výběr pokročilého kompaktu

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod rousini 19. 7. 2012 21:36

Nějak tak s RAWem počítám pro vyšší ISO a fotky na kterých bude záležet. Původně jsem měl víc zálusk na LX5, ale pak mě ta světelnost začala nahlodávat, až jsem se začal přiklánět k Olymu. Jeden z důvodů bylo i nepřesné WB a často studené barvy. Oly zase má ergonomii úchopu podle typizované robotické chňapky...
Každej foťák je dobrej trošku v něčem jiným, já už jsem v tom ležel přes měsíc a už mě sra_o o tom číst a nefotit...
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 19. 7. 2012 22:00

Ak nemáš s RAW doteraz skúsenosť, tak aby si sa na začiatku nezlakol ohromného rozdielu medzi JPEG a RAW. RAW na teba bude pôsobiť strašne nekvalitne a pri vyššom ISO brutálne zašumene, ale ten JPEG čo ti vylezie z foťáku, bol vytvorený práve z toho RAWu. Takže použitím kvalitného editora z toho nakoniec môžeš dostať oveľa lepší výsledok ako práve ten JPEG. Ale na to už časom prídeš sám...
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 19. 7. 2012 22:02

Najvacsia vyhoda RAWu je v tom, ze mozes dodatocne menit veci, ktore uz pri JPG nezmenis (teda zmenis, ale uz sahas do komprimovanych dat).

Raz som bol v muzeu, boli tam 3 poschodia. Vonku som mal na LX5 nastavenie bielej pre denne svetlo, vosiel som do muzea a samozrejme, ze som to zabudol prepnut (skleroza). Aj keby si to ale prepnem, na 3 poschodiach muzea bolo rozne svetlo - na jednom poschodi boli modre okna, cize vsetko do mora, na tretom poschodi zas niektore okna aj zelene. Navyse bol taky den, ze kym som prechadzal poschodiami, raz vyslo slnko, potom zostalo pod mrakom a cela svetelna nalada sa doslova behom 5 minut menila.

Doma to vies potom v klude v RAW editore pomenit. +/- este menit korekciu expozicie. Netvrdim, ze je to idealny pripad, exponovane a nastavene by si mal mat pri foteni. Ale niekedy sa clovek pozabudne, alebo jednoducho nestiha. Tu je potom RAW velmi mocny nastroj. Nebyt RAWu, vela fotiek by som vtedy musel vyhadzat. Inak mam nastavene RAW + JPG. Ak je JPG OK, vobec sa s tym nehram.
Odar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 19. 7. 2012 22:26

No ja som zo začiatku fotil RAW+JPG tiež, ale žralo to príšerne miesto a nebavilo ma z normálnych akcií potom mazať zakaždým RAW v PC keď JPG bol v pohode. Tak som si na voliteľné tlačidlo naprogramoval prepínanie fotenia do JPG alebo RAW+JPG a teraz keď idem fotiť niečo na čom mi viac záleží, tak len rýchlo prekliknem...

A ako Odar píše, RAW ti dokáže zachrániť aj fotky, ktoré by si v prípade JPG už mohol akurát tak vyhodiť. Chce to len čas potom pri foto editore.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rousini 19. 7. 2012 22:46

Proto jsem se zbavil krabičky s přepínačem foto/video...
Chci to nastavovat sám a hrát si s finálním obrazem. To ale asi bude trošku problém, protože neznám nudnější četbu mež manuály od SW.
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 19. 7. 2012 22:55

Prácu s PC grafikou a úpravou foto sa človek učí celý život keď ho to chytí. Môžeš sa naučiť ovládať Photoshop, ale skutočne profesionálne veci sú len o kreativite, praxi, skúsenostiach a vlastných technikách, postupoch... Preto výborný grafik nie je človek, ktorý sa naučí pracovať napríklad v tom spomenutom PS, ale je to človek, ktorý už má niečo za sebou. A ak človek spojí skúsenosti s fotografovaním a skúsenosti s post-procesingom, potom začnú vznikať ozajstné skvosty!
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 20. 7. 2012 05:37

Na bežné úpravy manuály čítať nemusíš.
Odar
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků