Vybírám menší foťák do 15k

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Sebb 12. 11. 2012 22:06

Zdravím,
předem se omlouvám pokud se budu ptát trochu nesmyslně ale nejsem žádný expert ;-)

Už mnoho let fotím se Sony H1 což je elektronická zrcadlovka (pokud se tomu tak ještě říká). Není mým cílem fotit technicky dokonale i když bych se to rád někdy naučil. Jde mi spíše o příběhy na těch fotkách takže fotím všechno možné :-)

Zaujala mě poměrně nová kategorie fotoaparátů, které mají vyměnitelné objektivy. Uvažuji, že bych si nějaký pořídil. Můžete mi prosím trochu poradit s výběrem?

Chtěl bych:
- aby byl malý/lehký - nechci přemýšlet kdy vzít/nevzít foťák s sebou - proto mě taky nelákají zrcadlovky
- šlo na něj připevnit filtry (hlavně mi jde o polarizák)
- měl i plně manuální režim
- aby šlo ostřit manuálně na objektivu (to nevím jestli v této třídě jde?!)
- optický hledáček by byl fajn ale není nutný pokud je na displej vidět i na slunci

Na první pohled se mi líbí Sony NEX ale to je možná podvědomá věrnost značce ;-)

Rád si nechám poradit i co se objektivu týče. Vím, že chtít nějaký univerzální je asi nesmysl ale třeba není.

Předem díky za všechny rady!
Sebb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 13. 11. 2012 00:31

Chceš NEX-5N + EVF hledáček. :) A objektiv dle libosti, pár jich je. A pokud máš rád manuální ostření, tak stačí jen adaptér a libovolný objektiv.

Akorát to není úplně do kapsy, ale to H1 taky ne.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Sebb 13. 11. 2012 08:53

Je nějaký z těch setových objektivů jasně dobrá volba?

Jestli to chápu správně tak žádný z těch setových objektivů nemá manuální ostření ale je potřeba přes redukci dokoupit nějaký jiný?

Nic proti Sony ale to se pro ni nenajde ani jeden rovnocený soupeř? ;-)

Vím, že to asi bude poměrně velké jen nevím jestli se s tím dá něco dělat. Váha je horší než objem a třeba H1 se i když se to nezdá pronese ;-)
Sebb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 13. 11. 2012 09:41

Manuální ostření mají až na vyjímky všechny setové objektivy pro bezzrcadla, světelnost je obvykle 3.5-5.6, což je oproti H1 sice horší, ale velikost snímače bezzrcadla to víc než slušně kompenzuje jak možností použití vyšší citlivosti, tak co se týče práce s hloubkou ostrosti.

To co zmiňuje Daemonius je možnost použít starší objektivy (pro různé filmové aparáty) na bezzrcadle, dostatečně kvalitní kousky se dají pořídit "za hubičku" a nahrazují to, co pro daný systém stojí obvykle mnohokrát víc (nejčastěji světelné portrétní objektivy a makroobjektivy).

Osobně bych volil buď model s OLED displayem, nebo s přídavným EVF. LCD na slunci nebývá zrovna moc použitelné..

E-PL3 nebo jetá E-P3 s VF-2 by mohla být to pravé..
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 13. 11. 2012 11:10

Jako prověrný Canon/Panasonic lover, každému doporučuji právě SONY NEX-5n. Ještě kdyby k němu byla "palačinka" jako je u Paňáku 14-42 a bylo by to tip-ťop.
Vierzbowski
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 13. 11. 2012 14:09

Dobré volby jsou pro fotky u NEXů s AF.

Sigma 19mm f2.8
Sigma 30mm f2.8
Sony 50mm f1.8 OSS

Teď je ještě nový 35mm f1.8 OSS, který asi bude též slušný.

Zoomy se dají použít, ale zázraky nečekej. Nejsou vysloveně špatné, jen nijak vyjímečné.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod reign 13. 11. 2012 14:52

mimochodem, vyjma té Sigmy jsou ty skla celkem drahá...
Seťák mně ale celkem překvapil, kámoš ho má a ostrý je dost- třeba nějaký výjimečný kus, či co :-) ...a zpracování úplně fantastický.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 13. 11. 2012 21:29

Možná je vylepšili, nebo srovnali kontrolu kvality. Ty první kusy byly nic moc, ale od doby NEX-7 jsou častějc reportované kusy jako si popsal, tedy nadprůměrně dobré.

Ono obecně nové seťáky od Sony nejsou nějak špatné, ani ty pro dSLR. Upřímně dost často lepší než konkurence. :)
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Sebb 13. 11. 2012 22:11

Předně děkuji za spoustu rad :-)

Jestli tomu dobře rozumím (laicky), tak hloubka ostrosti je, když zaostřím třeba na obličej a pozadí je trochu rozmazané. Zrovna tohle se na H1 udělat sice dá ale je to dost náročné a od manuálního ostření si právě slibuji, že to bude snadnější.

Jinak pořád z toho mám takový pocit, že NEX je dobrá volba. Jak jsem ale zjistil, dělá se jich spousta tak se v tom budu muset trochu pohrabat ;-)

Předpokládám, že polarizák není problém respektive ty setové objektivy na něj mají závit.

Co vlastně z uživatelského hlediska znamenají ta čísla u objektivů třeba 18-55mm respektive jak si to mám převest na to co se mi bude fotit lépe/hůře?
Sebb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 14. 11. 2012 02:01

Hloubka ostrosti se způsobem ostření nikterak nesouvisí.. manuálně se dá jen ovlivnit, kam má být zaostřeno.

NEX má docela velké objektivy, což se jaksi kříží s danou podmínkou ohledně velikosti.

Udávaný rozsah (ty čísla jako 18-55, atd.) je ohnisková vzálenost, která slouží mimo jiné jako indikátor zorného úhlu. Pro srovnání mezi jednotlivými aparáty se obvykle používá přepočet na ohniskovou vzdálenost kinofilmových objektivů.
Jednoduše řečeno, 18-55mm na NEX je po přepočtu cca 27-82,5mm ,tedy od širokoúhlého až po krátké tele. V porovnání s H1, který začíná na 36mm, má o něco širší úhel záběru, ale výrazně menší "zvětšení/přiblížení" (H1 má na dlouhém konci 432mm, což NEX nemá ani se svým nejdelším 210mm objektivem(po přepočtu nějakých 315mm)). Takový objektiv je spíš na focení krajin či osob a objektů na krátkou vzdálenost, rozhodně s tím neuděláš třeba detail hodin na věži... :-)
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 14. 11. 2012 02:48

No, on ten detail taky jde. Stačí udělat tak 50% crop. Třeba NEX-5N to snese bez problémů. Obecně jsou 16 mpix modely lepší co se týká vysokého ISO. Podle mě má stará 5N pořád co nabídnout, 5R neni nějak zásadně lepší, F3 taky ne. A C3 je sice relativně fajn, ale díky tomu, že minimální ISO je 200, tak to neni ideální. Plus šumí kapku víc než zbytek (už moc malé tělo..).

Jinak se připrav na to, že NEXy jsou kromě 6 a 7 fakt pidiaturní foťáky. Objektivy už moc ne, ale s těma Sigma kousky to ještě jde.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Sebb 14. 11. 2012 20:51

Takže já si to zase trochu přechroupu do méně technického jazyka. Pokud něco pochopím špatně tak se omlouvám a prosím o laskavé usměrnění :-)

Hloubku ostrosti tedy zjevně nechápu ovšem manuální ostření mi umožní "říci" jestli má foťák ostřit na osobu v popředí, na pozadí nebo něco jiného. Tohle se u H1 dělá těžko. Umí sice přesunout ostřící bod nebo nastavit ostření třeba na jeden metr ale nastavit to docela zdržuje.

Ohnisková vzdálenost je podstatně přesnější popis toho, čemu se u kompaktů říká optický zoom. U H1 je až 12x ovšem už zhruba od 8x je potřeba stativ protože se to nedá udržet ;-)

Pokud má objektiv pevné ohnisko tak to znamená, že nemá "zoom"? To by možná až tolik nevadilo - možná by to bylo více kreativní :-D

Hodiny na věži mě sice nelákají ale detaily industriálních staveb či chrliče ano (stěžejní to ale není). H1 má 5Mpx takže ořez je pro mě prakticky nepoužitelný (pokud chci např. výsledek vytisknout) ovšem 16Mpx je trochu jiná "káva" tam by to možná mohlo fungovat.

Velké objektivy u NEXu a zároveň jeho malá velikost mne trochu "děsí" ale určitě bych si to šel někam vyzkoušet naživo.

Zvažoval bych alternativy ale pořád se mi žádnou rovnocenou nedaří najít.
Sebb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 14. 11. 2012 21:12

M4/3 je rovnocená alternativa.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 14. 11. 2012 21:44

Hodnota udávaná jako "zoom" není nic jiného, než podíl nejdelšího a nejkratšího ohniska objektivu. ;-)
U fotoaparátů s výměnnými objektivy jsou rozsahy zoomu mezi 2-5x u těch (obvykle)lepších, objektivy se zoomem nad 5x nebývají až na vyjímky nic moc, ale někdy se hodí, pokud člověk nerad mění objektivy, nebo cestuje nalehko a potřebuje univerzální rozsah ohnisek.
Pokud jde o chrliče a jiné vzdálené objekty, na ty je potřeba opravdu "dělo", pokud se tedy někdo nevyžívá ve vyřezávání miniobdélníčků z celého snímku. Takto velikostně například vychází chrlič focený 600mm objektivem (po přepočtu)..
P3100345.JPG

16Mpixelů se jistě dá ořezávat líp jak 5Mpix, ale jako výraznou přednost bych to neviděl, to už spíš možnost odšumění při zachování relativně koukatelných detailů (při prohlížení v menším měřítku).

Pevné ohnisko nutí člověka víc při focení myslet a pohybovat se, samozřejmě když se není kam hnout, nebo je třeba změnit úhel záběru, tak je šikovnější zoom.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 15. 11. 2012 02:02

Hloubka ostrosti je kolik ze scény máš ostré. Použijeme kočku.

Obrázek
větší velikost -> http://farm9.staticflickr.com/8339/8186856060_c6f6cce063_b.jpg

Hloubka ostrosti v tomhle případu je tak ta hlavička. Focené APS-C (jako NEXy) a 50mm f4 a díky tomu, že je to relativně blízko tak je hloubka ostrosti dost nízká a zbytek scény je rozmazaný (jinak řečeno je to rozmazané "bokeh").

Abys tohohle dosáhnul potřebuješ 1) rozumně velký sensor (m4/3, APS-C a lepší) 2) rozumně "dlouhý" objektiv 3) světelnější objektiv. Plus záleží na vzdálenosti od subjektu, jak vidíš u fotky. Blízko = rozmazané i s pomalejším objektivem/nebo kratším.

Dlouhý objektiv prostě znamená, že není širokoúhlý. Tzn. od 50mm výše. Světelný objektiv znamená že má max f2.8 a méně (Sony má třeba 50mm f1.8 pro tyhle účely).

Čím dále od subjektu jsi, tím potřebuješ buď světelnější objektiv, nebo delší objektiv. Popř. kombinaci obojího. Třeba 300mm f4 objektiv ti je schopný oddělit subjekt od pozadí a popředí taky, ač není nějak světelný.

Není to úplně nejsnazší na pochopení pro začátečníka, takže se zatím řiď tím, že chceš delší světelný objektiv.

NEXy mají velmi snadné manuální ostření, takže Ti stačí třeba NEX-5N + adaptér na M42 závit a nějaký ruský Helios 58mm f2 a máš co potřebuješ. A je to velmi levná varianta (asi nejlevnější vůbec).

Co se optického zoomu týká, tak u foťáků platí, že čím delší objektiv, tím dál můžeš od subjektu stát. A čím méně milimetrů to má, tím širokoúhlejší to je.

Pevný objektiv (jako onen zmíněný 50mm f1.8 od Sony) znamenají, že se víc naběháš, protože "zoomuješ" nohama. :D A ano, je to trošku stimulující pro kreativitu. Když dlouho používáš nějaký podobný objektiv, tak někteří lidé umí vidět v hlavě scénu předtím než jí vyfotí.

V případě, že budeš dále, tak tě občas můžou zachránit megapixely a výřez ze scény, ale radši na to moc nesázej. :)

A rozhodně si to někde vem do ruky. U NEXů je totiž problém, že to Sony kapku přehnalo a jsou vážně malé. Samsung/Panasonic a Olympus jsou tak nějak v rámci normality.
Daemonius
VIP uživatel

Další stránka