Výběr zrcadlovky 20-30tis (Nikon vs. Pentax)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 4. 2012 13:38

MarkFX píše:Zdar chlapi, chci si koupit novou (moji první) zrcadlovku, nějakou tu lepší třídu než ty nejlevnější základní zrcadlovky.
zrkadlovky su vhodne skor na sport, na to co chces fotit sa viac hodi Olympus E-M5 + 12-50 mm 8-)

lebo ma zopar vyhod v porovnani s vymenovanymi K5 alebo D90:
- mensie rozmery a hmotnost - kedze chces fotit krajinky tak to urcite ocenis
- je dokonale utesneny (aj objektiv) - to sam uvadzas ako vyhodu
- ma AMOLED displej - ked cosi na sklnku odfotis, tak si to hned na mieste mozes aj pozriet
- ziadne problemy s FF/BF (a ostatne vyhody bezzrkadloviek)
...

Jedinu realnu nevyhodu (mensi DR snimaca) mozes obist zlozenim viacerych zaberov do HDR (krajinky ti neutecu).
Naposledy upravil Ganec dne 26. 4. 2012 22:55, celkově upraveno 2
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod daikatana_ 26. 4. 2012 15:16

Nebo mam ještě jeden nápad...

Jestli chceš do foťáku investovat 30 000 a myslíš to s focením vážně, tak zkus popřemýšlet o bazarové D700, která se dá sehnat za 35000. Kvalita je oproti všemu co tu padlo naprosto nesrovnatelná.
https://www.foto-pro.cz
https://www.karlsitretro.com
https://www.youtube.com/channel/UC8W-uMYsZewyFiKl4WrxcXQ
daikatana_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 26. 4. 2012 15:29

Ta D700 mě napadla taky, ale to je jen tělo a další věc, nevím jaké má nároky na výsledek a jak moc touží po FF.

Aby nakonec nezjistil, že zrcadlo a další serepetičky kolem něco váží a na to co fotí ho to nebude bavit všechno tahat s sebou. A ta D700 je opravdu těžší.
Sám když někam jdu a nosím s sebou 3-4 kg přes rameno celý den, tak si kolikrát říkám, že se na to nevyprdnu a nekoupím si pro tyto chvíle něco lehčího.
Je to ale jen otázka pro sebe sama, co mi systém přináší a umožňuje a proč jej mám. To za něj nikdo nerozhodne.

Já DSLR opouštět nebudu, navíc začínám z nostalgie pokukovat po filmu.

PS: D700 + nějaké základní sklo z bazaru s ohledem, že chce jít až do 150 mm (DX 105) je přes 40.000,-
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod daikatana_ 26. 4. 2012 15:49

Stan35 píše:Aby nakonec nezjistil, že zrcadlo a další serepetičky kolem něco váží a na to co fotí ho to nebude bavit všechno tahat s sebou. A ta D700 je opravdu těžší.Sám když někam jdu a nosím s sebou 3-4 kg přes rameno celý den, tak si kolikrát říkám, že se na to nevyprdnu a nekoupím si pro tyto chvíle něco lehčího.Je to ale jen otázka pro sebe sama, co mi systém přináší a umožňuje a proč jej mám. To za něj nikdo nerozhodne.Já DSLR opouštět nebudu, navíc začínám z nostalgie pokukovat po filmu.

Je pravda, že o něco těžší je, ale když někam jdu, táhnu s sebou D700, D3 a Mamiyu RZ67 (té jsem se teď ale zbavil ve prospěch D800, protože mě nostalgie přestala bavit :) ), a když to mám na zádech, tak o tom skoro ani nevím, i když s tím chodím celý den.

Každopádně jsou FF objektivy od Nikonu obecně lepší a dá se líp blbnout s hloubkou ostrosti. Ale zase si říkám, když do toho někdo chce investovat 30 000, tak už to asi myslí vážně a kdyby kupoval nové DX tělo, tak se toho pak stejně časem bude chtít zbavit ve prospěch FF a byly to vyhozené prachy, stejně tak u skel.
daikatana_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 26. 4. 2012 16:33

Každý není ochotný tahat takový matroš. Je to individuáĺní. To si musí promyslet on a jak vážně to mysĺí nedokážu soudit i podle plánované sumy.

Pokud bych začínal já znovu, šel bych formou větší prvotní investice a formou inzerátů co se týče objektivů u tel bych byl opatrný. Aspoň aby to mělo roční záruku anebo by potom rozhodovala cena.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xpepekx 26. 4. 2012 16:39

podle mne idealni volba do zacatku D90, Tamron 17-50 2.8 a stary maly uzasny N50 1.8...sice dost lidi ma averzi k objektivum tretich stran, ale podle recenzi je obrazove srovnatelny dokonce pry i lepsi nez Nikonacne nejlepsi DX sklo 17-55 2.8 (nemluvim o rychlosti ostreni, konstrukci, ale pouze o optickych vlastnostech, v tomto bude 17-55 uplne jinde), je svetelny, rozhodne bude potreba otestovat jestli na tele nebude mit Backfocus, ale jinak bych se zrovna tohoto objektivu nebal(ale nemam s nim konkretni zkusenost, mam N18-135 a casem jsem jsem presel na svetelne zoomy, ta svetelnost dela hodne(DOF atd)). Dal D90 asi radsi nez ty nove D3xxx nebo D5xxx kvuli ostricimu motoru v tele...s tema totiz 50 1.8 nebude automaticky ostrit, ktery ma super hloubku ostrosti, jsou z nej perfektni portrety na DX a pomeru cena/kvalita podle mne nema konkurenci, 35 1.8 jsem mel a rychle jsem ho prodal, neni spatny, 50 je lepsi
xpepekx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kentus 26. 4. 2012 16:57

reign píše:Jak píše Kentus o té špatné světelnosti, tak to má velké ALE - velmi účinnou stabilizaci, která hravě vyrovná světelnost Tamronu 17-50/2,8

Aha, takže stabilizace podle tebe nahrazuje nižší hloubku ostrosti?

Daemonius píše:Pentax bych neuvažoval, podle mě (a nejen mě) je budoucnost téhle firmy hodně nejasná. Poslední dva produkty vypadaly jak pokus o sebevraždu (Pentax Q a Pentax K-01) a odkoupení Ricohem. Mno nevim, dokud od nich neuvidim něco solidního (K-3 nebo něco podobného), tak bych to neriskoval. Navíc originální objektivy pro Pentax jsou dost drahé a ne nějak extra kvalitní.

Pentax Q se dost slušně prodává v Japonsku. Navíc cena od začátku podstatně klesla a prodeje se výrazně zvedly. A co se týče K-01, to je nový model určený pro majitele Pentaxích objektivů. A vůbec jsou to dva foťáky, které jsou cíleny na zábavu při focení. Což se rozhodně o žádných Canonech ani Nikonech říct nedá. A budoucnost firmy sis zamozřejmě vycucal z prstu. Ano, samozřejmě že zkrachujou, protože je koupil Ricoh, který má pouze stejný kapitál jako Canon a vůbec do nich nebude investovat. LOL Mají peněz jak želez a nebojí se je použít.

Ganec: Řeknu ti to ještě naposledy slušně: Nauč se číst! MarkFX chce zrcadlovku, tak si strč ty svoje bezzrcadlovky za klobouk a neblij tady neustále ty svoje nesmysly.

Tamrona 17-50mm f/2.8, jak tady někteří radili, bych nebral, pokud nebydlíš v Praze (nebo si tam zajedeš) a můžeš si jich vyzkoušet na prodejně několik kvůli problémům s front/backfocusem.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 26. 4. 2012 17:19

kentus: nemyslel jsem to jako konkurenci na mazlé pozadí, ale čistě jako srovnání expozičních možností, ale věřím, žes to tak i pochopil, ne? :-) Mimochodem, možná že ty výsledky v exteriéru zas tak rozdílné nebudou, když srovnáš dlouhé konce na plnou díru...

Ganec: být managerem Olympusu, tak ti nabídnu solidní balík, abys o Olympusu nepsal, zamysli se nad větami typu "na to zabudni" - 100% antireklama.

-- 26. 4. 2012 17:26 --

ještě na téma Tamron 17-50... Možná že s tím seřízením až takový problém není, co jsem tak ze zkušeností jiných vyčetl, tak na D90 ostří bez problémů, na D7000 je to loterie. Nicméně ten rozsah by mi vadil.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 26. 4. 2012 20:10

Ad ten Tamron: Nejde o to, že by měl systematický front / back focus, on prostě ostří podle plotu. Teda, verze s vlastním motorkem. Verze s náhonem z těla je údajně lepší. Naopak mezi D90 a D7000 extra rozdíl není - ten rozdíl, který máš asi na mysli jsme nakonec usoudili že je právě spíš tím náhonem.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 26. 4. 2012 20:57

no vidíš, já měl za to, že to jde na triko AF D7000. Já měl Tamron 28-75/2,8 na SLT A55 takže bez motoru a přesnost taky jak brokovnice, tam je ale odpovědnost AF modulu schovaného permanentně za šikmým polopropustným zrcátkem velmi pravděpodobná.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 26. 4. 2012 21:34

V SLT je šikmé zrcátko právě kvůli AF modulu, ne že je za ním schovaný.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MarkFX 26. 4. 2012 22:11

kentus píše:Tamrona 17-50mm f/2.8, jak tady někteří radili, bych nebral, pokud nebydlíš v Praze (nebo si tam zajedeš) a můžeš si jich vyzkoušet na prodejně několik kvůli problémům s front/backfocusem.

Dík, to je užitečná rada, i když nepotěšila.. Kámoš ju má na Canonu 50D a nádherný fotky, tak se mi zdál jako ideální poměr cena/výkon.. :-l

I když to myslíš s kterym fotákem by to nemuselo šlapat? S nikonem nebo pentaxem?

Jinak jak se ptáte co požaduju.. Určitě si chci pohrávat s hloubkou ostrosti, kresba - nevím co si pod tím představit, reportáže - určitě život z ulice, nebo kámoše na akcích, vandrech, na horách atd.. Nebudu fotit letecké přehlídky, nebo nějaké závody, takže nějaký mega zoom nepožaduju..

A ještě prosím vysvětlení jak je to s tím číslem světelnosti? Samozřejmě že čim menší tím lepší, ale proč jsou nějaké objektivy třeba Sigma 17-70 mm F 2,8-4,0 DC Macro HSM o dost levnější než Nikon 16-85 mm F 3,5-5,6 G AF-S DX ED VR ??

Který z těchto dvou byste doporučili víc? Tuším jestli tady kdosi psal o tom 16-85 že je nějaký chybový či co?

Jinak pořád se nemůžu rozhodnout mezi těma dvouma konkurentama, buď D90 a nějaké lepší (do 15tis) sklo, nebo pentax a trochu horší sklo.. Případně nějaký objektiv z bazaru, ale rád bych foták pořešil už příští týden, 7.května jedem na trek, tak už bych chtěl fotit.. A sice s tělem by nebyl problém, ale ten objektiv z bazaru by se nemusel stihnout, proto bych asi radši koupil obě věci najednou (asi určitě z nějakého e-shopu), samozřejmě včetně brašny a karty..

Jo a když už jsme u toho, bude mi stačit 16GB karta? Jo a ještě nemám rovnou přikoupit i polarizační filtr či něco takového, prej to je taky základ.. :oops:

-- 26. 4. 2012 22:18 --

Kuwa ted koukám na ty filtry a to je taky dobrá pálka.. :D :shock: Tož zatím bych to vydržel bez filtru.. O:-)

Případně po tatovi mám doma filmovou zrcadlovku, tam má taky nějaky objektiv i filtr, ale pochybuju že by to pasovalo.. :-l
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod daikatana_ 26. 4. 2012 22:33

MarkFX píše:A ještě prosím vysvětlení jak je to s tím číslem světelnosti? Samozřejmě že čim menší tím lepší, ale proč jsou nějaké objektivy třeba Sigma 17-70 mm F 2,8-4,0 DC Macro HSM o dost levnější než Nikon 16-85 mm F 3,5-5,6 G AF-S DX ED VR ??

Který z těchto dvou byste doporučili víc? Tuším jestli tady kdosi psal o tom 16-85 že je nějaký chybový či co?

Čím menší číslo, tím bude rozmazanější pozadí a taky s tím můžeš fotit za horších světelných podmínek.

Já osobně bych Sigmu nebral ani zadarmo.

MarkFX píše:Jinak pořád se nemůžu rozhodnout mezi těma dvouma konkurentama, buď D90 a nějaké lepší (do 15tis) sklo, nebo pentax a trochu horší sklo..

Ber to tak, že pokud si koupíš kvalitní sklo, tak klidně přežije několik generací foťáků. I starý manuální Nikkory jsou pořád super skla. A i když kupuješ objektiv z bazaru, tak by s nim nic být nemělo, když si to před koupí vyzkoušíš.

MarkFX píše:Jo a když už jsme u toho, bude mi stačit 16GB karta? Jo a ještě nemám rovnou přikoupit i polarizační filtr či něco takového, prej to je taky základ..

Jestli bude 16GB stačit záleží na tom, co si koupíš za ten foťák a jak moc budeš cvakat a jaký kvalitě :)

Filtry jsou celkem důležitý, zkus si nejdřív nastudovat, co jaký filtry dělaj, až podle toho je začni kupovat.
daikatana_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MarkFX 26. 4. 2012 22:49

No, ty filtry zatím řešit nebudu, není problém dokoupit později..

Jak ty sigmy (i pro pentax i pro nikon) se mi taky nějak vzhledově moc nelíbí, takové plastové, ale zaujaly mě ty clonové čísla za tu cenu.. :hm

Pro moje potřeby by mi zoom mohl stačit 3x čili těch základních cca 17-50.. Možná bych se ani nebál těch pevných skel, ale to si zatím nedokážu představit, až s v tom zaučím. Ale zas to vyměnovat, bát se o vniknutí prachu atd.. :hm Pro mě asi teda ideální ten malorozsahový širokáč, pozdějí se pak pustím do zkoušení pevných skel.. :-)

Jinak ten základní Pentácký 18-55 DA je fakt šitka? V tom kitu na Alze je za dobrou cenu (jakokdyby za cca 2tis, oproti kdybych koupil sám, tak za skoro 5tis.) Je odolný, s nějakou vrstvou na skle proti zašpinění... :-]
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 26. 4. 2012 23:34

Není to šit, je srovnatelný s Nikoňáckým seťákem, jen u něj holt málokdo vydrží. Na druhou stranu to je prcek a nebojí se deště, to se počítá, na normální focení krajinek ti téměř jistě bude stačit, ale to si teda projdi paladix abys zjistil, jaká je reálná nabídka bazarových skel na Pentax. Řeknu ti to rovnou - mizivá. Drahá cesta.

-- 26. 4. 2012 23:35 --

Pety: no, moc si mně nepochopil, tu technologii znám, psal jsem o "blahodárném" vlivu překážky na přesnost AF
reign
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka