Canon EOS 500D a začátečník?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod maremichal 3. 7. 2012 20:18

Dobrý den,
zajímal by mě Váš názor na pořízení Canonu EOS 500D pro začátečníka. Bude to moje první zrcadlovka a tak bych nechtěl šlápnout vedle. Nebráním se ani doporučení jiného fotoaparátu v rozmezí max 14000 Kč. Zaujmula mě především tato nabídka : http://www.electroworld.cz/product/foto ... zrcadlovka

Děkuji za cenné rady
maremichal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zzalesak.foto 3. 7. 2012 21:45

Ahoj, určitě prvně napiš, co a jak chceš fotit, jestli máš přístup k příslušenství k onomu systému (někdo fotí z rodiny na C/N), jestli potřebuješ zrcadlovku nebo ji jen chceš s vidinou kvalitních výsledných snímků. :-)
K setu v odkazu jednoznačně ne, z důvodu slabých přidaných objektivů.
Canon EOS1000D + BG + YN460II (+odpalovače) + Canon 18-55IS + Sigma 24-60/2.8 EX DG + Sigma 70-200/2.8 APO II DG Macro + Canon 50/1.8II
zzalesak.foto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 3. 7. 2012 21:50

Za ty penize je to nepochybne vyhodna nabidka.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 3. 7. 2012 22:02

Cena nepochybně velmi dobrá, přiložené objektivy velmi špatné. Pro pochopení, fotit to bude, snímky lepší než z kompaktu to dělat nepochybně taky dělat bude. Ale v rámci světa DSLR se v podstatě jedná o to nejhorší co existuje.

Neříkám to z pohledu "profika" co má objektivy za třicet litrů, takže tyhle mu nevoní. Právě se základními sety mám docela bohaté zkušenosti.

Finální rada zní, pokud chceš nutně do světa "zrdcadlovek" vem to, tělo 500D je na úrovni, jako začátečník nebudeš potřebovat nic jiného.
Počítej ale s tím, že pokud tě to chytne, za chvíli (rok?) budeš chtít měnit skla, pravděpodobně nebudeš spokojen.

Dobrá zpráva je ta, že lepší skla lze pořídit poměrně levně, rozhodně to bude v řádu tisícovek, desetitisícovek. ;-)
_DAVE_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod maremichal 3. 7. 2012 22:05

Děkuji za brzké odpovědi. Jinak zrcadlovku beru právě jako krok ke kvalitnějším fotografiím plus taková další hračka do domácnosti :) Předtím jsem fotil pouze na kompakt. Nejvíce bych se věnoval focení přírody, památek a různých akcí a výletů s přáteli/rodinou. Právě tenhle Canon jsem chtěl brát z důvodu dvou objektivů v setu, jinak jsem se díval ještě po Nikonu D3100.
maremichal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 3. 7. 2012 22:23

Tak D3100 je určitě dobrý foťák a pokud ho levně seženeš s objektivem 18-105VR, je to jasná volba. Dostaneš kvalitu i slušný rozsah v jednom objektivu, pochybuji ale, že to seženeš za 14tis...
_DAVE_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 3. 7. 2012 22:25

Vzhledem k cene celeho setu ty objektivy povazuju jako bonus zadarmo, minimalne to tele. A za takovou "cenu" spatny neni. Za podobnou, ci dokonce nizsi cenu lze poridit Pentax K-r, coz je lepsi telo jak Canon 500D i jak Nikon D3100, ale k tomu bude jen setak 18-55 a ten nijak vyrazne lepsi jak ten, co se dodava s Canonem, neni.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 3. 7. 2012 22:30

D3100 je v podstatě stejný šunt jako to 500D. Vybírej čistě podle objektivů, které přikoupíš v budoucnu. Koupí zrcadlovky kupuješ systém, nejen zrcadlovku + jeden nebo dva objektivy. Jednoduše řečeno, pokud budeš chtít kvalitní a celkem levné tele, tak Canon, jinak spíš Nikon. Porovnávat těla prakticky nemá v této kategorii smysl, pominu-li Pentax. Pakliže chceš dobře poradit, napiš, co chceš fotit, jestli sport, krajinky nebo makro a kolik je rozpočet na tělo a objektivy, případně co jsi schopný investovat do budoucna.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 7. 2012 07:56

500D v tomto sete? To uz lepsia volba je kupit si hociaky sucasny ultrazoom:
Vdaka stabilizacii (ktoru tie 2 prilozene objektivy nemaju) by produkoval menej rozmazane zabery.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Calven 4. 7. 2012 08:30

Väčšiu kravinu som už fakt dlho nepočul...
Calven
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 7. 2012 08:47

Ver tomu .. s 500D mam osobne skusenosti a dokazem ho porovnat s inymi.
Voli expoziciu "na hrane", takze ostre zabery z neho dosiahnu len "profici" ktorym sa netrasu ruky. A s tym teleobjektivom ani oni.
Canonisti to zvycajne riesia pouzivanim manualu, kupou lepsich objektivov a nadavanim na setaky (prilozeny setak je to najhorsie co sa dalo kupit, sa cudujem ze sa este predava).

500D pre zaciatocnika?
Ani tomu najvacsiemu nepriatelovi...
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 4. 7. 2012 08:48

kentus píše:D3100 je v podstatě stejný šunt...

Nerozumiem tomu, prečo by D3100 mal byť šunt. Samozrejme je to vstupná DSLR, ktorá nemá úžasnú ergonómiu a milión "fičúr". Ale každopádne má senzor kvalitný! A keď mu dopraješ dobré sklo a dáš to do ruky šikovnému fotografovi, tak z toho lezú krásne fotky. Stačí si prejsť na nete, sú tam toho mraky!

Nerozumiem prečo sú všetci proti týmto vstupným zrkadlovkám tak zaujatý. Snáď nemôžete čakať, že človek, ktorý DSLR v živote nemal a s prvou sa bude ešte len učiť fotiť, ihneď zainvestuje niekoľko tisíc € do výbavy.
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > PMC twenty.21 + REL t5i

Na predaj: Chord 2Qute; Schiit Lyr3 (+ pár lámp); Audio-gd C2
zino333
Návštěvník

Odeslat příspěvekod antoninn 4. 7. 2012 09:10

Ahoj, EOS 500D klidně ano jako první zrcadlovku pro začátečníka, měl jsem ji taky jako svou první zrcadlovku a byl s ní naprosto spokojený. Určitě bych k ní ale pořídil jiný objektiv. Ty, co jsou v sadě, na kterou jsi posílal odkaz, by ti asi dobrou službu neudělaly.
antoninn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 4. 7. 2012 09:13

Ganec píše:Vdaka stabilizacii (ktoru tie 2 prilozene objektivy nemaju)

Nevím jak to tele, ale ten záklaďák stabilizaci má. Když se podíváš na velký obrázek toho setu, můžeš si všimnou na objektivu přepínače, kterým se zapíná/vypíná ;-)

Ganec píše:...takze ostre zabery z neho dosiahnu len "profici" ktorym sa netrasu ruky. A s tym teleobjektivom ani oni.

I bez stabilizace se dají se základním zoomem dělat ostré fotky, stačí fotit s tím jako s foťákem, tj. s hledáčkem u oka, ne jako s hračkou, v předpažených rukou :D
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod antoninn 4. 7. 2012 09:33

Podle obrázku toho setu bych se vůbec neřídil, kdoví, kde ho vzali. Spíš podle technických parametrů nebo bych se na to šel přímo podívat do obchodu.
antoninn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 4. 7. 2012 10:35

Nejdená se o stabilizované objektivy. A v případě 75-300 ani o USM verzi.
Tohle je jedna z nejhorších kombinací, co si můžeš pořídit.
Fotit to bude, léle než většina kompaktů, ale od DLSR tě ti spíše obradí.
O dost lepší volba je Nikon D3100 + 18-55 VR + 55-200VR, nebo v setu s 18-105VR.
http://www.megapixel.cz/nikon-d3100-18- ... -200-mm-vr
http://www.megapixel.cz/nikon-d3100-18-105-mm-vr
Takže raději trochu přitlač a litovat opravdu nebudeš. Slibuji. Canona nee
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 4. 7. 2012 10:50

zino333 píše:Nerozumiem tomu, prečo by D3100 mal byť šunt. Nerozumiem prečo sú všetci proti týmto vstupným zrkadlovkám tak zaujatý. Snáď nemôžete čakať, že človek, ktorý DSLR v živote nemal a s prvou sa bude ešte len učiť fotiť, ihneď zainvestuje niekoľko tisíc € do výbavy.

Sensor je naprosto srovnatelný s tím v 500D. Psal jsem, že to jsou stejné šunty ve smyslu, že není rozdíl v tom, který z těchto dvou koupíš. A taky protože to je šunt, entry-level zrcadlovky od Canonu a Nikonu jsou šunty. Nikde jsem ale neřekl, že by do toho hned měl naflákat statisíce, to sis ty DOMYSLEL.

Ganec: On ti ještě nikdo asi neřekl, že existují jiné režimy než plná automatika :D Běž už se fakt prosimtě zahrabat do země.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Calven 4. 7. 2012 11:00

Ganec píše:Ver tomu .. s 500D mam osobne skusenosti a dokazem ho porovnat s inymi.
Voli expoziciu "na hrane", takze ostre zabery z neho dosiahnu len "profici" ktorym sa netrasu ruky. A s tym teleobjektivom ani oni.
Canonisti to zvycajne riesia pouzivanim manualu, kupou lepsich objektivov a nadavanim na setaky (prilozeny setak je to najhorsie co sa dalo kupit, sa cudujem ze sa este predava).

500D pre zaciatocnika?
Ani tomu najvacsiemu nepriatelovi...

To že Ty nevieš s 500D fotiť, neznamená že je to zlý foťák. Ako entry level úplne v pohode. 18-55 IS je dobrý seťák, za tie prachy by som povedal výborný. Dodávané tele je problematickejšie, ale najlacnejší slušný teleobjektív je dostupný za cenu vcelého setu. A je jedno či Canon alebo Nikon. Ale fotiť sa s tým bude dať určite. Ja by som sa toho nebál...
Calven
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 4. 7. 2012 11:11

kentus píše:A taky protože to je šunt, entry-level zrcadlovky od Canonu a Nikonu jsou šunty. Nikde jsem ale neřekl, že by do toho hned měl naflákat statisíce, to sis ty DOMYSLEL.

No fajn, tak mu teda poraď do čoho by mal investovať tých cca 500€ aby to teda podľa teba šunt nebol. Veľmi som na to zvedavý.

Pretože ja by som mu kludne odporučil na začiatok aj D3000, ktorý je teraz za hubičku vo výpredajoch a čo ušetrí, môže investovať do skla a má super základ na učenie. Pretože aj keď podľa niektorých je aj toto šunt, tak ja som z toho videl také fotky, ktoré niekto nedokáže urobiť ani so zrkadlom za niekoľko tisíc €. Vieš, že niekedy nie je ani tak dôležitá tá technika ako človek, ktorý s ňou pracuje?
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C

zino333
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 4. 7. 2012 11:11

Jenže v tom setu podle popisu není 18-55 IS. Je tam klamavá fotka.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lemming 4. 7. 2012 11:25

Petty: Nojo, asi je tam fakt jiny objektiv nez na fotce. Tak to sorry :D
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod maremichal 4. 7. 2012 11:33

Tak každá druhá odpověď jinej nazor ;-) . Jinak díval jsem se na Amazon, a jsou tam celkem lákavé ceny , Nikon d3100 tělo + Nikon 55-200mm f/4-5.6G ED IF AF-S DX VR za zhruba 620 $ (13000 Kč) byl jsem omrknou jak Canon tak Nikon do Elektra, a lepší pocit jsem mel z nikonu, lepe se držel, zpracování atd. Zde odkazy na Amazon ( objektiv : http://www.amazon.com/Nikon-55-200mm-4- ... =pd_cp_p_3. A tělo ; http://www.amazon.com/Nikon-D3100-Digit ... kon+d3100i )
maremichal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 7. 2012 11:34

kentus píše:Ganec: On ti ještě nikdo asi neřekl, že existují jiné režimy než plná automatika :D
precital si si vobec co som napisatl?
Takze len pre teba este raz:
Ganec píše:Canonisti to zvycajne riesia pouzivanim manualu...

zino333 píše:Nerozumiem prečo sú všetci proti týmto vstupným zrkadlovkám tak zaujatý.
lebo kazda ina znacka (dokonca aj kompakty) za podobnu cenu vyprodukuju (vdaka kvalitnejsim objektivom alebo processingu) lepsie zabery

Calven píše:To že Ty nevieš s 500D fotiť, neznamená že je to zlý foťák.
myslis ze daky amater bude vediet?
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 4. 7. 2012 11:37

Ani jeden z tohoto setu NENÍ STABILIZOVANÝ. Jsou to bez nadsázky nejhorší objektivy, co lze dnes pořídit. Ale na začátek dobrý, jen bych se jim obloukem vyhnul a začal rovnou s nějakýma lepšíma.

Edit. Nikon je lepší, na to se můžeš spolehnout.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zzalesak.foto 4. 7. 2012 11:46

Cpát někomu, kdo chce vstoupit do světa dslr s tím, aby fotil pěkně (a né běhal s něčím větším a profi lookem), všeobecně nepovedený model (500D) s imitacemi objektivů (to opravdu nejsou schopná skla, jestli to nevíte, nebo jste přehlídli absenci IS je mi jedno - ale jemu jde o 15 litrů :-) ) je akorát cesta jak ho odradit od dalšího rozvoje koníčku. Takže tak.
Za mě pár postřehů:
- 500D mám v podvědomí (né ze zkušeností!) jako opravdu nepovedený stroj, nemluvím však o kvalitě materiálu či kazivosti, něco jiného je 550D a 600D
- seťák BEZ IS bych použil jen jako náhradu krytky těla
- seťák s IS je povedenější, stejně se musí clonit
- nejlevnější smysluplné řešení zoomu nad 70mm je (70-200 T/C/Sigma), všechno ostatní dává stopku potenciálu dslr
- vyjma krajinek je hlavní výhodou a výrazovým prostředkem světelnost a HO - na to potřebuješ světelný objektiv - na ten potřebuješ peníze ( i když se stím dá vydrbat, ale né formou seťáku)

Ještě jednou zmiňovaný set - skončí to tak, že budeš mít něco, co tě stálo 15 tyčí, pěkně to fotit nebude (ani kdyby ses na hlavu stavěl), asi to moc nosit nebudeš, protože je to automaticky brašna a proč se s tím tahat, když to nefotí hezky. A skončíš s tím. :) Zkrátka nemůžeš za 15 tisíc pokrýt ohniska 18-200+ na kvalitním čipu.

Z Nikon stáje mě nemůže nenapadnout zánovní D90+18-105 :-)

A teď do mě :D
Canon EOS1000D + BG + YN460II (+odpalovače) + Canon 18-55IS + Sigma 24-60/2.8 EX DG + Sigma 70-200/2.8 APO II DG Macro + Canon 50/1.8II
zzalesak.foto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 4. 7. 2012 11:52

zino333: Tys to pořád nepochopil, já říkám, že prakticky všechny entry-level zrcadla jsou šunty. Šuntem samozřejmě myslím ergonomicky, hledáčkem, ovládáním, použitými materiály atd. V obrazové kvalitě pochopitelně propastný rozdíl mezi entry-level DSLR a profi není (pokud nepočítám fullframe). Proto jsem tady taky už několikrát psal, že je lepší volba horší tělo + lepší objektiv než naopak. Jenomže to bys musel na chvíli vystrčit hlavu z písku a porozhlédnout se kolem. Zřejmě si tady jediný, kdo to nepochopil.

ganec: Ano, jenomže ty jsi napsal úplnou blbost, protože můžeš použít i prioritu clony s kompenzací expozice, ale chápu, že to je pro tebe už moc pokročilé focení no :lol:

Jinak Nikon D3100 je do začátku o něco málo lepší volba kvůli 18-105mm, jinak žádnou větší výhodu prostě nemá. A znovu říkám, pokud budeš chtít pořídit slušné tele za rozumné peníze, tak u Nikonu ostrouháš. Mimochodem zmiňovaný set s danými objektivy jsem nikdy nedoporučoval - to jenom aby zase někdo nerýpal.
Naposledy upravil kentus dne 4. 7. 2012 11:53, celkově upraveno 1
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 4. 7. 2012 11:52

Moje řeč. Budu se opakovat, ale taková technika jenom odradí od focení. Když ne hned, tak během půl roku určitě.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 4. 7. 2012 11:53

Ganec píše:
zino333 píše:Nerozumiem prečo sú všetci proti týmto vstupným zrkadlovkám tak zaujatý.
lebo kazda ina znacka (dokonca aj kompakty) za podobnu cenu vyprodukuju (vdaka kvalitnejsim objektivom alebo processingu) lepsie zabery

Ale však ja som o tých objektívoch aj písal. Tie telá nie sú zlé a snímače majú kvalitné. Určite kvalitnejšie ako tie kompakty čo si spomenul, o tom sa hádať dúfam nemusíme. A dôležitý je snímač a objektív, no a najviac dôležitý je fotograf, ktorý buď dokáže alebo nedokáže potenciál tej techniky využiť.

Nedávno som sem dával jedno video, kde chlapík fotí s D3000 a na tom mení kvalitné sklá. Tak dám to sem ešte raz: http://youtu.be/n2vH5JtItCU

A tiež ešte jedno od toho istého chlapíka. Tu zasa fotí s D3100 so setovým objektívom. V popise videa sám píše:
"In this 5 Min Portrait video I use the most basic of camera equipment. I use the Nikon D3100 with the 18-55 VR Kit Lens. If you have a Nikon DSLR from the last few years from the D3000, D5000, D5100, D7000 and up this video will show you you can get great images with anything. The same holds true if you have any Canon DSLRs from the T1i, T2i, T3i and 60d"
Odkaz: http://youtu.be/g0ETWP-YTe8

Myslím, že stojí obetovať tých pár minút a pozrieť si to (samozrejme na full HD). Človek potom môže zmeniť názor na to, že nie je najdôležitejšia ani tak tá technika, ale to, kto s ňou pracuje.

//EDIT: Ešte by som rád upriamil pozornosť na to, čo chlapík v tom druhom videu (kde fotí toho maliara) rozpráva od 12:06. Je to presne to, o čom sa tu hádame. No a on to doložil aj reálnymi výsledkami a nie rečami o vyčítaných technických parametroch alebo o tom, ako sa mu to drží a podobne...

zino333
Návštěvník

Odeslat příspěvekod maremichal 4. 7. 2012 13:54

Tak Vidim to tak ze vezmu ten Nikon d3100 + ten základní objektiv 18-55 za 12,5k. Co jsem viděl tak i s tímhle objektivem z toho lezou krásný fotky a později, podle toho jestli me to chytne dokoupim nějaký lepší sklo :-) tak diky za vyvrácení toho Canonu, to by bylo asi slapnuti vedle :-)
maremichal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zino333 4. 7. 2012 14:31

Ešte je otázka na čo si bol zvyknutý doteraz. Pretože objektív 18-55 je ekvivalent 3x zoomu. Takže objektív 18-105 by bol lepší a čo som ho držal, tak aj v ruke veľmi dobre pôsobí. Na tú cenu super! Ja som riešil nedávno podobný problém ako ty. Mojim najhorúcejším kandidátom bol práve D3100 s objektívom 18-105 a plánom dokúpiť neskôr k nemu 50/1.8. Avšak ja som nakoniec kvôli veľkosti zrkadlovky skončil u CSC Olympusu, ku ktorému som ešte dokúpil 50/1.8 objektív a vôbec nebaujem. Jednoducho už mám na svojich cestách veľa batožiny a zrkadlovka už bola jednoducho veľká. Ale som spokojný a teraz sa učím fotiť...

zino333
Návštěvník

Odeslat příspěvekod maremichal 4. 7. 2012 14:38

Tak dřív jsem byl zvyklej na obyčejnej kompakt a nebo telefon, takže to bude určitě krok dopředu :) bral bych tu 18-105, ale to už jsme zase finančně jinde a bazarovou nechci. Chci zkusit zrcadlovku a jestli mě to chytne, tak pak dokoupím nějakej lepší objektiv :)
maremichal
Kolemjdoucí