Olympus E-PL1 vs E-P3 pro focení na ulici

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pH77 6. 10. 2011 22:25

Vlastním je oba, E-P3 i E-PL1. E-P3 jsem koupil v setu s objektivem 14-42mm R II a E-PL1 krátce poté v setu s objektivem 14-150mm. E-PL1 s telátkem v setu totiž momentálně stojí o tisícikorunu méně než to tele samotné. K teleti jsem tak tedy dostal navíc akumulátor, nabíječku, USB kabel a ... foťák. Zkušenosti mám s oběma, byť PL1 zanedbávám ve prospěch P3. Bohužel, nebo bohudík, na PL1 jsem neměl ten starý objektiv 14-42. Nový 14-42 R II a rok starý 14-150 ostří rychle. Na P3 bleskově, na PL1 překvapivě ne o moc hůř. To platí za dobrého světla. Za šera je pomalá i P3. S 20mm pancakem od Panasoniku neostří rychle ani P3. Můj závěr z toho tedy je, že kromě rychlosti procesoru ve foťáku hodně záleží i na rychlosti AF motorků v objektivu. Ten starý 14-42mm objektiv tak může jinak dostatečnou PL1 v použitelnosti hodně srazit dolů.

Zmíněna byla tichá závěrka m4/3 foťáků. Není tichá. V porovnání s kapesními kompakty je přímo brutálně hlučná. Podle mě si nezadá se závěrkou DSLR. Ani na ulici ji nikdo nepřeslechne. V tomto bodě nenápadnost m4/3 nepřichází v úvahu.

Společným neduhem všech Olympů, které jsem měl poslední dobou v ruce (ještě XZ-1), je mizerné nakládání s barevným šumem. Jednak se objevuje ve stínech i při nízkých hladinách ISO. Při vysokých citlivostech při focení za šera je pak obraz celý pokrytý ohavnými červenými fleky. Šedá při zataženém nebi potom vypadá pomalu jako fialová například. Tohle snad kromě Olympu mají lepší úplně všichni. Barevný šum je pro Olympus poznávací značka.

Za moc nestojí ani SW na vyvolání RAWů Olympus Viewer 2. Je neskutečně pomalý a ještě vytěžuje můj 4 jádrový Core i5 2500K na 100%.

Hledáček VF-3 jsem zkoušel, ale vrátil jsem ho. Není nepoužitelný, to ne. Ale displej P3 je lepší dokonce i na slunci. Rozlišení a zvětšení hledáčku mi přišly nedostatečné a barevné podání dokonce tragické - vůbec mi to nedávalo představu o scéně. Jako stabilizační prvek ale hledáček slouží výtečně.

Co tu nezaznělo:
o E-P3:
+ Mírně přehlednější menu a podstatně více fines k nastavení
+ 5 nastavitelných tlačítek proti 2 u PL1.
+ Ovládací váleček a kolečko
- proti PL1 má P3 nepochopitelně hloupě navržená dvířka pro USB kabel. Musí se pootevřít, povytáhnout a pak teprve dootevřít. Co nevidět je ulomím.
- nevím jak PL1, ale P3 má neskutečně zmršený překlad do češtiny, nechal jsem si tedy EN
o E-PL1:
+ Výborný grip a výborné držení, do ruky sedne lépe
+ Neodolatelná cena ať už s 14-42 nebo s 14-150 objektivem. Za těch 7k to stojí aspoň za vyzkoušení.
+ Proti P3 nejsou obrázky o nic horší (pouze se hůř pořizují)
+ PL1 mi přijde jako nejhezčí ze všech starších PENů
- Ohavné menu
- Malý displej s malým rozlišením - obojí na hranici použitelnosti
- Ovládání osekané na kost, zaměřené na úplné začátečníky. Nastavování např. clony pomocí křížového voliče není úplný med.

Jinak jsem také po letech s kompakty zvažoval DSLR. Nikon D5100 mě lákal asi nejvíc. Zvolil jsem ale pro stejné účely jako ty systém m4/3. Proti zrcadlovkám jsou malá těla a malé objektivy. Rozměry jsou rozhodně základním a největším kladem systému, v ničem ostatním už proti DSLR nevyniká. E-P3 nicméně ostří opravdu rychle a lze fotit pomocí doteků na displej - obojí mě nadchlo. Výběr objektivů považuji za vyhovující, není přehnaný a zahlcující. Rozlišení 12 MPx mi přijde jako naprosto dostačující - nehodlám skladovat obří JPGy a přenášet ještě větší RAWy.
pH77
Kolemjdoucí

Předchozí stránka