Vhodná zrcadlovka pro domáci atelier

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dáška636 21. 11. 2012 11:36

Proím taky o radu,chěla bych fotit portréty v atelieru doma,jen pro sebe,zábava-koníček..Hlavně svoje dvě dětičky bych nejvice fotila a na nich se učila a třeba i dětičky kamarádek a tak,jaká zrcadlovka cca do 25tis. a objekt by na to byla pro začátečnici jako jsem já vhodná?A co je potřeba pro domací atelier za rozumnou cenu? :D
Dáška636
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 21. 11. 2012 12:55

pokud premyslis o "atelierove fotografii", svetla podle me ovlivni vysledek vic nez vlastni fotak..
ja bych atelier zacal na svetlech (min. 3) a pozadi (cerna, bila,..), pripadne dalsi doplnky..
u svetel bych premyslel o 2-3 blescich Yongnuo YN460II (k nim softboxy nebo aspon destniky a samozrejme odpalovace) + nejaka ta odrazna deska.
tahle kombinace ma podle me slusny pomer cena/vykon. na druhou stranu nevyhoda blesku oproti trvalym svetlum je, ze clovek hned nevidi vysledek..
a v dnesni dobe fotak u atelierovky, kde nepotrebujes extra rychle ostreni ani vysoke iso podle me prakticky jakykoli low-end nebo bazarovku.
ale to je jen muj nazor, spousta lidi bude mit pravdepodobne jiny..
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 21. 11. 2012 16:50

Dáška: Zkušeností s domácím ryze amatérským ateliérem mám poměrně dost. Vždycky řeším v první řadě prostor, používám dva blesky na stativech s odraznými deštníky a protože není dobré je postavit blízko fotografovaných osob, je kritický prostor do šířky. Protože potřebuji fotografovat bez perspektivního zkreslení, tedy z co největší vzdálenosti, je kritický prostor do délky. Ohniskovou vzdálenost objektivů bych řešil současně s tím, jakou vzdálenost fotograf - model budete mít. Prostor do dálky také prodlužuje to, že potřebujete, aby model také nebyl moc blízko fotopozadí, aby na něm nebyly i přes všechny roozptyly a odrazy stíny. Když je model(ka) přes metr od pozadí, není problém to mít bez stínů, když je 20 cm od pozadí, je to problém i s nejlepšími světly.
Takže kolik budete mít na vzdálenosgt fotograf(ka) - moodel(ka) ?
Mám zkušenost, že jakmile jdu pod 50 mm přepočteného ohniska, tak už je nepoměr hlava - nohy. Podle výšky foťáku je buď moc velká hlava nebo nohy a to nemluvím o zvětšení bližších částí těla jako je nos, brada, ruce, ....
V případě, že se rozhodnete pro Nikon DX fotoaparát, tak moc doporučuju levnou skvělou Nikkor AF-S DX 35/1.8G. To je akorát tak nejširší ohnisko, se kterým nemám strach z perspektivních zkreslení fotek celé postavy a výsledky z toho tisknu na A2++ (lepené dvě A3+). No a druhé sklo na portréty bych hodně doporučil Nikkor AF-S 85/1.8G, ale pokud by to bylo moc dlouhé, tak Nikkor AF-S 50/1.8G. Oba jsou to hodně nové objektivy, levné a opticky senzační. Svícení zařizuji dvěma systémovými blesky Nikon SB-800 + SB-600, protože jako amatér tím zabíjím dvě mouchy jednou ranou, jednak je to do domácího ateliéru a jednak je to normální blesk na foťák kamkoliv ven a odpaluje se to od třídy D90 výše interním bleskem spolehlivě bez odpalovačů a dalších pomůcek, takže se to dá odnést i do přírody na rozdíl od profi ateliérového vybavení. Nevnucuju, ale prostě je to dva v jednom. Doma to má jedinou nevýhodu - nemá to pilotní světlo na zaostření, takže v noci ateliér nerozkládám, k ostření používám pronikající denní světlo z okna. Umělé osvětlení modifikuje barvu záblesků, takže to příliš míchat se zářivkou není ideální. No a z téhož důvodu jako fotopozadí doporučuji jen barvy bílá, šedá, černá, béžová. Ostatní mohou odrazem zabarvit pleťovku, takže bych zelené ani fialové či modré fotopozadí rozhodně nechtěl.
Jinak na tohle doporučuji pevná skla, to je aranžovaná fotografie a zoom není třeba a lze využít výhodu pevných skel.
Jinak samozřejmě dva systémové blesky o deštníky nemají takový výkon, aby člověk mohl zaclonit na F11, ale fotím na F4.5 - F7.1 a nemám problém s malou hloubkou ostrosti, no a 35/1.8 a 85/1.8 se opticky na tyhle clony překonávají, tam běžně selektivně rozostřuji pleť, ovšem když jsou oči, vlasy, šaty či ozdoby pěkně prokreslené, tak to není nevýhoda a v digitální době není příliš prokreslená pleť problém. No a viz dotaz - u dětí to není třeba většinou vůbec řešit.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dáška636 21. 11. 2012 18:35

Děkuji..Prostor ,který bych mohla doma mít je 3m x 6m nebo na druhou stranu by slo i 4m na 6m,bylo by to na domáci atelier dostačující,jen denní světlo by nebylo možné...
Dáška636
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FotoABC 22. 11. 2012 01:21

Dáška: objektiv 85mm má na vzdálenost 7 metrů záběr na výšku 2 metry, takže ze 4 metrů úplně v pohodě na půlku postavy nebo hlava + půl hrudi včetně rezervy aby to nebylo natěsno. Takže pro APS-C je 35 + 85 zcela dostatečná.
Tohle je opticky úžasná kombinace:
http://www.megapixel.cz/nikon-35mm-f18-af-s-nikkor-g-dx
http://www.megapixel.cz/nikon-85mm-f18-af-s-g

-- 22. 11. 2012 00:21 --

Značku nevnucuju, jen mluvím o tom, co sám vlastním.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dáška636 22. 11. 2012 11:54

Délku místností bych měla těch 6m šířka 3m nebo 4m ale musí se teda odečíst od pozadi nejakych půl metru metr..Prostě 5m 100%..Značka vyvhovuje,taky nad ní uvažuju..Jen nevím jako začátečnice co za tělo..Zda levnější zrcadlouvku Nikon D5100 + 18-105 mm VR nebo Nikon D300s?Někdo řekne začít levnější někdo nešetři..nebo máte jiný tip??A objektivem co jste psal vyfotím i vklidku detičky "cela postava a třeba dvě vedle sebe vpohodě??"Né jen hlava půl těla ? ;-] psal jste 7m zabere 2m 5m bude stačit taky na dětičky v cele kráse ,pokud chápu dobře??
Dáška636
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 22. 11. 2012 12:38

jestli do toho jeste muzu vstoupit -ja bych si udelal celkovy rozpocet, i se svetly (softboxy, destniky, pozadimi,..) a z toho vychazel, kolik zbyde na telo. bez svetel se v "atelierovce" ani s temi nejlepsimi objektivy dal nehnes (lampickami, ani s 200W zarovkami, se cela postava proste neusviti)
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 22. 11. 2012 13:18

Dáška: ten 35mm objektiv zvládne asi tak ze 3 metrů celou postavu, takže z 5 metrů zvládne skupinu dětí samozřejmě s rezervou. Ten 85mm objektiv je na portréty tak, jak se klasicky definují. Ten 85mm na 7 metrů vzdálenosti zabere 2 metry na výšku když se fotí na výšku, 35 mm má záběr samozřejmě podstatně širší, ale není to širokáč, takže nedělá širokoúhlé zvýraznění perspektivy. Jestli budete potřebovat i širokoúhlý objektiv, který se dá realizovat kterýmkoliv základním zoomem typu 18-105, 18-55, 16-85, 17-50....., to nevím, pro normální focení většinou ano, ale třeba 18-105 se dá použitá koupit velice levně.
D300s má samozřejmě profesionální ovládání a spolehlivější a výkonnější zaostřování a může Nikon blesky ovládat na dálku interním bleskem a korekci jednotlivých blesků nastavovat v menu foťáku, takže se nemusí k těm bleskům běhat.
K D5100 by bylo nutné si dokoupit radiové odpalování, které je celkem levné, jen nevím, jak se šteluje výkon těch blesků, protože jsem to nikdy nedělal.
Já buď fotím doma s D300, dvěma Nikon blesky odrazem o dva Fomei cca 80 cm deštníky a oba Nikon blesky mám celkem levně bazarové z eBay a ty deštníky a držáky na ně a na blesky byly celkem levné, prostě řádově stokoruny. Role papírového fotopozadí není až zas tak levná a držák role je lepší si vyrobit než kupovat, mám dlouhou tyč a tu natáhnu mezi skříněmi.
Ovšem popisuju jedno z řešení, které je založeno na klasických blescích a má jedinou výhodu, a to že je na tužkové baterky, lehké a skladné a lze odnést celé v tašce a navíc ty blesky se dají použíít všude na normální focení.
Proti tomu stojí klasické ateliérové svícení v obrovském rozsahu cen až do mnoha statisíců a s tím jsem měl taky tu čest několikrát a samozřejmě má to podstatně větší výkon, má to pilotní světlo, které synchronizovaně zhasne při záblesku, pilotní světlo dovoluje naživo zkontrolovat nasvícení, já s blesky si to kontroluji až na displeji po pokusných fotkách atd. .... ale prostě je to do elektrické zásuvky nebo na těžké akumulátory a je to jen pro ten domácí ateliér a ven s z toho nic nevezmete.

-- 22. 11. 2012 12:22 --

Dáška: můžu Vám poslat nějaké ukázky, pokud dáte mail.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dáška636 22. 11. 2012 14:25

Dobře a dokáže někdo z vás ty světla sestavit za rozumnou cenu,nebo kde se daji koupit a jaka bych je měla mit..Ještě jednou píšu,jsem začatečník,v mnoha věcech vám ani nerozumím :-)),ale nevzdavam to.. Prostě nejakou celou sestavu na focení dětiček od světel,těla ,objektivu,blesku,destniku :-))Diky za trpělivost :-)) :-)
Dáška636
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 22. 11. 2012 15:28

dasa: ohledne sviceni portretu je dobre si neco nastudovat, na intenetu je zdroju spousta (vcetne videi na youtube), pripadne se da i literatura koupit..

jak jsem psal, ja bych sel do min. 2-3 blesku a odrazne desky (desek) .
k blesku je dobre mit zarizeni na zmekceni svetla (softbox/destnik) a stativ.
softbox napr. 60x90..
mam dobrou zkusenost s (vyrobky i cenami) na phototools.cz.

P.S.: s odpalovacem nastavim blesky do manual. rezimu a vykon nastavim rucne primo na kazdem blesku tlacitky + -.
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 22. 11. 2012 15:51

Dáška: dejte mně do soukromé zprávy mail, můžu poslat ukázky včetně rozvržení v tom "studiu", ale nechci to úplně zveřejňovat do světa.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dáška636 22. 11. 2012 16:19

Mail jsem zaslala... ;-)
Dáška636
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bartyx 23. 11. 2012 09:16

Mrkni taky třeba na nějaký videa. Je jich na netu hromada. Namátkou třeba:

http://www.youtube.com/watch?v=nXKELRcVXjw
http://www.youtube.com/watch?v=B6qHrrqOnBg
http://www.youtube.com/watch?v=5u2nQ3fo ... el&list=UL (zapnout titulky)
a další. Dá se tam hodně dozvědět.
Bartyx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dáška636 23. 11. 2012 11:24

Moc děkuju,samozřejmě koukám i na youtube..a čtu co se dá.-))
Dáška636
Kolemjdoucí