Zrcadlovka pro mizerneho fotografa

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod zino333 15. 10. 2012 19:43

Ja hovorím na základe svojej vlastnej skromnej skúsenosti. Podľa mňa jednoducho rozdiel v obraze (nemusíme hovoriť o kvalite, ale hovorme o celkovom spôsobe zobrazenia komponovaného obrazu) je naozaj veľký. Ja napríklad vidím rozdiel medzi fotografiou, ktorú spravím s pevným sklom a so zoom objektívom okamžite. A to nie som žiadny profík. Preto aj uprednostňujem pevné sklá, pretože sa mi ich obraz viac páči. A je jedno či teraz hovorím napríklad o pevnej 45-ke na Olympus alebo 50-ke na Nikon. S obidvomi mám skúsenosti a môžem porovnávať výstup s pevných skiel oproti výsledkom zo zoom objektívov. Ten rozdiel sa nedá nevidieť. A ak aj tie pevné sklá pricloním na hodnoty zoomov, stále je ten rozdiel značný.

Ja zasa naopak nehaním seťáky. Ja som si svoj nechal, pretože sa s ním dajú nafotiť naozaj pekné fotografie krajiniek alebo aj čo to z ulíc. Ale nikdy mi nedovolia to, čo pevné svetelné sklo. Dohodnime sa tak, že sú to absolútne odlišné typy objektívov a každý má svoje využitie, jeden vhodnejšie na to, iný na niečo iné... :)
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Skulivert 15. 10. 2012 22:07

pohledni se po nejakem kompaktu s vymenymi objektivy - olympus (epm1, epl3, epm2, epl5), panasonic (g3, gx1, gf2), sony nex ci samsung nx se setovym zoomen (vetsinou +- 14-50 mm).... klidne i z druhe ruky... treba ten panasonic g3 ci olypus epm1 nebo samsung nx11 se daji ted sehnat za slusny peniz... a kvalitou vystupu se vyrovnaji, ne-li i predci vsechny vyse zminove zrcadlovky... a nebudes se muset zas az tak omezovat ve velikosti a hmotnosti... jinak do nikonu 1 bych osobne asi nesel, jistou kvalitu i smysl sice ma, ale pri stejne cene (i rozmerech/hmotnosti), sezenes u konkurence vetsi snimac, vice skel...
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 15. 10. 2012 22:29

To je vtip? V čem CSC předčí zrcadlovky? Sám fotím s CSC, ale kvůli výstupu jsem to teda určitě nekupoval...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 15. 10. 2012 22:31

"Ja napríklad vidím rozdiel medzi fotografiou, ktorú spravím s pevným sklom a so zoom objektívom okamžite."

:-) Tak to platí opravdu jen někdy a pro některé objektivy.
Existuje třeba hodně starých pevných skel, která jsou ve všem horší, než některé povedené zoomy a f/2.8 pevná skla nemají ani tu světelnost lepší, než f/2.8 zoom.
Takže třeba u Nikona:
Měl jsem delší dobu i krátkou dobu stará pevná skla:
AF 20/2.8D, AF 24/2.8D, AF 28/2.8D, AF 35/2D, AF 50/1.8D, AF 85/1.8D. S výjimkou 85-ky všechna tato stará pevná skla byla opticky horší, než zoom AF-S DX 17-55/2.8, a to co do kontrastu, barevného podání, ostrosti, dokonce i bokehu, rychosti a spolehlivosti ostření a často chromatické aberace.
Na srovnatelných clonách je spolehlivě porazil také 16-85/3.5-5.6.
Dnes mám nová pevná skla DX 35/1.8G a 85/1.8G, které už jsou o něčem jiném, ale tvrdit, že po 7 letech fotografování se zrcadlovkou spolehlivě poznám fotografii z pevného skla od zoomu, to bych netvrdil, pochopitelně pokud nefotím na clonu F1.8, pak dejmetomu podle míry rozostření, ale na srovnatelných clonách to rozhodně žádný rozdíl na první pohled viditelný není.
No a když se vezme dnešní zoom 14-24/2.8, tak jsem ještě neslyšel o pevném sklu, které by se mu v jeho rozsahu opticky vyrovnalo.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 15. 10. 2012 22:52

@FotoABC: Písal som o vlastných skúsenostiach, ktoré sú slabé. Čo som aj v príspevku napísal. Ja som len napísal na základe svojich amatérskych skúseností. Ktoré sú ale také, aké sú...
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 10. 2012 23:05

FotoABC: pokud dobre vidim, tak zino psal puvodne o "setovych zoomech" a mezi ty urcite nepatri cokoliv s f2.8, profi 17-55 obzvlast, ktery jinak zcela nepochybne strci do kapsy nejedno pevne sklo ;)

-- 16. 10. 2012 00:11 --

reign píše:To je vtip? V čem CSC předčí zrcadlovky? Sám fotím s CSC, ale kvůli výstupu jsem to teda určitě nekupoval...


Treba v jednoduchosti pouziti. Zni to pro nekoho zkuseneho mozna nepochopitelne, ale pujc laikovi do ruky zrcadlovku, nedejboze se svetelnym sklem a popros ho, at ti zdokumentuje treba tanecni (coz neni nijak neobvykla situace). Odpad nezaostrenych, nebo chybne zaostrenych fotek se bude blizit 90%.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 15. 10. 2012 23:44

Dusan píše:
Daemonius píše:Hm, kromě zmíněné D90 toho až tak moc není (a to není úplně foťák na full-auto). NEX-5N si vcelku poradí s vysokým ISO, novější Samsungy NX taky ujdou.

Ještě je tu možnost Nikon 1 systému, který je přehlížený, nicméně zrovna na tyhle účely vcelku postačující.

Low-end zrcadlovky obvykle na ISO 800+ zrovna neexcelují. Ještě mě napadá Fuji X100, které s vyšším ISO vážně problém nemá a na automatiku to fotí slušně (X10 taky). Akorát ovládání Fuji bývá trošku .. komplikované. :D Nicméně by to z funkčního hlediska nemusela být špatná volba..

Jinak bych obecně spíš kašlal na zrcadlovky a zkusil nějakou bezzrcadlovku, neb jsou líp uzpůsobené pro lidi co mají rádi "všechno na automatiku".


Automatiku pouzivam na veci, kde je vysledek vicemene stejny, tedy idealni svetelne podminky. Do interieru pouzivam manual uz nyni, protoze s temi automatickymi rezimy bych se tam daleko nedostal.


D90, případně Sony A55 (A580). Popř. kdybys z někoho vytáhnul z druhé ruky Pentax K-5. Věcí co fotí slušně na ISO 800+ je totiž fakt dost málo. Problém by asi bylo AF, protože z těch jmenovaných akorát ta D90 ostří jakž takž ve tmě/horším osvětlení.

Ještě mě napadá D5100 a Pentax K-30. Stejný sensor jako v tuctu dalších, 16 mpix Sony. K-30 by teoreticky mohlo ostřit už docela slušně, D5100 by prostě mělo ostřit slušně (citlivost -1eV až 19 eV je dost).

Nu a poslední trošku extrémní co mě napadá je Canon 1D Mark II (N verze pokud možno). Případně "starej" Canon 5D. Obojí má slušné ISO 800 a 1DMK2 disponuje velmi solidním AF. 5D ostří, ale jen na prostřední bod prostě, nicméně je na tom se šumem dobře. Samozřejmě tohle už nejsou ořezávátka, ale skutečné foťáky. Cenově to není nic drastického, jediné čeho se jde obávat je, že u 1DMK2 má tendenci selhávat závěrka když se cvaká moc často na plnou rychlost a 1/8000. A u 5D občas to zrcátko vypadává (pokud to nebylo už opravené Canonem, pak je ok na neomezenou dobu).

Vzhledem k požadavku ISO 800+ moc možností jaksi není, to je v podstatě "profi" požadavek. :)

-- 16. 10. 2012 00:55 --

reign píše:To je vtip? V čem CSC předčí zrcadlovky? Sám fotím s CSC, ale kvůli výstupu jsem to teda určitě nekupoval...


Noo.. pár CSC opravdu ano kupodivu.

Fuji X-Pro a XE - rozlišení (a barvy docela), Sigma DP2M - rozlišení které trumfne.. prakticky vše (bohužel je to ISO 100 foťák a software je na hranici použitelnosti). Jo a Fuji obecně umí dost slušně vysoké ISO. NEX-5N má logicky dost podobný výstup jako všechny zrcadlovky s tím sensorem. Stejně tak NEX-6 atd.

Jen bych dodal, že DxOmark těm foťákům (NEXům) asi dost fandí, protože z těch RAWů co sem měl, tak při prohnání DCraw (Raw Therapee) ta obrazová kvalita není nic moc. A zcela překvapivě třeba Samsung NX200 (kterou tuším máš) a NX20 jsou na tom naopak velice dobře (když si odmyslím trošku slabší DR a lehký nebarevný šum).

Jinak Sony RX1 je taky bezzcradlovka. :D

Obecně bych řek, že slušné bezzrcadlovky jsou na úrovni výstupu ze zrcadlovek a některé je v pár aspektech i překonávají. S trochou vývoje a snad s pár full-frame modely budou bezzrcadlovky brzo naprosto srovnatelná možnost. Jen myslim, že i přes pokroky v oblasti AF tu ještě chvilku zrcadlovky pobudou. Některé subjekty focení se přece jen rády hýbou a rychle. :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod reign 16. 10. 2012 01:07

mně to přijde na hlavu cpát sem CSC - Dušan má doteď ultrazoom a přijde mi logický přechod na DSLR + zoom s větším rozsahem. Vážně bych chtěl vědět, jestli by někdo raději sáhl po NEXovi s 18-200 než po Nikonu D5100 s 18-105, o ceně nemluvě. Jaká je situace s CSC víme- Sony nemá skla, Samsung a m4/3 se na vyšší ISO moc nehodí, prostě pokud člověk vyloženě nehoní co nejmenší rozměry, jsou zatím CSC zkratkou typu "je to sice dál, zato horší cesta". Jediný prcek který fakt stojí za doporučení (protože je to alespoň fakt prcek) je Sony RX100
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 16. 10. 2012 02:21

NX20 je na vyšší ISO kupodivu použitelný.. ale to je vyjímka.

Osobně sem pro D5100.. asi.

Jinak já jen rozved ten off-topic. :D Je fakt, že CSC jsou pro tohle mimo..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pety 16. 10. 2012 06:32

reign píše:Vážně bych chtěl vědět, jestli by někdo raději sáhl po NEXovi s 18-200 než po Nikonu D5100 s 18-105, o ceně nemluvě


Sony E 18-200 je dost dobré sklo, jen tak mimochodem. Na rozdíl od 18-55...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod reign 16. 10. 2012 10:59

To vím, mířil jsem na ergonomii
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 10. 2012 12:37

reign píše:mně to přijde na hlavu cpát sem CSC - Dušan má doteď ultrazoom a přijde mi logický přechod na DSLR + zoom s větším rozsahem.
vôbec nie: všimni si jeho pôvodné zadanie:
Dusan píše:Chtel bych narusit rovnici mezi zrcadlovkami a kvalitnimi fotografy a objasnit sve potreby s cilem ziskat radu co koupit.
Takze predem rikam na rovinu, ze jsem prd fotograf. Fotografovani je pro mne zpusob dokumentace ne umeleckeho vyjadreni, ciste metoda jak zachytit sve vylety, dovolene a putovani vubec.

Teda:
- nechce sa s fotením trápiť, chce len dobré foto. To CSC spĺňa.
- Ultrazoom mal asi preto lebo si myslel ze je to zrkadlovka a nie kvôli dosahu zoomu, takže kratší dosah ho moc trápiť nebude

-- 16. 10. 2012 13:38 --

reign, neriaď sa tým že v nadpise je "zrkadlovka": viď digitalna zrkadlovka do 200e
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 16. 10. 2012 13:01

Ganec: už jsem to psal výše, tento člověk patrně chce zoom, možná i s větším než základním rozsahem, památky, dovolené a tak- na to se zrcadlo hodí více. Jak často používáš zoom na svém CSC ?
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dusan 16. 10. 2012 13:26

Ganec píše:- Ultrazoom mal asi preto lebo si myslel ze je to zrkadlovka a nie kvôli dosahu zoomu, takže kratší dosah ho moc trápiť nebude


Zas takovej pitomec nejsem, vedel jsem presne co kupuji. Je potreba tu koupi FZ8 videt v kontextu doby (2007), kdy nejlevnejsi zrcadlovky se zakladnim setakem zacinaly na 25.000Kc a byly marketovane stale jako naradi pro nejnarocnejsi amatery a zacinajici profiky, coz jsem nebyl ani jedno. FZ8 mela na svoji dobu velmi slusny pomer vykon/hmotnost/cena a solidni recenze. Faktem je, ze ten fotak nebyl tehdy spatny a svoje si u mne odslouzil bez sebemensi zavady. Jenze doba mezitim pokrocila a moje potreby se posunuly vice do interieru, kde proste ten snimac nestiha kvuli citlivosti.
Ultrazoom jsem kupoval kvuli flexibilite, jak pisi obcas neni mozne prijit blizko nebo fotit detail ve vysi pateho patra je problem i kdyz se prijde zblizka a pak ten ultrazoom pomuze. Nicmene sirokouhly rozsah je obecne dulezitejsi a bez toho dlouheho skla nejak preziji. Nechci uz znovu kupovat ultrazoom, protoze bych si krome rozsahu zoomu a funkcionalit, ktere nepouzivam (Full HD video apod), nicim nepomohl.
Auto: Infiniti M37s
AV: Onkyo 805, Sony VPL-HW55ES, HTPC
Mob: Galaxy S8+
Dusan
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vierzbowski 16. 10. 2012 14:06

Podle popisu to máme s focením zhruba stejně - tedy primárně dokumentace výletů a občas nějaký zajímavý objekt či interiér. Jediný rozdíl je v tom, že já začínal s DSLR a nyní primárně používám zdejším osazenstvem většinou zatracované CSC - tedy bezzrcadlovky. Konkrétně jsem po 2 letech tahání se s C 5D MarkII + 24-105 přešel na GH2 + oly 9-18 (ve tmě občas světelný Nokton 25). Na dokumenty je to pro mé potřeby to pravé ořechové. Časy mohou být relativně dost dlouhé, takže se dá použít i nižší ISO. Tisk na 2x1 metr neplánuji, takže ze šumu si moc nedělám. Blesk nepoužívám. DSLR je pro moje potřeby těžké a neohrabané.
Vierzbowski
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků