Fuji X-S1 vs. Nikon D5100

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dr.Romca 7. 6. 2012 15:17

No to nevim, fázové ostření bude lepší, takže zvolím zrcadlovku, už jsem měl v ruce nikon a to jen se seťákem a proti kompaktu to ostřilo jako blesk :shock:
Dr.Romca
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod AndrewJ 7. 6. 2012 15:18

Dr.Romca píše:Tak jo, a co říkáte na opravdu blízké makro mezikroužkům? Na ten objektiv 105/2.8 Nikkor - blbost (zkazí to kresbu) nebo se nějaký dá použít? Chtěl bych pak časem umět takové makro fotky jako vidět oči mouchy přes půl fotky a tak... :mrgreen:

Kresbu to nezkazí, není tam žádný optický člen. Jen zhorší světelnost. Mezikroužky jsou na makro výborná věc.
AndrewJ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dr.Romca 7. 6. 2012 15:31

Aha, takže mezikroužky jen prodlužují vzdálenost posledního členu od snímače, podobně jako makroměch? Tak to je dobré! Světelnost by u 2.8 měla být OK, i s přenosem AF a kvůli OH bych i na hlavu mouchy musel clonit víc, než 2.8...
Dr.Romca
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 7. 6. 2012 16:16

Dr.Romca píše:No to nevim, fázové ostření bude lepší, takže zvolím zrcadlovku
U tohto Nanoha objektivu je zaostrovanie aj tak manualne.

Ked uz sme u rychlosti, v skutocnosti dnes najrychlejsie zaostruju bezzrkadlovky
(OM-D ma najrychlejsi AF-S, Nikon 1 ma najrychlejsi AF-C)

Paradoxne najlepsim makro fotakom bude asi tiez bezzrkadlovka:
OM-D E-M5 okrem toho ze dokaze rychlo zaostrit tak ma aj novy system stabilizacie, ktory sa uplatni hlavne u makra. Citujem:
Predovšetkým pri fotení makroskopických detailov tak oceníte schopnosť stabilizátora kompenzovať všetky pohyby fotoaparátu.

Dalsou vyhodou je rychle zaostrovanie aj cez liveview (toto je na zrkadlovkach neskutocne pomale). Trosku mensi chip je tiez u makra vyhoda.

Nevyhodou je len ze zatial je malo nativnych makro objektivov (neviem nakolko su pouzitelne Olympus objektivy cez adapter). Nativna je zatial len draha Leica 45mm, no coskoro vydaju M.Zuiko 60mm f2.8
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dr.Romca 8. 6. 2012 12:50

Právě nedostatek objektivů pro tyhle foťáky mě odrazuje...

Jinak bude mít k makroobjektivu 105/2.8 význam přidávat mezikroužky? Jaký extra zvětšení mi to přinese? napš 12+20+36mm, už sám od sebe má poměr 1:1 (1.5:1 u APS-C), kolik tak bude mít s kroužkama? Nějak nerozumím těm výtahům a tak...

Díky!
Dr.Romca
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 6. 2012 13:21

Dr.Romca píše:Právě nedostatek objektivů pro tyhle foťáky mě odrazuje...
Tu je zoznam objektivov na micro43: napocital som ich 30.
Cez redukciu si mozes nasadit objektivy systemu fourthirds (aj inych vyrobcov, no bez AF a zmeny clony)
Zda sa ti to malo alebo daky ti chyba?
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dr.Romca 8. 6. 2012 13:38

Já se nechci nikoho dotkout, ale Olympus nechci, mám zkušenost s jejich servisem tady v ČR a nikdy více... A na ten Nikon 1 jich teda moc neni :-(

Ale kdyby někdo uměl odpovědět na tu otázku s těma mezikroužkama, to by bylo fine :idea:
Dr.Romca
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 6. 2012 13:51

Aj na Nikon 1 existuje redukcia (teda mozes pouzivat vsetky zrkadlovkove objektivy):
Obrázek
Mozno by to bolo na macro zaujimave riesenie: Nikon 1 ma este mensi snimac...
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dr.Romca 8. 6. 2012 14:55

To je dost zajímavé, ale pro mě to zazdili pevným displayem... Kdyby bylo tělo o něco větší a displej výklopný, asi bych o tom i uvažoval :-) Ještě kouknu na jiné značky...

Ví teda někdo jak je to stěmi kroužky? :)
Dr.Romca
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 8. 6. 2012 22:59

Mezikrouzek umozni vic priblizit objekt k predni cocke a tim dosahnout vetsiho zvetseni. Cim sirsi mezikrouzek tim vetsi zvetseni .. ano je to presne totez co makromech. Jen je to pevny. 20mm siroky mezikrouzek sebere cca 2EV svetla, 12mm asi 1EV. Na 100mm makroobjektivu umozni zvetseni pri pouziti 20mm mezikrouzku z 1:1 na 1.5:1 (nebo 2:1 .. ted nevim :hm , jsem to zkousel).

Pokus bys chtel extremni makro, respektive mikro, tak teleobjektiv s reverznim sirokacem, kombinace 300mm + 16mm reverzne umi zvetseni /se mi zda/ az 20:1 :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 9. 6. 2012 09:03

Ganec píše:Mozno by to bolo na macro zaujimave riesenie: Nikon 1 ma este mensi snimac...

Menší snímač není problém "simulovat" i na foťáku s větším snímačem - prostě to vyfotíš z větší vzdálenosti a následně ořízneš.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dr.Romca 9. 6. 2012 09:06

Díky za objasnění kluci :tleskani To jsem potřeboval vědět :idea:
Dr.Romca
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kentus 9. 6. 2012 14:46

Ganec, zase jsi moc hltal ty jejich marketingové nesmysly...

K Nikkoru 105mm f/2.8 - mezikroužky jsou zbytečné, pokud nepotřebuješ ještě větší zvětšení, navíc jejich použitím přijdeš o hodně světla. Myslím, že zvětšení 1:1 ti bude ze začátku, než se se sestavou sžiješ, naprosto stačit. A snad nemusím zdůrazňovat, že případné mezikroužky brát jen kvalitní, ikdyž to znamená si trochu připlatit.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 6. 2012 18:13

kentus, vacsinu ich doterajsich marketingovych tvrdeni som si preveril a tie ktore sa ma tykaju si aj dostatocne uzivam :-)
Automaticky odmietat vsetky reklamne tvrdenia je nerozumne. Mnohe z nich sa naozaj zakladaju na pravde a nemaju ziadne neprekonatelne "skryte muchy".

Je to podobne ako s (polo)automatickymi modami a programami:
1) bud sa dokonale naucis jeden z nich (napriklad manual) - s ktorym sice dokazes vsetko ale nikdy nebudes taky pohotovy alebo zbytok budes musiet dotabat v PC
2) alebo vyskusas aj ostatne moznosti a potom pouzivas/vyuzivas podla potreby - len to vyzaduje cas na ich vyskusanie a pochopenie

-- 9. 6. 2012 18:15 --

kentus píše:navíc jejich použitím přijdeš o hodně světla
preco?
Ved to su len "rurky" ktore nemaju ziadne sklo ktore by ho spotrrebovavalo (ci mylim sa?)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 9. 6. 2012 18:28

Funkce mezikroužků je založena na oddálení objektivu od filmu/čipu. Tím se vlastně udělá výřez z prostředka objektivem zabírané scény, nic víc. Samozřejmě čím delší mezikroužky, tím víc objektivem zachyceného světla mizí v okolí snímače bez účasti na tvorbě obrazu. A taky klesá fyzické rozlišení, samozřejmě, žádný objektiv není dokonalý ani uprostřed.
Pety
VIP uživatel

Předchozí stránkaDalší stránka