Co do max. 15.000,-Kč?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod hmpf 9. 12. 2010 20:47

Zdravím. Vánoce se blíží, vybírám už delší dobu čas se krátí a ne a ne se rozhodnout. Jestli zrcadlo nebo bez-zrcadlo.

Pokud zrcadlo tak mám 3 koně:
Pentax k-x (18-55 mm) - hledáček i držení prima. Jen ty baterie. Potřeba dokoupit slušnou nabíječku a baterky a jsme na ceně D3100 ;-]
Nikon D3100 (18-55 mm) - hledáček tmavší, drží se dobře. Tlačítek kvanta vypadá to trochu děsivě pro začátečníka. Nemá stabilizátor, co by to pro mě znamenalo v kombinaci s tím setovým objektivem?
Nikon D3000 (18-105 mm VR) - pokud se ještě někde teda prodává. Cenově i focením by to bylo asi nejzajímavější.

Pokud menší zrcadlovku nebo bez-zrcadlo:
Olympus E-600 (14-42 mm)
Olympus E-PL1 (14-42 mm)

- Zajímá mě jak to je, pokud bych se rozhodl pro jeden z těch Olympusů. Mohu čekat srovnatelnou kvalitu fotek při dobrém osvětlení i při horším světle? Pokud ne, jak velký je v tom asi rozdíl (a kde v hloubce, reálnosti odstínů, vykreslenosti, rozostření, šumu..)?

- Hodlám fotit do jpeg rodinné fotky takže ksichtíky, výstavy atd. a ze začátku určitě automatikou než se s tím naučím.

Předem děkuju za doproučení, pokud se najde člověk který má zrcadlo i bez-zrcadlo doma tak by to bylo špičkový.
Blipo PRO, MS1000
hmpf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 9. 12. 2010 21:45

D3100/D5000 + 18-105 (pokud nejde tak holt 18-55).
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kozenka 9. 12. 2010 23:02

hmpf: Já bych bral jak je tu psáno výše rozhodně něco s 18-105 VR a nejlépe D3100 nebo D5000 ale to už je nad limit. Asi bych se proto rozhodl pro D3100 s 18-55 pro začátek bude určitě stačit, tělo fotoaparátu parádní a později se vždy dá dokoupit objektiv.
DSLR - Nikon D90
kozenka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 9. 12. 2010 23:12

I já hlasuji pro D3100. K té stabilizaci. Jak 18-105, tak ale i 18-55 ji má. Nikon značí objektivy, které mají stabilizaci písmeny VR (Vibration Reduction). Nicméně i já bych se přimlouval k Nikkoru 18-105 VR. Tahle kombinace bude asi kousek pres 15.000, ale má lepší využití díky téměř 6ti násobnému zoomu, oproti 3násobnému Nikkoru 18-55. Tim spíš jestli je pro tebe zrcadlovka pole neorané. Tak hodně štěstí při výběru ;-)
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 9. 12. 2010 23:35

Jestli ti u K-x nevadí ty chybějící blikačky v hledáčku, tak baterky problém nejsou. Ono stejně je potřebuješ do kdejakého dalšího verku, fotograf přinejmenším do blesku.
A oproti low end nikonům má řadu výhod (rychlejší závěrka, braketing, hdr, v levné kategorii možná i lepší výběr objektivů).
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hmpf 17. 12. 2010 20:12

Tak jsem si je byl ještě jednou očíhnout. Olympuse jsme suvérenně vyřadil :D i D3000.
Takže už mi opravdu zbyly jen D3100 a K-x. Znovu jsem je neměl zapnuté, ale mě je ten Pentax sympatičtější, přes hledáček se kouká velmi příjemně a v ruce padne jako ulitý, je i fousek menší a lehčí ale předpokládám že v něm nebyli baterky :-)) je to sympaťák. Jenže D3100 větší možnosti objektivů když mě to náhodou chytne, ten akumulátor, ostřící body (i když s kvalitním foťákem jsem nefotil tak těžko říct jestli se bez toho obejdu nebo ne). Obrazově to je prý podobné to bych moc neřešil, ale to že D3100 bude za šira o něco lepší je fakt. No je to na mě, ale jsem nerozhodnej až to bolí blbá to vlastnost.

edit: děkuju kelav za vysvětlení stabilizace značení objektivů u Nikonu, nevěděl jsem to.
Blipo PRO, MS1000
hmpf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 12. 2010 20:52

zabudni na vacsie moznosti objektivov .. kedze rozmyslas nad fotakom do 15000, aj tak by si si asi kupil len tie najlacnejsie .. teda najskor tie co vyraba Tamron alebo Sigma (kde by mal Pentax vyhodu: stabilizaciu na chipe)

Ked sme uz pri objektivoch: najlacnejsie riesenie je si kupit rovno DZ kit.
Zvycajne setovy objektiv nestaci - mozes nim fotit len to ako najlacnejsim kompaktom s 3X zoomom, len kvalitnejsie
Ale do 15000 DZ kit asi tazko zozenies (ak, tak asi uz len bez stabilizacie, co casto byvaju aj kvalitativne horsie).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pufko 17. 12. 2010 21:28

Za 15140,- má VK foto skladom DZ kit Pentax K-x... Ale treba počítať baterky, kartu a nejakú tú brašnu, kde ostane aspon jedna volná pozícia do budúcna (blesk/sklo) ale okrem tých bateriek to platí pre každú jednu DSLR, kúpou single setu nič neušetríš , pretože skôr či neskôr si to druhé sklo dokúpiš, ale za plnú cenu, výnimkou by bol možno set Nikonu s 18-105, kedy by ti rozsah skla mohol vydržať dosť dlhú dobu, bohužial D3100 18-105 je výrazne drahší, telo + 18-55 je žalostne málo v prípade akéhokolvek systému
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alesh.Rocker 17. 12. 2010 21:31

Ani s jedním neuděláš chybu a budeš spokojený. Pokud ti lépe padne do ruky Pentax, ber Pentax.. o<:)
Dell E6410
Alesh.Rocker
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl 18. 12. 2010 10:19

ked rozmyslas, co kupit do 15tisic, urcite nebudes tak skoro dokupovat dalsi objektiv (rozumej telezoom), ked neratam najlacnejsi Tamron, tak cca od 6 do 9tisic to bude stat...
zalezi aj, co fotis, ja napr. fotim vacsiou krajinu, tam pouzivam najviac siroke ohnisko, cize si vystacim s jednym objektivom. ale napr. na potrety/party atd. je vhodne svetelne sklo, u mna 50/1.7 (17-50/2.8 by bol vhodnejsi, ale drahsi), ten zoom 55-300 pouzivam velmi malo, ale to je moj pripad...
Pentax K-x ma potencial v lepsom vystupe vdaka cipu, Nikon zasa dava univerzalnejsi rozsah 18-105, tak si vyber...
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hmpf 18. 12. 2010 10:28

Ze začátku si určitě vystačim s 18-55 nebo alespoň budu muset už takhle to je víc než jsem/jsme do toho chtěli původně investovat, já bych určitě chtěl světelnej objektiv a brácha chce fotit makro takže do budoucna plánujem dva objektivy, ale delší dobu to jistě potrvá než se zase něco došetří chce to koupit postupně.
Blipo PRO, MS1000
hmpf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 18. 12. 2010 12:10

no pokud já mohu hodit názor tak pokud budeš kupovat k-x tak ho určitě nekupuj v double setu s 50-200, páč ten je trošku horší ale pokud dokoupíš už zmiňovaný tamron 70-300mm za 4000 kč na megafoto.cz tak získáš i to makro a lepší obj. ale pokud bys ho opravdu chtěl tak nejlepší cena je tady aj s dárkem http://www.vse4you.cz/pentax-kx-da-l-18 ... -1019.html
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 18. 12. 2010 13:34

jo ještě jedna nabídka o které uvažuji i já osobně je toto, do začátku si myslím, že to bude stačit http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... J000000X0F
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod arzach 18. 12. 2010 17:17

hmpf: Já sleduju hlavně bezrcadlovky a E-PL1 bych ti doporučil z následujících důvodů:
má velmi dobrý základní objektiv, který kreslí dobře už na plnou díru - to rozhodně není běžné
je lehčí a skladnější, což pro rodinné foto nejednou doceníš
jpeg z tohohle foťáku je považovaný za velmi dobrý

Jinak žádný z těch foťáků není špatný a klidně se rozhoduj podle sympatií a ne podle nějakých čísel.
arzach
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 18. 12. 2010 17:39

Mám zrcadlovku Olympus a to hlavně kvůli objektivům (asi momentálně 6ks). Podotýkám že fotím většinou za denního světla a netrápí mne nízké použitelné iso (do 1600 včetně). Nedáno jsem koupil Pen, i když jsem se tomu bránil (E-P2), protože se mi moc nelíbil. P2 jsem si vybral protoře řemeslné provedení je bezvadné a přivítal jsem i v tomto případě absenci blesku (nechtěl jsem blesk). Mám ho s 17/2,8 a EVF+adaptér na 4/3MMF2. Pen nenahradí zrcadlovku, ale tvrdím že pokud někdo chce opravdu využít zrcadlovku tak má mít nejméně 3 skla (+stativ+ext blesk). Jinak to nemá smysl pořizovat. Pen je ale bezvadný na domácí a zábavné focení (mejdánky, ulice atd..nosím jej pořás s sebou a starší tzv. profi kompakt Canon G9 je uložen v "muzeu") a systém M4/3 už má celkem dost objektivů a další budou doplněný příští rok (pro případ rozšiřování). Isa a šumu bych se vůbec nebál a art filtry prostor zábavného focení rozšiřují. Mohu tedy doporučit na domácí a zábavné focení (+ bonus film) s plným svědomím E-PL1 s 14-42mm.
Pavel Breit
Návštěvník

Další stránka