Olympus E-PL1 nebo Sony Alpha A390

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ziki 4. 10. 2011 17:43

Zdravím příznivce fotografování a měl bych dotaz ohledně nového výběru digitálního fotoaparátu. V současné době fotím digitálním kompaktem Canon SX130IS a kinofilmovou zrcadlovkou Minolta Dynax 505si a rád bych po technické stránce povýšil kvalitu svých digitálních fotek, tj. nižší šum, zkreslení, možnost si hrát s hloubkou ostrosti atd. A toho bych rád dosáhl díky foťáku s vetším čipem (samozřejmě, že větší čip neznamená automaticky lepší fotky a i s nejlepším fotoaparátem se dají dělat mizerné fotky :D).
Nikdy jsem nebyl moc fanda Olympusáckého 4/3 popř. m4/3 standardu, ale v nadpisu zmíněný PEN má stále o dost větší čip, než mám v současném foťáku a taky se prodává za cenu lepších kompaktů. Tak jsem si říkal, že bych do něho šel. Na druhou stranu si říkám, jestli si nepřiplatit nějakou tu tisícovku a nejít do lowendové zrcadlovky Sony A390, která má ještě větší čip než PEN a také má hledáček asi jako každá zrcadlovka :lol:. Absenci hledáčku u svého digitálu jsem oplakával při focení rychlých dějů na ostrém slunci při nedávných dnech NATO. Navíc bych u A390 mohl využít objektiv z Minolty a M42 objektivy, které přes redukci k Minoltě používám a ještě nějaké drobné příslušenství. Na druhou stranu, vybírat fotoaparát jen kvůli bajonetu, ke kterému mám příslušenství v ceně řádu stokorun, asi taky nebude rozumné. Tak teď řeším, jestli Olympus E-PL1 nebo Sony Alpha A390 :hm. Na stránkách dpreview.com o A390 zrovna chvalozpěvy nepíší a při srovnání s E-PL1 vychází právě E-PL1 skoro ve všech vlastnostech lépe.
Lowendové zrcadlovky Nikon nebo Canon mě moc nelákají kvůli absenci stabilizátoru v těle. A vlastně vůbec je můj největší zrcadlovkový favorit Pentax k-r, ale jehož cena je už zase víš :roll:.
Co se týče využití, tak prakticky univerzální tj. krajinky, portréty, momentky, koncerty. Rychlé děje spíš výjimečně a makro velmi sporadicky.
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod risomas 4. 10. 2011 20:52

Tak epl1 sa kupuje nie kvoli super kvalite vystupu (ta bude horsia ako zrkadlovka) ale kvoli velkosti. Pen z pancacom nie je omnoho vaci ako bezny kompakt a aj s normalnym objektivom je mensi alobo min rovnaky ako vacsina UZ.
Ja som ho kupoval kvoli tomu ze normalu zrkadlovku som casto so sebou netahal lebo bola velka/tazka. Na m4/3 mozes pouzit akykolvek objektiv cez redukciu (kedze chip je mensi). Netreba zabudat na pomaly Af ktory je pri zlom svetle zufalo pomaly. Inak som s tym fotakom velmi spokojny. Ked pozerm fotky tak su vystup z 390 je fakt blee, urcite horsi ako z epl1).
Ak ti nevadi velkost a390 urcite by som sa pozrel po nejkej inej zrkadlovke (aj bez stabilizatora). Ak ti ide o velkost tak potom je Epl1 dobra volba.
C5 X7 Tourer 2.2
risomas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 4. 10. 2011 21:51

No A390 teda neni zrovna dobrá volba. Spíš A33/A35. Nebo NEX. Nebo něco secondhand. E-PL1 stejně nový koupit nejde pokud vim..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod T-Lama 4. 10. 2011 23:09

E-PL1 se stále prodává, alespoň tedy větší obchody a e-shopy ji stále inzerují skladem, v kitu s 14-42 za 7 tisíc..
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 5. 10. 2011 09:33

Díky za odpovědi. E-PL1 jsem našel na internetu za necelých sedm tisíc a dokonce, což mě překvapuje, včera za stejnou cenu i u nás ve městě v elektru, takže jsem ho už držel v ruce. A cena je hlavní důvod, proč o PENu uvažuji, jinak jsem počítal s tím, že z digitálního kompaktu přejdu rovnou na zrcadlovku. Na velikosti foťáku mi nezáleží, protože bych ho jako hlavní foťák asi netahal s sebou všude (jinak v batohu nosím většinou s sebou kompakt). O A390 jsem právě moc chvály nepřečetl a proto jsem se zde na fóru zeptal na srovnání výše zmíněných fotoaparátů. Na druhou stranu A390 je zrcadlovka a zrcadlovka je holt zrcadlovka. Úplně nejraději bych šel do kitu Pentax k-r, ale jsem docela vázaný rozpočtem a krom foťáku s objektivem bych potřeboval dokoupit i nějaké příslušenství, jako brašnu, náhradní baterii, nějaké filtry atd., což by výslednou cenu ještě vyšroubovalo výš. Včera jsem se bavil s kámošem, který fotí profesionálně ateliérové fotky a jehož fotoaparát(y) jsou vyšší liga, než ty, které se tu řeší. Mi na můj styl reportážního focení (což jsem v úvodním dotazu nezmínil, hlavně fotím reportážně) ten PEN docela doporučil. Ale stále jsem na pochybách :hm.
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 5. 10. 2011 11:52

Na reportážní a nenápadný focení je E-PL1 dost dobrá věc, ale to prakticky jakýkoliv PEN, stačí si vybrat. Jo a neškodí dokoupit VF-2 (je i levnější verze, jen nevim jeslti jde už sehnat) dost se jich taky fláká po bazarech. E-PL1 bych se nebál, sice vysoké ISO nic moc, ale na vysoké ISO by ti fungoval jen Nikon D5100 nebo A33/A35.

Jinak taky existuje Panasonic GF a Samsung NX. A od Sony existuje NEX. :)

Sony A390 je doslova vyhození peněz oknem. A Pentax K-r je koupě systému, který nemusí za rok existovat. Samozřejmě ho taky můžeš prodat, ale nevim proč vlastně si ho kupovat.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod milav 5. 10. 2011 13:28

Nevím proč všichni nadávte na A390 - měli jste ji v ruce? Přeci jen je to zrcadlovka a pro běžné focení (ne profi) je úplně v pohodě. Bez šumu do ISO 200, do ISO 400 mírný, velice rychlé a spolehlivé ostření, hledáček i vyklápěcí displej (LiveView s ostřením, což konkurence nemá) - já ji mám a jsem spokojený . Navíc teď ji mají v Megapixelu včetně seťáku 18-55 a Skylight filtru Hama za solidních 9.690,- vč DPH...
Pro ziki - pokud jsi z Prahy, můžeme si dát někde spicha a můžeš si ji zkusit :-)
Sony Alpha A35, Sony 18-55 SAM II, Sigma 17-70 DC OS HSM, Sigma 70-300 DG OS, Minolta 50/2.8 Macro, Sony HVL-F42AM, Vanguard Alta+ 233AP
milav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honcka 5. 10. 2011 13:38

Daemonius: Proc by mel Ricoh zabit jedinou ziskovou cast Pentaxu? Jestli mas nejakou analyzu, ktera by to potvrdila, tak ji sem hod, jinak je to dost nepodlozena a nelogicka spekulace.
Blackberry Passport
Pentax K-r + Pentax 17-70 F4 + Pentax 35 F2.4 + Metz MB50
honcka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 5. 10. 2011 20:51

Pro milav - Díky za nabídku odzkoušení A390ky, ale bohužel do Práglu to mám docela daleko. Já su z Valašska :-).
Už jsem byl skoro rozhodnutý pro E-PL1, je levnější, oproti mému kompaktu má větší čip a líbí se mi jeho retro styl (samozřejmě, že prioritou pro mě je výstup a ne vzhled :lol:). Ale i tu A390ku mám stále v hlavě :roll: a i když to asi není nejlepší technologický výkřik mezi zrcadlovkami, tak je to stále plnohodnotná zrcadlovka s výhodami zrcadlovek, tj. má hledáček a ještě vetší čip než má E-PL1. Myslím si, že ať už se rozhodnu pro E-PL1 nebo A390, tak oba tyto foťáky budou oproti mému současnému Canonu SX130IS určitě vyšší liga. Asi nejlepší bude, když si oba fotoaparáty v obchodě sám osahám a vyzkouším a podle se rozhodnu.
Měl bych ještě dotaz ohledně hloubky ostrosti u snímacích čipů APS vs 4/3. Zajímalo by mě, jestli je u těchto snímačů nějaký propastný rozdíl v dosažitelné minimální hloubce ostrosti (myslím při použití seťáků a ne nějakých extrémě světelných objektivů). Dá u 4/3 standardu také ještě hrát s hloubkou ostrosti hlavně u portrétní fotografie?
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 5. 10. 2011 23:04

Rozdíl v hloubce ostrosti je zhruba o jedno clonové číslo, tedy při stejném úhlu záběru budeš mít na 4/3 při cloně f/2.8 hloubku jako má APS-C na f/4, atd. Rozdíl to není tak brutální, jak ti možná bude někdo tvrdit (doporučuju vyzkoušet).
Nicméně na portréty je u m4/3 lepší sklo s delším ohniskem, jako je třeba kitový 40-150mm.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 5. 10. 2011 23:42

Protože výstup z A390 je sht.. proto.

http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra390/page5.asp

60%? Na dpreview? :D

Já sem obecně zastánce CCD foťáků, ale tohle je fakt odpad.

http://www.dxomark.com/index.php/Camera ... /Alpha-390

Ta věc má až pár detailů podobný parametry jako první bezzrcadlovka. A dle RAW samplů na webu to taky pěkně šumí už od základního ISO..

Nenapadá mě žádnej příčetnej důvod proč si to koupit, leda by to stálo tak 5k CZK (ani pak ne).

-- 5. 10. 2011 23:45 --

T-Lama píše:Rozdíl v hloubce ostrosti je zhruba o jedno clonové číslo, tedy při stejném úhlu záběru budeš mít na 4/3 při cloně f/2.8 hloubku jako má APS-C na f/4, atd. Rozdíl to není tak brutální, jak ti možná bude někdo tvrdit (doporučuju vyzkoušet).
Nicméně na portréty je u m4/3 lepší sklo s delším ohniskem, jako je třeba kitový 40-150mm.

Nebo second-hand 50mm f1.2/50mm f1.4 atd. Případně je novej Olympus 45mm f1.8, který sbírá poměrně slušná ocenění skoro všude (a stojí pár šupů).

Jinak obecně se ta clona spíš přirovnává k full-frame. 12mm f2 na m4/3 = 24mm f4 na FF (btw. ten Olympus 12mm f2 je docela slušnej objektiv, i když je digitálně doupravenej).
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vikimaus 6. 10. 2011 16:32

No pokud us mas nejake ty skla s kteryma umis fotit ud Minolty i s redukci tak to je take vyhoda nemyslim ze tby to to stalo jen par stokorun...
Hlavne pisu ze vlastnim A330 predtim jsem pouzival lepsi kompakt KonicaMinolta A200 kde me vadilo pomale ostreni a i kdys jsem to koupil s universal sklem 18-200 SONY zadne chvaly jsem na to neslysel i tak oproti kompaktu je to nebe a dudy, rychle ostri i za sera pres hledacek, Live view pro ostreni potrebuje vic svetla ale porat lepsi nez KM A200 a to o dost.
Pro me foceni rodinky atp. v pohode dostacujici a cele me to vyslo na 11 000Kc
Vyklopny display + Live view s ostreni u mne vyhraly + ( sklo ktere nove stoji moc na to co umi :-) )
vikimaus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daemonius 6. 10. 2011 17:51

A330 taky neni zrovna výhra, ale oproti A390 je to skvělej foťák. :D

Mluvíme o konkrétním produktu, ne o Sony obecně. Sony obecně je v pohodě (záleží na konkrétní volbě, ale celkově jsou ok). Sony A390 neni v pohodě..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod cubiczech 1. 11. 2011 01:13

Vzhledem k ceně bych taky přemýšlel o E-PL2, větší (a hlavně jasnější display oproti E-PL1) a v základu s 14-42mm II objektivem, ten z velké části řeší neduh starších objektivů a tím je velmi pomalé ostření. Dá se sehnat za 9 tísíc v kitu s tím 14-42mm II ve stejném výprodeji jako E-PL1. Původně jsem o E-PL1 taky uvažoval (cena je boží!) ale dva tisíce navíc na E-PL2 s rychlejším objektivem rád připlatím, to ostření je znát, navíc přední člen se u toho novějšího objektivu nehýbe a neotáčí při ostření, takže je možné používat filtry.
cubiczech
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod player 1. 11. 2011 04:33

"Lowendové zrcadlovky Nikon nebo Canon mě moc nelákají kvůli absenci stabilizátoru v těle."

Kdy si neudelal fotku proto (a nebo neostrou), ze si nemel stabilizator? To by me vazne zajimalo. Mimochodem VSECHNY nove setove objektivy CaNikonu stabilizaci maji a jak je v praxi overeno, stabilizace v objektivu je ucinejsi, nez stabilizovany snimac (+zklidneny hledacek).
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Další stránka