Jaká zrcadlovka na portréty?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ovarek 13. 12. 2012 14:32

Dobrý den všem,

potřeboval bych poradit od zkušených - fotím převážně potréty, venku v přírodě. V součastné době používám D3100 s objektivem N 50/1.8 . Kupoval jsem jí jako začátečnickou zrcadlovku, abych pochopil a nučil se. Svojí roli zvládla a teď bych chtěl nové tělo - moje požadavky jsou - cena max. do 23k a vhodná k focení portrétu - víc ostřících bodu, maximální ostrost. V hledáčku mám D7000 a D5200. Jaký by jste mi prosím poradili - eventuelně jakou jinou alternativu doporučili?

Děkuji moc ;-)
ovarek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 13. 12. 2012 14:58

Bazarovou D700. Skoro mi prijde zbytecne rozepisovat vyhody, ale kdyz uz ne kvuli velikosti hledacku, tak kvuli obrazovemu vystupu (barvy!!!) a s tim spojenou praci s malou hloubkou ostrosti urcite.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 13. 12. 2012 15:15

Proti bazarové D700 nelze nic namítnout, ale pokud by to mělo být levnější, aby zbylo ještě na jiný objektiv, tak bazarová D300 a k tomu bych došetřil na Nikkora AF-S 85/1.8G. U toho TYvého objektivu 50/1.8 - je to D-čko nebo G-čko? V případě D-čka bych podstatně intenzivněji přemýšlel o dokoupení té Gé 85-ky. (Vlastnil jsem 50/1.8D a 85/1.8D a teď vlastním 85/1.8G, potud zkušenost a žádná teorie.)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 13. 12. 2012 15:41

Mě osobně by se spíš zamloval D5200. Řekl bych, že fotky z 24Mpix snímače se budou lépe retušovat. Ale stejně jako D3100 nepodporuje HSS s bleskem, což někomu může, ale nemusí vadit. Ale jinak si myslím, že D3100 není ještě foťák do šrotu, kdybys na něj nasadil tu zmiňovanou novou pětaosmdesátku bude to možná větší pokrok, než když to vyměníš za jiné DX tělo.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 14. 12. 2012 09:35

Jednoznačně bazarový Canon 5D MarkII :-)
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 14. 12. 2012 16:03

Chceš maximálnu ostrosť? Neviem totiž ako tá D3100-ka zvládla svoju rolu, ale to už by si mal vedieť, že ostrosť závisí od obejektívu. V dnešných telách už prakticky nie sú zlé senzory a aj tá D3100 ti dokáže vyčarovať úžasné fotografie... Teda nie sama. To fotograf musí... :)
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > Wharfedale EVO 4.3 + REL t5i
zino333
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ovarek 15. 12. 2012 14:06

Děkuju všem za reakce a rady ;-)

Na D700 jsme koukal -ale když už člověk sežene, cena se pohybuje kolem 30k a výš. A to už je bohužel nad můj strop.

Objektiv mám G-čko, nad tou 85 přemýšlím už déle a z jara určitě dokoupím ;-)

Dám vám sem pár ukázek toho co fotím - neupravené a neořezané, aby jste si obrázek o zmiňované ostrosti u D3100 udělali sami a eventuelně doporučili s čím by se mi nejlépe pracovalo. Možná je i chyba u mě, takže kritiku vítám ;-]

U této fotky jsem s ostrostí spokojený, ale to se povede asi tak 1 z 5ti fotek:
http://ulozto.cz/x4q9qkk/dsc-0173-jpg

Tady už je v obličeji znatelná neostrost-přitom ostřeno mezi oči modelky:
http://ulozto.cz/xWsYpk7/dsc-0616-jpg
ovarek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 12. 2012 14:34

ovarek: cim mensi cast fotografie zabira vybrany motiv, tim se ti bude subjektivne jevit jako mene ostry (hure citelna drobnokresba). Jinymi slovy, kdyz budes mit na celem zaberu pouze tvar, budou oci a rasy super ostre, zatimco pokud se na tu samou cast budes divat u fotky, kde je na zaberu vyfocena cela postava, tak budou oci zabirat podstatne mene pixelu a pokud jeste ke vsemu nema objektiv kresbu Carla Zeisse (mirna nadsazka), tak to holt bude pusobit kresebne "mekce".
Nicmene na fotce ma podil i zpracovani jpegu, kde zejmena u levnych tel to proste neni takova "per pixel" ostrost jako u profi tel a/nebo pri zpracovani RAW. Samozrejme tu hraje roli i samotny snimac, respektive kvalita pouziteho antialiasingoveho filtru.
Cesta k nejostrejsim fotkam ma orientacne tuto posloupnost:
1. fotoaparat, ktery sam o sobe ma potencial produkovat "nedeformovana" obrazova data, tj. co nejslabsi AA filtr, z DSLR jsou to napr. Nikon D800E a Pentax K-5IIs (nebo jake ze to ma oznaceni).
2. objektiv s takovymi optickymi vlastnostmi, kde nedochazi k degradaci prenosu rozliseni na obrazovy snimac.
3. fotografovani do suroveho formatu RAW a nasledne zpracovani fotografii v kvalitnim programu, idealne pak od samotneho vyrobce fotoaparatu.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 15. 12. 2012 23:01

Pokud bys ty fotky zmenšil a doostřil řekněme pro tisk na A4 budou perfektně ostré. Ta první je focená na 1/100 což je jen tak tak, že to udržíš. 1/200 je taková jistota pro focení lidí. Jinak bych řek, že ty fotky snesou silnější doostření i v plné velikosti.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 15. 12. 2012 23:56

No ale na tý druhý fotce je vidět, že je ve finále zaostřeno na levej bok. To může bejt překomponovánim v kombinaci s nespolehlivým autofokusem spíš. Zkusil bych si foťák s tim objektivem otestovat v liveview jak ostří.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 16. 12. 2012 02:50

Pokud máš málo peněz, tak starý Canon 5D + EE-S matnice + libovolný objektiv (Samyang 85mm f1.4 třebas). Neměl bys mít moc velký problém s tím ručně zaostřit kam potřebuješ. Perfektní řešení to není, ale za málo peněz perfektní řešení nejsou. :)
Daemonius
VIP uživatel