Vybírám menší foťák do 15k

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 11. 2012 05:59

"Třeba 300mm f4 objektiv ti je schopný oddělit subjekt od pozadí a popředí taky, ač není nějak světelný."

Cehoz ale dosahuje jinym fyzikalnim "jevem", nez je hloubka ostrosti. Kdyz uz se to nakouslo, tak to chce uvest na pravou miru, abychom vymazali z historie uz konecne ten s oblibou sireny blud, ze delsi ohnisko = mensi hloubka ostrosti.

Tady o tom "jevu" zrovna celkem srozumitelne mluvi Neff:
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... h8iVjd7qXA
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 15. 11. 2012 11:06

Řešim to z hlediska pochopení "kýmkoliv". Je to dost komplikované, netřeba to zhoršovat. :)
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Sebb 15. 11. 2012 14:05

Tak jsem opět o něco moudřejší ;-)

Které typy od ostatních výrobců jsou ty srovnatelné s NEXem?

Je to třeba Panasonic DMC-G3 a Nikon 1 V1?

Btw jak dlouho už jen ten NEX-5N cca na trhu? Ptám se proto abych se pro něj nakonec nerozhodl a on už pak nebyl k dostání :-)

Jinak na NEXe jsem našel docela zajímavou recenzi tady: http://www.digineff.cz/art/sony/sony-nex-5n.html
Sebb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sebb 16. 11. 2012 20:16

Tak jsem se byl na NEXe podívat v obchodě a ano opravdu je malý a objektivy obrovské ;-)

Ovšem co jsem okukoval konkurenci tak ta prakticky vůbec nemá nic s gripem a když už grip má tak je menší než ten u NEXe. Nepřehlédl jsem něco?

Drží se trochu zvláštně což je asi otázka zvyku. Nevím nedokážu to za těch pár minut co jsem ho držel posoudit. Možná to tu čte někdo kdo ho vlastní již delší dobu?!
Sebb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 17. 11. 2012 02:47

Rok a pár měsíců je na trhu. Sony inovuje podobně rychle jako Panasonic, takže moc dlouho už nebude.

Prakticky není konkurence NEXů. Panasonic kromě GX1 (a nejspíš GH3) má dost mizerné sensory. Olympus má aktuálně OM-D (drahé) a E-PL5 (též dost drahý). Což má sensory prakticky totožné s NEXy (neb je Sony vyrábí pro Olympus). Akorát nemá focus peaking, takže manuální ostření jde, ale není tak rychlé, tudíž uživatelé preferují nativní m4/3 objektivy. Což je dražší než používat adaptéry a staré objektivy (ale zase to preferuju třeba jen já:). Grip u E-PL5 slušný. OM-D s přídavným gripem též.

Samsung NX .. hm, nové jsou dost drahé, asi kromě NX200. Což je bez hledáčku a to moc lidi rádi nemají. Plus jsou Samsungy kapku hodně náročné na uživatele, pokud z nich chceš dostat maximum. Starší řady o něco méně než ty nové, ale to leda second-hand. Jinak konkurence NEXů to je a dobrá. Nicméně focus peaking též není (ale je tam docela slušnej systém pomoci s ručním ostřením). Gripy ok podle mě, NX200 se drží docela fajn.

Ricoh GXR M-mount (A12) - skvělý, funkční. Má focus peaking a dokoupitelné EVF. A je drahej.. Jinak slušná konkurence NEXu. Asi nejblíž ze všeho. Málo oblíbený.

Fuji X-E1 - velmi drahé, ale dobré. Kvalitní EVF (stejné jako v NEX-6) akorát se prý kouše. RAWy prakticky nepodporované, nicméně excelentní JPEGy. Je velký, takže se drží dobře. Dost podobný Leice.

Nikon 1 - asi nejrychlejší AF, jinak nic moc. Použitelnost se starými objektivy nulová. Crop faktor je 2.7x a objektivy navzdory tomu dost velké. Celková kvalita ok, ale je to úplně jiné než NEXy. Jak se drží netuším, má dost divný design těl.

Canon EOS-M - Drahý, pomalý AF, jen 2 objektivy. Adaptér na EF a EF-S objektivy. Použitelnost na staré objektivy asi nulová. Žádné EVF.

Pentax K-01 - :D Najdi si jak to vypadá..

Sony není jediné řešení, ale je to asi nejmenší kompromis. Což obvykle značí nejlepší volbu. :) Co se držení týká, na eBay se dají koupit kožená pouzdra (http://www.ebay.com/itm/NEW-GARIZ-Genuine-Leather-NEX-5N-Half-Case-NEX5N-Case-For-Sony-NEX5N-Brown-/120927466566?pt=US_Camera_Cases_Bags&hash=item1c27d6b446 - Gariz jsou drahá, ale dobrá). Dost to pomáhá držení.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Sebb 17. 11. 2012 10:45

Díky za obsáhlý přehled ;-)

Jediný foťák, o kterém teď taky trochu přemýšlím je ještě Panasonic DMC-GX1. Vím, že má menší čip ale jinak vypadá dobře.
Sebb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 17. 11. 2012 10:55

Géčka od Paňáka samozřejmě konkurencí pro Nexe jsou. Co ztrácí na čipu, to snadno dohoní nabídkou objektivů, rychlostí ostření, možností nasadit na ně prakticky jakejkoliv objektiv atd. Focus peaking zatím m4/3 zatím nemá, ale velice dobře se manuálně ostří přes lupu, navíc u OMD (u jiných typů nevím) se dá fp docela slušně nasimulovat.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 17. 11. 2012 15:00

Jup, GX1 je dobrá. Přišla mi vcelku akorát do ruky. Paradoxně větší než NEXy některé.. Dá se dost často sehnat z druhé ruky v kombinaci s 20mm f1.7 to bude docela fajn zábavnej foťák a relativně levnej..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Sebb 17. 11. 2012 20:10

I když nejsem velkým příznivcem bazarů, kde se takové "foťáky z druhé ruky" schánějí? :-)

Možná na to existují nějaké komunitní bazary?
Sebb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sebb 24. 11. 2012 11:04

Tak nakonec jsem si včera koupil NEX-5N a prozatím jsem opravdu hodně spokojený.

Je velice rychlý, perfektně zpracovaný, ovládání není vůbec příšerné a ty fotky za šera ... prostě nádhera.

Čili všem děkuji za rady a ještě bych chtěl poprosit o jednu, poslední :-)

Kde je nějaká "komorní" diskuze o focení? Nějaká kde se člověk může zeptat třeba na "hloubku ostrosti" :-), objektivy, filtry a různé podobné věci?

Btw na Heliose 58mm f2 už mám políčeno ;-)
Sebb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 24. 11. 2012 12:28

Ptát se můžeš tady, ovšem pokud se zeptáš na hloubku ostrosti, moudrý z třicetistránkové diskuse nebudeš. :-)

Na internetu se dá najít cokoliv, stačí zagooglovat. Dřív se dalo prakticky všechno najít na http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm, ale hodně těch článků je na webu www.fotografovani.cz, který změnil strukturu a odkazy na něj už nefungují.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Sebb 24. 11. 2012 12:36

Tak třeba nározný příklad od Daemoniuse mi to pro mé účely vysvětlil dostatečně :-)

Google je pochopitelně neuvěřitelná záležitost. Jen je potřeba alespoň trochu ovládat názvosloví respektive vědět na co se ptát. V oborech, které ovládám, to není problém ale pokud jde o teorii spojenou s fotografováním tak jsem skoro naprostý zelenáč :-)
Sebb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 26. 11. 2012 02:48

Pokud AJ neni problem, tak lepe shrnuta problematika hloubky ostrosti, nez jak je v tomto videu, byt snad uz nemuze:

Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sebb 26. 11. 2012 20:43

AJ problém není takže díky mrknu na něj.
Sebb
Návštěvník

Předchozí stránka