Olympus E-PL1 vs E-P3 pro focení na ulici

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cubiczech 18. 9. 2011 17:01

Pozdrav všem :-)

Jsem fotograf amatér, líbí se mi street photography, ale doteď jsem fotil pouze s kompakty (cena, odolnost resp. pokazí se, vyhodí se, jednoduchost a relativní rychlost). Chci si pořídit něco z micro 4/3 portfolia, konkrétně něco od Olympusu, jejich nabídka se mi zamlouvá jak výbavou, tak kompaktností a vzhledem. Jsem pevně rozhodnutý jít do micro 4/3, DLSR se nehodí, kvůli rozměrům (nejlepší foťák je přece ten, co máte zrovna u sebe a taky se hodí nenápadnost) a hlučnosti závěrky. Moji favorité jsou následující. Budu potřebovat hlavně rychlý autofocus, což z velké části záleží na objektivu. V budoucnu nejspíš starší objektivy na manuální ostření a hledáček.

Konkrétně k věci:
Olympus E-PL1 s 14-42mm v kitu (v budoucnu s 17mm objektivem)
++ výprodejová cena
+ alespoň základni interná blesk
- pomalá závěrka 1/2000s
- pomalý autofocus (jak moc? má někdo zkušenosti?), řešil to firmware, bohužel jen částečně

Olympus E-P3 17mm II R nebo 14-42mm II R objektivy
-- relativně vysoká cena v porovnání s E-PL3, který ale nemá grip
+ AMOLED display - jsem si vědom pastelových barev, ale na slunci bude vidět alespoň něco
+ velmi rychlé ostření, podle všeho skoro jako u DSLR
+ alespoň základní interní blesk
+ zpracování
+ rychlejší závěrka 1/4000

Nabízí se několik řešení,
- E-PL1 a k tomu rychlejší objektiv (cena naroste na dvojnásobek, což už neni tak daleko k E-P3 nebo E-PL3), nelíbí se mi ale ta pomalost závěrky a pomalý autofocus, může vadit při focení "od pasu"
- E-PL3 parametry podobné E-P3, ale nemá grip a blesk, výklopný display může pomoct při focení od boku, ale co s tím, když na něm nebude nic vidět...
- E-P3 - plácnout se přes kapsu a mít tak nějak všechno, jen si musím ospravedlnit to, že za cenu E-P3 kitu koupím 3xE-PL1 .... a nový NEX s APS-C je pak cenou hodně blízko :-)

Manuální ostření se mi líbí spíš na Panasonic micro 4/3, Olympus přiblíží celý obraz a kompozice je pak problém, ale Panasonicy GF mají divný grip a celkové ovládání mi nesedí.

Budu vděčný za každý názor, mimo vnucování DSLR :-)
cubiczech
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod iggi 18. 9. 2011 20:40

a co samsung nx200 ? nerozmyslal si?
iggi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cubiczech 18. 9. 2011 20:55

Za ty peníze to vypadá dost dobře, asi lepší počkat na testy, protože NX100 měla hodně šumu i při nižších ISO a stabilizace se hodí. Jde u Samsungu dokoupit hledáček?

ještě nabušeně vypadá NEX-7, jen to ovládání je u NEXů fakt nepřehledné a cena bude tak 10 tisíc nad NX200.

Vzhledem k ceně konkurence se mi ale Olympus E-P3 jeví pořád jako horší a horší foťák...
cubiczech
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 18. 9. 2011 21:21

A co se vydat střední cestou v podobě E-P(L)2? Oproti první generaci už má AF rychlejší a je o dost levnější než "trojky".
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 18. 9. 2011 21:39

E-PL2 stojí prakticky totéž co E-PL3 a v některých setech je dokonce dražší než E-PL3.
Z jmenovaných modelů mi přijde nejlepší E-P3, následovaný E-PL3 a E-PL1, ale s nákupem bych počkal až trochu spadne cena, trojková řada PENů byla uvedena poměrně nedávno a ceny jsou proto ještě dost vysoko.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cubiczech 18. 9. 2011 22:10

Je pravda, že E-P3 někteří prodejci teprve naskladňují.

E-P2 je zajímavá, hlavně proto, že se dají sehnat za docela rozumné peníze z druhé ruky, většinou ale bez objektivu a to se pak dostáváme na podobnou cenu, jako je E-P3, nemluvě o E-PL3, která má většinu výbavy E-P3 (jen škoda, že zařval blesk a grip) a stojí podobně, jako E-P2 v kitu....

Takže asi počkat na snížení ceny E-P3... E-PL1 je ovšem hodně zajímavá cenou v kitu s 14-42mm (okolo 7 tisíc), ale potom to kvůli chabému ostření může být nepoužitelné.

Má někdo zkušenosti s rychlostí ostření na E-PL1? (asi bude potřeba směrovat do konkrétní sekce)
cubiczech
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod file12 18. 9. 2011 22:11

No co se týče nexů, nepřijde mi ovládání nepřehledné a s NEX-7 to bude nejlépe ovladatelná bezzrcadlovka. Cena bude ale úplně jinde. Jinak mě se docela líbí bezzrcadlové panasoniky.
D7000; 18-105; 35/1,8G; Sigma 70-200/2,8 HSM Macro II
MacBook Pro,2,26ghz,4GB RAM,SSD, foto zpracovávam v Aperture,GIMP
file12
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cubiczech 18. 9. 2011 22:39

Tak pokud tam nedají to podivné kruhové menu co bylo u NEX-3 a C3 (nevím, jestli už teď nepoužívají něco jiného), tak by to mohlo být fajn, jen Sony objektivy byly podprůměrné. NEX-7 jsem někde v kitu viděl za 25 tisíc s daní (asi předpokládaná cena), což je víc jak E-P3 (ale má větší senzor)

Panasonic GF2 se mi líbil, dokud jsem ho nevzal do ruky, strašně blbě se drží, grip je udělaný přesně tak, aby neměl oporu v prstech (proč ho tam pak dávají?), bude se špatně držet s větším objektivem na manuální ostření. Dotykový display je opravdu hrozný (nevím jestli se dá tahle možnost ovládání vypnout), u E-P3 se ta kapacitní varianta dá docela používat. Výhoda je ale rychlé ostření, lepší přiblížení pro manuální ostření a lepší objektivy.... za 9 tisíc je to určitě lepší kauf jak E-PL1...
cubiczech
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daemonius 18. 9. 2011 22:42

NEX nejsou nějak nepřehledný, jen je to Sony systém, kterej je prostě odlišnej od ostatních. Vcelku normální, když někdo přejde od Panasonicu ke Canonu, tak se taky hned nevyzná..

Stejně kolik reálně člověk potřebuje těch nastavení. :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod cubiczech 18. 9. 2011 23:18

Nějak jsem si na ty NEXy nezvykl.... přijdou mi jako metrosexuální hračky (což se asi s NEX-7 rychle změni :-) )... ale zvyknout se dá na všechno.

nový E-P2 s 17mm na ebay za 12 tisíc, s posledním firmwarem 1.4 je prý ostření poměrně rychlé, E-P3 zatím pouze z hong kongu (dph+clo, takže se nevyplatí).
cubiczech
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 9. 2011 00:31

osobne by som nad E-PL1 neuvazoval: ma len krizovy ovladac a nie roller.
v E-PL2 uz vychytali vsetky drobnosti ktore boli v E-PL1
E-P3 sa uz predava aj v cechach (volakde som ho videl aj skladom), ale len cierna verzia. Ja som si objednal bielu a ta bude asi az koncom mesiaca.

A co sa tyka chybajuceho gripu ku E-PL3 a E-PM1, tak vraj sa daky da dokupit...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 19. 9. 2011 01:42

E-P3 inzeruje skladem třeba Megapixel (skladem jen černý, zbytek na dotaz) nebo Škoda (černý, bílý i stříbrný), avšak pouze v některých kitech. Na další obchody jsem nekoukal.

Ten grip je podle informací od výrobce nalepovací, narozdíl od přichycení šroubem u E-P3 (u obou nižších modelů s ním evidentně nebylo počítáno).
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 19. 9. 2011 02:13

Nalepovací je, ale vypadá šikovně a to lepidlo fakt bude držet, spíš by byl problém kdyby ho někdo chtěl sundat. :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod T-Lama 19. 9. 2011 02:30

Daemonius píše:Nalepovací je, ale vypadá šikovně a to lepidlo fakt bude držet, spíš by byl problém kdyby ho někdo chtěl sundat. :D


V tom samém návodu je uvedeno, že pokud by ho někdo chtěl OPRAVDU sundat, je tak údajně možno učinit za pomoci zubní niti (udajně bez poškození fotoaparátu či gripu samotného). :-D
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cubiczech 19. 9. 2011 11:11

No, kam to Olympus zašel, že se musí na foťák lepit grip... :D ale je pravda, že vypadá na nejlepší držení ze všech micro 4/3 :D

E-P3 mi bude stačit v podstatě jen v kitu s 17mm objektivem, 14-42 bych taky zkousl, ale na to co budu potřebovat není zoom objektiv nutný, takže bych zbytečně tratil na světelnosti. Mám asi jasno, půjdu do E-P3, pokud NEX-7 nevicení zuby (a objektivy nebudou takový krám).
cubiczech
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků