výběr pokročilého kompaktu

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod solarik 20. 6. 2012 08:53

Téma zde již určitě bylo otevřeno, stojím před výběrem pokročilého kompaktu s větším snímačem a přemýšlím o těchto: Fuji X10 X Canon G1-X a nově Sony RX100 (ten má být tepreve na trh v červenci uveden). Z přečtených review má každý z uvedených svá pozitiva, ale i slabší místa a rád bych slyšel od těch, kteří tyto fotoaparáty vlastní, jaké mají opravdové zkušenosti.
Dále se někde objevil údaj, že by měl být během července představen nový kompakt Panasonicem (taky nějaká řada "X") s větším snímačem. Budu rád za vaše názory, díky S.
solarik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xtonda 20. 6. 2012 11:45

Sice žádný z nich nemám, ale přesto pár názorů/tipů. G1X a RX100 jsou docela jiné velikostní kategorie, pokud ti nevadí velikost G1X, klidně by si mohl mít i nějaký z CSC aparátů.

Pokud jde o X10, tak pozor na to abys nekoupil starší generaci s problematickým snímačem. Také X1 má o dost menší snímač 1/1,5" než RX100 1" a hlavně G1X 1,5".

U Panasonicu se očekává koncem července představení nástupce LX5, někteří spekulují, či si spíše přejí aby měl větší snímač než 1/1,63" jako je v LX5.

Mě osobně se z těch tří nejvíce líbí RX100, nástupce LX5 je zatím ve hvězdách.
xtonda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 20. 6. 2012 15:21

Ja som si nedávno porovnával fotky z Oly XZ-1 s niektorými CSC fotoaparátmi a celkom milo ma prekvapil. Tiež má objektív s vysokou svetelnosťou. Určite by som rozmýšľal aj nad ním.
http://www.dpreview.com/products/olympus/compacts/oly_xz1
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rousini 20. 6. 2012 16:22

Já jsem v podobné situaci. Nejsem si jist, jestli volit pokročilý kompakt (LX5, S95, XZ-1...) nebo nějakou bezrcadlovku (dost se mi líbí Panasonic GX1).
Jde mi o to, že se v bezrcadlovkách neorientuju a nedovedu posoudit kvalitu objektivů (protože třeba seťák k uvedenému panasonicu má ohnisko 14 - 42 a F = 3,3 - 5,6). To mi přijde jako málo světelný objektiv, ale zase je větší chip/nízká pixelová hustota, takže si s tím možná v kombinaci s vysokým použitelným ISO poradí, ale tady jsem na tenkém ledu/vařím z vody...
Samosebou řeším i finanční stránku věci a tak mi jde o to, jestli bezrcadlovka bude obrazově znatelně oproti třeba LX5 dál??? Hodně rád bych si třeba pohrál s hloubkou ostrosti, trochu mě zajímá i dynamický rozsah.
V kompaktech nic splňující náročnější kriteria není, tak jsem přešel k profikompaktům a nerad bych absolvoval zbytečný mezistupeň. Podotýkám zrcadlovku NE.
Ještě se omlouvám zakladateli vlákna. Přišlo mi to jako rozvedení problematiky, pokud si to nepřeješ, pošli mi SZ a já si udělám svoje vlákno.
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 6. 2012 21:01

Panasonic GF5 (alebo starsi GF3) s pancake setakom by mozno tiez stal za zamyslenie.

rousini, mas pravdu v tom ze bezzrkadlovka s nesvetelnym setakom je porovnatelna s profikompaktom s nadpriemernou svetelnostou (ale to musi mat dobru svetelnost aj na konci). No na bezzrkadlovku mozes dat svetelny pancake objektiv: velkost sa ti moc nezvacsi a to uz kompakty nedobehnu...
Ale zase stoji to viac...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rousini 20. 6. 2012 22:39

No ta GF3/5 stojí za zamyšlení...
Dokonce jsou to oproti GX1 jen 12Mpx. Zatím jsem neviděl moc snímků, ale GX1 mi přijde ve stínech bez kresby a šumák...
Je nějaký výrazný rozdíl mezi těly GF3/5? Tu GF5 jsem našel s Power OIS 14-42 + 14pancake F 2,5 za 17000Kč. GF3 se prodává se seťákem Mega OIS 14-42 za 8000Kč.
Taky bych rád trošku videokameru, předpokládám že si oproti LX5 polepším (LX5 nevlastním, ale je to vstupní etalon...).
Původně jsem chtěl zoom, malý rozměr a kvalitní fotky. Zoom jsem oželel, kompaktní rozměr už taky... Asi ani ty kvalitní fotky nepotřebuju, ale chci si s tím vyhrát a to při pohledu na matlaniny bere chuť...
Jde s tím seťákem fotit makro? Co byste doporučili s uvedených a nějaké odůvodnění? Díky.
rousini
Návštěvník


Odeslat příspěvekod vulpes 21. 6. 2012 07:28

Rousini, četl jsi tu recenzi GF5 na Digiaréně? Na část otázek, třeba kolem makra, tam najdeš odpovědi, o obrazové kvalitě si můžeš udělat názor sám ze zkušebních snímků.
V setu GF5 s PowerZoomem tvoří podstatnou část ceny ten PowerZoom - zvaž, jestli ti za to zvýšení ceny stojí. On je podle všeho kvalitní, navíc malý, ale oproti nezasouvacímu seťáku docela drahý.
vulpes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 6. 2012 09:21

Myslim si ze sa oplati priplatit si za ten GF5:
- GF2/GF3 pouziva este stary senzor
- u GX1 su v senzore vylepsenia, vdaka ktorym je lepsi ako povodny 12-megovy
- u GF5 pouzili vraj tie iste vylepsenia na povodny 12-megovy senzor

Ten powerzoom pancake, okrem toho ze je malicky, by mal mat aj specialnu upravu proti odleskom. Aj preto je taky drahy.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rousini 21. 6. 2012 17:02

Recenzi na GF5 jsem četl, nicméně nemám toho tak moc nakoukáno, abych to dovedl porovnat s GX1 nebo nějakým PEN...
Proto bych rád (já vím zní to pohodlně, ale pravda na zorientování se v problematice a načtení recenzí by bylo třeba týdny času) slyšel doporučení na konkrétní model.
Zatím vnímám GF5 jako rozumnou kvalitu s usazenou cenou, ale vím prd, proto se ptám. Pokud GX1 přináší jen více Mpx a sáňky na blesk, tak bych to při shodné nabídce objektivů oželel.
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 4. 7. 2012 13:55

Tak zatím jsem se nikam v rozhodování neposunul...
Trochu mi to ztěžuje situace, kdy se očekává LX7, EX2F nebo např. přepaly X10.
Bezrcadlovku uvažuju pouze za předpokladu rozumné ceny s použitelným objektivem nebo bazarovky a to víceméně jen Panasonic. Tady je dilema skladnosti GF/GX nebo hledáčkových variant G/GH. To už ale opravdu není daleko od zrcadlovek (tělo)...
Nějak si říkám, že dobrý kompakt se vždycky hodí a od toho bych se chtěl odpichnout.
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 4. 7. 2012 15:05

Samsung EX2F bude cca za měsíc, každopádně vypadá dobře, zejména ten objektiv...
http://www.casopis-foto.cz/prichaz_supe ... sung-ex2f/
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 4. 7. 2012 15:26

Njn, uvedená startovní cena... další 3 měsíce než si to sedne pod 10 000Kč... a je po Vánocích - správná to doba pro světelný objektiv.
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 19. 7. 2012 19:34

Nevím proč mi nejde editovat příspěvek pod který nikdo nic nedopsal. Hlavně chci dát vědět, že jsem sáhl po bazarovém Oly XZ-1. Uvidím jak se zkamarádíme a jak se budou prezentovat novinky, jestli bude o co stát...
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 19. 7. 2012 20:34

tak gratuluji, když dáš přednost RAWu, bude to paráda, ten objektiv je lákadlo jako fík :-)
reign
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků