Výber vstupnej zrkadlovky a objektívu (D3100 vs. SLT A35)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod zino333 3. 4. 2012 10:06

Ahojte, mám špecifickú požiadavku. Keďže veľa cestujem, chcem si tieto momenty zvečniť. Môj kompakt a kamera ma doteraz nijakým spôsobom extra nenadchli svojimi výsledkami a tak sa chystám kúpiť niečo lepšie.

Keďže jednou z hlavných akcií, ktoré budem fotiť bude napríklad otvárací ceremoniál na olympijských hrách, moje požiadavky sa od toho aj odvíjajú - objektív a telo by mali zvládať kvalitne a rýchlo zaznamenať fotky vo večernom osvetlení aj na vzdialenosť. Okrem toho budem fotiť najmä zábery z cestovania - teda scenérie, architektúra... Portréty asi pomenej, ale makro ma láka. Ako výhodu by som videl stabilizátor obrazu (ak nie v tele, tak aspoň v setovom objektíve) a možnosť zaznamenávania fullHD videa (aj keď to budem využívať menej). Páčia sa mi však nočné fotky a minimálne z toho otváracieho ceremoniálu by som chcel mať niečo, čo bude schopné robiť pekné výsledky.

Pôvodne som chcel kvalitnejší kompakt (pozeral som po niečom ako Nikon 1, modeloch Sony NEX, Fujifilm X10,...), ale keď som prišiel k cenám a zistil som, že už za to môžem mať vstupné modely zrkadloviek, tak som zmenil názor. Nastalo rozhodovanie medzi Canon 1100D a Nikon D3100. Potom som sa na základe ohlasov, že Nikon sa viac vyplatí v menších cenových kategóriách a Canon je lepší až na profi, tak som tomu uveril a rozhodol sa pre Nikon (môžete argumentovať prečo nie). Do toho sa mi však stále miešalo Sony s jeho polopriepustným zrkadlom, ktoré dosahovalo aj v testoch kvalitné výsledky. A tak mi nastali otázky na ktoré už neviem nájsť odpoveď ani v testoch, ani na fórach. A to:

Aký typ objektívu by mal dokázať naplniť moje požiadavky a aký typ fotoaparátu by mohol pre mňa byť vhodný? Kúpiť zvlášť najskôr objektív a k nemu prispôsobiť telo? Alebo rovno telo v nejakom sete, čo sa mi javí ako amatérovi ako najlepšia voľba najmä po cenovej stránke. Zatiaľ sa rozhodujem medzi SONY SLT A35 a Nikon D3100
- Sony má papierovo a aj z niektorých výsledkov testov vo viacerých veciach navrch. Napríklad vstavaný stabilizátor v tele, kontinuálny AF pri videu, a ďalšie. Má s ním niekto skúsenosti? Bola by to dobrá voľba? Naopak Nikon bude ponúkať asi väčšie možnosti customizácie. Jednoducho neviem sa rozhodnúť.
- alebo by som mal ísť inou cestou? Nejaký kompakt? Pozrieť bazárové ponuky nejakých modelov?
- nie som náročný. Som amatér, ale viem si predstaviť, že by sa z toho mohlo stať ďalšie hobby.
- rozpočet by som si predstavoval +-500€


Viem že je to potom hlavne aj na fotografovi, ale potrebujem takú zostavu, ktorá mi umožní sa to naučiť a docieliť v rámci triedy kvalitné výsledky.

Akékoľvek rady a návrhy ocením!
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod THeBaNDiT 3. 4. 2012 10:11

zino333 píše:- Sony má papierovo a aj z niektorých výsledkov testov vo viacerých veciach navrch. Napríklad vstavaný stabilizátor v tele, kontinuálny AF pri videu, a ďalšie.
to ma aj D3100, vid citacia z recenzie, ktoru si sam linkoval:
Dá sa aktivovať aj neustále zapnutý autofokus AF-F, ktorý bude takto doostrovať počas celej doby trvania LV (alebo nahrávania videa).
zive: HP Envy x360 Conv. 13" (Ryzen5 4500U, RAM 8GB, GF AMD Radeon)
digiarena: Nikon D5000 + 18-105mm DX VR + 55-300 DX VRII + SB-700
avmania: Samsung QE55Q80T + Nvidia Shield TV 2017 + ONKYO TX-NR414 + Jamo S426 HCS3
mobilmania: Samsung Galaxy S22U
THeBaNDiT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 3. 4. 2012 10:33

Hej to síce má, ale čo som pozeral na YouTube, tak výsledky kontinuálneho AF na tom Nikone sú tak nekvalitné, že kvôli tomu je na video nepoužiteľný. Zaostrovanie prebieha sekano a výrazne počuť zvuky mechaniky zaostrovania. Pozri sem: http://youtu.be/3nmK3qrY2NE - cca od 5. minúty
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod honcka 3. 4. 2012 12:30

na to co chces fotit potrebujes hodne svetelnej objektiv, za rozumny prachy je tamron 17-50 F2.8, kterej stoji cca 10k a dela se pro sony i nikon, pripadne pevne objektivy (35/50mm) ktere stoji kolem 5000
JVC DLA-X30
Sonos Playbar
honcka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 3. 4. 2012 13:31

To je ten Tamron taký dobrý? Totiž, k tomu objektívu som sa už aj viackrát dostal prechádzaním fór. Radšej by som ten zoomový ako pevný. Prodsa ten zoom je v takomto prípade vítanou záležitosťou. Mimochodom, ten Tamron asi nemá vstavanú stabilizáciu, či? Ako veľmi je výhodou pre takéto podmienky stabilizácia?

Aké by sa ešte našli iné alternatívy?
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 3. 4. 2012 14:01

za tvůj rozpočet si své požadavky nesplníš ani v bazaru. Do začátku bych ti doporučil jakýkoliv bazarový Nikon modelem D40 počínaje a k tomu objektiv 18-105 s velmi účinnou stabilizaci, pak našetřit na stabilizovaný telezoom.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 3. 4. 2012 15:40

objektív a telo by mali zvládať kvalitne a rýchlo zaznamenať fotky vo večernom osvetlení aj na vzdialenosť.

D300s + 70-200VR
- rozpočet by som si predstavoval +-500€

Aha, tak nic. Na otevírací ceremoniál budeš totiž potřebovat dlouhé tele. Teda pokud budeš v hledišti a chceš nějaké slušné fotky. Na přesné a rychlé ostření u entry-level rovnou zapomeň. Obávám se, že tvoji nejlepší volbou je šetřit. S tímhle rozpočtem sotva koupíš i to nejlevnější tělo. I kdybys koupil jen D3100 + 70-300VC, tak to bude 750 éček.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 3. 4. 2012 16:27

zino333 píše:ale keď som prišiel k cenám a zistil som, že už za to môžem mať vstupné modely zrkadloviek
mozes .. lebo s nimi a zakladnym setakom dosiahnes v podstate to iste (na digimanii bolo v jednej recenzii priame porovnanie)

zino333 píše:rozpočet by som si predstavoval +-500€
do tej ceny sa ti vojde asi len kvalitny ultrazoom s velkym chipom .. a to je dnes jediny: Fujifilm S1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod careleo 3. 4. 2012 16:56

1) bazar D5000 + bazar 18-105VR
cca 500e, slušný základ

2) bazar D90 + bazar 70-300VR/VC + bazar 18-105VR
k tomu bych se klonil já, ale je to hrubě nad limit

ovšem i tak ani jedno nebude úplně OK na ten úvodní ceremoniál
careleo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 3. 4. 2012 17:17

skoro bych se čistě kvůli olympiádě - pokud má být dodržen rozpočet - klonil k nákupu nové kamery, i s kvalitní a velkou kartou se do ceny vejde výborná kamera Canon HF-M 406, myslím že bude snazší točit děj než lovit momentky, navíc potřebný rozsah objektivů na zrcadlo fakty toho nezaplatíš

-- 3. 4. 2012 18:18 --

edit: fakt z toho...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milav 3. 4. 2012 19:35

Se Sony SLT A35 se přibližně do rozpočtu vejdeš (i když jen se základním seťákem 18-55), ale dají se dokoupit bazarové objektivy Minolta nebo starší i nové Tamron, Sigma za solidní cenu. Konkrétně na Sony je asi nejlepší volba Tamron 17-50/2.8 (cca 7900,- CZK) a Tamron SP 70-300 Di USD (cca 9.900 CZK) a vyplatí se Sony 50/1.8 (cca 3800 nový, bazarový cca 2600,-) - ale to by asi byla volba do budoucna. Každopádně u zrcadlovky se investici do objektivu časem nevyhneš. I se seťáky se dá nafotit solidně a myslím, že pro amatéra stačí bohatě (viz hodnocení seťáků Sony na Dyxum.com, jsou plastové, proto nízké hodnocení za kvalitu, ale vydrží).
Kód: Vybrat vše
http://www.dyxum.com/lenses/Sony-AF-DT-18-55-F3.5-5.6-SAM_lens521.html

Kód: Vybrat vše
http://www.dyxum.com/lenses/Sony-AF-DT-55-200-F4-5.6-SAM_lens522.html

Kód: Vybrat vše
http://www.dyxum.com/lenses/Sony-AF-DT-50-F1.8-SAM_lens523.html


Na paladixu se dá koupit za cca 3- 3.500 CZK výborná Minolta 100-300 APO, ta by Ti na olympiádu stačila bohatě, případně bazarový nový Sony 55-200 (opticky výborný) za cca 2000,- CZK (hodně lidí si koupilo sety, dokoupili světelnější objektivy a starých se za pár korun zbavují)

Každopádně já už bych bazarový foťák neriskoval - nevíš, jak s ním kdo zacházel a jak dlouho Ti vydrží (já už si takhle naběhl - měl jsem na bazarový foťák DSLR záruku 3 měsíce, po cca 6 měsících mi odešly základní deska, oprava by stála cca 5-7.000, takže šel pryč na díly za pár šupů). Není to investice za pár korun (alespoň pro normálního člověka) a u nového se počítá záruka + máš ho od začátku a víš, čím prošel.

Těžko by A35 dostal na Dpreview Silver award
Kód: Vybrat vše
http://www.dpreview.com/products/sony/slrs/sony_slta35


A 35 má zatím nejlepší 16 M čip od Sony, který používá i Nikon, má stabilizaci v těle (Nikony 3100 a 5100 pouze v objektivu, navíc na ně nejdou starší objektivy bez motorku v těle-pokud vím, na Sony ano), má rychlé seriové snímání, natáčení fullHD ve kvalitě HD kamery, včetně průběžného a kvalitního ostření...
Pár fotek (vše se seťákem) jsem Ti poslal sem (bez úprav,orig JPG, i jednu noční 5000 ISO) - určitě mi je zdejší odborníci pomluví, včetně mé A35 - to už si budeš muset rozhodnout sám - ze zdejších rad už se Ti musí točit hlava :-)

Kód: Vybrat vše
http://sharesend.com/qjj1n
Sony Alpha A35, Sony 18-55 SAM II, Sigma 17-70 DC OS HSM, Sigma 70-300 DG OS, Minolta 50/2.8 Macro, Sony HVL-F42AM, Vanguard Alta+ 233AP
milav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 3. 4. 2012 21:13

Nebudem v hľadisku, budem priamo na ploche vedľa priestorov, kde bude program. On ten ceremoniál ale nie je priorita pri výbere, len je to jeden z momentov, ktoré si budem chcieť fotiť. Inak to využitie bude širšie, takže pokiaľ by som si ako tak vystačil aspoň na slušnej úrovni s tým setovým 18-55 VR, tak by som ho zobral v sete s tým D3100. Ten Nikkor 18-105 VR už bude mať menšiu svetelnosť?

A bazary som pozeral, ale je to dosť riziko si myslím, pokiaľ toho človeka nepoznám. Nikto mi nezaručí ako s tým zaobchádzal a aký je skutočný stav daného kusu. Bez záruky vyhadzovať viac ako 500€ je riziko myslím...
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 3. 4. 2012 21:21

Papírově mají 18-55 i 18-105 stejnou světelnost, jenomže 18-105 má logicky lepší průběh... Největší zbraní 18-105 je rozsah v kombinaci s kvalitou za příznivou cenu, tuto trojčlenku má takhle pořešenou jenom Nikon a dlužno dodat, že mu to určitě velmi pomáhá s prodeji v nižší až střední třídě. Osobně jsem ho měl na D40, ten rozsah je skvělý, klidně se může stát, že si s ním nadlouho vystačíš bez nutkání něco dokupovat (vyjma externího blesku na focení v interiéru). Ještě k té Sony SLT - zároveň dotaz na majitele - jak spolehlivě ti ostří A35? Já měl A-55 a v kombinaci s Tamronem 28-75/2,8 se trefila jen občas... Myslím, že to šikmé permanentní zrcátko přesnosti AF nepomáhá :-(
edit: D3100 se v bazarech moc neobjevuje, to 18-105 je tam furt... Když chvilku počkáš, měl by být k mání set cca za 15000Czk, což je sice nad rozpočet, ale litovat nebudeš.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 3. 4. 2012 21:24

@milav: dík za rady ohľadne A35. By ma zaujímalo ako na teba pôsobí po stránke materiálov a spracovania. Ja čo som dávnejšie videl tuším A200, tak bola taká lacno vyzerajúca plastovka... :(
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milav 3. 4. 2012 21:26

reign - se Soňáckými objektivy na 100%, zkoušel jsem i Tamrona 17-50/2.8, u něj tak 98%, předtím jsem měl A200 a A350, ve srovnání s A35 bych naopak řekl, že je to s a35 o dost lepší a rychlejší...

zino333 - já jsem s kvalitou spokojený, nejlépe, když si ji v některém obchodě osaháš. Jediné, co ji vyčítá dost lidí je velikost, proti A200 a starším nebo vyšším modelům je o kus menší (zase je skladnější). On Nikon 3100 taky není kovový, řekl bych, že úroveň zpracování v této třídě a ceně je podobná u všech výrobců.
Naposledy upravil milav dne 3. 4. 2012 21:30, celkově upraveno 1
Sony Alpha A35, Sony 18-55 SAM II, Sigma 17-70 DC OS HSM, Sigma 70-300 DG OS, Minolta 50/2.8 Macro, Sony HVL-F42AM, Vanguard Alta+ 233AP
milav
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků