Ktory fotak do 17000CZK ?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod JozefV 3. 5. 2011 12:59

Caute, chcel by som fotit rozne veci, doteraz som mal len kompakt, cize nemam tusenie podla coho sa orientovat. No kazdopadne limit je niekde 700eur alebo 17000kc. plus teda objektiv, na ten limit este nemam lebo neviem podla coho vybrat. (s limitom sa da hybat ak je na to velmi dobry dovod)
No fotit by som chcel zvacsa staticke objekty (sceneriu) a obcas aj pohyblive objekty (zvierata) zvacsa outdoor, cize vonku na dovolenkach (preto mi zalezi na kvalite, aby som mal kvalitne spomienky :D ) avask sem tam aj indoor, cize vlastne zo vsetkeho troska :D
Aky fotak by ste poradili?
Niekto mi poradil D3100 lebo ho ma, niekdo D90 a iny zas ze to je uz stare... tak sa neviem rozhodnut.
[edit] este so mzabudol, ze nechcem nikde fotky vystavovat ani tlacit, len na takoveto domaci zvykani :) [/edit]
Dik
JozefV
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 3. 5. 2011 15:58

Pokud Nikon, tak D5100 nebo D7000 nebo onu D90 (stará heh.. to možná jo, ale pořád dokáže víc, než většina fotografů dokáže využít).

Objektiv je třeba vybrat podle hlavního záměru. Počítej s tim, že Nikon má kvalitní objektivy opravdu hodně drahé.. Jinak ta setová 18-105 VR co se dává k D7000 je docela univerzální a slušná, akorát s tím nepůjde moc fotit sport, zvířata z dálky etc.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod JozefV 3. 5. 2011 16:13

Co stoji taky objektiv od Nikonu priblizne?

No hlavne zmaeranie, to neviem :)
podla coho by som to mal vybrat? respektive naake otazky mam odpovedat aby som vedel co potrebujem?
co budem fotit?
neviem :D ale planujem ist cez leto len tak niekam na vylet a tak okolie.. to moze byt hory napr, no neviem co vsetko sa tam da fotit, alebo psa ako tam beha po horach, alebo cokolvek co uvidim, napr v mestach budovy z ulice (exterier) alebo na plazi plaz atd :D
JozefV
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kaeo 3. 5. 2011 20:17

Ak nebudeš fotky tlačiť ale len pozerať na monitore tak ti bude stačiť ľubovoľná zrkadlovka. Jedine ak by si fotil v noci alebo v tmavších interiéroch, tak by si mal vyberať niečo s citlivejším čipom. Ak si doplatíš, získaš hlavne komfort pri fotení (väčší hľadáčik, odolnejšie telo, pohodlnejší úchop, spoľahlivejšie ostrenie).

Najviac kvalitu fotiek ovplyvní objektív/y. Jeden kvalitný objektív ťa môže stáť viac než samotná zrkadlovka. Máš predstavu aký rozsah ohniskových vzdialeností a svetelnosť potrebuješ? Bez toho sa rozumne poradiť nedá. Ak to nevieš, tak sa k tomu môžme dobrať pár ďalšími otázkami.

Na aký foťák fotíš teraz? V čom ťa limituje?
Často zoomuješ, alebo naopak fotíš skôr na široko?
Fotievaš/chceš fotievať v noci?
Chceš mať na všetko jediný objektív, alebo si ochotný občas (nie neustále, ale aspoň občas) objektívy meniť podľa toho čo fotíš?
Nebude ti vadiť nosiť so sebou veľkú zrkadlovku s veľkým objektívom?
kaeo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JozefV 3. 5. 2011 20:49

Na aký foťák fotíš teraz? V čom ťa limituje?

- canon ixus 850 IS, limituje ma v tom ze uz ma 4 roky a nezaostruje dobre (ono zahadne sa zapol ked bol v puzdre, a potom sa optika asi trosku poskodila). trosku ma limituje aj v tom, ze fotky su trochu rozmazane (asi to nema zaostrovanie). a celkovo by som chcel mat krajsie fotky, viac farebne (vernejsie/realnejsie farby), realnejsiu ostrost fotky by som tiez privital.

Často zoomuješ, alebo naopak fotíš skôr na široko?

- siroko znamena ten 16:9 format fotky? (ak ano, pouzivam aj ten, len tak pre efekt) ak to znamena nieco ine, tak som pravil fail :D ale zoomujem obcas uz len preto, ze objekt je prilis maly (napr fotim psa z 10 metrov, cize je taka 10x10% bodka na fotke, preto zoom povedzme 2-2,5x a uz je to hned lepsie..

Fotievaš/chceš fotievať v noci?

- v noci ani nie, no ono stmieva sa uz o 19 00 v lete a v zime skor, avask ak by som chcel aj v noci fotit, to by som znacne zmenil naroky na objektiv? ked uz v noci, tak viacmenej len ojedinele, avsak tak 98% fotiek by boli asi cez den.

Chceš mať na všetko jediný objektív, alebo si ochotný občas (nie neustále, ale aspoň občas) objektívy meniť podľa toho čo fotíš?

- no mozem ich kludne menit, ono asi neexistuje 1 dokonaly na vsetko, ze? :) ale hej, rozmyslal som ze jeden so zoomom a potom jeden ten bez neho (tusim tie maju nizsi "f" niekde od 1.8?)

Nebude ti vadiť nosiť so sebou veľkú zrkadlovku s veľkým objektívom?

- no co uz narobim :) tu sa mi vynara otazka:
Ak by som zobral ultrazoom versus zrkadlovku s 1 objektivom (alebo dvoma?) a odfotil presne ten isty objekt, ktory z nich by dal krajsiu fotku? Asi ta zrkadlovka? respektive, otazka mala skor zniet: "o kolko percent lepsiu foto spravi ta zdrkadlovka v porovnani s ultrazoomom (alebo profi kompaktom)" ? :)
JozefV
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kaeo 3. 5. 2011 22:47

Fotenie naširoko:
Nemal som namysli 16:9. Predstav si, že fotíš človeka. Môžeš použiť teleobjektív, poriadne to nazoomovať a odfotiť len tvár, alebo len detail oka. Alebo naopak môžeš použiť širokouhlý objektív a dostať do záberu nielen človeka, ale aj okolie. So širokouhlým objektívom môžeš dosiahnuť aj záber s väčším (širším) uhlom pohľadu, než zvládnu obsiahnuť ľudské oči. Na široké ohnisko sa fotia napr. krajiny, alebo budovy - proste keď chceš do záberu dostať čo najväčšiu plochu (nielen na šírku ale aj na výšku).

Menenie objektívov:
Dajú sa urobiť objektívy s veľkým rozsahom, ktoré umožňujú fotiť aj naširoko (obvykle použiješ na fotenie zblízka) ale zároveň majú aj vysoký zoom (zväčšenie) čo využiješ vtedy keď fotíš z veľkej vzdialenosti. Výhoda je, že ho využiješ v podstate na všetko. Nevýhoda je, že nedokáže prepustiť toľko svetla ako objektív s menším rozsahom (to je problém keď fotíš za šera), má horšiu ostrosť a je veľký.
Preto býva vhodnejšie mať aspoň 2 objektívy, jeden na blízko a jeden na diaľku; je to o tom, ako veľmi bazíruješ na kvalite a koľko si ochotný do toho vraziť (2 objektívy stoja viac než 1).

Rozdiel medzi ultrazoomom a zrkadlovkou:
Ak nasadíš na zrkadlovku lacnejší objektív, tak na dnešných monitoroch nebude vidieť zvlášť veľký rozdiel - ale čo je veľký rozdiel je subjektívne - percentá ti nepoviem.

Bez úprav môžu fotky z kompaktu vypadať lepšie (on si to odšumí, doostrí, zvýrazní farby). Na druhú stranu zrkadlovka to až tak neupravuje, ale tie fotky majú potenciál a keď sa s nimi pohráš v počítači tak budú vypadať určite lepšie.

S kvalitným objektívom a po úprave v PC bude výsledok so zrkadlovky na prvý pohľad o kusisko lepší.

Rozdiel určite uvidíš za šera - z kompaktu to bude zašumené, zo zrkadlovky podstatne menej.

Výhodu zrkadlovky by som videl hlavne v hľadáčiku, takmer okamžitej odozve, podstatne väčšom priestore na úpravu foto v PC a možnosti nasadiť rôzne typy objektívov.
kaeo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JozefV 3. 5. 2011 22:58

super popis, dik, to pomohlo :)

cize vlastne so zrdkadlovkou je clovek "absolutne volny" , (ma najvacsiu kontrolu nad tym co a ak ochce odfotit...) presne ako som si myslel, absolutna sloboda, noa avsak ide ruka v ruke s absolutnou zodpovednostou :) ci da sa pekne fotit aj na auto?

cize ono ta zrkadlovka rychlejsie a aj Krajsie zaostri ? to sa asi zide hlavne pri momente kde nie je cas na dlhe fotenie?

no ten potencional sa mi paci hlavne preto, ze dnes je dnes, to je OK, ale co ak si budem chciet pozriet fotky za 5, 10, 40 rokov.. tak ich budem mat aspon "krajsie" :) i ked neviem o kolko, a ci to za tie peniaze stoji, tak ale That's the question :)
JozefV
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kaeo 4. 5. 2011 00:14

Zrkadlovka obvykle fotí na auto za bežných podmienok v pohode. Ak fotíš niečo extrémnejšie (napr. hokej - ten foťák nevie, že musí nastaviť rýchlosť uzávierky 1/1000 s aby nebol rozmazaný puk), tak máš vždy možnosť nastaviť to ručne. A navyše na zrkadlovkách v tejto cenovej hladine máš k dispozícii aj módy typu šport, portrét (na tých drahších to nebýva - počíta sa s tým, že na to fotí profík ktorý to vie nastaviť sám).

Áno, zrkadlovky ostria podstatne rýchlejšie.

"Profi" kompakty majú veľké možnosti nastavenia a umožňujú fotiť do formátu RAW. Sú nádherne prenosné a relatívne lacné. Pozri napr. Olympus XZ-1, Panasonic Lumix LX5, Canon Powershot G12.

Zrkadlovka má samozrejme ešte lepšie možnosti. Ak chceš zrkadlovku, tak odporúčam brať to najlepšie, čo peňaženka dovolí. Pri limite zhruba 700 EUR Nikon D3100, Nikon D90, Canon 550D, Canon 600D, Sony Alpha A55, Pentax K-r.
K tomu môžeš kúpiť skoro zadarmo v sade (v sete) objektív 18-55 mm. Na ňom sa naučíš, zistíš v čom ťa obmedzuje a vyberieš si časom nejaký lepší.
Dobrá voľba je aj 50 mm f/1,8 - veľmi lacný, svetelný, ostrý. Nehodí sa ako jediný objektív - skôr doplnok k zoomu.
kaeo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 4. 5. 2011 08:36

no šiel by som ďalej..
financie (ako si písal) ak to bude rozumný dôvod tak sa navýšia..(ak som dobre pochopil ;-) )

dal by som prednosť značkám Canon a Nicon a ak máš na pentax K5 (dobre zvláda šum na vysokých iso) tak ten a vhodný objektív k tomu (tam doma nie som (kvalita a ceny))..
(aj keď mnohí so mnou nebudú súhlasiť lebo to nie je C alebo N)

za Nikon : 18-105 VR a D7000 - šikovná rozsah (zoom) a opticky fajn objektív a nadštandartné telo strednej triedy

za Canon : 550 D + 50 f1,8 + 18-55 IS - dobré telo - výborné full HD video, lacný setový objektív (+opticky veľmi fajn, - konštrukcia, -limitujúci (kratší) zoom )
ale objektív budeš meniť do pol roka keď sa naučíš fotiť a zistíš kde ťa topánka tlačí a podľa toho vyberieš objektív.. (teraz ešte nerieš)
svetelné pevné sklo na slabšie svetelné podmienka a experimentovanie (keď ťa chytí fotenie určite využiješ)
(canon je z výberu celkom blízko k tvojej cene)

viem všetky návrhy sú nad 17 ale ako si písal "na ten limit ešte nemám lebo neviem podla čoho vybrať" ale na začiatok sú to nadštandartné výbery (telá) ktoré nemusíš min 2 roky meniť - objektívy podľa peňazí, limitov a nadšenie určite budeš dokupovať..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 5. 2011 12:37

JozefV píše:cize ono ta zrkadlovka rychlejsie a aj Krajsie zaostri ?
rychlejsie: nie je to take jednoduche .. dnesne kompakty a bezzrkadlovky ostria uz pomerne rychlo a tak zrkadlovky s obycajnymi objektivmi (tie bez ultrasonic motorceka) mozu byt aj pomalsie. No doostrenie je stale rychlejsie...
krajsie: kym sa nenaucis ako zaostrovat tak nie, lebo koli velkemu chipu mozes mat casto zaber mimo hlbku ostrosti (rozumej rozmazany).
Zaostrovanie nie je zlozite, ale pomerne nepohodlne (nemozno vyuzit face-detection a zvycajne treba prekomponovavat).

DUDISKO píše:dal by som prednosť značkám Canon a Nicon
volakto napisal ze "o nich sa oplati uvazovat len ak planujes investovat viac ako 40000" .. skratka v lowende urcite poskytnu lepsi pomer cena/vykon ine znacky .. a pri vyssich sumach je to uz na zvazenie

-- 4. 5. 2011 13:38 --

DUDISKO píše:Nicon
:lol:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 4. 5. 2011 13:15

nicon - he he - to mi ušlo

:D

nikon a canon - predpokladal som že budeš teda ďalej investovať..
ak nie, je to v podstate jedno..

choď do obchodu a osahaj si ich, aby si vedel ktorý ti dobre sedí v ruke..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JozefV 4. 5. 2011 15:12

no je to take ako s autom :D
chcel by som lepsie a lepsie ale zozerie to vela penazi :D takmer az exponencionalne.

ono dat by sa "dalo" ak budem zit na rozkoch :D (nie az tak extremne, no uz som parkrat prestrelil cenovy limit a zistil som ze uplne zbytocne, cize som splachol do wc par eur)

preto netusim kolko do toho viem / budem investovat presne..

A tie menovane:
Olympus XZ-1, Panasonic Lumix LX5, Canon Powershot G12.
da sa to nejak porovnat, o co su horsie?

skusim si este pozriet nejake tie review na dpreview,tam su aj obrazky.

ide mi o to, ze existuje povedzme ta krivka "cena/vykon" a tak niekedy sa oplati byt o par 10-20% "nad" ten "idealny pomer" len pre potesenie, ak nie je rozpocet az taky problem.
neviem ci sa mi da rozumiet takto v metaforach :) ale pointa zaujmu v zrdkadlovkach bolo ze mozno nie su az take drahe a ten vykon za to moze stat.

No ale ked vidim tie hore menovane "profi kompaky" popripade este ultrazoomy, neviem co je lepsie, tak dost to hovori ze "kup ma kup ma, odnesies ma vsade"

najhorsie na tom je, ze sam neviem co chcem :)
cize otazka skor znie, ci Naozaj potrebujem zrkadlovku.
existuju nejake otazky ktore by mi na to vedeli odpovdat? :D
lebo mna uz nic nenapada :)
JozefV
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kaeo 4. 5. 2011 16:01

Na to, čo si písal že budeš fotiť ti budú tie kompakty v podstate stačiť.

V žiadnom prípade ťa neodhováram od zrkadlovky. Kvalita a hlavne kreatívne možnosti a komfort budú o kus vyššie. Zrkadlovku naopak odporúčam.

Ak netrváš na minimálnych rozmeroch ako majú tie kompakty a chceš niečo zhruba v ich cene, tak by som sa poohliadol po niečom takomto:
> Sony NEX-3 + 18-55 mm (na dvere už ale klope jeho nástupca) - odozva skoro ako na zrkadlovke, veľký čip, telo je malé ale ten objektív je v pomere k nemu už dosť veľký
> Samsung NX10 + 18-55 mm (nie je to pravá zrkadlovka, ale blíži sa tomu)
> Nikon D3000 + 18-55 mm (sú aj lacnejšie zrkadlovky, ale táto má dobrý pomer cena výkon)
> Pentax K-x + 18-55 mm (to najlepšie na tomto zozname a cena stále veľmi dobrá)

Ešte upozorňujem, že ani na jednom mnou menovanom foťáku nie je moc veľký zoom.

Stačiť ti to bude. Či si chceš priplatiť je na tebe. Priplácať sa ti oplatí hlavne ak máš trochu predstavu načo to využiješ, vieš že nebudeš fotiť len raz za čas ale naopak sa tomu chceš hodne venovať a mieniš si ďalej prikupovať vybavenie (objektívy, filtre,...). Požičaj si od niekoho zrkadlovku, alebo vyskúšaj aspoň v obchode.
kaeo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JozefV 4. 5. 2011 16:30

A tento NIKON D3100 + 18-55 AF-S DX za 557je vyhodna kupa?

http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk/nikon-d3100/

kamosov brat ho ma a velmi ho pochvaluje... hovoril mi ze D90 je starsia (sice netusim ci na tom zalezi)

ked si uz spomenul D3000, tak ak uz tak mozno by som si doplatil na D3100, ak tam je rozdiel velky :)

D3100 je nastupca D3000 ?
JozefV
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 5. 2011 16:35

JozefV, Nex3 a NX100 su "bezzrkadlovky" (ak si o nich doteraz nepocul/necital) - su to vlastne "kompakty" s chipom zo zrkadlovky (teda kvalita je ta ista) a vymennymi objektivmi.
Su takym dobrym kompromisom medzi kompaktami a zrkadlovkami, vhodne aj pre beznych ludi.

(v rychlosti) E-PL2 s 2 objektivmi sa da kupit za 18 990 Kč s DPH
Starsi E-PL1 DZ kit dokoca len za 12 990 Kč
Naposledy upravil Ganec dne 4. 5. 2011 18:38, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků