Foťák do 12.000Kč nebo 500 dolarů (kompakt vs. ILC?)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 8. 2012 15:42

reign píše:Petr: von to sice nenapsal přímo, ale přijde mi, že mu jde tak trochu o crop nejen kvůli kvalitě výstupu, ale i kvůli prostoru


Jako o prostor v kapse, nebo jak tomu mam rozumet? :)

reign píše:A klidně ať Petr dští síru, to jak to ostří je neskutečné a teda nevím, která dostupná zrcadlovka umí to samé- samozřejmě vyjma CAF.


Jenze to "vyjma" je zasadni vec. Kdyz uz davam tolik penez za fotak, tak nechci, aby mne omezoval v tvurci cinnosti.

M1CH4L píše:Pořád nemůžu taky pochopit, že fotí tak dobře i přes 7x menší sensor než NX200 a NX11


Velikost snimace nema na kresbu detailu vliv (na nizke iso, samozrejme). To, co se podili na kvalite obrazu je predevsim objektiv, ten je u Fuji spickovy a v neposledni rade obrazovy procesor, ktery ma tu moc detaily budto ponechat, treba za cenu sumu, nebo je vyhladit, tak jak to muzem videt u 99 procent kompaktu, takze pak treba trava vypada jako olejomalba i na zakladni citlivost. U Fuji lze redukci sumu, stejne jako dalsi obrazove parametry, do znacne miry uzivatelsky prenastavit a tak lze i v jpegu dosahnout na nizke citlivosti obrazu jako z DSLR (nebo jinak receno z mnohem vetsiho snimace). Muzes posoudt sam na stoprocentnich vyrezech, jedno je z D700, jedno z X10. Poznas, ktery je ktery?
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rattus rattus 27. 8. 2012 15:55

D700 je v pravo :hm
Rattus rattus
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 27. 8. 2012 15:56

NX11 je v podstatě totožný s NX10, nicméně recenze z dpreview neberu vážně, nejsolidnější zdroj je zatím pro mně česká digimanie

k tomu hledáčku - ono je to dobrá věc, ale přesto bych si vybral NX200. Jestli jsi prostě zakotvil u APS-C tak prostě NX200 a už to neřeš. Jo a když si to u Škody telefonem ověříš, že ho mají skladem, tak ho máš doma obchodním balíkem druhý den. Škoda je nejsolidnejší obchod, kde jsem kdy nakupoval, či dělal fotky...

Petr Luňák: za osmičku nekoupí zrcadlo a nevím o setu do 15k který by to ostření zvládl stejně, natož líp...

-- 27. 8. 2012 16:59 --

add tipovací soutěž: vpravo Fuji s EXR (a jestli bez, tak klobouk dolů) jo, ale netipuji podle detailů, ale barev :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 8. 2012 16:05

M1CH4L píše:Panasonic G3 a GX1 - vysoká cena s pancakem
podla tohto linku je aktualne v US akcia na GX1: US deal: GX1 with 14-4mm lens for $399!
Pair it with the $164 cheap Panasonic 14mm pancake and you have a quite nice package.

M1CH4L píše:Jinak dá se nějak funkce HDR nějak nahradit manuálním nastavením?
odfotis s bracketingom a zlozis v PC
(no pokial viem tak Samsungy by HDR mali mat, u Panasonicu je len iExposure - podexponuje a viac zosvetli tiene)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M1CH4L 27. 8. 2012 16:08

reign: díkec. NX200 vážně dopadla v recenzích podstatně lépe. Každopádně jako zkušeného majitele bych se tě chtěl zeptat, jaké jsou (zkus vymyslet všechny) věci, které tě na NX200 štvou a jak je případně vyřešit a jestli se dají přežít.

Ještě bych od tebe ocenil tipy, kdy a jak jaký objektiv použít a případně jaké koupit, proč a na jakou příležitost do budoucna. Fotil si někdy s NX200 na sluníčku? Jak to šlo?

Jakou bys mi jako začátečníkovi doporučil literaturu?

Tipovací soutěž: lepší je fotografie vpravo, takže bych to tipl na tu tvoji Fujinu :)
M1CH4L
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rattus rattus 27. 8. 2012 16:11

Dobře jsem si vybral kompakt :love:
Rattus rattus
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M1CH4L 27. 8. 2012 16:16

Ganec: sakryš, to si to zase zamotal... o GX1 zatím nic nevím, takže vaše názory v porovnání s NX200?

Na NX200 mě vadí docela velký seťák. Měl jsem takový pocit, že u GX1 byl menší, myslím 14-42. Jaký je?
M1CH4L
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 8. 2012 16:43

Fuji vpravo, bez rezimu zvyseneho dynamickeho rozsahu.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 27. 8. 2012 16:59

nový snímač 16mpix m4/3 je podle všeho lepší, než ten v NX200

nevýhodou m4/3 je v zásadě pouze větší crop faktor a obyčejně vyšší cena a akci musíš hlídat jako holt u všeho. Mám zato, že od Samsungu bude mít lepší i rychlost AF a na video je Panák premiant. G1x jsem držel v ruce a rozdíl vůči NX200 je ve zpracování markantní ve prospěch Panáčka. Objektiv až tak malý není, to malé zoomové se jmenuje powerzoom a stojí celkem hodně peněz, běžný seťák je o dost větší. Bral bych ho spíš, než NX200, jen počítej s pálkou za pancake, ale stojí to za to, kór v té akci co ti postnul Ganec. HDR u Sama je, ale k ničemu. Fachá jenom v jpegu. Když si zvykneš fotit do RAWu, uděláš si HDR podle svého gusta, dám ti příklad z dneška, nejprve fotka orig. a potom po korekci světla

1_1.jpg

1_2.jpg


je to zároveň ukázka toho, jakou má NX200 rezervu ve stínech, takže tady jsem podexponoval o 2EV, přepaly by byly nevratné. Svoji úloženku jsem ale tak neprojasňoval, to jen tady jako demonstrace HDR z jednoho RAW snímku

Petr: ...a jsem bez klobouku...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod M1CH4L 27. 8. 2012 17:11

A jak je na tom HDR u GX1? Ten GX1 se mi líbí, jen musím oželit ten psychologický blog - absenci APS-C senzoru. Líbí se mi i že má menší RAW, uleví místu v počítači. A také možnost dokoupit elektronický hledáček :-) Akorát na digimanii není recenze. Pan Šurkala ho ale také doporučoval. Ještě o tom musím něco počíst.
grr, ale nemá panorama a pouze LCD display, takže na slunci nebude čitelný :(

NEE! Tak zase zdražili. Už to není za 399, ale 499 :(
M1CH4L
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 27. 8. 2012 17:18

stejný snímač má i Panasonic G3 a ten má hledáček i výklopný displej... Nad panoramou nebreč, není problém si doma v PC vytvořit panorama spojením více fotek, třeba mně se osvědčil Autopano. On foťák to někdy netrefí zrovna nejlíp :-(

i za 500USD je to krásná cena, neřeš a ber - je to nový, je to dobrý. Nižší modely se prodávají dráž, v nejhorším to střelíš
Naposledy upravil reign dne 27. 8. 2012 17:23, celkově upraveno 1
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod M1CH4L 27. 8. 2012 17:22

A co si myslíš o tom HDR? Ty tmavý stíny se mi nelíbí a sám bych to zatím neuměl upravovat. V iPhonu to mám a vím, že je to super funkce. G3 se mi taky líbí, ale na dpreview má strašně malý hodnocení v performance. Nevím proč, celou recenzi jsem nečetl.

Akorát to zase zdražili! :(
btw máš pěkný děti :)
M1CH4L
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 27. 8. 2012 17:26

dpreview jsou paka, přečti si recenzi na digimanii, Milan to VŽDY trefí přesně... G3 je nižší model, obrazový výstup má výborný, ale GX1 či jak se to jmenuje bude mít samozřejmě lepší ovládání... Tady na digiareně ho vychválili, ale tady vychválí vše - podobně jako jeden novinář- sci-fi spisovatel
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 8. 2012 17:53

... :D :D
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 27. 8. 2012 19:01

MICHAL: člověče, teď jsem hledal v NX200 to HDR a nenašel jsem, ale jinak zbytečností to má dost, říká se tomu kreativní filtry :-)
ještě k tomu HDR: fotky z cest po Émerice bych stejně archivoval v RAWu, takže ideálně si na novém aparátu nastav snímání do RAW+jpeg, zatím holt zpracuješ jpegy v rámci možností a časem se k extrovním záběrům vrátíš do RAWu. Na práci se světly vřele doporučuji Adobe Photoshop Lightroom, ovšem k zahození není ani Silkypix, který dostaneš k Samsungu, myslím že i k Panasonicu
reign
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků