jsem se rozhodl ze poridim jeste nejaky fotobox, aby bylo alespon trosku dobre osvetleni.
cunk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 7. 1. 2013 22:21

nevím, jestli to tady zaznělo, ale D3200 má silný AA filtr, takže 24mpix je dehonestováno na absolutní zbytečnost i za dobrého světla. Co mají ovšem oba přístroje společné, je mizerný hledáček, raději bych bral třeba z bazaru D90, výstup stačí, tělo podstatně vyšší třída, větší hledáček
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 7. 1. 2013 23:21

Já už tradičně budu obhajovat vysoké rozlišení i se silným AA filtrem. U D3200 asi ani vývojáři Nikonu nepředpokládají, že by majitelé D3200 tiskli takové plakáty, aby využili 100% rozlišení 24 MPx. Konečně tedy nastává kýžená situace, kdy rozlišení snímače není třeba využívat na 100%. Ovšem 24 MPx rozlišení má velmi pozitivní vliv na využitá rozlišení 16MPx, 12MPx, ... Pro 16MPx rozlišení je 24MPx snímač podstatně lepší, než 16MPx snímač.
FotoABC
Návštěvník

Další stránka