Digitální kompakt nebo micro 4/3?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod drAcOniS 12. 3. 2012 11:26

Dobrý den všem,

vzhledem k tomu, že můj poslední kompakt Panasonic jsem na podzim zanechal svému osudu kdesi na dovolené, poohlížím se po nějaké náhradě. Kompakt bude sloužit převážně pro takové to běžné rodinné focení někde na výletech apod. Ale vzhledem k tomu, že často jsou s námi i psi, kteří nepatří zrovna mezi nejpomalejší, hledám přístroj, který by si dokázal poradit i s rychlejším pohybem. Vlastně teď spíš řeším dilema, jestli koupit nějaký nový digitální kompakt nebo něco jiného. Naťukl mě na tuto cestu známý, který má nevyužitý Olympus PEN E-P1 se dvěma objektivy i bleskem a byl by ochoten ho za zajímavou cenu prodat :)

Vzhledem k tomu, že jinak fotím zrcadlovkou (Nikon D80 + Sigma 10-20mm f4-5.6 + Tamron 17-50mm f2.8 + Sigma 70-200mm f2.8) a kompakt chci čistě kvůli velikosti na vcelku nenáročné focení (přece jen zrcadlovku člověk pořád nosit nemůže, resp. nechce), cenu bych uvítal nejlépe do 5 000 Kč. Nezáleží mi nijak zvlášť na značce, ale Canony Powershot SX mi nepřišly za tu cenu špatné, Samsungy WB taktéž. Ale kategorii kompaktů moc nesleduji, takže nevím, co má aktuálně smysl nebo ne. Také mi padly do oka tzv. outdoorové foťáky jako např. Nikon AW100, ale vzhledem ke konstrukci objektivu to asi žádná sláva nebude.

Co byste osobně zvolili Vy a proč? Asi nejvíc teď řeším dilema kompakt vs. micro 4/3. Tak nějak věřím, že velikost snímače a vůbec koncepce PENu by měla strčit jakýkoli kompakt do kapsy, ale nemám to osobně vyzkoušené a taky si myslím, že kompakty zase za ty cca 3 roky nějaký vývoj nejspíš prodělaly. Takže pokud by se kvalitou blížily PENu, upřednostnil bych menší velikost, univerzálnější použití a menší velikost kompaktu.

Abych nezapomněl, podmínkou je možnost manuálního nastavení expozice, resp. režimy P, priorita času, clony i plný manuál. A taky poměr stran 3:2, ale to jde nastavit snad už u všeho :)

Díky za názory.
drAcOniS
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pety 12. 3. 2012 12:06

Tyhle první PENy měly výrazně pomalé ostření - i když asi rychlejší, než většina kompaktů v té době. Na psy - nevím, nevím. Asi ti to napíše Ganec.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod jndm 12. 3. 2012 13:18

Záleží jestli jde i o velikost, když si vedle sebe dám kompakt a nějaký micro 4/3 se stejným rozsahem tak ten micro 4/3 bude výrazně větší (délka objektivu).
jndm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod drAcOniS 12. 3. 2012 15:15

Ohledně velikosti - pořád je to menší než zrcadlovka :)

Když chci větší rozsah s mojí stávající D80, musím nasadit 1,5 kg Sigmu, která má sama o sobě skoro čtvrt metru. A to už fakt kompaktní není :)

Velikost E-P1 s objektivem 14-42mm mi přijde vyhovující. To ostření v recenzích docela pomlouvali, to je pravda. Na druhou stranu předtím jsem měl dědečka Panasonic DMC-LZ1 - žádný zázračný foťák, navíc generačně ještě o dost starší kompakt oproti PENu a až na několik výhrad mi víceméně stačil. Je možné, že by mohl být PEN ještě horší? :)

Je mi jasné, že oproti DSLR to bude o něčem jiném, na druhou stranu ani od toho neočekávám výkon srovnatelný s mojí stávající výbavou.

Spíš by mě zajímalo porovnání cena/výkon zmíněného PENu oproti dnešním kompaktům. Hodněkrát se mi totiž stalo, že jsem spoustu zajímavých fotek nevyfotil jen proto, že jsem s sebou neměl zrcadlovku, protože jsem ji s sebou nechtěl tahat jen tak na kolo apod. A zcela v souladu se zákonem schválnosti vždy podobná situace nastala, když jsem s sebou foťák zrovna neměl, že... :)
A vzhledem k tomu, že jinak fotím spíš statické záležitosti (krajina, příroda, architektura), rychlost ostření by mi až tolik nevadila a láká mě, že tam by mohl PEN fotit oproti kompaktu znatelně lépe...

Abych měl s čím srovnávat - co byste tedy doporučili ze stávajících kompaktů v ceně cca do 5 000 Kč?
drAcOniS
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Daemonius 12. 3. 2012 15:35

Mě se vždycky líbila E-PL1 nebo GF-1. To první má opravdu dost slušný sensor, myslím, že lenstip.com ho používají dodnes na testování m4/3 objektivů.

AF u prvních řad m4/3 nebylo nic moc, lepší AF měly až Panasonic G2, GH2, G3 a samozřejmě poslední Pen, tedy E-P3. Nicméně za dobrého počasí je to i tak použitelné.

Jinak taky existují zrcadlovky formátu 4/3. :)

Jo a pro statické věci za hezkého počasí je opravdu slušná volba Samsung NX (třeba NX10/11 a 30mm f2). A vlastně i pro ty nestatické, 50-200mm f4-5,6 ostří dost svižně..

Akorát občas ty kit objektivy trpí decentrováním, takže když je možnost ověřit funkci, je lepší to udělat..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod drAcOniS 15. 3. 2012 12:56

Asi nezbývá než se zkusit domluvit a PEN si vyzkoušet v reálu, jestli mi bude dostačovat nebo ne. Láká mě ta kompaktnost a mohl bych jej brát s sebou jako alternativu k zrcadlovce. Dynamický rozsah kompaktů a zejména práce s hloubkou ostrosti je prostě o něčem jiném... :(

Jinak co říkáte třeba na takový Canon PowerShot SX130 nebo nástupce SX150 v porovnání s konkurencí? Zajímavé jsou taky některé modely Casio (např. ZR100 nebo EX-H30), ale jejich kompakty mě zatím nepřesvědčily obrazově - i když mám za poslední 2 roky zkušenost jen s levnými modely, tak nevím. A nakonec třeba takový Samsung WB700 taky nevypadá špatně. Co myslíte? :)
drAcOniS
VIP uživatel