Nerozhodnosť v technike... (CSC/DSLR - možnosti, financie)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod zino333 24. 10. 2012 20:29

Ahojte, mám trošku netradičný (nechcem to nazývať problém)... povedzme dilemu a zaujímal by ma Váš názor.

Momentálne vlastním PEN výbavu:
Olympus E-PL3
+
kitový 14-42mm/f3.5-5.6
Zuiko 45mm/f1.8
Lumix 20mm/f1.7

Som s tým naozaj spokojný. Lezú mi z toho krásne fotky (Olympus má krásne farby) a na street foto a cestovanie je to ako stvorené. Dá sa povedať, že spokojný som veľmi a je to krásny kúsok fotoaparátu s perfektným spracovaním. Je to síce trošku šumáčik na vyššie ISO ale niekedy mi to vôbec nevadí (buď to prídá na atmosfére, alebo to upravím pri PP).

Ale stále ma hryzie myšlienka prechodu na zrkadlo. Prvou hlavnou príčinou je práve optický hladáčik, ergonómia a nebudem sám seba klamať - ale aj ten pocit v ruke. Druhou príčinou a nie najmenšou, sú investície do systému. S objektívmi, ktoré mám som nadmieru spokojný. Tie pevné sklá sú skvelé. Ale je tu zásadný rozdiel. Pri investovaní do PEN výbavy sa jedná o dosť veľké peniaze a napríklad telo rýchlo stráca hodnotu a systém m4/3 ani nemá toľko možností ako napríklad CaNikon (rozmanitosť objektívov, filtre, atď.). Preto mi začína byť ľúto investovať do ďalších objektívov (chcem niečo na makro), keď viem, že u zrkadlovky by mi to mohlo dlhšie vydržať a to možno aj v prípade ak by som v budúcnosti chcel FF.

Ak by som vyberal teraz zrkadlovku, tak by zvíťazil D7000, kvôli vybavenosti a páčia sa mi hlavne niektoré Nikon sklá (35mm/f1.8, 50mm/f1.8, 16-85mm/f3.5-5.6). Ale čo sa týka ergonómie, tak ma absolútne dostal Canon 60D a 7D. Držia sa mi neporovnateľné lepšie ako Nikon a možno by som aj kvôli tomuto dokázal uprednostniť Canon. Avšak u neho mi zasa chýbajú sklá, ktoré má Nikon. Najmä tá 35-ka. Na druhej strane má zasa Canon niektoré L-kové sklá, ktoré tiež nie sú na zahodenie. Nikon je technicky lepší a kvalitnejší, ale tá ergonómia mi u Canonu prosto sadne ako riť na šerbeľ.

No a tak mám z toho všetkého už guláš. Mám počkať nejaký rok a uvidím či Canon nepríde konečne s novým snímačom? Alebo ísť do Nikonu? Totiž, keď by som mal prejsť na zrkadlo, tak v dobe, kedy má moja PEN výbava ešte nejakú hodnotu. E-PL3 nemám ani pol roka a už odvtedy je o 100€ lacnejšia, takže pri predaji v bazáre by som prišiel cca o 200€ na tele už teraz. Teraz by som to možno ešte dokázal predať všetko za 800-850€ a dostal by som tak aspoň väčšinu financií na telo. Ktovie akú cenu to už bude mať na budúci rok...

Chcem mať jedno telo, jeden systém a neriešiť kadejaké technické novinky a rozmýšľať nad tým, že by som miesto toho mohol mať napríklad tamto a podobne. Chcem jednoducho len cvakať a užívať si fotenie. No a to mi práve teraz chýba. Ten Olympus je síce krásny, mám ho rád a výstup na tú veľkosť dokáže byť až neuveriteľný a každému ho budem kedykoľvek odporúčať, ale jednoducho ma to ťahá aj iným smerom a na to aby som živil dva systémy zasa nemám... Čo by ste spravili na mojom mieste?

Nechcem rozprúdiť nejaký flame, len normálne podebatovať o tom. Zaujíma ma váš názor...
O:-)
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 24. 10. 2012 20:44

máš v tom hodně peněz, změna by byla krvavá- zkus si na makro pořídit předsádku Raynox a chvilku si dej čas. Ideální by bylo, kdyby ti někdo půjčil DSLR třeba na víkend abys věděl, zač je toho loket :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 24. 10. 2012 21:10

Hmm, kto ti v dnešnej dobe požičia len tak svoju DSLR na nejaký víkend? Nikto...

V rukách som ich mal už nie málo, ale väčšinou to bolo len nejaké ohmatanie, odskúšanie, pár cvakov a hotovo. Na nejaké podrobnejšie skúmanie a dlhodobejšie hranie som ešte možnosť nemal. Ale tá ergonómia alebo hľadáčik ma veľmi lákajú. A celkovo možnosti DSLR systémov. Preto to všetko...

Napríklad som teraz takmer kúpil Zuiko 12mm/f2.0, ktorý som mohol mať v super stave za 500€ (nový vyše 700€), ale práve kvôli tej neistote som to odmietol. Som si povedal, že to som už mohol mať napr. D7000 s pevnou 35-kou a nejakým základným zoom-om. A dilema bola hneď na svete...
Naposledy upravil zino333 dne 24. 10. 2012 21:13, celkově upraveno 1
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 24. 10. 2012 21:10

S adaptérem můžeš mít jeden z nejlepších makro objektivů vůbec 4/3 Olympus 50mm f2. Řekl bych, že z druhé ruky by šel sehnat vcelku levně. Plus je teď nový 60mm přímo pro m4/3.

Neb máš bezzrcadlovku, tak můžeš koupit adaptér na skoro cokoliv a používat na tom takřka libovolné objektivy. Můžeš mít jak nejlepší makro objektivy od Zeisse, tak od Leicy. Pochopitelně nejsou levné..

Nicméně ta pointa v tom je, že když si vybereš objektiv správně tak ho můžeš teď používat s adaptérem na E-PL3 a pak někdy na dSLR. :) V tom je ta krása většiny bezzrcadlovek. Pochopitelně s ručním ostřením, ale to konkrétně u makra je stejně jedno.


Pokud bys chtěl skutečný upgrade kvality, tak musíš koukat trochu jinam. A to směrem k plnému formát, tedy foťáky typu Canon 5D (třeba i MK2 není dnes už tak drahá), nebo Nikon D700 etc. Kupovat si APS-C při přechodu z E-PL3 je zbytečnost. To si radši kup novější m4/3 foťák. Ten rozdíl kvality není v žádném případě takový, aby to mělo smysl.


Mimochodem i když tomu neuvěříš tak tahat velkou zrcadlovku sebou je pěkná otrava. Měl sem m4/3 foťák, teď mam dSLR co má přes kilo a kromě toho, že je člověk dost nápadnej, tak se to dost pronese. Kvalitou sem si polepšil, ale to jen proto, že sem měl první m4/3 vůbec, tedy Panasonic G1. :D

Nicméně i tu G1 co sem měl, bych nikdy nevyměnil za D7K nebo 7D/60D. První má kýbl problémů a druzí jmenovaní maj zhruba stejně hrozný barvy a stejně mizerný šum. Tzn. přínos nula. D7K je akceptovatelná z hlediska barev, slušná z hlediska šumu, co by mě štvalo jsou hotpixely (taková běžná chybka u Nikon dSLR s novějšími Sony sensory). No a někteří návštěvníci DIGIareny by asi mohli přidat další "hezké" vzpomínky na D7K. :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod zino333 24. 10. 2012 21:18

No napadol ma aj FF. Tam by som ale už musel aj do skiel investovať o dosť viac a to nefotím nijak profesionálne. Len pre svoju radosť, pochváliť sa známym s niečim pekným, potešiť rodinu s pamiatkou alebo mať dobrý pocit z vlastného záberu na plátne na stene... :)
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 24. 10. 2012 22:07

zino:
tak si kup v bazaru za pár šupů třeba Canon 30D a k němu 50/1.8. Nebo třeba Nikon D80 (aby kluci se žlutou kšandou nereptali). Uvidíš potom sám jestli je zrcadlovka pro tebe nebo ne. Potom to můžeš zase prodat s minimální ztrátou.
Osobní zkušenost je nepřenositelná. I kdyby sis tu přečetl tisíc příspěvků abys zůstal u toho co máš, stejně v tobě pochybnost zůstane :).
Za sebe ti říkám zkus a uvidíš. V opačném případě se budeš pořád jenom domnívat.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 24. 10. 2012 22:49

zino333 píše:Hmm, kto ti v dnešnej dobe požičia len tak svoju DSLR na nejaký víkend? Nikto...
pekný slogan: Načo si veci kupovať? Aby Vám zavadzali? Požičajte si ich.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 24. 10. 2012 23:09

zino333: co se týče Nikonu, tak zkus počkat na jaro a na D400. Zkus si jak se drží v ruce D300 a ono to proti Canonu opravdu není horší.
Anebo co takhle tu třístovku sehnat levně? Dnes je kvůli tomu, že je stará, velmi levná, přitom kvalita těla, ergonomie a autofokus je stále špička.
D7000 se mně taky drží špatně a jediné, do čeho bych z D300 upgradoval, je budoucí D400, žádnou D7100 rozhodně po D300 kupovat nebudu. Pro mě a nejen pro mě foťák nerovná se snímač, ač je to názor hodně lidí. No a po 6 letech by se Nikon mohl předvést. A nakonec Canon taky se 7D Mark II. Vsadím se, že Nikon D400 a Canon 7D Mark II se vzájemně nezpozdí o více, než o měsíc. Jinak člověk z Nikon Cz mně říkal, že informace z Japonska zní, že nástupce D300s bude, což znamená, že předpovědi typu, že Nikon zaříznul stovkovou řadu prostě nejsou pravdivé.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 24. 10. 2012 23:35

zino333: eine kleine nápad - co takhle Olympus OM-D ? ...parametry supr, hledáček, výklopný displej, 5-ti osá stabilizace, parádní jpeg... Je drahej, ale alespoň by ti zůstaly skla.

a teda staré tělo bych si nechal, než ho prodávat za někde za 6k
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 25. 10. 2012 00:06

@feanoor: Chápem ako to myslíš, ale už nechcem kupovať nič, čo by som mal ďalej predávať. Chcem kúpiť niečo s čím si na dlhú dobu vystačím. Aspoň cca 4 roky. Ale súhlasím, osobná skúsenosť je osobná skúsenosť...

@Ganec: Ďakujem za tip! Pozriem a možno niekedy zvážim.

@FotoABC: Hmm, toto by nemuselo byť zlé riešenie. Počkať si na budúci rok a uvidel by som, čo sa udeje na trhu. Inak D300 vyzerá fajn, ale telo je asi ten z komponentov, ktoré by som chcel kúpiť nové. D300-ky sa pohybujú za stráviteľné ceny, ale obyčajne majú už dosť nabehané a nechcel by som hneď riešiť podobné záležitosti ako výmena uzávierky a podobne. Samozrejme, dá sa naraziť na dobrý kus, ale náhoda vie byť blbec. Telo radšej nové. Naopak s objektívmi z druhej ruky problém nemám. A tiež som skôr názoru, že skôr ako nejaké menšie rozdiely v kvalite snímača, skôr uprednostním ergonómiu alebo iné funkcie fotoaparátu, ako napríklad spoľahlivý AF a podobne.

Ako tak nad tým rozmýšľam, tak možno Daemonius mal aj pravdu. Možno by som si prechodom z m4/3 na APS-C naozaj veľmi nepolepšil a potom by lepšia voľba bola prechod na FF. Tak nakoniec si možno ešte taký rok pofotím s tým čo mám a potom by som si poprípade priplatil aby som bol už na dlhšiu dobu spokojný. Šiel by som kľudne do niečoho ako Nikon D600 alebo Canon EOS 6D (čo by mi lepšie sadlo do ruky a podľa ponuky objektívov) a to by som potom možno nemusel mať chrobáka v hlave a spokojne sa venovať už len samotnému foteniu...
Len ktovie koľko by za tú dobu stratila moja PEN výbavička na cene. Či by som bol schopný za to potom ešte dostať nejaké rozumné peniažky aby som veľa neprerobil...

-- 25. 10. 2012 01:11 --

reign píše:zino333: eine kleine nápad - co takhle Olympus OM-D ? ...parametry supr, hledáček, výklopný displej, 5-ti osá stabilizace, parádní jpeg... Je drahej, ale alespoň by ti zůstaly skla.

a teda staré tělo bych si nechal, než ho prodávat za někde za 6k

Nj, OM-D je fajnovka a veľmi sa mi páči, ale za tú cenu by sa mi to veľmi neoplatilo. A elektronický hľadáčik - no čo ja viem. Akurát v ergonómii by som si polepšil a vo vyššom ISO. To už by som asi skôr do FF. Ale je pravda, že m4/3 má fajn sklíčka. Objektívy Olympus vie sakra dobre. A celkovo sú na m4/3 výborné kúsky...
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ggrand 25. 10. 2012 00:24

Asi hloupý dotaz, ale co je na N35,50/1,8 tak magického? Na Oly 45/1,8 nemá APSC odpověď. Osobně bych s tvou výbavou spíš řešil lepší tělo a že máš z čeho vybírat!
Na D300 mě dycky štvalo, jak je ten krám těžký-je těžší než FF 5DMk2. A jsme 2, komu Canony sedí v ruce úžasně, jen teda to ovládání je...nezvyklé.
Jdeš do cizí vody. Podle mého si s APSC nepomůžeš a FF je drahý a těžký, ale nabídne ti práci s HO se zoomy jako máš teď s pevnýma ohniskama. Jen ale zapomeň na tak ostré rohy bez vinětace jak jsi zvyklý do teď.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 25. 10. 2012 00:40

Tou zmienkou hlavne o tej 35-ke som skôr narážal na to, že Canon také sklo nemá a že v prípade prechodu na APS-C by to v prípade Nikonu boli prvé sklá, ktoré by som kúpil.
A súhlasím, ten Zuiko 45-ka je úžasné sklo. S objektívmi som spokojný. Dokonca aj ten setový má veľmi dobrú kresbu, čo ma dosť prekvapilo. Horší je len v horšom svetle.
On ten Olympus má aj výhodu v stabilizovanom snímači. To výrazne zvyšuje použiteľnosť hocijakých objektívov. Napríklad je trošku paradoxom, že inak výborný Lumix 20mm/f1.7 má lepšie využitie u Olympusu ako u Panasonicu a to práve kvôli stabilizácii snímača, ktorý Panasonic nemá.

Ešte do tých vôd nejdem. Chcem o tom diskutovať, rozhodnúť sa racionálne do budúcnosti, ktorým smerom budem chcieť ísť.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 25. 10. 2012 00:43

Ono si člověk se zvětšením snímače pomůže prakticky vždy. Jedna věc jsou vyladěné obrázkyu ukázkových fotografií z kontrastních záběrů a druhá věc je rezerva v RAWu pro běžný život. No a názor na OM-D bych si mohl udělat až kdybych s tím tak měsíc fotil, pak bych věděl, jaká je tam rezerva. Ono se někde básní o vyladěných obrázcích z Nikon 1. No, máme konec října, inverzi a Nikon J1 bude zase velká sláva až tak v květnu, od května do září to budou zase parádní fotky. :-) Pokud víte, co mám na mysli. A pokud fotíte nějaký ten pátek, tak víte. :-) Máte-li krajinu a nekontrastní horizont, kterému potřebujete zvýšit kontrast, tak i full frame není nic moc velký snímač. :-) To jsou klasiky: stín na pleti, nekontrastní horizont, středně až více vzdálené obličeje lidí, půl obrázku stín, půl na slunci, obloha okolo vycházejícího a zapadajícího slunce, tmavě modrá obloha z polarizáku, Active D-Lightning, srst vzdálenějších zvířat, protisvětlo se zataženou oblohou, protisvětlo vždycky, .....
Na tohle si člověk musí ten foťák hodně osahat a ukázky z dpreview jsou k ničemu, kontrastní close-up vyfotí i kompakt. Aneb jak říkal jeden skvělý fotograf "Dpreview? To sú tie ujovia, čo fotí tie flaše? Vie někto prečo?" (slovensky neumím)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 10. 2012 03:43

Ono si člověk se zvětšením snímače pomůže prakticky vždy.


Ani ne hele. Kdyz pominu debatu nad virtualnim prodlouzenim ohniska a zvetsenim objektu u makra, tak kolik stoji nejlevnejsi svetelny "setak" pro FF? Pod 10tis. Kc to urcite neni, jako v pripade APS-C. Rovnez coma, velky to nesvar temer vsech vysoce svetelnych skel je u APS-C znacne eliminovan.
Proste rict, ze FF (nebo presneji zvetseni snimace) je pro kazdeho jen prinosem je nesmysl. Kazde ma sve klady a zapory. Kdybych te chytl za slovo, tak co kdyz budu chtit na stredoformatovy fotak (protoze "cim vetsi snimac, tim vic Adidas") reportazni AF sklo typu 24-70/2.8? O-ou... ;)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 25. 10. 2012 04:35

Otázkou je vždycky co je oblíbený motiv focení. Třeba na makro a krajinky se ty m4/3 docela uživí. Ale např. na portrét bych uživil klidně střední formát. :)

Od prodeje aktuální výbavy bych si moc nesliboval. Spíše skoro nic.

Z toho zmíněného. Ano D300 je fajn foťák, ale kromě DR si nepomůžeš.

Jinak bude brzy k dostání E-PL5 se stejným sensorem jako OM-D. Což zní jako slušnej kauf. Nu a pokud tě žere hledáček, tak ten obvykle jde koupit. :) Už je i levný (ale přežitelný) VF3.

Osobně sem toho názoru, že když už sebou člověk chce tahat dSLR, tak by ta kvalita obrazu za to měla stát. A ta za to obvykle opravdu stojí jen u těch FF a to ještě jen některých. Nevidim moc důvod sebou tahat třeba D300, když mi NEX nabídne stejnou kvalitu fotek (no spíš lepší). Jediné mínus bezzrcadlovek je obvykle AF. I když to zrovna u Olympusu moc neplatí. Leda v hodně špatném světle a neumí přeostřovat na pohybující se objekty.

Taková D700 je dneska fajn kauf a bude i za rok. :)
Daemonius
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků