Výběr kompaktu s vyměnitelným objektivem

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Mivorka 11. 7. 2011 12:44

Prosím o radu ohledně koupi kompaktu s vyměnitelným objektivem. Rozhoduji se mezi Sony NEX-3 a Olympusem PEN P1, P2... Máte někdo zkušenosti? Nebo mi poradíte něco úplně jiného... Cena by byla nejlepší do 15.000,- Kč. Díky.

-- 11. 7. 2011 14:05 --

Možná bych mohla ještě přemýšlet o Panasonic LX-5 a Olympus XZ-1. Chci druhý foťák k zrcadlovce, co nejlepší náhradu za ní... ;-)
Mivorka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daemonius 11. 7. 2011 17:47

Nejlepší náhrada je bezzrcadlovka, kompakt je spíš doplněk, byť XZ-1 a RAW jsou opravdu hodně slušné.

Pokud nejsi líný si dokoupit adaptér na jiné objektivy a ostřit ručně (díky funkci peak focus v NEXech to není tak těžké), tak se docela vyplatí spíš ten NEX.

1) je to APS-C
2) stejný sensor jako v D7000/K5, jen jinak odladěný

m4/3 systém není špatný, ale člověk pak spíš potřebuje ty kvalitní m4/3 objektivy, což není zrovna nejlevnější, samozřejmě taky jsou adaptéry, ale crop factorem 2x to už neni tak dobré

Osobně spíš NEX. Jediná nevýhoda jsou supermizerné objektivy které Sony pro NEX má. Proto to dost uživatelů řeší adaptérem třeba na Leicu M a objektivy na to. Pak jsou ty výsledky hodně jinde. Teoreticky by mělo být možné si kupit adaptér na to co máš za zrcadlovku a využít stejné objektivy. Ale nejde to u všeho.

Nicméně s tím 16mm f2.8 objektivem je to kompaktní, svižné a fotí to slušně.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pan Kája 11. 7. 2011 19:16

Jenže otázkou jest, zdali s tím adaptérem a objektivy na něj si finančně nějak polepšíš...
Osobně bych právě z důvodu který udáváš (tj. nic moc objektivy pro NEX) a ovládání, na které si u NEXu stěžují v recenzích z více stran, sáhl spíše po PENu od Olympusu nebo GF od Panasonicu.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod emet 11. 7. 2011 19:51

Ahoj. Budu uživatel společně s Mivorkou. :)
Potřebujeme druhý foťák, aby jsme se nehádali na dovolené o zrcadlovku, ale i jako skladnou náhradu kamkoliv "kdyby náhodou", s tím že je hlavní kvalita obrazu.
Nebýt finančně limitováni, tak já bych asi vybral po Leice Fuji X100.
Takto se také přikláním k Nex-3, výměný objektiv je plus. Škoda že Sony právě nemá trochu solidní výběr a menší rozměry. Jak to je s těmi adaptéry a m4/3 systémem vůbec netuším, tak se nechám rád poučit. ;)
Pen má prý hodně pomalé ostření, což je docela velká nevýhoda, tak kdyby se vyjádřil nějaký majitel, byli by jsme rádi. Předtím byl můj favorit právě Pen
Nebo je ještě nějaká cenově dostupná alternativa o které vůbec nevíme?

-- 11. 7. 2011 21:21 --

Ještě dotaz: měla by smysl tahle LEICA D-LUX 5?

Jinak už máme vybráno: MINOX Digital Classic Camera 5.0 Leica M3 :)
emet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod risomas 11. 7. 2011 21:36

mam epl1 so setakom + panasonic 20mm pancake. Tiez som zvazoval sony nex ale jediny pre mna pouzitelny objektiv bol ten 16mm ktory je iba priemerny ale zachovava maly rozmer fotaku. Ale uz ten zakladny zoom robi z toho fotaku ozrutu vacsiu ako je pen alebo gf s objektivom. To uz potom radsej normalnu zrkadlovku.
pen pri dobrom svetle ostri v pohode "rychlo" pri horsom mu to obcas trva ale mne to neprekaza. Na sportovu foto to asi nebude. Ak sa tohoto bojis je tu novy PEN3 s najrychlejsim AF.
m4/3 system ma uz celkom siroku skalu objektivov a vyhodu ze cez redukciu ti tam budu fungovat vsetky 4/3 objektivy aj s autofocusom. A vsetky ostatne objektivy v manuale.
C5 X7 Tourer 2.2
risomas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 11. 7. 2011 22:25

Leica D-LUX 5 je přebalenej Panasonic LX-5. :) Rozdíl v JPEGu, v RAWu nulový.

Nevim přesně jaké máš preference co se obrazu týká, ale z těhle bezzrcadlovek je co se výsledků týká nejlepší pravděpodobně Samsung NX. Taková NX11 + 30mm F2 uspokojí skoro každého fotografa.. (s tím, že pokud někdo chce ISO 1600, tak se musí naučit postprocessing:D). Plus je to levné a stejně jako na zbytek na to jde většina starých objektivů (kromě dálkoměrných Leica M apod.).

-- 11. 7. 2011 23:30 --

Jo jinak má Samsung kromě pevné 30mm f2 (ta je asi nejlepší co mají v nabídce) ještě pokryto 18-55 a 55-200mm. Všechno jsou velmi dobré objektivy (vzhledem k ceně překvapivé.. na tohle má hodně málo kitových objektivů, a poměr cena/výkon u 30mm f2 je něco o čem si konkurence může nechat zdát).
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 7. 2011 23:02

emet, aj ja som sa bal rychlosti zaostrovania .. ale zasiel som do predajne, vyskusal .. a hned objednaval (v predajni vedy nemali TL kit: telo s pancakom a setakom)
E-PL1 ma rovnaky setak ako E-P1, takze rozdiely v rychlosti tam nie su, ale E-PL2 uz ma MSC setak - ten je rychlejsi. Samozrejme E-P3 je najrychlejsi no este sa nepredava.

Inak aj ten samsung vyzera dobre .. len sa s nim treba naucit fotit
(kedze nema stabilizaciu, treba si s pancake objektivom na to dat pozor)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pan Kája 11. 7. 2011 23:03

To já se těším jak dopadne Panasonic GF3, který na forech zatím sklízí spíše kritiku a rozčarování. Oproti GF2 mu chybí sáňky a člověk se musí smířit s tím, že nebude mít hledáček ani přídavný blesk (jen slabší integrovaný). To by mě osobně u tohoto stroje, jakožto doplňku zrcadlovky, až tak nevadilo.
Na druhou stranu, je opravdu maličký, jako nex, ovládání by nemuselo být úplně tragické, s pencakem se opravdu vejde do kapsy a ukázakové snímky se 14mm seťákem na mě udělaly mnohem lepší dojem jak ty z nexů a 16mm pencaku.
Ostření je podle prvních dojmů prý obstojné...

Jen by mě zajímalo jak dobře se dá pracovat s otřením přes dotykový displej u panasoniců? Až na to, že je asi potřeba zaměstnat obě ruce, mi to přijde jako vcelku zajímavé a intuitivní řešení, ale v ruce jsem to nedržel..
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod metyn 12. 7. 2011 04:48

no já zas vybírám mezi nikon d 3100 + 18 -105 za 14 ooo na www.korunka.cz a panasonikem G 3 + 14-42 na www.afoto.cz taky za 14 ooo kč, na tu G3 se pějou hodně slova chvály - je to relativně malý stroj s otočným displ a vcelku kvalitním výstupem, zkuste mrknout třeba na http://www.photographyblog.com/reviews/ ... g3_review/
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod emet 12. 7. 2011 09:40

Díky moc za odpovědi.
O té Laice sem to tušil. :) LX-5 mně právě dost láká, ale jde nám právě o co nejlepší obraz. Je to velký rozdíl oproti zrcadlovkám a Penům, Nexům, atd...? Rádi by jsme něco menšího, ale zase ne za každou cenu. Je to s náma těžké. :)
A co Panasonic GF1?
Samsung NX 11 se mi zamlouvá, ale není moc velký? Co ostatní NXka? Ta 30/2 vypadá opravdu dobře. Ale v přepočtu cca 45 mm už je dost, něco širšího než 20/2,8 v pevném už asi nemají, co?
Ale tahle cena se základním i 30tkou ho hodně vyzdvihuje! http://www.aaron.cz/produkty/samsung-nx ... 5-mm-30-mm
Ganec: To máme taky v plánu vyzkoušet si je v obchodě, ale nejdřív chceme mít papírové favority.
emet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 12. 7. 2011 10:16

No širší by být měl, ale Samsung je trošku pomalejší na výrobní lince. :D Nebo prostě hodně usilovně pracují na NX20.

Jinak je tam řešení těhle problémů podobné NEXu.. není objektiv? Tak si koupíme adaptér třeba na Canon FD a nějakej objektiv vhodného ohniska a světlosti. Nebo Minoltu MD/MC .. nebo cokoliv jiného. Výhoda je, že ty objektivy díky praktické nepoužitelnosti jsou docela levné (Canon FD totiž stejně jako Minolta MD/MC moc použít přes adaptéry nejdou kromě bezzrcadlovek, na normální zrcadlovky jsou třeba docela hardcore úpravy, tak to dělá málokdo).

Není to pro každého, ale pokud se člověk nebojí ostřit ručně.. (Samsungy maj možnost zoomu v hledáčku, 2.5x pro manuální ostření). Obraz je podobnej ze všeho, nejlepší jsou NX10 a NX11, NX100 je díky placatosti spíš ala NEX .. a mě by asi vadil ten nedostatek hledáčku.

Mínus je žádná stabilizace, ale NEX má stabilizované jen některé objektivy, stejně tak Panasonic. Akorát Olympus má IBIS.

Leica D-Lux 5 je prakticky stejně velká jako GF-1 a ten NX100 neni moc daleko. High-end kompakty nejsou moc malé..

Co se velikosti týká, tak ti to všechno zabijou objektivy. :) Jedině m4/3 má relativně malé objektivy (opravdu jen relativně). NEX/NX jsou APS-C a ty objektivy v podstatě velikosti APS-C/full-frame.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod emet 12. 7. 2011 11:05

Díky.
NX100 s oběma objektivy se stává asi novým favoritem díky ceně, velikosti i objektivům. Ještě sem ale nečetl recenze, tak uvidíme.
emet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 7. 2011 11:43

Pokial viem tak NX100 sa s dvomi objektivmi az tak moc nepredava: najcastejsie sa predava s nestabilizovanym (vysuvacim) zoomom 20-50.

Za podobny cenu ako ten NX11 s pancakom a setakom sa predava E-PL1 s 2 objektivmi (setak + telezoom) .. no k nemu by to chcelo este pancake objektiv...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod Daemonius 12. 7. 2011 12:18

Ta 20-50mm je jedinej slabší kus u Samsungu zatim. Bude asi nějakej fotoskoda special, normálně fakt v kitu 30mm neni.
Daemonius
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků