Sony a57, Pentax K-30, Nikon D3200 nebo Fujifilm X100?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod mumuk 3. 10. 2012 19:48

Zdravím čtenáře fóra.
Již delší dobu vybírám fotoaparát a nakonec jsem zúžil výběr na to co je v názvu tématu.
Proč se mi zalíbil každý fotoaparát:
Sony a57 - FullHD 60fps, 10/12 fps snímky, obecné funkce
Pentax K-30 - odolné tělo, velmi přijatelný výkon na vyšší ISO
Nikon D3200 - víc MPx, obecně to že je to Nikon(objektivy, příslušenství apod. více dostupné)
Fujifilm Finepix X100 - velikost, tichá závěrka, styl alá dálkoměr (Leica), líbí se mi vzhledově

Co fotím - obecně všechno nemám konkrétní zaměření. Miluju street photography ale nežiju ve městě, kde by se street zrovna dal fotit. Baví mě fotit cokoliv, takže opravdu nedokážu specifikovat na co přesně fotoaparát chci.
Moje zkušenosti s focením - skoro denní focení (Instagram, cokoliv co je po ruce) a dlouhodobě Panasonic GH1 (14-140mm a 20mm 1.7), sleduju různý videa, blogy apod.
Flickr zde: http://www.flickr.com/photos/martinpolak/ (Ještě jsem nic moc nenahrál, jen při nastavování profilu, doplním až bude čas)
Nějáké rady, který vybrat popř. na jaký jiný se podívat?
Limit ceny +-18000kč (no prostě podle fotoaparátů co jsem uvedl výše)
mumuk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 3. 10. 2012 20:27

vyber Nikon - nejlepší nabídka skel (vyjma supersvětelných telezoomů, tam je to dražší) akorát teda D3200 není můj šálek kávy, ve stínech šumí i na základní ISO. Asi nejvýhodnější set bych dnes viděl takto: http://www.elektroplus.cz/568-zrcadlovk ... na-zdarma/ + dokoupit AF-S 35mm (na ten street)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bilbo.cz 3. 10. 2012 20:54

Těch 24 megapixelů u D3200 bych pro normální focení neviděl jako výhodu. 16mpx snímač v D5100 je určitě lepší. Na druhou stranu má kvůli výklopnému displeji jiné ovládání, které by mi asi moc nesedělo.
Bilbo.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mumuk 3. 10. 2012 22:42

Dobře D3200 ruším, nahrazuji D5100, jak je na tom v porovnání s D7000? A dají se na Nikon najít nějaké levné pevné objektivy (hlavně širokoůhlé - v přepočtu nejlepší 22mm až 35mm)
Pořád mě hodně zajímá ta a57, mám zkušenost s EVF, takže bych si nemusel zvykat na nic nového, ale z nějákého důvodu nevěřím Sony.
S Pentaxem ani Fuji žádná zkušenost?
mumuk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pali55 3. 10. 2012 22:49

pali55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pufko 3. 10. 2012 22:56

Z Pentaxom K-30 skúsenosti sú , ale vzhladom na tvoj rozpočet +- 18000,- ti ho neodporúčam, určite by som ho nekupoval z DA-L seťákmi (načo si priplácať za utesnenie ked by k tomu nebolo žiadne sklo) a kúpiť čisto K-30 + 18-55WR by ma dosť obmedzovalo z hladiska celkového rozsahu, pri Sony A57 platí to isté...

Pri takom rozpočte by bolo najlepšie zohnať bazárový set D5100 + 18-105 a za zvyšok dokúpiť nejaké prislušenstvo
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 4. 10. 2012 01:33

No, jestli ti Jde o levné pevné Širokáče, tak teda nevím. Jediné co mne napadá je Samsung NX, kde si můžeš koupit pancake 16, 20 a 30mm (po přepočtu 24,30 a 45mm) ovšem ta 16-ka je opticky slabší. Blbý ovšem je, že tělo s EVF je krutě drahé a v porovnání s D5100 vychází draze i NX200. Širokáč na DSLR se kupuje zpravidla zoom. http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=215598
Add srovnání D5100 a D7000- obrazový výstup na chlup stejný, diametrální rozdíly v provedení těla, u dražší verze problematický AF, při dobrém kusu ovšem lahůdkový.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honcka 4. 10. 2012 09:59

pancaky muze nasadit i na tu k-30
Blackberry Passport
Pentax K-r + Pentax 17-70 F4 + Pentax 35 F2.4 + Metz MB50
honcka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 4. 10. 2012 11:15

a jaký a za kolik, prosím tě? Pentax má nějaký pancake širokáč do 7k?
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honcka 4. 10. 2012 11:37

Do 7k nema, do 15k ma DA15, DA21, DA40, DA70, coz je o 4 vic nez nabidka nikonu :)
Blackberry Passport
honcka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 4. 10. 2012 13:16

no, za ty prachy bych to nebral ani omylem, ty cenovky jsou názorná ukázka toho, jak moc se Pentax vyplatí :-(
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honcka 4. 10. 2012 13:41

BTW na vkfoto tu DA40 maji za 6500, coz mi prijde cenove OK
Blackberry Passport
honcka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 4. 10. 2012 14:06

mně teda ne, ať do dělá kdokoliv, tak chtít za takováto skla víc jak 5k je přehnané. Mimochodem, dotaz byl na levný širokoúhlý pevný objektiv, takže "levná" 40-ka není relevantní.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 4. 10. 2012 15:29

Pentax DA15 za ty penize stoji, ale ma sve urceni .. je to krajinkarsky lehoucky objektiv specialne na fotky do protisvetla.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mumuk 4. 10. 2012 15:58

40mm fakt relevantní není, po přepočtu je to 60ka a já se naučil fotit spíš se širokoúhlýma objektivama. Na Panny GH1 jsem měl tu 20mm 1.7 (v přepočtu 40mm), ale už i to na mě bylo docela dost... Nedokážu to moc dobře využít..
Proto mě láká Sony a57, kde bych si trochu našetřil a koupil SEL 16mm f2.8 a k tomu konvertory Sony VCLECU1 a Sony VCLECF1 a měl bych vystaráno. Rybí oko jsem stejně do budoucna plánoval a myslím, že takhle bych zabil pár much 1 ranou. Navíc kdybych začal fotit (i točit) sporty (motokros, skate, atd.) tak využiji těch 10fps burst a 60fps v 1080p je nádhera. Navíc foťák má i mikrofon vstup a EVF (zvyklost z GH1).
Takže Pentax jsem tedy také zavrhl. - jednoduše moc komplikací a jediné co mě lákálo, je to že za tu cenu bych měl odolnější zrcadlovku.
Nikon jsem zkoušel(dnes) D3100 a D5000 a moc mi nesedly, bylo to docela zvláštní, neměl jsem ten pravej pocit.
Teď se tedy rozhodnout mezi a57 a X100
X100 mě taky láká, líbí se mi ta velikost, to že bych se nemusel starat o několik objektivů(ikdyž to má také své proti), zas si nejsem jistý tím ne moc přesným hledáčkem, prý se s tím docela těžko fotí přesné kompozice.
Nejspíš se budu muset rozhodnout mezi street(X100) a tím zbytkem stylů(a57) a podle toho volit.
Nejradši bych měl a57 a X100 zároveň :)
mumuk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 4. 10. 2012 16:21

mezi náma, kde se poděl tvůj GH1? Na video pecka, 20/1,7 zase na ten štrýt, + možnost koupit jiné pancaky i od Olyho... U SLT bacha - jak tam chceš dát 16-ku (navíc opravdu mizernou) určenou pro NEX-e? Obráceně to jde, ale takhle... SLT má parádní EVF a AF u videa je bomba, ale pokud nechceš mít u videa přeostřování přískokama, doporučuji objektiv s vlastním motorkem a i stabilizací, řešilo se to tady: viewtopic.php?f=209&t=1175999&st=0&sk=t&sd=a&start=15 Na SLT máš k dispozici sice plastové Soňácké pevňáky, ale opticky solidní a za levný peníz.

add street- s pevňákem přes displej můžeš fotit bleskový street i s SLT A99, určitě bych si na to koupil Sony 35/2,8

a hele, co je k mání: http://paladix.cz/bazar/index.php?adid=110747
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mumuk 4. 10. 2012 17:47

GH1 bohužel technicky nedostačuje - ve tmě prakticky nepoužitelný, šum a ztráta detailu se projevuje už na 400 ISO a 1600 ISO je fotka zašuměná. Navíc byl to foťák tátův(ikdyž jsem fotil já), ale chci vlastní, takže se rozhoduju.
Prakticky bych se zeptal takhle: Když koupím a57 tak chybu neudělám že?
Aha já myslel, že a57 má E-Mount bajonet, tak to pardon moje chyba :)
mumuk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 4. 10. 2012 19:18

E-mount mají NEXy, SLT mají A-mount.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mumuk 4. 10. 2012 20:42

Ano, už jsem si to našel :)
Ještě si asi projdu nějaké české recenze fotoaparátu a pokud nepřijdu na něco co by mě odradilo (zatím nic), tak už asi budu mít dárek pod stromeček :D 8-P
mumuk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 4. 10. 2012 21:17

mumuk píše:Proto mě láká Sony a57, kde bych si trochu našetřil a koupil SEL 16mm f2.8 a k tomu konvertory Sony VCLECU1 a Sony VCLECF1 a měl bych vystaráno.

A ten objektiv jde nasadit na a57?
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 5. 10. 2012 12:23

Alebo si nechaj tú 20mm palacinku od Panasonic a počkaj si na nové telo Olympus e-pl5, ktoré bude mať snímač z OM-D EM5. Na street podľa môjho názoru skvelá voľba. Alebo skúsiť zohnať Zuiko 12mm/f2.0.

No a inak by som si na tvojom mieste najskôr presne určil, či chcem ísť do zrkadlovky alebo CSC. Je to podstatný rozdiel. Osobne v prípade zrkadlovky by som volil Nikon (dostupné lacné a kvalitné sklá, kvalitné snímače). No a v prípade voľby CSC by som šiel do m4/3 a to najmä kvôli objektívom Olympus a Panasonic. Navyše teraz Olympus začal používať Sony snímače, ktoré zvládajú aj vysoké ISO.

Sony má výborné telá s výbornými parametrami, ale neviem ako je na tom s objektívami. Pentax a najmä nová K-30 mi je veľmi sympatická a dostaneš na to aj kopu skiel. Fujifilm X100 je dosť špecifická záležitosť. Ak ti bude stačiť hento ohnisko, chceš mať kompaktné rozmery, krásny dizajn a neplánuješ používať viac skiel, ber ho. Na ulicu ako stvorený. Ale ty si spomenul aj šport a to už by nebolo najlepšie riešenie. Byť tebou, najskôr si určím čo vlastne chcem a potom podľa konkrétnych objektívov volil.
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > PMC twenty.21 + REL t5i

Na predaj: Chord 2Qute; Schiit Lyr3 (+ pár lámp); Audio-gd C2
zino333
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mumuk 5. 10. 2012 13:44

Petr Luňák píše:
mumuk píše:Proto mě láká Sony a57, kde bych si trochu našetřil a koupil SEL 16mm f2.8 a k tomu konvertory Sony VCLECU1 a Sony VCLECF1 a měl bych vystaráno.

A ten objektiv jde nasadit na a57?

Už se to tu řešilo, ne nejde, zmýlil jsem se

zino333 píše: Byť tebou, najskôr si určím čo vlastne chcem a potom podľa konkrétnych objektívov volil.

No nejspíš půjdu do a57 a časem bych si mohl našetřit na X100. a57 bude všestranější než X100 a určitě to nebude špatná volba. Do tý ceny jsem nic lepšího nenašel. (Lepšího ve smyslu obecně všech funkčí)
mumuk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 7. 10. 2012 11:09

reign píše:chtít za takováto skla víc jak 5k je přehnané

Je vidět, že jsi ta skla v životě neměl v ruce.

K původnímu tazateli:
Být tebou, tak nad ničím nepřemýšlím a jdu do X100. Tak skvělý fotoaparát s tak perfektním objektivem seženeš za 23 tisíc opravdu jen hodně těžko. A sorry, ale Sony A-mount je v mých očích téměř mrtvý systém.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 7. 10. 2012 13:13

milý kentusi, jestli ti přijde Pentax pancake 40mm jako nějaký výjimečný objektiv zasluhující vyšší cenu, je to tvůj problém, ale nám ostatním už pohádky o skvělých objektivech Pentaxu už vyprávět nemusíš a pokud by tě zajímalo, co se dá koupit za cca 5k u konkurence , tak se podívej- a vezmi do ruky- Nikkor 35 a 50 AF-S. Pancaky jsou vždy kompromisní skla s jednoduchou konstrukcí, takže opravdu není důvod nějak cenu šroubovat.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 7. 10. 2012 13:42

reign: Já jsem narážel hlavně na DA 15, 21 a 70. Ale ty si samozřejmě vybereš tu 40 a snažíš se dokázat, že Nikon má něco podobného taky. Přitom to ani není pancake, tak se probuď. Faktem je, že taková skla Nikon prostě NEMÁ. Ani jedno z nich.
"Pancaky jsou vždy kompromisní skla" - je vidět, že jsi opravdu v životě žádný od Pentaxu neměl tak tady laskavě neřiš nepravdy. Že sis vyčetl nějaké rozumy z photozone mě vůbec nezajímá. Tvoje praktické zkušenosti s němi jsou nulové.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 7. 10. 2012 14:00

kentus: sorry, u většiny skel jde jaksi od pohledu poznat, jestli platíš za pořádnou konstrukci anebo za něco, o čem výrobce usoudil že to je přidaná hodnota. Kdybys neviděl hned rudě, tak by sis všiml, že řeč byla o 40-ce a o tom, co je přijatelná cena, můj odkaz na Nikon se vůbec netýkal pancaků, ale toho, co můžeš za svoje prachy dostat u konkurence, takže laskavě nepřekrucuj. Mimochodem, pancake na DSL-R bych tolik neřešil, původní řeč byla o tom, že jsou nutností na CSC. Zajímavé je, že i v tomto potřebují pentax fan/fun boys trumfovat a tasit se s tím, že Pentax to má. Má, ale smysl to nemá. Jako i debata s tebou. Mimochodem, vážně jsi schopen někomu doporučit Fuji X-100 jako univerzál? Na street budiž, ale ten kluk měl širokorozsahové sklo, tak aby ho to nezabilo.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 7. 10. 2012 16:24

Myslím, že vzhledem k tomu že zmínil street a každodenní používání, tak není lepší volba než X100. Rozdíl nosit X100 a tahat se se zrcadlovkou je dost podstatný.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod riman 8. 10. 2012 13:40

Sony A57 bude univerzálnější volba. A rozhodně to není mrtvý systém.
riman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 8. 10. 2012 15:26

Hmm, ja by som to asi spravil inak. Teda nie asi, ale určite! Ak máš možnosť bez problémov fotiť s otcovým GH1 + 20mm/f1.7, tak potom veľký význam v investícii cca 850€ do X100 naozaj nevidím. Iste, progrss v kvalite výstupu by tam bol, ale nie tak zásadný aby stál za toľko peňazí (môj názor). Skôr by som šiel potom do zrkadlovky a to s najväčšou pravdepodobnosťou do Nikonu (kvôli výstupu, cenám a dostupnosti ďalších skiel /aj z druhej ruky/). A mal by si tak aj zrkadlo a možnosť experimentovať s tým a tiež by ti v zálohe stále ostal ten Panasonic so skvelým pancake-om, ako alternatíva k X100. A kupovať X100, len kvôli tomu aby si si mohol povedať že to je tvoj aparát a nie otcov (keď ti nebráni v používaní GH1), vidím ako príliš drahú investíciu. A nech je X100 akokoľvek vydarený aparát.

Navyše si spomenul fotenie športu. X100 je krásna voľba na street. Nikoho s tým nevystrašíš a nadšenci fotografie ten dizajn budú jednoducho obdivovať (Aj keď ja som ho teraz držal cez víkend v ruke a prišiel mi v ruke trochu nemotorný. Napríklad PEN-y sa mi držia lepšie). A keď rozmýšľaš nad zrkadlovkou, zvážil by som ešte investíciu do D7000. Cez víkend som sa hral s D3200, D5100 a D7000 a s Canon 7D (60D tam nemali). Utvrdil som sa v tom, že priplatiť si za D7000 sa oproti D5100 alebo D3200 určite vyplatí. Krásne mi padol do ruky a aj spracovaním je to poctivý kus fotoaparátu. Chrobáka do hlavy som dostal pri vyskúšaní 7D, ktorý je tiež veľmi poctivo spracovaný a navyše mi ergonomicky lepšie sadol do ruky ako D7000. Avšak zasa výkon snímača hovorí v prospech Nikonu. Ak by som sa rozhodol ísť do zrkadla, kúpim si zvlášť telo a k tomu objektív. Seťák sa nevyplatí žiadny. Zo začiatku možno ok, ale akonáhle potom na to nasadíš nejaké pevné sklo alebo kvalitnejší širokáč napr. na krajinku, tak ten seťák ostane ležať v skrini alebo ho využiješ len veľmi málo. Ale čo som chcel hlavne povedať, ak by si šiel do zrkadla, oplatí sa priplatiť za lepšie telo, naozaj. Tiež som toho nebol zástancom až pokým som sa sám nepresvedčil.
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C

zino333
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pufko 8. 10. 2012 21:14

Netvrdil by som že seťák nemá význam... Má a dosť podstatný, ja som robil upgrade a keby som tie seťáky strelil dávno tak by mi ostalo na predaj holé telo, a to sa predáva velmi zle, zvlášť ak to je entry level, ten seťák stojí pár šupov a svoju službu si odvedie dobre, zvlášť ten Nikonácky 18-105
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mumuk 8. 10. 2012 23:53

GH1 už je prodaný - proto jsem se vůbec začal rozhlížet po fotoaparátu, navíc ten foťák nebyl špatný, ale měl spousty otravných chyb, které ovládání fotoaparátu dělaly frustrující. X100 se jeví jako dobrá volba, ale do budoucna bych asi přeci jenom dal přednost možnosti různých objektivů a a57 z 90% splňuje mé požadavky. Kdyžtak se znovu podívejte na můj flickr, doplnil jsem staronové fotografie. ( http://www.flickr.com/photos/martinpolak )
mumuk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 9. 10. 2012 09:50

A tak ma napadlo. Ak ťa to ťahá k tomu Fujifilm-u, tak skús pozrieť ešte aj na X-E1 alebo X-Pro1. Alebo si počkať na Olympus PEN E-pl5.
Ak chceš kompaktné telo a vymeniteľné objektívy, tak je voľba jasná. Choď do CSC. O tom ten systém presne je...

zino333
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 9. 10. 2012 11:45

...skla jsou ale žel na CSC vždy dražší, zrovna na SLT jsou pevňáky levné, bazarové zoomy taky...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mumuk 9. 10. 2012 21:54

No tak já jsem dneska brouzdal po netu a zjistil jsem, že a57 má LCD EVF, což mě znepokojilo, myslel jsem, že má taky ten OLED XGA Tru-Finder, takže jsem se spíš začal koukat po Sony a65, protože ta má ten lepší hledáček. Dost mi na tom záleží, už bych nedokázal fotit přes live-view
mumuk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 9. 10. 2012 23:04

co se EVF týká, vyzkoušej to, podle mně je supr i ten "obyčejnější", hlavně bych se vyhnul "úžasnému" 24 mpix snímači, který má už od základního ISO ve stínech šum jak prase. U SLT je Live view normální rychlík, to ale asi víš; i když si koupíš nejlevnější model, tak s hledáčkem budeš spokojen, měl jsem SLT A55 a na hledáček bych si teda nestěžoval.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mumuk 9. 10. 2012 23:08

No to je super zpráva, protože jsem koukal na dpreview na testy ISO a ta a65 šumí absolutně šíleně hrůzně v porovnání s a57. Navíc i ušetřím, tzn. že budu moct koupit víc skel :)
mumuk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mumuk 19. 10. 2012 22:33

UP: Zeptám se jak vypadá nadcházejicí Nex-6? Nějaké názory/zkušenosti? Díky, docela mě zaujal. Malý, EVF OLED, vypadá papírově dobře.
mumuk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 19. 10. 2012 23:21

na jútúbu je krátké vidéjo od Škody, dobrá zpráva je, že to má rychlý hybridní AF, horší bude cena, zvláště v setu s očekávaným pancake zoomem - jestliže je v USA starttovací cena 1000$, tak tady to může být klidně 25000.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mumuk 19. 10. 2012 23:57

Hmm to mi přijde docela hodně. Čekal bych to pod 20000kč, takhle podle mě hodně lidí ztratí zájem.
A nějaké info o Fuji X-E1? (Další zajímavý fotoaparát jež jsem našel :D)
mumuk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 20. 10. 2012 01:25

Fuji X-E1 je krásny kus. Držal som v ruke iba X100, ale spracovaním na tom budú podobne. Objektívy Fujinon nie sú žiadny bakelit, ale sú to špičkové sklá s vynikajúcim spracovaním. V budúcnosti by som si vedel predstaviť Fuji ako jediný systém, ktorý sa začne približovať Leice. Systém Fuji má však nevýhodu v pomalom ostrení. A ak je ti NEX drahý, tak Fuji bude o to viac. NEX je super, ale nemá objektívy. Fuji vyzerá fajn, no je drahý a má ešte nejaké muchy. Po rozbehnutí predaja E-PL5 so snímačom z OMD EM-5, bude Olympus jednoznačne najlepšou voľbou v CSC segmente. Stabilizovaný snímač v tele a stále narastajúca ponuka objektívov a stále sa ohlasujú novinky.

zino333
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 20. 10. 2012 10:10

na prezentaci fotoškoda to vypadá, že i nejlevnější model nové generace- EPM2- má dotykový displej, to je taky solidní upgrade.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mumuk 20. 10. 2012 18:49

Dotykový displej je zrovna věc, která by mě odrazovala. Stejně 97% času fotím jen hledáčkem.
Ale mám teď takový zádrhel. Přestože už jsem byl prakticky rozhodnut pro a57, jsem teď objevil levnější model a37.
Vypadá prakticky shodně jako a57, v čem to spočívá? Horší kvalita fotek? 1080p 60fps (50fps) by měl taky a za tu cenu bych mohl ihned koupit blesk nebo fisheye objektiv.
mumuk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milav 20. 10. 2012 19:50

Mezi A37 a A57 rozdíl v kvalitě fotek není (čip stejný) - podstatnější je na A37 mizerný displej vzadu (hodně slabé rozlišení 230.000 bodů, A57 921.000 bodů) a A57 má podstatně rychlejší seriové snímání (12sn/s oproti A37 5/7 sn/s). Jinak jsou to vesměs drobnosti. Ve videu nemá A37 24p, A57 ano. Pokud Ti mohu poradit, ber A57 (určitě kvůli displeji - při LiveWiew a zvětšení bys na displeji A37 nezaostřil) - jinak hledáček mají oba foťáky stejný. Navíc A57 získala na Dpreview Gold award : http://www.dpreview.com/products/sony/slrs/sony_slta57
Sony Alpha A35, Sony 18-55 SAM II, Sigma 17-70 DC OS HSM, Sigma 70-300 DG OS, Minolta 50/2.8 Macro, Sony HVL-F42AM, Vanguard Alta+ 233AP
milav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 20. 10. 2012 19:54

já bych řekl že největší rozdíl je v úchopu - menší SLT jsou do ruky fakt blbý, A57 vypadá rozhodně lépe. Horší displej by mně netrápil, holt bych na manuál používal hledáček (manuální ostření s předpažením je stejně harakiri)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milav 20. 10. 2012 20:05

Ono nejde ani o samotné manuální ostření (v tom máš absolutně pravdu), ale jde u SLT vybrat si na záběru místo a několikrát zvětšit na displeji obraz, (třeba při ostření na makru a na stativu to je k nezaplacení) a v tomhle případě je rozdíl bodů hodně znát :-). A máš pravdu, A57 padne do ruky určitě lépe.
Sony Alpha A35, Sony 18-55 SAM II, Sigma 17-70 DC OS HSM, Sigma 70-300 DG OS, Minolta 50/2.8 Macro, Sony HVL-F42AM, Vanguard Alta+ 233AP
milav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mumuk 20. 10. 2012 20:52

Hmm navíc jsem se nechal opět zmýlit snapsort.com a měl jsem za to, že má 60fps. Ve skutečnosti je to 60i, což je absolutně k ničemu, navíc nemám dobré zkušenosti se zpracováváním prokládaného videa.
To že má a57 Gold Award mě zase posunulo blíž k finálnímu rozhodnutí.
Myslím, že tak nějak splňuje moje požadavky. Vím, že to neprodukuje žádné super ostré fotky jako X100, ale kdo zkoumá pixely, že? Stejně většinu fotek vystavuji na flickru a tam si myslím že je to dostatečné. A na video bude super. Sice je škoda, že nemá ten nový OLED hledáček, ale a65 mě nepřesvědčil a a77 už stojí hodně peněz.
mumuk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milav 20. 10. 2012 21:53

S ostrostí fotek budeš taky spokojený, A57 má nejlepší čip současnosti (má ho od Sony i Nikon) - pak už záleží hodně na objektivu ¨ale to je na další diskuzi. I se seťákem ale jdou fotit dobré fotky - na Flickr stačí seťák určitě. Já mám Sigmu (viz v podpisu) a na zdi doma fotoobraz 2.5x1.5 m - a úplně v pohodě.
milav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 21. 10. 2012 09:24

Že má nejlepší čip současnosti bych neřekl, ale určitě je pěkné, že na rozdíl od jiných APS-C zrcadlovek nešly do kytek barvy na úkor menšího šumu.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 21. 10. 2012 18:42

Heh, super ostré fotky záleží na objektivu a technice. Akorát zrovna A57 má takovou malou mušku na kráse a to je, že AA filtr a zrcátko dělá své, tzn. detaily tak trochu.. nejsou.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod riman 21. 10. 2012 19:00

To nemohu nechat bez komentáře:
1) Testy ukazují, že rozdíl v ostrosti při použití polopropustného zrcátka a bez něj je prakticky nulový. Více např. zde: http://forums.dpreview.com/forums/thread/3168864
2) Ještě nikde jsem nenarazil na to, že by Sony A57 mělo špatný AA filtr nebo horší, než jiní výrobci používající stejný senzor. Takže by mě zajímalo, o co se tvé tvrzení opírá.
riman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 22. 10. 2012 05:56

Fotky v plném rozlišení, či fotky z RAWu.. a to i v případě že je ten seťák zacloněnej někam k f5.6 - 8. Net je obojího poměrně plnej. A ten seťák zase až tak špatnej neni (už sem z něj viděl hodně fotek a na f5.6 je docela slušnej a f8-f11 je velmi slušnej).

Jinak A77 je trošku jiná třída než a57 a jsem si naprosto jistej, že tam si stejně jako v A99 ohlídali, aby jim to neničilo výkon.

Stejný sensor nezaručuje nic, AA může být pokaždé jiný (a taky je - podle cenové hladiny foťáku).
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod riman 22. 10. 2012 15:57

1) Pokud vím, materiál i řešení polopropustného zrcátka je u všech SLT stejné.
2) O stejném senzoru píšu právě proto, aby se dal vliv jiného AA filtru posoudit (ano, mohou tam být ještě další rozdíly, ale nic lepšího pro porovnání není).

Porovnáváním fotek ze setových objektivů se poměřuje v první řadě kvalita optické soustavy (a je možné, že A57 se seťákem je horší než model se seťákem od jiného výrobce, to nevím), ale rozhodně z toho nelze vydedukovat, že za to může zrcátko a AA filtr, tedy jaksi že celý systém je už od návrhu špatný.
riman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 22. 10. 2012 16:21

Ten systém je souhrn kompromisů, takže se dá říct, že špatný je. V éře kinofilmu to vyzkoušel a záhy opustil Canon, důvody jsem se nedozvěděl, ale víc než ztráty detailů bych se obával špatného vlivu na přesnost AF (vlastní zkušenost). Co si budem povídat, SLT je jenom přechodný stupeň k CSC s velkým snímačem s takovou rychlosti vyčítání dat, aby mohly nové kousky třeba do profisféry na sport
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 22. 10. 2012 18:32

Mluvim o A57, ne systému.. dSLT když je dobře udělaná (A55 - jakž takž, A77 a A99 - perfektní) jsou naprosto bez problémů. Sony stejně jako všichni ostatní na nižších třídách někde šetří, navíc jejich kontrola kvality je taková.. ehm.

Přijde mi, že to "někde" je v případě A57 nejspíš AA filtr. Ostatně Nikon udělal to samé s D3200 z které nikdo nedostane úplně ostrou fotku (pokud teda nesundá AA filtr). Kvalitní AA filtry jsou jako kvalitní CFA, tedy velmi drahé..

-- 22. 10. 2012 18:39 --

reign píše:Ten systém je souhrn kompromisů, takže se dá říct, že špatný je. V éře kinofilmu to vyzkoušel a záhy opustil Canon, důvody jsem se nedozvěděl, ale víc než ztráty detailů bych se obával špatného vlivu na přesnost AF (vlastní zkušenost). Co si budem povídat, SLT je jenom přechodný stupeň k CSC s velkým snímačem s takovou rychlosti vyčítání dat, aby mohly nové kousky třeba do profisféry na sport

Kvůli ztrátě světla. U Canonu RT je ten poměr hodně jiný než u Sony SLT. 65% prošlo, 35% odražené do hledáčku. Jak si asi dokážeš představit, tak 35% do hledáčku není zrovna moc a 65% pro film zase pro změnu není dost. Výsledek byl, že hledáček byl kapku tmavší a film se musel používat rychlejší. Hledáček vyřešili pomocí matnic (prakticky ty super-světelné co se používají dneska běžně v dSRL). No a ztrátu světla na film nijak..

Jinak to byly dobré foťáky, brutálně rychlé na svojí dobu. Ostatně i dneska je 10 FPS docela hodně, tak si to představ v době filmu. :D

Nedivil bych se kdyby se k tomu někdy Canon vrátil, oni jsou dost konzervy, takže spíš než bezzrcadlovky to možná zkusí znova s SLT. Dneska potřebuješ jen trošku světla pro AF (plus jde udělat hybridní s pomocí sensoru) a EVF kompenzuje potřebu světla pro hledáček. A pochopitelně výroba polopropustných zrcátek je taky někde jinde..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod reign 22. 10. 2012 19:41

mně A55 ostříla náhodně se seťákem, s Minoltou 50/1,7 i s Tamronem 28-75/2,8 a blbý bylo, že v té náhodné řadě byla ostrá fotka jen málokdy.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mumuk 22. 10. 2012 21:55

To je zajímavé protože ohledně AF jsem četl jen samou chválu (rychlé a přesné)
mumuk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 22. 10. 2012 21:55

Bylo míněno z hlediska výstupu. Ne AF, to bývá v případě Sony poněkud.. variabilní. :D Ale taky si moh mít smůlu na blbej kus. Jak sem psal, tak QC u Sony je dost mizerné.. (skoro na úrovni Sigmy, poslední dobou spíš pod, protože Sigma se zlepšila).

-- 22. 10. 2012 21:57 --

mumuk píše:To je zajímavé protože ohledně AF jsem četl jen samou chválu (rychlé a přesné)

Jak sem napsal, mohl mít blbej kus. Nicméně je fakt, že AF u Sony při mizerném světle fakt blbne (nebo spíš neostří). A to jaksi nezávisle na dSLT nebo dSLR. Vyjímkou jsou jen ty top kousky jako byla A900.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod FotoABC 23. 10. 2012 15:58

Daemonius: "EVF kompenzuje potřebu světla pro hledáček".
No, to, co mě na A77 právě nejvíce znechutilo, bylo to, že ne. Na první pohled když se v interiéru s nepříliš intenzivním umělým osvětlením člověk podívá do hledáčku zrcadlovky D300 a SLT A77, tak obraz v EVF je rozhodně jasnější. Jenže za chvilku zjistí proč a nadšení hodně rychle opadne. Když A77 zesvětlí scénu, tak proto, že prodlouží čas snímání obrazu do hledáčku. A pak stačí, aby ses s hledáčkem u oka otočil kolem dokola se zrcadlovkou a s EVF. Se zrcadlovkou vidíš sice trochu tmavší obraz, ale bez stopy rozmazání, prostě svým zrakem, zatímco pohyb u uměle projasněného EVF udělá rozmazané šmouhy, prostě stejně jako noční vidění u kamery. Vždycky z principu něčím platíš, buď rozmazaným pohybem jako jsem zažil u A77 nebo šumem a nereálnými barvami při elektronickém zesvětlení.
Kompletní zpracování obrazu s kvalitní aplikací WB, kontrastu, jasu, saturace, prosvětlením stínů, doostřením, odšumem a s dalšími způsoby zpracování obrazu dnes zvádají foťáky zhruba při 10 fps pro fotografii, no a to si tu můžeme přečíst debaty, jak je JPEG z foťáku nekvalitní a potřebujeme výkon PC pro zpracování RAWu do kvalitního výsledku. No a kde má vzít foťák ten výkon PC-čka zpracovávající RAW, aby byl obraz v hledáčku blízký cílové fotografii toho, kdo z toho RAWu vyvolává? Nehledě na to, že automatika foťáku v on-line režimu netuší, kdo, jak a čím bude zpracovávat RAW. Při 24-60 fps foťák nějak šmoulí výsledek pro HD video, no a jaké rozlišení a jaké občerstvení hledáčku je potřeba pro kvalitní hledáček na pohyb při nižší hladině osvětlení? To je pro výkon elektroniky ještě podstatně větší zátěž, než to video a musí to být schopno jet prakticky neustále, a co víc, i během toho fotografování a natáčení videa. Musí být tedy hledáček ošizen z hlediska kvality obrazu oproti zpracování fotografie? Jistě.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mumuk 23. 10. 2012 17:00

Jistě, na druhou stranu to zas taková zátěž není. V dnešní době kdy se do mobil. telefonů cpou už i čtyř jádrové procesory a čtyř jádro je pro PC skoro standard si myslím, že v zrcadlovce se dá navrhnout dosti výkonný způsob zpracování do EVF+výstup, no ono už GH1 si myslím měl skvělej hledáček a přitom je to docela starej foťák ("A jeho přednosti podporuje procesor Venus Engine HD, který je pro zajištění velmi rychlých výpočtů a maximální kvality zpracování dat vybaven dvěma CPU.")
Navíc je ten fakt, že ve foťáku nemusí jet žádný složitý operační systém, tudíž nedochází k zatížení blbostmi a jedná se vážně o 100% zpracování tam kde má být.
Jistěže EVF, DSLT nebo DSLM nejsou dokonalé, ale podle mě se v blízkých letech dočkáme vážně zázraků v tom co takové foťáky dokážou. A já si zatím budu spokojeně broukat s a57(snad :D)

PS: Když už jsme u těch hledáčků, zasekává se EVF u a57 při autofocusu? (Tako jako to dělá Fujifilm foťák - jde to vidět zde http://www.youtube.com/watch?v=rjhSWXI6YIc před tím než vyfotí snímek)
mumuk
Návštěvník