Profikompakt vs. UZ

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod zino333 22. 9. 2012 19:08

Samsung EX1 vs. Sony DSC-HX100V

Ahojte, trochu by som potreboval poradiť. Nevyberám pre seba (ja mám podľa svojich požiadaviek jasno o tom čo chcem), ale vyberám darček kde si neviem rady. Tým darčekom má byť fotoaparát pre brata a jeho manželku. Jedná sa mi o to aby mali kvalitný prístroj na fotenie detí a rodinných akcií (výlety, oslavy, atď.). Obzvlášť teraz keď má ich syn 2 roky a rastie ako z vody, tak chcem aby mali peknú pamiatku na jeho detstvo.

V podstate som mal jasno že im kúpim Samsung EX1, ktorý je teraz v obchodoch v dopredaji za výbornú cenu (cca 210€). Ale teraz mi do toho prišla ponuka od kamaráta, ktorý predáva svoj Sony DSC-HX100V, pretože prešiel na zrkadlo. Ponúkol mi ho za 250€ a aj napriek tomu že je z druhej ruky, tak veľmi dobre viem ako s ním zaobchádzal a je v stave prakticky nového fotoaparátu, takže by som nemal problém v tom, že by to bolo z druhej ruky.

Ak by som to kupoval pre seba ako doplnok do kapsy k vlastnej výbave, tak beriem ten Samsung, kvôli svetelnosti, RAW-ku a ostatným veciam, ktoré však ocení asi len človek, ktorý sa foteniu venuje už aspoň ako lepšej záľube. Ale keďže viem, že oni nebudú využívať nejaké manuálne nastavenia, ani žiadny RAW a budú cvakať do JPG na automatiku a možno sem-tam využijú nejakú fičurku aparátu ako napríklad panorámu alebo nejaké efekty, tak rozmýšľam teraz čo im zobrať. Keby to bolo na nejaké profesionálnejšie fotenie, tak zoberiem ten Samsung ale v tomto prípade, kedy bude jeho využitie v podstate len amatérske cvakanie, tak sa neviem rozhodnúť. Mojou hlavnou prioritou je, aby mali kvalitne zaznamenané spomienky.

Čo by ste zvolili vy?
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vanDave 25. 9. 2012 17:36

A bude jim ten 3X zoom stačit? Nevím jak s videem, ale u HX100V je hodně dobrý.
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 25. 9. 2012 23:06

Áno to viem že video má veľmi dobré. Či im bude 3x zoom stačiť? No myslím že by aj mohol. Na nejaké fotenie v interiéry alebo bláznenie sa po záhrade určite stačiť bude. Možno niekde na nejakej dovolenke alebo výlete by sa občas hodil väčší, ale nemyslím si že by to bola nejaká extra nevýhoda. Sony by malo podstatnú výhodu v kvalite videa, naopak by zaostávalo za Samsungom za kvalitou obrazu, najmä v slabšie osvetlenom prostredí a v interiéroch. U Samsungu vidím tiež ako výhodu kovové telo, ktoré predpokladám by mohlo viac vydržať (ak by to napríklad drobec "náhodne" praskol o zem, čoho sa bojím). Sony má asi viac kadejakých fičúr a funkcií, ktoré síce mne sú ukradnuté, ale pre nich by mohli byť zaujímavé. No neviem sa rozhodnúť. Dokonca rozmýšľam aj nad tým, že by im mohlo stačiť aj niečo lacnejšie... Nejaké tipy? Alebo čo by ste zvolili z týchto dvoch?
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vanDave 26. 9. 2012 05:43

Co něco ze současných modelů?
Vedle v tématu tazatel došel na Nikon P310 nebo bych možná zkusil Canon SX240/260.

Víc tam: viewtopic.php?f=209&t=1176145
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rousini 26. 9. 2012 09:37

Možná bych popřemýšlel o Canon S95. Tady se doprodává za 7000Kč. Má rozumnější zoom než EX1, lepší video než EX1, lepší fotky než Sony. Je to krabička od cigaret, kdykoliv po ruce.
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vanDave 27. 9. 2012 11:01

S95 nemá při videu optický zoom, jenom kostečkovaný digitální.
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 27. 9. 2012 18:21

Canon kompakt nechcem. Asi zoberiem ten Samsung EX1. Momentálne to bude asi jedna z najvýhodnejších možností.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 27. 9. 2012 18:39

Pokud EX1 nefotí výrazně lépe jak novější EX2F, tak nebrat ani zadarmo...
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 28. 9. 2012 21:33

Prečo? Čo som videl testy a fotografie, tak výstup bol práve veľmi dobrý. A práve kvôli tomu, že Samsung uviedol nástupcu EX2F, tak preto šli ceny EX1 tak dolu.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 28. 9. 2012 21:48

Já jsem ho měl asi dva týdny půjčený a rozhodně nesouhlasím s tím, že výstup je velmi dobrý. Tak příšerné odlesky objektivu v protisvětle, jako má EX2F, jsem ještě neviděl, k tomu malý čip = vysoký šum. Jak říkám, nebrat ani zadarmo.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 30. 9. 2012 16:59

Ja ale nechcem EX2F ale EX1. A kompakty majú všetky menšie čipy (až na pár výnimiek, ktoré sú mimo rozpočtu).
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rousini 2. 10. 2012 08:41

vanDave píše:S95 nemá při videu optický zoom, jenom kostečkovaný digitální.


To je fakt, stejně jako EX1 zoomování nepotřebuje, protože má zanedbatelný ohniskový rozsah, navíc jen VGA kvalitu. Furt je to o kompromisech. Ale řekl, že Canon ne...
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 12. 11. 2012 11:11

Ahojte, vraciam sa k téme. Po nejakom čase som si trochu upresnil požiadavky a zmenil aj pár názorov. Prv, kompletne ruším voľbu UZ a bude to teda kompaktné telo.

Takže medzi posledné voľby som vybral nasledujúce fotoaparáty:

Canon SX240 HS - ak som to dobre zaregistroval, tak je to ten istý model ako SX260 HS len bez GPS. Je to tak? Najskôr som Canon nechcel, ale naživo vôbec nevyzerá zle a aj spracovanie sa zdá fajn. Obrazovo v danej triede by som po prechádzaní internetu povedal, že patrí medzi tých lepších.

Olympus SH 21 - neviem prečo, ale na internete je strašne málo informácií o tomto modele. Príde mi ako plnohodnotná alternatíva k SX 240 HS len s rozdielom, že je zhruba o 50€ lacnejší, čo je celkom dosť a preto som ho zaradil do výberu. Má s ním niekto nejaké skúsenosti? Počul niekto niečo o tomto modeli? Nenašiel som ani nejak viac ukážkových obrázkov na internete.

Nikon P310 - stále ma láka svetelný objektív, ale čo sa kvality obrazu a detailov týka (tráva, vlasy), tak som trochu ostal sklamaný. Tiež je až príliš hranatý a divne pôsobí v ruke. Z daných je najdrahší. Zaradil som ho sem síce, ale zobral by som ho naozaj až v prípade ak by ma niekto presvedčil, že by bol najkvalitnejší z tu spomenutých.

Samsung EX1 - ostáva vo výbere, lebo ma zo všetkých najviac zaujal (vadí mi len že nemá zabudovanú krytku objektívu), ale kupovať ho za vyššiu sumu už určite nebudem. Za zaujímavú cenu je v obchode "novefarby.sk". Má s týmto obchodom niekto nejakú skúsenosť?

Samsung WB150 - čo som pozeral, tak ma prekvapil detailami obrazu na to, že ide o lacný kompakt. Dokonca sa mi zdá, že detaily trávy alebo štruktúru stien na budovách vykreslil lepšie ako Nikon P310. Aký máte názor na tento fotoaparát? Je to strata času alebo by sa vyplatil?


Čo by ste volili vy? Alebo alternatíva? Osobne sa asi najviac prikláňam teraz už k tomu Canonu alebo Olympusu, ale zaujímajú ma ešte vaše názory...
Ešte len dodám, že by mal mať kvalitný a rýchly AF (kvôli deťom) a aspoň na svoju triedu trochu lepší výstup v slabšom svetle. Nemal by to byť úplne rozmazaný akvarel. Kvalitné spracovanie alebo kovové telo je veľkou výhodou!
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod metyn 12. 11. 2012 12:27

rušíš volbu uz jak píšeš a stejně dáš do výběru další 3 uz, ten canon, samsung aj oly sů kapesní uz. nejlepší výstu dostaneš z ex1 už jen proto že má větší čip než ostatní a pokud se nepletu i nejméně pixlů
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 12. 11. 2012 12:44

Tým zrušením UZ som skôr narážal na rozmery. Zle som sa síce vyjadril, ale zasa sa nemusíme pri všetkom chytať za slovíčka. Nakoniec som aj napísal, že chcem kompaktné telo. Teda že som vylúčil tie typy UZ, ktoré sa snažia vyzerať ako DSLR (napr. Panasonic FZ150). Myslím, že z tých fotoaparátov, ktoré som uviedol sa to dá aj domyslieť. Rozsah zoomu a počet megapixelov je u mňa nepodstatný ak sa výraznejšie neprejaví na zníženej kvalite. Záleží mi len na kvalite výstupu. Je mi jasné, že veľký rozsah zoomu je vždy na úkor niečoho iného, ale ak bude napríklad ten Canon vykreslovať krajšie ako ten Nikon, tak ho zoberiem a naopak (bez ohľadu na to, či bude mať 3-násobný alebo 1000-násobný zoom). Dúfam, že teraz som to už dostatočne objasnil...

EX1 je aj mne najsympatickejší, ale písal som, že mám problém s tým obchodom a preto som sa pýtal na skúsenosti s ním. Mám z neho pochybný dojem. V iných obchodoch alebo overených sa pohybuje cca za 270€ a to už za to nedám. Predsa len to nie je pre mňa, ale ide o darček.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků