Vyber skel k omd e-m5, velky cenovy rozdil

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Tacos 15. 11. 2012 21:04

Ahoj

Po opravdu dlouhém bádání co koupit a promýšlení co vlastně chci jsem dospěl k následujícímu. Od začátku tedy, jsem pokukoval po nikonu d7000, ale po přečtení spousty recenzí, shlédnutí spousty videí, a vyzkoušení mirrorless foťáku na vlastní kůži jsem se nakonec rozhodl jít touto cestou. Sám sebe bych označil za nadšeného amatéra s velkými cíly :-) Fotil jsem na film, kompaktem, pak zase radeji na film, a potom starou zrcadlovkou canon a a prvnim mirrorless od samsungu s NX bajonetem. NX jsem prodal, uz je tomu hodne mesicu, ani nevim, snad pres rok, a hlavne slo o vyber objektivu, ktery i ted stoji za prd. Proto jako jedine fotaky,ktere me zustaly ve vyberu bylo neco s m4/3 formatem, ktery podava vyborne vykony, bylo neco od Panasonicu nebo Olympusu. Nakonec se nasel omd e-m5, to byla laska na prvni pohled, uzasny vzhled, v cerne hezky nenapadny, no proste parada.

Fotim nejcasteji na ulici, jen tak, chci mit neco cim lidi nevystrasim, a hlavne neco co bude radost pouzivat cely den treba, bez toho aniz bych druhy den necitil ruce. Nikdy jsem nezkousel portretni fotografii, ale nerikam ze bych ji nechtel okusit. Na NX jsem nejcasteji fotil v ohniscich - po prepoctu na kinofilm - okolo nejsirsiho ohniska do cca 50mm, mel jsem jen setak. par fotek urcite i v maximalnim ohnisku, ale majorita byla takova kontaktnejsi, stvala me svetelnost skla, zpracovani a obrazova kvalita i v RAWu (tim ovsem nerikam ze by to byl spatny fotak)

A otazkou ted je, jakou sestavu zvolit k omd, nikdy jsem nemel moznost okusit fotit ciste pevnymi skly, avsak velmi, ale opravdu velmi me to laka, libi se me ty svetelnosti, ta akce pri foceni a vsechno okolo (pritelkyne se moc divila, ze to co chci nema zoom :-D ) m4/3 format ma CROP factor 2x. Takze do vybavy poputuje urcite panaleica 25mm s f1,4, na ten se moc tesim. Ovsem co ten zbytek, koupit sirokac a delsi sklo pevne, a zaplatit tak o 13000Kč vice, nebo vzit setak, kde je navic kozene poutko a blesk + jiz zminena panaleica? Detaily ukazuje tenhle obrazek:

Obrázek

Pripadne me nekdo zvikla na uplne neco jineho (a vim ze se urcite najdou zastanci DSLR, kteri by za podobne penize videli radeji urcite neco jineho, ale i tak, mrknete co jsem psal vyse)
Predem dekuji za jakekoliv ohlasy a rady, cokoliv se pocita :-)

edit: a jeste trochu v tom vyberu strasi nex-6tka, ale tam jsem proste uplne nesestavil objektivy co by se me k nemu libily a v obchode jak jsem si jej osahaval, se me proste tak nepozdaval jako omd, navic to minitělo byl docela nepomer s objektivem, sic se jedna o apsc senzor...
Tacos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 15. 11. 2012 22:02

já bych to vyzbrojil takto:
Panasonic 20/1,7 - podle mně univerzálnější ohnisko než Panaleica a i opticky lepší
Olympus 45/1,8 - souhlas
Panasonic 7-14/4 - výborně hodnocený zoom, navíc s těmi ohnisky už se dá vyblbnout, 14mm je proti tomu svazujících, nic moc s tím nevymyslíš

seťák bych si klidně vzal 14-42/3,5-5,6 II, je za příplatek cca 500,-Kč
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tacos 15. 11. 2012 22:21

a tim se dostanu jeste o 15k vice, na nejakych 75tisic, to uz je trosku moc, verim ze je ten panasonic vyborne sklo, ale stoji bez tisicovky tricet, a to je moc, navic za rozsah ohnisek, ktere zas tak dalece nevyuziju

A dvacitka od panasonicu, nezda se me ze by byla opticky lepsi nez ta 25tka, horsi svetelnost, ale taky polovicni cena mi naznacuje ze ta 25tka bude jinde
Tacos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 15. 11. 2012 22:26

ten zoom je drahej jak prase, na druhou stranu široké ohnisko má i levňoučkej seťák.

co se kvality a ceny týká - holt se platí za světelnost a magické slůvko Leica - 1,4 vs 1,7 bych tak neprožíval, hodnocení zde:

http://www.photozone.de/olympus--four-t ... 17?start=2

http://www.photozone.de/olympus--four-t ... 25?start=2

...s tím širokáčem jsem chtěl říct, že se nechá počkat a na širší záběry si nějakou dobu vystačit se seťákem, když to člověka chytne, tak se tomu zoomu stejně asi nevyhne
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 16. 11. 2012 00:39

Já bych vzal kit s 12-50 jako univerzál, 25ku pro radost a později možná 45/1.8 nebo 75/1.8 (dle uvážení, je to drahá sranda). Pokud nefotíš s delšími ohnisky nebo jsi dosud necítil potřebu pořídit nějaké tele, tak by to pro začátek mohlo stačit.
V druhé řadě bych se snažil sehnat grip za nižší cenu, protože plná cena je přímo úděsná a bez něj se E-M5 drží fakt blbě.

Nevím jaký blesk by měl být součástí té sady s řemínkem, ale pokud je to ten mini, tak ten by měl být součástí každého balení.
To už bych radši vzal ten "Limitovaný kit" (fakt vtipné), kde je za plnou cenu tělo+seťák 12-50 a grip, ale navíc 1 baterka zdarma.

Mimochodem, komu by se zdálo 14 tisíc za malou PanaLeicu 25 moc, velká stála dřív 26 litrů a i použitá se jen velmi výjmečně sežene pod 600 USD. ;-]
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 16. 11. 2012 00:42

Jak jsem psal ve vedlejším vlákně, tak kvůli obavám s možným ukončením DX DSLR platformy jsem se ptal jednoho z Olympusích guru, B.Eichlera, čím by v platformě m4/3 nahradil moje skla. Jeho odpověď se sem určitě hodí.
------------------------------------------------------------------------

Nikkor AF-S DX 10-24/3.5-4.5G - to je Panasonic 7-14/4 opravdu vynikající sklo

Nikkor AF-S DX 16-85/3.5-5.6G VR - Zuiko 12-50/3,5-6,3 překvapivě dobrý laciný záklaďák, utěsněný, na video motorový zoom, výborné makro. V dohledné době by snad měl být 12-60/4 profi

Nikkor AF-S DX 17-55/2.8G - Panasonic 12-35/2,8 dle testů výborný, zatím jsem v ruce neměl

Nikkor AF-S DX 35/1.8G - Panasonic 25/1,4 trochu drahé naprosto dokonalé sklo Leica. V brzké době by měl být laciný 25/1,8 Zuiko. Teď přijde 17/1,8, ten je pro mne vhodnější než záklaďák. Prý laciný a kvalitní.

Nikkor AF-S 85/1.8G - nejblíže je 75/1,8 prý nejrychlejší AF a nejdokonalejší optika současnosti - mimo Leica. Je úžasný, všichni si ho chválí.

Ale zde přidám portrétní Zuiko 45/1,8 objektiv za pár šupů, přitom vynikající

Nikkor AF-S 70-200/2.8G VR - Panasonic 35-100/2,8 novinka, neznám, ale dle prvních testů výborný

Nikkor AF-S DX 55-300/4.5-5.6G VR - zde jednoznačně laciné a lehké Zuiko 40-150/4-5,6, překvapivě výborná optika

Dále upozorňuji na excelentní 12/2 mnou snad nejpoužívanější objektiv

Doporučuji i objektiv Samyang 3,5/7,5 mm, který je za nízkou cenu a vynikající kvality.
http://www.optyczne.pl/241.1-Test_obiek ... e_MFT.html

Doporučuji menší blesk FL-600R - dokonce se světlem na video, ultrarychlé nabíjení, zvládá krátké záblesky dosvícení při vysoké citlivosti a odcloněném objektivu.
------------------------------------------------------------------------------
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 16. 11. 2012 01:13

Mám Lumix 20mm f/1,7 a aj 45mm f/1,8. Pôvodne som si myslel, že ten Lumix budem mať prakticky neustále nasadený a občas ho vymením, ale nie je to tak. Lumix dám na telo len ak fotím niečo v menšom priestore. Inak mám prakticky neustále nasadený Zuiko 45mm a to aj na reportážnu alebo street foto. Rád sa zameriavam na detaily a často chcem viac niečo konkrétne zvýrazniť a presne na to mi toto sklo vyhovuje. Kvalita je za tú cenu neskutočná a jednoznačne to je môj najobľúbenejší objektív. Ak niekto hovorí, že Zuiko 45mm je "must have" na m4/3, tak ja len súhlasne prikývnem hlavou. Je to úžasný objektív!

Ak Zuiko chystá aj novú 25-ku, tak určite by som s Panaleica 25mm počkal a rozhodol som podľa toho s čím príde Olympus. Myslím, že to bude opäť vynikajúce sklo a keď bude za lepšiu cenu ako Panaleica, tak by sa oplatilo počkať. V podstate ale neviem o jednom skle na m4/3, ktoré by bolo vyložene zlé. Tiež za zmienku stojí Zuiko 60mm macro, ktorý sa dá použiť aj ako portrétny.
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > Wharfedale EVO 4.3 + REL t5i
zino333
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 16. 11. 2012 02:52

Spíš bych si koupil 75mm f1.8 od Olympusu než 25mm f1.4 Panaleicu.. Sice mam Leicu rád, ale tenhle objektiv není až tak extra. Navíc za tu cenu, si radši připlatit za manuálního Voigtlaendera. Nové jsou drahé, ale sem tam se jich někdo zbavuje, obvykle se daj sehnat pod 20k CZK.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 16. 11. 2012 08:51

Když sem ke GH2 sháněl na video něco širokoúhlého, koupil sem Oly m.Zuiko 9-18. A to byl přesně ten okamžik, kdy sem přestal fotit s 5D MarkII :-)
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 16. 11. 2012 09:11

Pan Eichler mně ještě poslal následující názor, kde píše, že i full frame Canon 5D Mark II se na OM-D E-M5 nechytá v obrazové kvalitě a dokládá to hodnocením v německém odborném časopise, napsal tohle:

--------------------------------B.Eichler: ----------------------------------

Mirrorless má před sebou obrovský prostor pro vývoj, zrcadlovky už ne.
Myslím si, že je to nejuniverzálnější foťák současnosti, Olympus E-M5 za zlomek ceny zvládne prakticky vše co jeho větší full frame bratříčci, ale má ještě pár bonusů navíc. Jen namátkou: elektronický hledáček kde hned vidím vše co jsem si nastavil (i černobílý obrázek) a je za všech okolností stejně světlý - je opravdu přesvědčivě dobrý, musí se na něj zvyknout. Má nejlepší stabilizátor nové konstrukce - při videu neuvěřitelně plave, rychlost ostření 2x vetší než u jiných zrcadlovek, výklopný a dotykový displej, velmi tichý provoz i při nejvyšší rychlosti snímání, přirozené barvy za všech okolností - s tím se Nikon ani Canon chlubit nemůže, vodotěsné tělo a další příslušenství, vynikající měření expozice i bleskové, které zrcadlovky nemohou dohnat - to se musí vidět, prakticky nepoužívám korekce expozice, a tím bez problémů zvládá protisvětla, ostřící body po celé ploše-proto funguje detekce tváře - která opravdu spolehlivě funguje, atd. Velkou výhodou Olympusu je společný systém M43, může tedy připojit objektivy od Panasonicu a dalších výrobců kteří se k tomu přidávají. S redukčním kroužkem lze připojit objektivy také od Nikonu, Canonu, Sony a dalších, obráceně to nejde. Dokonce i různých starých objektivů - třeba pro zvláštní efekty.
Na nedůvěru budící velikost má vynikající prokreslení záběru, dle německých testů se o kousek před něj dostane jen Canon 5D Mark 3, Canon 1DX, Nikon D800, Nikon D3X, to je velké překvapení, ale potvrzuji to. Zde jsou ty testy.
Vyzkoušel jsem si, že full frame Canon 5D Mark 2 nemá proti M5 šanci v ostrosti, obrazové kvalitě, dynamice a citlivosti - to je myslím dobrá známka kvality. Ale upozorňuji, že je nutné RAW zpracovávat v CS6, ten se snad stavěl pro Olympus.
Všechny objektivy Zuiko jsou velmi kvalitní, ostří až do rohů i při základní cloně a prakticky nemají reflexy - o tom si jiné značky mohou nechat zdát.
Překvapuje, že i objektivy jiných značek pro mirrorless jsou kvalitní.
Mám objektiv Voigtlander Nokton 17/0.95, je vynikající. A dělá se spousta dalších vysoce světelných objektivů, to na zrcadlovky nikdy nebude.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 16. 11. 2012 09:25

FotoABC:
Pan Eichler píše "...Vyzkoušel jsem si, že full frame Canon 5D Mark 2 nemá proti M5 šanci v ostrosti, obrazové kvalitě, dynamice a citlivosti - to je myslím dobrá známka kvality..."

Tak tohle je dle mého velmi kontroverzní tvrzení, ale to lze samozřejmě čekat od Olympus guru, jak jsi ho sám nazval.

http://www.dxomark.com/index.php/Camera ... 2%29/Canon
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 16. 11. 2012 09:40

feanor: DxOMark: je zajímavé, jak dosáhli toho, že má E-M5 vyšší dynamický rozsah, když je maximální náplň každého pixelu téměř 4x menší.
Samozřejmě o citlivosti bych si to asi netroufl tvrdit, Ekvivalenty ISO 826 versus 1815 mluví dost jasně. Ovšem to je DxOMark konvertorem. Všimnul jsem si na mnoha snímcích z E-M5, že jsou hodně zpracované, takže možná když se v nich změří šum po standardním m4/3 zpracování RAWu, tak vyjde menší.
Ono m4/3 na to jde chytře: pokud jste si všimli, tak u mnoha klasických objektivů Canon a Nikon se posuzuje a tvrdě kritizuje soudek. U m4/3 objektivů patří do standardního zpracování odstranění soudku, takže vlastně nesoudkují skoro vůbec a je to jejich velká přednost. Pokud nějaký RAW konvertor ukáže jejich původní soudek, tak je to chyba RAW konvertoru, producent se omluví a doplní odstranění soudku.
Možná pro šum se taky pro m4/3 prosadí správné standardní zpracování, na které nestandardní zpracování full frame nebude stačit.
Prostě m4/3 je SYSTÉM, zatímco to ostatní je chaos.
Může to leckomu připadat různě, ale pokud budou důslední, tak se tenhle přístup prosadí.
Jen by mě zajímalo který je ten standardní odšum, to, co jsem viděl na dpreview, je hnus, to doufám není ten standard.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 16. 11. 2012 09:50

FotoABC
také mám ten pocit, že m4/3 systému se odpustí ledacos, co by zrcadlovkám Canon/Nikon neprošlo v žádném případě
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 11. 2012 10:53

Nedalo mi to neporovnat, lebo merania ukazuju nieco uplne ine, ako je v "nezaujatom" teste...
Sum ma Oly E-M5 skutocne nizky... asi na urovni starsej generacie APSC (super vysledok).
Oproti 5D2 je ho ale vyrazne viac...
Ostrost obrazu sa mi zda byt podobna, nie je tam ziadny velky rozdiel (pismo vidim lepsie na 5D2, no asi pre jeho vyssie rozlisenie - fotky su pri ISO3200 zobrazene 1:1). Oly E-M5 je super fotoaparat, no niekedy to uzivatelia znacne prehanaju s chvalou a idu az uplne mimo realitu...

Konkurent je to pre strednu triedu APSC... presne tam, kde ma zaradenu cenovku (az na ten AF, ktory nevie dobre sledovat pohyb a vydrz na bateriu, ktora je 1/3 oproti DSLR - casom ho urcite zlepsia. E-M5 ma zas vyhody inde - ticho, displej, stabilizacia, pre niekoho hladacik)
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 16. 11. 2012 11:28

E-M5 obrazově na 5DM2 nemá, to je zřejmé, ale vzhledem k tomu že má 3,84x menší snímač, je jeho obrazový výstup opravdu vynikající, to se mu musí přiznat.
feanoor
Návštěvník

Další stránka