Výběr zrcadlovky

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod skuc 16. 10. 2011 11:59

Dobrý den.

Koukám po své první zrcadlovce. Pár let fotím s UZ, už mi tak nějak přestává stačit. Proto se obracím na odborníky tady. :) Fotím hlavně přírodu a sport venku(horolezectví).
Chtěl bych dát za tělo tak kolem 20k..ze začátku bych bral asi kit setových objektivů, pak bych investoval do lepších. Docela se mi zamlouvá sony a580(18-55+55-200).. hlavně možnost použít starých minolt.
Budu rád za každý názor, pokud má někdo lepší tip.. Děkuji :)
skuc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod digimen 16. 10. 2011 12:28

digimen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod honzinulanek 16. 10. 2011 12:38

Dobrý den, ve Vaší cenové kategorii rozhodně Nikon D90.
honzinulanek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pali55 16. 10. 2011 13:44

Ja som tiež za Nikon D90.
pali55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod skuc 16. 10. 2011 15:15

Díky pánové. Ještě nějaký tip? Kdybych připlatil ještě 5000 (tělo+setový objektiv) doporučili by ste něco jiného? Trošku mi chybí čeština, ale snad bych to přežil :)
skuc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milav 17. 10. 2011 09:10

A co Sony SLT A35? Objektivy z Minolty na něj jdou také,špičkový displej, má rychlé seriové snímání s průběžným ostřením (to u sportu využiješ určitě),výborné HD video. A seťáky také nemá špatné ;-)

A do Tebou stanovené ceny se vejdeš s oběma seťáky (18-55 + 55-200)

http://digiarena.e15.cz/recenze-sony-sl ... objektivem
Sony Alpha A35, Sony 18-55 SAM II, Sigma 17-70 DC OS HSM, Sigma 70-300 DG OS, Minolta 50/2.8 Macro, Sony HVL-F42AM, Vanguard Alta+ 233AP
milav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 17. 10. 2011 09:59

milav píše: má rychlé seriové snímání s průběžným ostřením (to u sportu využiješ určitě)

Nevím, nevím, jestli těch 7 fps nebude na horolezectví málo :hm
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 17. 10. 2011 10:17

:lol:
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honcka 17. 10. 2011 10:24

za 25 bych si spis koupil nejaky levnejsi telo z lepsim objektivem
http://www.alza.cz/pentax-k-r-kit-black ... 239605.htm
jsem s tim fakt spokojenej a se staryma objektivama to taky nema problem, akorat me to vyslo na cca 17000, ze jsem si ho nechal dovezt z USA
jestli chces neco od canonu nebo nikonu, tak bych si spis koupil nejakej solidni objektiv + k tomu nejaky levny telo, klidne z bazaru, napr
http://www.fotoskoda.cz/ebazar/b9600196 ... 703545g-ed
http://www.fotoskoda.cz/ebazar/b9600181 ... ed-vr+hb36
Blackberry Passport
Pentax K-r + Pentax 17-70 F4 + Pentax 35 F2.4 + Metz MB50
honcka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 17. 10. 2011 10:26

D90 bude jistě super, taky ji mám ;) Nicméně na horolezectví bych bych se poohlédl spíš po něčen menším a lehčím. 18-105VR je velmi dobrý univerzál. Podle mě k němu bude v pohodě stačit i Nikon D3100, nebo D5100. I tyto "levná" těla fotí stejně dobře jako ty dražší. Spíš záleží na tom, jestli se fotografování hodláš hlouběji věnovat a nebo ti stačí dovézt pěkné fotky z lezení a krajiny. V tom druhém případě ti bude bohatě stačit D3100. Oproti UZ to bude obrovský krok vpřed a nevyhodíš zbytečně moc peněz za funkce, které třeba nikdy nevyužiješ. Tak to promysli ;)
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 17. 10. 2011 10:53

Second hand:
D90, D200, D300
First hand (novej):
D5100

Samozřejmě, vzhledem k rozpočtu si za těch 20-25k CZK můžeš koupit second-handově prakticky cokoliv, včetně Canonu 5D a budeš mít full-frame, když teda přežiješ jeden ostřící bod. :D

Zase nebude potřebovat upgrade tak příští 4 roky. :D

-- 17. 10. 2011 10:55 --

Hm koukám horolezectví.

Second hand D300 by byla asi nej volba, potřebuješ něco co vydrží (jo můžeš si koupit třeba 1DMK2, ale fakt to neni zrovna lehkej foťák). Případně bych zkusil Olympus E-3 (ten je skoro nezničitelnej).
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 10. 2011 12:29

Daf píše:Nicméně na horolezectví bych bych se poohlédl spíš po něčen menším a lehčím. 18-105VR je velmi dobrý univerzál.
alebo bezzrkadlovky .. aj s objektivom vazia asi tolko ako ten samotny objektiv...

skuc píše:Pár let fotím s UZ, už mi tak nějak přestává stačit.
predpokladam ze nie koli vysokym citlivostiam ale koli nedostatocnemu DR (teda prepalenym/podexponovanym castiam zaberov)
Mozno by preteba boli najvhodnejsie NEX-y: vdaka HDR maju najmensie problemy so scenami s velkym DR
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod skuc 17. 10. 2011 15:45

Váhu moc neřeším, půl kila navíc už mě neodrovná ;)

Bezzrcadlovky se mi moc nezamnouvají, a35 jsem měl v ruce a přišlo mi to strašně malinký.

D300 by byl asi ideál.. jen trošku na finanční možnosti. Focení se chci věnovat více. Proto ze začátku jen setový objektiv.. a třeba za půl roku bych mohl investovat další peníze do objektivu, až bych zjistil co přesně potřebuji. Jinak zvýšená konstrukce by asi byla parádní.. Stojím si za tím, že tělo chci nové, proto bazarové kousky rovnou vylučuji. Díky moc za vaše postřehy a tipy.
skuc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod skuc 18. 10. 2011 18:58

zítra pojedu někam osahat nikon D5100 + 18-105VR.. vypadá celkem sympaticky. Nenapadá ještě někoho nějaký kousek na který bych se mohl zaměřit? :)
skuc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daemonius 18. 10. 2011 21:21

Ne, společně s D7000 je to aktuálně nejlepší APS-C volba..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Koffee 19. 10. 2011 12:08

Já řešil to samé, byl jsem rozhodnutý pro D5100, ale nakonec odešel s D90 - líp se drží a má lepší hledáček. Výstupy z obou foťáků jsem porovnával hodně dlouho, ale pokud je nedáš vedle sebe a nebudeš zkoumat na pixel levelu, neuvidíš výrazný rozdíl..
Golf 7 R
Koffee
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod elho_cid 23. 10. 2011 10:37

Daemonius píše:Ne, společně s D7000 je to aktuálně nejlepší APS-C volba..

A co K-5? Co je v aps-c lepšího než K-5? Na focení přírody je s pohyblivým senzorem a plnohodnotným utěsněním ideální. Na ISO 80 absolutně nejvyšší dynamický rozsah ze všech zrcadlovek. Jsou k němu počasí odolné seťáky WR nebo malé limited objektivy jako DA15 a DA21 ideální při výletech hodně na lehko.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 23. 10. 2011 15:21

Pentax nebudu nikomu doporučovat dokud neuvidim Pentax dSLR (nebo dSLT nebo kvalitní bezzrcadlovku) po jeho spojení s Ricohem. A pokud bych to někomu doporučil, tak s tím, že si taky může koupit teoreticky mrtvý systém.

Osobně bych samozřejmě byl velmi rád, kdyby Pentax pokračoval tak jako předtím (či spíše směrem k lepšímu), ale fakt je, že dokud Ricoh-Pentax něco nevyrobí, tak je to ve hvězdách. Bylo by hodně zajímavé vidět třeba K-3 se sensorem z nové A77. Pentax si evidentně s šumem a DR umí poradit velmi dobře.

Ztráta Pentaxu by dost zabolela, sice jsou menšinový co se prodeje týká, ale pořád stejně jako Leica dělají foťáky pro fotografy. Trochu jako kdysi Minolta.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod FotoABC 23. 10. 2011 15:25

Smířlivě bych řekl, že Nikon D300, D7000 a Pentax K-5 jsou vynikající pokročilé zrcadlovky, jejichž užitná hodnota v praxi je tak vysoká, že si člověk mezi nimi může vybírat jen podle sympatií aniž by při vlastnictví jedné z nich musel závidět majitelům těch druhých. Mám osobně vyzkoušeno, že se všemi třemi udělám stejně kvalitní shodný záběr ze stejného místa. Díky elho_cidovi a jeho K-5-ce jsem mohl v ruce střídat všechny tři a opravdu by bylo nesmyslné tvrdit, že s některou uděláš lepší fotky. Ne, záleží to jen na Tobě a té scéně.

-- 23. 10. 2011 15:44 --

Pevně doufám, že senzor z nové A77 zůstane jen u Sony a že se Nikon ani Pentax nezblázní. Možná, že mám nadstandardně vycvičené oči na přirozený vzhled a nepřirozeně odšuměný vzhled, ale jsem přesvědčen, že přirozeně čisté 24 MPx APS-C fotky neexistují.

Pro zajímavost: včera jsem si asi půl hodiny hrál v Sony obchodě se Sony A65 a protože jsem měl s sebou svého Nikona D300, srovnával jsem hledáčky. A65 má stejný hledáček jako A77. Elektronický hledáček je velký a při lehce horším světle obchodu jasnější, než scéna. Zvláště pokud má člověk s sebou jen f/3.5-5.6 objektiv, tak EVF to proti optickému hledáčku projasní. Obraz už vypadá mnohem přirozeněji, než u dřívějších EVF včetně A55, přesto ale rastrování trochu patrné je. V obchodě osvětleném zářivkami samozřejmě D300 ukazovala teplotu barev jako očima, A65 to vyvažovala. Při zaměření proti zářivce tak sekundu trvalo, než se rozhodla, jak se s tím expozičně vyrovnat, tedy ztmavení, zesvětlení, zapulsovalo to. Když jsem simuloval pohyb otáčením se o 180 stupňů, tak elektronický hledáček už nepříliš rychlý pohyb rozmazával, optický to udrží ostré i při pohybu. Při sériovém snímání 6 fps na D300 i přes sklápějící zrcátko stíhám sledovat scénu a pohyb v ní, A65 při 5-10 fps sice neztmavne hledáček jako A55, ale ukazuje relativně pomalu se střídající statické snímky různou měrou zpožděné. Dynamický rozsah hledáčku už také není tak špatný jako A33 a A55. Na klidné fotografování (pokud nejde o expoziční bracketing u vysokého DR) už je tenhle EVF dle mého dost slušně použitelný, na sport a pohyb za horší hladiny osvětlení je to viditelně horší, než profi a poloprofi zrcadlovka. Ale pokrok je rozhodně vidět, to bez debat.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 23. 10. 2011 16:49

Daemonius píše:Pentax nebudu nikomu doporučovat dokud neuvidim Pentax dSLR (nebo dSLT nebo kvalitní bezzrcadlovku) po jeho spojení s Ricohem. A pokud bych to někomu doporučil, tak s tím, že si taky může koupit teoreticky mrtvý systém.

Rozumný přístup. Ricoh už prohlásil, že hodlá rozvíjet techniku pro pokročilé fotografy a slíbili představit novou zrcadlovku už začátkem roku 2012.
Je známo že Hoya kdysi koupila Pentax jen kvůli zdravotnické divizi a technologiím jako SMC. Ale i tak se K-bajonet slibně rozvíjel. Richoh koupil Pentax cíleně kvůli vstupu na trh zrcadlovek, tak si od nich slibuju zlepšení.

Tomáš X. píše:Smířlivě bych řekl, že Nikon D300, D7000 a Pentax K-5 jsou vynikající pokročilé zrcadlovky, jejichž užitná hodnota v praxi je tak vysoká, že si člověk mezi nimi může vybírat jen podle sympatií aniž by při vlastnictví jedné z nich musel závidět majitelům těch druhých. Mám osobně vyzkoušeno, že se všemi třemi udělám stejně kvalitní shodný záběr ze stejného místa. Díky elho_cidovi a jeho K-5-ce jsem mohl v ruce střídat všechny tři a opravdu by bylo nesmyslné tvrdit, že s některou uděláš lepší fotky. Ne, záleží to jen na Tobě a té scéně.
Pevně doufám, že senzor z nové A77 zůstane jen u Sony a že se Nikon ani Pentax nezblázní. Možná, že mám nadstandardně vycvičené oči na přirozený vzhled a nepřirozeně odšuměný vzhled, ale jsem přesvědčen, že přirozeně čisté 24 MPx APS-C fotky neexistují.

Díky za reakci Tomáši. Těším se na nějaké příští společné focení. Dokončil jsi už tu studii porovnání AF, nebo je nějaký potíž?
Já si z K-5 nechal minulý týden dělat fotku 100x50cm a jsem zvědavý, jak to dopadne. Jestli dobře, tak při 16Mpix asi fakt už zůstanu. Větší DR než 14EV už nepotřebuju a menší šum taky už ne.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 23. 10. 2011 16:56

elho_cid píše:
Daemonius píše:Ne, společně s D7000 je to aktuálně nejlepší APS-C volba..

A co K-5? Co je v aps-c lepšího než K-5? Na focení přírody je s pohyblivým senzorem a plnohodnotným utěsněním ideální. Na ISO 80 absolutně nejvyšší dynamický rozsah ze všech zrcadlovek. Jsou k němu počasí odolné seťáky WR nebo malé limited objektivy jako DA15 a DA21 ideální při výletech hodně na lehko.

Problem Pentaxu neni v tele fotoaparatu, ale v nabidce/cene/dostupnosti objektivu. Kdyby mel Pentax ekvivalent svetelnych pevnych objektivu jako ma Nikon (tim mam namysli zejmena cenu, potazmo optickou kvalitu), pak by takovy K-r byl nejlepsi volba pro ty, kteri maji hloubeji do kapsy, protoze jako telo, nabizi hodne muziky za malo penez.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 23. 10. 2011 17:33

Playere, problem Nikonu je taky v cene/nabidce/dostupnosti objektivu. Jen proste jinych objektivu nez u Pentax. Kdyz budes u Pentaxu dal hledat alternativy tvych oblibenych Nikon skel, tak je mozna nenajdes.
Ja zas u Nikonu nenajdu alternativy mych oblibenych objektivu na Pentax.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 23. 10. 2011 17:53

Tak muzes zacit, jen bych te chtel pro jistotu opakovane informovat, ze se bavime o svetelnych levnych sklech (k D3100 ci K-r si tezko bude laik kupovat sklo za dvacku a vice). Uz se tesim, jak na me vychrlis stara manualni skla bez AF z druhe ruky :)
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 23. 10. 2011 18:21

Z objketivů, co mám, DA14 f2,8 třeba. A já se nechci bavit o levném 50mm objektivu.
Nemůžeš jednou reagovat jako normální člověk? Kdekoliv se objeví názor, že Pentax vyrábí zrcadlovky co stojí za úvahu, tak reaguješ v tom smyslu, že Nikon má některé vlastnosti/objektivy/přísušenství, které Pentax nemá. Pentax má oproti Nikonu zase výhody, které možná neoceníš ty, ale pro mě a jiné fotografy jsou možná důležité a zásadní.
Můžeš se prosím konečně smířit s existencí Pentaxu?
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 23. 10. 2011 19:24

Objektiv za 15tis....moc hezky, to si jiste koupi kazdy zacatecnik (presne jak jsem cekal, opet si jakoby zapomnel, o jake cilove skupine se bavime), hlavne se s tim da bezva rozostrit pozadi, coz je jeden z pozadavku spousty zacinajicih fotografu s DSLR. Z toho duvodu budu argumentovat pevnou 50G, ale i pevnou petatricitkou (F1,8), ktere stoji u Nikonu cca 5K, coz je vzhledem k jejich vykonu doslova za hubicku a zadna jina znacka tomu nema sanci konkurovat.
Pokud mas ale problem s pochopenim cilove skupiny, tak muzem prejit rovnou do profisegmentu a jsem opravdu moc zvedavej, jakym sklem od Pentaxu hodlas konkurovat Nikkorum 14-24/2.8,17-55/2.8, 24-70/2.8, 70-200/2.8, 24/1.4, 35/1.4, 85/1.4, 24/3.5 PC-E, 45/2.8 PC-E, 85/2.8 PC-E, 105/2 DC, 135/2 DC, 200/2, 300/2.8, 400/2.8, 600/4 atd.

Vyhoda Pentaxu jsou stara MF skla, kdyz tedy ma clovek stesti a narazi na slusny. Cili takova skoro srdcovka pro urcitou skupinu lidi. Profesionalovi ale nema Pentax co nabidnout a z hlediska ceny nema ani co nabidnout zacatecnikovi, tedy pokud to neni ten srdcar, co mu je fuk, ze mu to nebude ostrit a v pidi hledacku K-r uvidi prdlajs se svetelnym sklem a nebo mu je jedno, ze zustane u setaku. V takovem pripade bych K-r uprednostnil.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 23. 10. 2011 20:18

Psal si, že do dvaceti tisíc. A pak přihodíš seznam deseti objektivů v cenách nad třicet.
Levné 35mm Nikonu ta levná 35mm Pentax konkuruje celkem dobře.
Prosímtě nepiš mi o starých MF sklech, těch AF je víc než dost.
Pro tebe neexistuje nic mezi člověkem který obrací každou korunu a někým kdo pořídí objektiv v ceně auta? Pro mě a podobné má Pentax velmi slušný výběr objektivů v cenách 10-30 tisíc. Tohle je segment na který zapomíná Nikon. Co třeba DA*60-250/4 nebo DA*300? Tohle je kategorie co mě zajímá a Nikon ji nenabízí, nebo jen výrazně dráž.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 23. 10. 2011 20:43

Tvuj 14/2.8 stoji vic jak samotne telo fotaku. Ale dobre, priste to napisu vice polopateji, aby bylo jasne, ze maloktery novacek, ktery pokukuje po tele za cca 10tis. opravdu nehodla vrazit dalsich 10+ tisic do objektivu.
P 35/2,4 vs N 35/1.8. No..kdyz tedy zapomenu ten rozdil ve svetelnosti, tak i opticky je Nikkor lepsi. Tu kresbu, kterou ma Pentax pri F4, ma Nikkor na plnou diru, o zakulacenych lamelach clony Nikkoru netreba hovorit.
Ad. DA 60-250. Ano, teleobjektiv s F4 Nikonu chybi, to je to jedine, kde ma "diru". Pokud vsak nekdo hleda levne teleobjektivy, pak je stale Pentax nevhodna volba. Ano, mirim tim ke Canonu. Rozvadet snad netreba.
Ad. DA 300/4. Co jsem se dival, tak se pohybuje kolem 25-6tis. Kc (a k velkemu neprekvapeni, nikde neni skladem). Nikkor 300/4 stoji 29-30 tis. Pokud ti prijdou ty 4 tis. v TETO cenove hladine jako vyznamny rozdil, pak budiz.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 23. 10. 2011 20:53

Ad DA14 - proč pořád podsouváš K-r? Já psal o K-5.
Ad 35mm - lžeš.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 23. 10. 2011 21:35

K-r je v kontextu levne vybavy, viz. zakladatel vlakna.
Ad. 35mm:
Pentax:
Obrázek
Nikkor:
Obrázek

Takze kdo je tu lhar?
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 23. 10. 2011 22:20

Ty jsi, samozřejmě jsem čekal, až sem pastneš ten graf z photozone. A jakoby mimochodem zapomeneš na graf aberací a závěrečné hodnocení, kde Klaus hodnotí DA35 jako opticky lepší.

Playere s tebou fakt nemá cenu se bavit. Nemám nic proti Nikonu, ale ty seš ostuda fotografie.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 23. 10. 2011 22:26

Hm.. to taky vyvstává dobrá otázka, jak na tom bude Pentax opticky s Ricohem. Myslim objektivy do budoucna..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod oldbas 23. 10. 2011 22:35

Podle mě:
Canon nemá levný a relativně slušný záklaďní objektiv, nabízí se 15-85f/3,5-5,6 a 17-40f/4, které za něco stojí, ale cena 16k. Obrovské plus je jeho 70-200f/4, nebo cenově dostupné pevné telata (100f/2,8 macro, 200f/2,8, 300f/4 IS, 400f,5,6). Bohužel poslední dobou mám dojem, že začíná strácet krok u low-edn a střední třídy DLSR.
Nikon má levné a kvalitní záklaďáky (18-105f/3,5-5,6, 16-85f/3,5-5,6). Zase nemá levná, světelná(f/2,8-4) pevná skla od 100-300mm a makroobjektivy. Ale má oproti Canonu kvalitnější low-end a střední třídu DLSR.

Pentax nabízí kvalitní dostupné záklaďáky a vynikající DLSR bez rozdílu. Horší je to se světelným teleobjektivem. Vynikající je 60-250f/4. Řekl bych, že z součastné době je to vítěz. Kombinace Pentax K-5 + 17-70f/4 + 60-250f/4 je podle mě naprosto skvělá.
Příslušenství jako drátěné spouště a další drobnosti se dají vyřešit, blesk je u všech +- cena stejná.
Sony řešit nebudu, ti se zdá se posouvají trochu jinam.
V kombinci s objektivy a blesky třetích výrobců je myslím si z čeho vybírat. Ale každý by měl vědět, co bude potřebovat a opravdu pořádně si to rozmyslet. Podle toho si vybrat systém a sestavit si, co potřebuje. Osobně bych výrobce neřešil, rozdíly nejsou takové, že by jeden byl opradvu výborný a druhý nepoužitelný. Stále platí, že největší přínos jsou ruce a oko fotografa.
Skucovy bych právě K5 + 17-70f/4 vřele doporučoval. Za ty peníze dostane vynikající výkonnou sestavu s výborným dyn. rozsahem stabilizovaného snímače dostatečného rozlišení, výborvě zvládnuté vysoké ISO, rychlost a navíc odolnost proti vodě a těsnost proti prachu. To vše za 34tis.kč. Na horolezectví a do přírody nic lepšího za takové peníze pořídit nejde.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 24. 10. 2011 01:39

elho_cid: haha, cekal jsem to. Jeste si zapomnel na zkresleni. Tak poslouchej, zkresleni lze opravit, aberaci, ktera neni nijak hrozna (narozdil od Pentaxiho WR macra :D - podpasovka, ja vim), lze opravit zrovna tak, navic Nikoni fotaky to uz delaji automaticky, proto je na samplech z Nikkoru aberace mene, nez na samplech z Pentaxu :D
Co ale neopravis je sestiuhelnikovy bokeh (ale ty ho jiste milujes, mam pravdu?) a predevsim kresba. A proto jsem vlozil grafy prave s timto parametrem. Jeste bych mohl zminit "tiche" ostreni Pentaxu, ale to uz by bylo na nej, nebo spis na tebe moc :D
A co se nejake "ostudy fotografie" tyce, tak to nebude tak zhave, ale nechci te ztrapnit jeste vic, takze si vycet foto uspechu necham pro tentokrat pro sebe :))

-- 24. 10. 2011 01:42 --

oldbas: Ale di ty, 60-250 je vitez leda ve snecim dostihu :)
"a navíc odolnost proti vodě a těsnost proti prachu."
Aha, to D7000 jako neni, jo? :D

-- 24. 10. 2011 01:46 --

"Zase nemá levná, světelná(f/2,8-4) pevná skla od 100-300mm a makroobjektivy"

OMG! 40/2.8G, 60/2.8G, 85/3.5G VR, 105/2.8G VR..to je jako nic, nebo malo? :D
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 24. 10. 2011 09:41

player: D7000 určtě odolná je, ale základní levné objektyvy ne. Max 16-85 má gumičku u bajonetu.
Makro 105/2,8 VR mi zrovna levné nepřijde. 2x tolik, co Canon 100/2,8 bez IS. A i C 100/2,8 IS je o 3tis.kč levnější. Makro 60ky/2,8 je u obou stejná a Canon je zase o 2-3tis.kč levnější, byť je pouze EF-S.
A tele 70-200f/4 Nikon nemá vůbec.
Co je špatného na Pentaxu 60-250f/4? Teda kromě ceny?
Jak říkáj, je to věc každého, aby se rozmyslel co bude nejvíce fotit a podle toho vybral systém.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 24. 10. 2011 11:01

player:
málem jsme s elho_cidem v červnu udělali srovnání Nikkora 35/1.8 a Pentaxe 35/2.8, ovšem výsledky můžeme vyhodit, protože ten Pentax měl FF/BF, takže to snad někdy zopakujeme po seřízení.

elho_cid:
já vím, že dlužím ty výsledky ze ZOO Plzeň, jenže bylo léto a já jsem raději venku fotil, než abych strávil odhadem tak 50 hodin zpracováním všech výsledků. Pak jsem zpracovával přednostně fotky z léta, protože byla poptávka ze strany rodiny, příbuzných a známých. Ale začíná zima a dluh napravím.
Letovky dravců jsou zatíženy tím, že jsme se nedohodli na metodice a někdo fotil na F2.8, jiný na F6.3, takže se dost blbě srovnává úspěšnost zaostření. Dalším blbým faktorem byl ten amfiteátr v pozadí, na který mohl sklouznout autofokus i vinou fotografa a dravci proti obloze byli často tak tmaví, že na tmavém fleku nemá foťák jak hledat kontrast. Nicméně to dozpracuji a bude to spíše ukázka toho, jak fotograf má vliv větší, než autofokus. No a ty srovnávací fotky - klidovky budou možná zajímavější.

-- 24. 10. 2011 11:12 --

oldbas: Největším mínusem Pentaxu je nízká prodávanost dražších objektivů, takže nejsou rozsáhlejší zprůměrované zkušenosti s kvalitou a kusovou variabilitou. Kdyby měl Pentax větší tržní podíl, tak se proti němu nedá říci vůbec nic. Dnes, kdy se dá očekávat, že bezzrcadlovky ukrojí DSLR velkou část prodejů, jde o to, co z DSLR přežije. Tam je sice Pentax na první pohled ohrožený, ovšem pokud by z Nikonu a Canonu zbyla jen profi sféra, tak běžní majitelé DSLR Nikon a Canon na tom budou nakonec úplně stejně jako Pentax DSLR pokud by nepřežil celý. Doufám, že v APS-C segmentu přežijí všichni tři v DSLR podobě. Hlavně jde o to, aby při případném budoucím mirrorless řešení nedopadly Nikon, Canon a Pentax objektivy stejně jako Olympus Zuiko 4/3 objektivy na mikro 4/3, tedy že spíše neostří, než ostří. Doufejme, že 65 miliónů prodaných Nikkorů a jánevímkolik Canonů a jánevímkolik Pentaxů donutí tyhle výrobce, aby neudělali totéž, co Olympus, tedy pochybnou kompatibilitu. Vzhledem k tomu, že Nikon prodává 63 autofokusových objektivů, které vyvíjel 20 let, a za rok neobnovil nikdy více, než 8 objektivů, tak naštěstí asi není schopen v rozumné době úplně nahradit současné Nikkory nekompatibilní/pseudokompatibilní sadou. Canon a Pentax jakbysmet. Naštěstí bude muset v budoucích tělech držet absolutní kompatibilitu ostření.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 24. 10. 2011 11:44

player píše:elho_cid: haha, cekal jsem to. Jeste si zapomnel na zkresleni. Tak poslouchej, zkresleni lze opravit, aberaci, ktera neni nijak hrozna (narozdil od Pentaxiho WR macra :D - podpasovka, ja vim), lze opravit zrovna tak, navic Nikoni fotaky to uz delaji automaticky, proto je na samplech z Nikkoru aberace mene, nez na samplech z Pentaxu :D
Co ale neopravis je sestiuhelnikovy bokeh (ale ty ho jiste milujes, mam pravdu?) a predevsim kresba. A proto jsem vlozil grafy prave s timto parametrem. Jeste bych mohl zminit "tiche" ostreni Pentaxu, ale to uz by bylo na nej, nebo spis na tebe moc :D
A co se nejake "ostudy fotografie" tyce, tak to nebude tak zhave, ale nechci te ztrapnit jeste vic, takze si vycet foto uspechu necham pro tentokrat pro sebe :))

-- 24. 10. 2011 01:42 --

oldbas: Ale di ty, 60-250 je vitez leda ve snecim dostihu :)
"a navíc odolnost proti vodě a těsnost proti prachu."
Aha, to D7000 jako neni, jo? :D

-- 24. 10. 2011 01:46 --

OMG! 40/2.8G, 60/2.8G, 85/3.5G VR, 105/2.8G VR..to je jako nic, nebo malo? :D

Určitě jsi taky čekal, až ti připomenu tvojí krátkou avantýru s Nikoní 85/1,8, která podle tebe moc aberovala. Hlavně že do té doby jsi pořád poukazoval na to, že je levnější a světelnější, než Pentax DA70/2,4 limited, který aberace zvládá velmi dobře.
Pentax aberaci taky koriguje automaticky a když se do recenzí 35mm objektivů koukneš na porovnání bokehu, tak Nikoní je o dost horší právě kvůli aberacím. Jestli dovedeš na fotce rozměru jeden metr poznat rozdíl mezi 2400 a 2600 lph tak ztrapňuješ jen sebe.
Tiché a velmi rychlé ostření například zmiňovaný 60-250 má.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 24. 10. 2011 13:00

Zacinam mit silne podezreni, ze tady ma nekdo problem i se zrakem . Vlozeni porovnavacich obrazku s bokehem by vsak byla u tebe ztrata casu. Snad jen...

http://photozone.smugmug.com/photos/121 ... jkK6-O.jpg

Ty stromy s oblohou jsou fakt "lahudka"^_^Nikkor zaclonenej na F2.5 (cimz se dostavame k prakticke stejne svetelnosti jako ma Pentax-to kdybys to nepochopil) toho tvyho "busy" Pentaxe naprosto setre. A kdyz si beres tak rad do ust Klause (mimochodem nikde nepise nic o tom, ze je Pentax lepsi nez Nikkor, jak ty tvrdis-takze kdo tu lze, ptam se znovu?), tak tady mas nekolik jeho poznamek:

"the bokeh is a little nervous with respect to out-of-focus highlights as well as the quality of the foreground blur. Bokeh fringing can also be an issue at f/2.4. "
"AF operations are very noticeable acoustically. "

60-250 je pomalejsi i jak 50-300, prosim te. Nenech se jeste vic vysmat.

"estli dovedeš na fotce rozměru jeden metr poznat rozdíl mezi 2400 a 2600 lph tak ztrapňuješ jen sebe."
Mezi 2400 a 2600 treba ne (vsimas si, jak opet lzes ty?), ale mezi 2478 (Pentax plna dira) a 2748 (Nikkor plna dira) na metrovem vytisku spolehlive samozrejme ano :D

-- 24. 10. 2011 13:27 --

oldbas píše:player: D7000 určtě odolná je, ale základní levné objektyvy ne. Max 16-85 má gumičku u bajonetu.
Makro 105/2,8 VR mi zrovna levné nepřijde. 2x tolik, co Canon 100/2,8 bez IS. A i C 100/2,8 IS je o 3tis.kč levnější. Makro 60ky/2,8 je u obou stejná a Canon je zase o 2-3tis.kč levnější, byť je pouze EF-S.
A tele 70-200f/4 Nikon nemá vůbec.
Co je špatného na Pentaxu 60-250f/4? Teda kromě ceny?
Jak říkáj, je to věc každého, aby se rozmyslel co bude nejvíce fotit a podle toho vybral systém.

Takze ti pripomenu tva slova:

Uz jsme doma?
Na 60-250 je spatne pomale ostreni vzhledem k jeho cene (si to srovnej s Canonem 70-200/4). Ale takovy Elho_cid pro nej jiste najde omluvu, jemu jde tohle dobre :)
Kdyz bych mel neco tahat na hory, tak to bude fotak s co nejmensim objektivem, coz neni ani N16-85, ani P17-70. Tam si dovedu zrovna krasne predstavit 35/1.8G. A nebo na K-5 nasadit nejakeho limited prcka, ale ta cena a dostupnost, ze...:)
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 24. 10. 2011 13:36

Jenom na vysvětlenou, proč tu Player takhle vyvádí. Budou to dva roky, co ho jeho sousedka požádala o radu s výběrem zrcadlovky. Jako věrný zastánce značky vehementně prosazoval D3000. Ona si přes veškeré jeho naléhání pořídila K-x.
Rozumný člověk by jí tu volbu schválil a nechal to plavat, ale Player od té doby cítí ze strany Pentaxu nějakou hrozbu a za každou cenu se ho snaží pošpinit i za cenu toho, že bude lhát jak když tiskne.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zmotycka 24. 10. 2011 13:45

... zase stejná trapárna, hoši, začněte konečně fotit a nekydejte na techniku těch lejn až tolik prosím tě obraz /fotka/ zajíma, ne technika ... viz /Míra Tichý/ a dost keců a hajdy dělat obrazy ! takhle zblbnete technikou a nebudete mít čas na focení !
zmotycka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod player 24. 10. 2011 14:07

Jenom na vysvetlenou, kdyz kamaradka z Prahy poptavala DSLR, player ji doporucil K-x se setovym objektivem, protoze v te dobe to byla nejvyhodnejsi nabidka s ohledem na pomer vykon/cena.

Takze tim bych uzavrel debatu na tema kdo je tu lhar. Domnivam se, ze je to objektivnim ctenarum ted jiz naprosto jasne.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 24. 10. 2011 14:44

Pánové, překročili jste míru toho, co jsem ochoten tolerovat. Téma zamykám a příště se prosím oba mírněte.
Pety
VIP uživatel