Zrcadlovka místo kamery

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 20. 9. 2012 15:06

Aktuálně používám 450D a přemýšlím, že bych tělo vyměnil za něco novějšího, co si poradí i s natáčením videa. Pořádnou kameru doma nemáme a hodilo by se to, ne ale v tom smyslu nahrávání dovolené. Spíš nějaké umělečtější záběry, plánované použití, kde nevadí, že je to foťák a ne kamera.

Co si o tom myslíte? Je to nesmysl (je lepší koupit si obyčejnou amatérskou kameru) nebo ne?

Pokud by ne, tak si úplně nevím rady výběrem. Asi bych rád zůstal u Canonu, jsem ochoten do toho dát nějakou tu korunu navíc (nevím, za kolik by se 450D dalo střelit), ale konkrétní model jsem nevymyslel.

Díky za názory :)
near field | Úplně všechno o NFC.
Kryštof Korb
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 20. 9. 2012 17:35

koukni do diskuse na tvfreak.cz do sekce videokamery, je to velmi obšírny námět...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 20. 9. 2012 19:22

No, asi takhle. Amatérské kamery jsou vesměs dělané na natáčení věcí typu "náš Pepíček udělal první krůček". Co můžou proti zrcadlovce nabídnout (jak které, samozřejmě, mluvím obecně):

- Lepší ergonomii
- Lepší autofokus
- Lepší stabilizaci obrazu
- Sem tam věci typu "umím natáčet 200fps v nízkém rozlišení"
- Nevím, jak moc se v tomhle segmentu vyskytují objektivy, co při zoomování nemění zaostření

Amatérský segment končí někde u cca 25kKč s DPH a IMHO pro amatérského filmaře nemá moc význam. Zrcadlovka bude mít vesměs vyšší kvalitu obrazu (*) a můžeš na ni nasadit širokáč, světelný pevný objektiv, delší objektiv...

Pak je cca od 35kKč poloprofi segment, kde jsou kamery jako např. tato: http://www.alza.cz/sony-hvr-hd1000e-profi-d230194.htm (to je zrovna tedy nejlevnější kousek)

Ty mají dost slušnou ergonomii, docela dobrý vestavěný mikrofon, ty trochu lepší i XLR konektor atp. Vesměs i relativně slušné objektivy (ale pevné zrcadlovkové jsou pořád jinde).

Podle mě aby člověk na tenhle účel získal něco znatelně lepšího než zrcadlovka, musel by dát za kameru minimálně kolem 70kKč a to prostě pro amatéra nemá smysl.

* - k tomuhle jedna poznámka: I do kamer už dorazilo rčení "víc mpix víc kamera" a ještě přidali "víc fps víc kamera". Co se týče rozlišení, tak tam je podstatná i bitrate, zvýšením rozlišení bez zvýšení bitrate se zlepšení nedosáhne.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 20. 9. 2012 20:05

Přesně to si myslím taky, koupit pořádnou kameru se rovná několikanásobku investice do nového těla, a to bych pak dal raději do objektivu, se kterým se bude dát i fotit. Tak jsem rád, že tenhle můj pocit někdo potvrdil :)

Co tedy bude nejlepší volba jako náhrada 450D?
near field | Úplně všechno o NFC.
Kryštof Korb
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 20. 9. 2012 20:57

Bohužel, já jsem Nikoňák, v Canonech se moc nevyznám ;)
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 20. 9. 2012 21:33

Pravda je taková, že kameru s velmi dobrým výstupem lze pořídit kolem 20k (nejzajímavější je asi Sony CX730 s takovou stabilizací, která evokuje steadicam), samotný obraz bude mít DSLR +- stejný (při rozlišení 2mpix nijak dominovat nebude) ale to je tak celý - stabilizace a AF jsou disciplíny naprosto neporovnatelné, výsledek ze zrcadlovky bez doplňkového vybavení za moc nestojí. Pokud člověk chce foťák, který může aspirovat na video lepších kvalit, než kamera-spotřebka za 20k, musí sáhnout po Panasonicu GH2 a stejně bude bojovat s optikou. Video foťákem točím přes dva roky a to čistě kvůli HO, to je jediná disciplína, kde má foťák navrch. Koukatelné video ze zrcadlovky musí být hodně statické, nějaké akčnější děje jsou nad její možnosti.

kvalitní testy kamer jsou na slashcam.com včetně "mrtvolek" při vysokém i nízkém osvětlení.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 20. 9. 2012 22:17

S tím počítám, víceméně mi to ale nevadí, řekněme, že to budou i více ty statické záběry.
near field | Úplně všechno o NFC.
Kryštof Korb
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 21. 9. 2012 08:58

Je ten problém i u 650D? Tam mám pocit, že jsem četl něco o tom, že to umí nějak líp.
near field | Úplně všechno o NFC.
Kryštof Korb
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 21. 9. 2012 12:26

v podstatě se lze přidržet dvou věcí: zjistit si, která zrcadlovka trpí co nejmíň na nehezkou třesavku při švenkování a vybrat takovou, která má co největší rozlišení displeje, to se hodí, až si třeba podomácku vyrobíš optický nástavec na ruční ostření (mně se osvědčila čočka +6dpt). Asi se nevyhneš nákupu redukce M42 a nějakého manuálního skla, ruční ostření má pohodový chod, se současnými skly to je opruz.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 22. 9. 2012 14:57

Jasně. No, ještě nad tím popřemýšlím, a kdyby se mi podařilo nějak slušně střelit tu 450D, půjdu asi do 650D. Protože 60D oproti tomu není nijak extra lepší a 7D už je pak cenou trochu přes limit (ani tam bych si nebyl jistý). Ty peníze bych dal pak radši do nějakého pěkného skla.
near field | Úplně všechno o NFC.
Kryštof Korb
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 22. 9. 2012 17:17

Neni to sice amaterske lacine vybaveni, ale myslim, ze to sem patri:

http://vimeo.com/49875510
Comparing the Cinema Camera & 5D Mk III
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 9. 2012 17:41

Kto sa venuje cisto videu ma s kamerou lepsie vysledky (samozrejme, nie beznou - tato je este dost lacna - stoji podobne ako ten 5D3).
Kto chce fotit aj natacat, tak ma zas vyhodnejsi fotak... a pre malu HO staci aj ten 650D ;)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 22. 9. 2012 17:45

@Petr Luňák: Jo, tak to je hezké srovnání. A ukazuje to, že v té high-end profi sféře pořád DSLR na kamery nemají a asi ani nikdy mít nebudou.

Na druhou stranu si myslím, že v těch home-use kamerách je to přesně obráceně (co do obrazové kvality).

Asi zkusím tu 650D, snad to nebude tak trochu krok zpět a bokem (kdyby nic víc, tak má oproti 450D dalších 8 megpixelů na stejně velkém snímači).
near field | Úplně všechno o NFC.
Kryštof Korb
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 9. 2012 18:03

650D je oproti 450D pomerne velky krok hlavne vo funkciach, presnosti AF a rychlosti... obrazovo je tam akurat tych par Mpx navyse...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 22. 9. 2012 18:20

To s tou kvalitou obrazu je taková hloupá pověra - stačí tříčipovka od Panasonicu za 15k a je to výborný, o zbytku toho, co dělá záznam kvalitním, jsem psal už prve, takže zrcadlovka se nechytá, to si najdi nějakou srovnávačku na youtube. Nicméně, 650D je dobrá volba minimálně do budoucnosti kvůli podpoře nových video objektivů.
reign
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků